Црквата е мафија или навистина религиозна организација?

Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
хехе нормално дека е мафија во ваков свет каде што парите се главни нормално дека се мафија попојте ги имаат најубавите коли куки.... од каде тие пари од ГОСПОД ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Цитат;
„hah ne bi trebalo, togas zosto plakjame za svekjite,za prosvetluvanje,za krstevanje,pa duri i za pogreb...sramota!!! Isus ne go pravel toa,taka?... neznam,iskreno sum protiv popovite,dodeka za crkvata sum vozdrzana:toe:
Коментар:
АПСУРДНО е да се мразат поповите а да се сака Црквата или да се биде воздржан кон Црквата. Поповите и верниците се ЖИВА Црква, собор од поединци кои исповедаат иста вера и ист Бог.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Бог не е суров, туку ги „казнува„ оние кои ги САКА. Затоа, Бог на секој народ, како и на секој поединец, му ДОПУШТА поголемо или помало зло, за да може Он да ја „провери„ верноста на оние кои Него го исповедаат за свој Бог.
Малку е чудно за некој семоќен кој се знае и гледа стално да прави тестови на доверба, значи има недоверба, несигурност, ја изгубил контролата.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Малку е чудно за некој семоќен кој се знае и гледа стално да прави тестови на доверба, значи има недоверба, несигурност, ја изгубил контролата.
Тестовите на довреба се заради нас не заради него...ние сме тие со недоверба и несигурност...и често ја губиме контролата..оти вистинскиот христијанин е оној чија вера се испитува во оган...Затоа не тестира, а оганот треба да покаже какво дело чие е...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Уште една глупост на црквата

РКЦрква 1682 година го прогласила чоколадото за ѓаволска работа и донела забрана за негова употреба:pos2:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Уште една глупост на црквата

РКЦрква 1682 година го прогласила чоколадото за ѓаволска работа и донела забрана за негова употреба:pos2:
Ај да погодам зошто :) најверојатно мласкајки чоколадце папата го заболело некое забче болно од кариес или Бог знае од што уште не и оп еве болка а болката од ѓаволот и чоколадо јок појќе
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Бог не е суров, туку ги „казнува„ оние кои ги САКА.
Епа какво перверзно суштество е Бог!

Кои му се критериумите за казнување или неказнување? Убавина, пари, памет........

Нема теорија дека на паганите ама БАШ ништо не им се случува. Еве ти примери кои се случија пред некоја година:
- цунамито во Индонезија,
- масовните поплави во Хаити (каде водтата носеше тела од удавени луѓе, и каде, патем кажано, „цвета „ Вуду сатанската религијата,
- поплавата во Њу Орлеанс, каде „цветаат„ сатанистичките секти и оргии,
- тајфуни, урагани и невидени снегови во САД, кај народ кој онака „лагодно„ фрла бомби по цел свет,
Сево ова се случувало на тие места, се случува и ќе се случува зашто ГЕОГРАФСКАТА ПОЛОЖБА НА МЕСТАТА Е ТАКВА! Сите тие се во близина на поголеми водни површини, Бог нема никаква врска со природните појави, Тие се случувале и пред да станеме луѓе (од мајмуни) или ако го сакаш по твое, пред Адам и Ева!

Но, еве за момент да ПРЕТПОСТАВИМЕ дека си во право! 60 милиони луѓе се многу поголема бројка од неколку тела кои пловат по реките, или 20 илјади луѓе оставени без покрив над главата! А патем, нели Бог ги сака сите свои чеда? Зошто им го прави тоа? Нели ги сака?

п.с.
Не одговарај дека им ја тестира вербата во него!
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Јас имам друго гледиште на работите. Мислам дека поради тоа што чоколадата им биле вкусни на црковните луѓе, и за да има повеќе чоколада за нив, намерно го забраниле, за сите чоколада дотогаш произведени да ги изедат попчињата:vozbud:.
Досетлива работа, кого ќе фатат со чоколадо, ем ќе го казнат, ем ќе му го земат чоколадото, ем ке си го изедат:pos2:.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Тестовите на довреба се заради нас не заради него...ние сме тие со недоверба и несигурност...и често ја губиме контролата..оти вистинскиот христијанин е оној чија вера се испитува во оган...Затоа не тестира, а оганот треба да покаже какво дело чие е...

Да да да да.....
Теши се ти така......

Мене како мал ме учеа (бабите) дека ако верувам во Бог ништо лошо нема да ми се сличи. Тоа би требало да важи за сите луѓе. Ако веруваат во Исус, на вистинска патека се, и не би требало ништо лошо да им се случи. Ама, види мајката, не е тоа така! Колку сакаш ти верувај во било кој Бог, пак ќе ти се случуваат непожелни работи.

И од тука заклучок: Бог не постои!
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Sekoj za sebe treba da odredi dali Gospod "postoi" ili ne. Za nekoi lugje Bog i toa kako postoi. Vprochem zatoa e i religiozno prashanje, ne e nauchno, bidejkji se raboti za verba, a ne za empirija.

Po temata: najgolemata "mafija" so vekovi e crkvata. Manipulira so verbata na lugjeto i gi podchinuva. Zboram konkretno za Grchkata Pravoslavna Crkva i za Istochnata Pravoslavna upravuvana od Grci, koja bila verijatno najkorumpiprana institucija vo mnogu korumpiranata Otomanska Imperija. Prethodno, za vreme na Vizantija, pravoslavnite megjusobni intrigi bile dovedeni do toj stepen shto na Zapad poslednive 2 veka e golema navreda da kazhesh za neshto deka e "vizantijsko".

Za denes da ne zborime, srpskata, bugarskata, rumunskata, se rasadnici na shovinizam, na retrogradni gledishta, na pedofilija itn. Ruskata crkva edno 80 godini bila oddel na tajnata policija KGB. MPC nema da ja izzemam od kritika, zoshto samo so korumpiranost se objasnuva potpishuvanjeto na Nishkiot dogovor vo koj ja prodavaat crkvata na Srbite, itn.

Kje ja razocharam i NIKA koja ima napishano megju prvite postovi, no i Katolichkata crkva grca so vekovi vo korupcija, reket, pedofilija, itn.

Istoto se sluchuva i so protestanstskite crkvi na Zapad kade shto vo 1980tite i 1990tite ne mozheshe da ne pomine den bez da vidish najevtin marketing na TV i baranje pari od gledachite...
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Секако дека црквата е мафија. Религијата е моќен апарат за манипулација со масата која често слепо верува во се што ќе ни каже црквата. Доволно е само да се погледне во историјата колку војни и судири се воделе заради црквата особено католичката. Никогаш нема да се дознае вистинскиот број на луѓе кои загинале во борбите при реформацијата во средниот век. Па нели црквата ги следи стапките на Исус, а тој учел да се простува и да не се фрла со камен по гршниците? Тогаш зашто имало војни и масовно истребување на неверниците?Зашто немало прошка. Зашто се создавале разни редови кои биле на некој начин платени убијци на црквата? Чекам одговор.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Уште една глупост на црквата

РКЦрква 1682 година го прогласила чоколадото за ѓаволска работа и донела забрана за негова употреба:pos2:
I plus vilushkata bila zabraneta vo vremeto na inkvizicijata.Oti normalno, se smetalo deka bila znak na gjavolot. A i crn machor da ti pominel vo dvorot sigurno za veshter kje te proglasea i kje goreshe na klada. :pos2:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
I plus vilushkata bila zabraneta vo vremeto na inkvizicijata.Oti normalno, se smetalo deka bila znak na gjavolot. A i crn machor da ti pominel vo dvorot sigurno za veshter kje te proglasea i kje goreshe na klada. :pos2:
:pos2:А како проверувале дали е мачор....му ја кревале опашката да проверат:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom