Ресторани - генерална дискусија

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Порции од по 600,700,800 денари.Аман каква плата зема просечен македонец за да си дозволи такви деликатеси.Ццц.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Порции од по 600,700,800 денари.Аман каква плата зема просечен македонец за да си дозволи такви деликатеси.Ццц.
Добро, некад ќе си дозволиш да пробаш. Нема секој ден такви да јадеш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Бев втор-трет пат у животов у оноа Скара-Бар и можам да кажам дека стварно е добро и вреди за сите пари (а не се многу, во споредба со други ресторани). Внимаваат на секакви ситници, што ретко се среќава во ресторани.
И Форца и тој ресторан ми се блиску, а у Форца сум бил милион пати. Сега тоа ќе се смени.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Џино бев сеа и стандардно добро, обилно, али релативно скупо.
На пример, нарачав супа од школки (знаев дека се обилни оброците и пазев ништо друго големо да не нарачам, само странични ствари) и беше обилна како да е главно јадење. Школките не се од тие стандардни што ги носат по сите ресторани (а веројатно и по Веро и Рамстор истите ги носат), него беа/делуваа свежи поинакви, поголеми, со тој специфичен морски свеж вкус кој го имаат школки кога ги јадеш у Хрватска/Грција у ресторан или другде на море. А количина како што е количина у порции главно јадење - школки, другде. Ракчињата исто, се гледаше дека се свежи и таков вкус имаа.
Генерално кај нас не треба школки и ракчиња да се нарачуваат, пошто колку може да се свежи. Ова ми е прв пат у ресторан да ја почуствувам таа свежина што ја чувствувам кога ги јадам тие стваи на море. Може баш сеа им стигнале, кој ќе знае.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Гурме. Gourmet
Бев прв-пат. Бифтекот на жар не беше среден накај жив (како што нарачавме), туку среден. Мада, тоа е субјективно и можда затоа забелешката е нерелевантна. Како и да е минорна е тоа работа.
Бифтекот беше одличен, меѓу подобрите то сум ги пробал.
Се заебавме што не видовме дека Италијанската салата беше со дресинг и ценам дека тоа му сметаше на вкупното доживување. Неќам дресинзи коа јадам бифтек, зелено сакам, свежо.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Маракана
Ох Боже...
Цените им се до небо. На пример, у Форца (кои ги рачунам у малку поскапите) ракчиња со лук се околу 450, а кај овие се околу 850. Значи - скупо.
Да се разбереме, неам ја против скупо и сум задњи у оваа утепана нација, кој што глеа која количина добил за тие пари. Али овде ни квантитетот ни квалитетот не ги оправдува цените. Не е лоша хранта, океиш е. Али за тие пари: ноуп, њет, најн.
А барем да беше само тоа проблемот на Маракана...
- Немаат 50% од менито (сфатете ме буквално). Се помачивме додека најдовме нешто што има во менито, за да го чекаме доста долго време, да ни донесат дел (после тоа чекање) и да ни кажат дека (и покрај сериозната потрага низ менито на нешто што имаат) нешто сепак и од таа скратена селекција нема и бирање пак, па на тие што беа приморани да бираат откога на другиве ни го донесоа јадењето, доста покасно им стигна нивната нарачка. Едни изедоа , а на други тогаш им стигна.
- Имаше само три маси вкупно зафатени (недела попладне) и се приметуваше флагрантна дискрапанца во односот и сервисот кон едни, во однос на други муштерии, нешто што ресторан кој претендира високо, не смее да си го дозволи. Тоа е прилично голема замерка, IMO.
- Кога плаќавме (во кеш) келнерот стоеше до нас, што е смешно и недозволливо.
- Чиниите им беа добри.

Ништо никој никад не се побуни и културно беше све, али на крај ја лично на келнерот му ги избројав парите до денар и у очи го гледав, му кажав фала и си отидовме. Чак не ни памтам коа задњи пут не сум оставил бакшиш. Стварно.

Ботом лајн - ако ви е скурчено од петпарачки биртии и сакате нешто поскупо еднаш да си приуштите, Маракана никако не е местото за тоа. У Скара Бар на пример, ќе добиете многу повеќе за тие пари (а тука првенствено не ни мислам на квантитет). Еве ребро свинско скоро дупло поскапо, а скоро дупло понеквалитетно од Скара Бар (па чак и дупло помало). Сегде скоро у Скопје на места кои имаат вакви цени, ќе добиете подобро ,па ете дури и повеќе за тие пари.

Пропаѓа изглеа местото.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дион е убедливо најлошиот ресторан во Скопје.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Дион е убедливо најлошиот ресторан во Скопје.
Сите тие ресторани на кеј што се... ми се generic срање. Едното исто е само различно нашминкано.
Исто глеам, многу туристи се заебуваат па седнуваат таму а толку боље места има низ Скопје.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Сите тие ресторани на кеј што се... ми се generic срање. Едното исто е само различно нашминкано.
Исто глеам, многу туристи се заебуваат па седнуваат таму а толку боље места има низ Скопје.
У цел свет е исто. Не бери гајле :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Baking Bread некој јадел тука? Да сподели какви се сендвичите, доста примамливо делуваат вака на слики, евентуално нешто конкретно да препорача. Типична сендвичара е ко седмица или нешто како ресторантче бар е местово?
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Baking Bread некој јадел тука? Да сподели какви се сендвичите, доста примамливо делуваат вака на слики, евентуално нешто конкретно да препорача. Типична сендвичара е ко седмица или нешто како ресторантче бар е местово?
Не е ресторан. Сетингот е фаст фуд, само што чекаш 10 минути да ти го направат сендвичот. Почнуваат да го спремаат по твојата нарачка. Имаш доста голем избор на сендвичи, се наоѓа за сечиј вкус. Сега имаат најнов извадено, врз плескавицата ставен похован кашкавал, сланина и сето тоа подмачкано со сос од сенф и мед. Вруќи порниќи. Цените се соленки, но си вредат. Имаш понекогаш и промоции со гратис помфрит, така испаѓа океј цена. Локацијата е тиња, колку што дознав од следната година се спремал поголем простор во центарот. Според мене, најдобриот вкус од фаст фударниците низ Скопје. :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Сос од сенф и мед :гомце:
Пробав еднаш и никогаш повеќе.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Сос од сенф и мед :гомце:
Пробав еднаш и никогаш повеќе.
Za vkusovi ne se diskutira.
Jas prv pat go probav vo eden restoran vo Skopjanka (ne mi teknuva imeto) vo mix so pohovanici i za mene sosot e bomba.

Nastrana od ova, iam eden drugar shto se gadi i mi se chudi koga kje jadam na primer kremenadla ili nekoja svinska veshalica, a deckoto se davi vo dziger i pacha. =]
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Сосов кој го коментирате го имам јадено и во Скопје и во странство. Мислам дека скопскава варијанта е поедноставена, иако не е лоша. Оригиналната варијанта е по-течна затоа што содржи повеќе состојки меѓу кои и киселина и мајонез (мислам, не сум сигурен). Треба да се погоди и комбинацијата со јадењето - пржена храна генерално.

П.с. џигер е храна за сиромаштија, вака генерално, меѓутоа, многу битно е да се проба во добра варијанта. Ако е фино исечен, свеж, во комбинација со убави додатоци: лук, магдонос - може многу добро јадење да биде. Од изнутриците, најдобра варијанта е. Мозок, кукурек и бубрези не може секој да јаде. У пар кафани по Скопјево сме праеле некои експерименти со друштвово...it's complicated.
Пачата....едноставно не можам да го разберам тоа јадење и не ми иде.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom