Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Испадна дека купувачот на оние 363 акции по кои што жалиш дека си ги пропуштил не е баш така случаен. Купувачот веќе поседува >52% од компанијата.
Да втората трансакција изгледа беше договорена.

Но првите тие 126 акции беа на продажна страна 2-3 дена. Така да имаше простор и за друг купувач.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
2
Здраво,

Може ли некој да ми го каже пондерот на МБИ10.
Би сакал да знам со колкав процент 10те компании учествуваат во МБИ10 (на сајтот на македонска берза има формула за пресметување на индексот, но ми изгледа прилично комплицирано).
КБ Публикум има индексен фонд со репликација на МБИ10, но сепак фондот им е со 10тина проценти послаб принос отколку самиот индекс.

Благодарам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Izgleda najpametno covek da si se drzi do firmi kako TEL. Nikij nema interes nitu da gi pumpa nitu da gi butka. Retka akcija kaj sto funkcioniraat silite na pazarot
и РПЛ е добар, му прогнозираа КРАХ уште пред 5 години ама си бутка полека а сигурно...
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
MPT na secunda pred kraj sakase da sobere nekoj se do 51000 ama mu gi zema nekoj pred nos :)
Ajde zdravje ke si kupi utre na 51500
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Interesno mi e so ZILU sto vcera izvrsija otkup na sopstveni akcii po cena 430 den.

Poslednata pazarna cena 250 den.

Dali tamu se sprema nesto? I dali e cenata veke dogovorena?

Mozebi vredi edna spekulativna kupovina
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Еве ја економската преродба на Грујо. Како со измама се превземани компании вредни десетици милиони евра.

Истрагата има и кривично дело измама, во случајот со обидот за преземање на „Фершпед“. Акционерката Кираца Трајковска сакала да земе кредит од Стопанска Банка Битола, за да ја раздолжи ќерка си кај Еуростандард банка. Орце Камчев и Цветан Панделески ѝ кажале да ги заложи акциите кај физичко лице од Кипар, кое ќе влезе во „Фершпед“, ќе му ги купи акциите на Штерјо Наков и ќе му ја преземе компанијата. Кираца во Стопанска банка Битола остава бланко ПП уплатници и добива пари со кои се раздолжува во Еуростандард. Сѐ уште ги има акциите. Кираца и Јованче Тасковски ги убедуваат вработените да ги продадат на купувач акциите по 6.000 евра за една, за да ја преземе новиот купувач компанијата од Наков.

Но, Наков оди кај Мијалков, бара помош, го викаат Камчев, им соопштува дека ако ги купат тие акциите, ќе ги плати четири пати поскапо, само да си ја спаси компанијата. Камчев и Мијалков ѝ прават на Кираца Трајковска фирма. Ги вложуваат нејзините акции во новата фирма. Управител е Ненад Јосифовиќ.

Оваа фирма ги пренесува акциите на друга фирма, ама Трајковска не забележала. Ѝ подметнале документи, го потпишала преносот, продажбата на нејзините акции, без да знае. На 23 декември 2013 ги продаваат на берза акциите на Трајковска, ги купува Наков за над 6 милиони евра, Трајковска останува без акции. (Во втората фирма што со подметнување ги зеле акциите од Трајковска, влегуваат „Орка“, „Ексико“ и „Тимох“). И оваа измама е тешка 4 милиони евра колку што морал да ги натплати Наков своите акции. Заедно со „Бетон-Штип“ и претходните незаконски трансакции, истрагата досега нашла измама и перење пари во „Империја“ во износ од околу 10 милиони евра.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/so-prislushuvani-razgovori-na-soprugata-ana-olivera-trajkovska-i-vlatko-mijalkov-i-so-pomosh-na-kiparski-banki-sjo-ja-razotkri-imperija-na-ortse-kamchev/#.XGJ9YC82KMI.facebook
 
Последно уредено:
Член од
31 август 2017
Мислења
237
Поени од реакции
164
10milioncinja se nisto sprema 100 +110 milioncinja teto ... Cukic mukic..... Ruskovska - se slusame?!? :)....... Dali vlasta ke saka da gi otkrie bivsite I nekoi protnati kaj segasnive vo brzo vreme ke mora da se izjasnat ;)
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Орце и Мијалков се добар пример како треба да се однесуваат газдите од Мсе, после нивното ослободување ке добијат залет. Па така имаме фирми на кои им растат приходите секоја година за 10-15^% , се намалува добивката за исто толку, без притоа да се вложува во нови средства. Имам случаеви каде фирмата станува таен холдинг од акционерско друштво, најголемите и нај профитабилните центри незини се претвараат во ДООЕЛ со крајна цел тој да биде отуѓен на мнозинскиот акционер преку одобрување за голема зделка на собрание... Порано фондовите имаа луге на собранија потпрашуваа нешто сега и тие спијат додека мсе се трансформира во пирамидална игра.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2018
Мислења
29
Поени од реакции
48
Interesno mi e so ZILU sto vcera izvrsija otkup na sopstveni akcii po cena 430 den.

Poslednata pazarna cena 250 den.

Dali tamu se sprema nesto? I dali e cenata veke dogovorena?

Mozebi vredi edna spekulativna kupovina
Mislam deka toa e blokot od vrabitenite (poveketo bivsi, koj demek im dosagjale na soobranija...) sto ze zborese izminatava godina, blagodarenie na toa ripna i cenata, verojatno ocekuvaa deka za site ke bide otvoreno da vlezat vo toj blok, arno ama kako sto vidovme ne bil... jas bi vnimatelno, rasprasaj se dobro pred da se kockas kaj nea... pre bi spekulativna trgovina so makosped i fersped nego zitoluks :))
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Втора фаза од ССА: Правните и физичките лица можат да вложуваат во недвижности и во хартии од вредност во странство
Правните и физичките лица можат да вложуваат во недвижности и хартии од вредност во странство со преминувањето на земјата во втората фаза од Спогодбата за стабилизација и асоцијација (ССА).

Преминот кон втората фаза од ССА овозможува не само поголеми инвестициски можности за физичките и правните лица, туку и поголем степен на интеграција на домашниот финансиски пазар со меѓународните финансиски пазари. Исто така, се олеснува издавањето и регистрирањето странски хартии од вредност во земјава, како и на домашни хартии од вредност во странство.

Инвестирањето на странските финансиски пазари треба да се темели врз бројни информации врз кои се засноваат очекувањата на економските субјекти во кои се планира инвестирањето. Затоа се претпоставува дека резидентите, а особено физичките лица што ќе се одлучат да инвестираат во странство, се добро информирани за потенцијалните ефекти од нивните одлуки, дека имаат формирано јасни очекувања за приносите и степенот на ризичност, како и дека се запознаени со своите даночни обврски.

Резидентите треба да ги имаат предвид и да ги почитуваат обврските што произлегуваат од Законот за девизно работење кои се однесуваат за регистрирањето и известувањето за трансакциите. Забраната за отворање сметки на правни и физички лица во странски банки и натаму останува во примена, освен во случаите предвидени .....


http://www.nbrm.mk/ns-newsarticle-soopstenie-05022019.nspx

интересно секое вложување во странство мора да го пријавуваме во нбрм наместо банките, старите навики тешко се искоренуваат... Незнам дали некој имал прилика да прати пари.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
На кој начин ќе се тргува? Еве од средината на 2016 се заебаваме со имплементација на СЕЕ линк.
Има некој јасна идеја овде, како би можело да се купува? Има најави веќе од некоја домашна брокерска куќа?
Дали може да тргуваме преку странските брокерски куќи? И како ќе се префрлаат парите на нивните сметки.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
На кој начин ќе се тргува? Еве од средината на 2016 се заебаваме со имплементација на СЕЕ линк.
Има некој јасна идеја овде, како би можело да се купува? Има најави веќе од некоја домашна брокерска куќа?
Дали може да тргуваме преку странските брокерски куќи? И како ќе се префрлаат парите на нивните сметки.
Освен "старите" "Форекс" платформи и странска сметка со странски пасош незнам друга опција.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Втора фаза од ССА: Правните и физичките лица можат да вложуваат во недвижности и во хартии од вредност во странство
http://www.nbrm.mk/ns-newsarticle-soopstenie-05022019.nspx
интересно секое вложување во странство мора да го пријавуваме во нбрм наместо банките, старите навики тешко се искоренуваат... Незнам дали некој имал прилика да прати пари.
поодамна, еден пријател од БиХ, кој имаше работено тука и акции од АЛК, ги продаде акциите и мислам преку обична банка ги прати во БиХ, нормално му земаа провизии... е сега тој беше странски државјанин...

Бу Тхе Веј, сега јасно се гледа дека сите што досега купувале недвижнини во странство ( на пример Грција и Албанија) се тоа го праеле НЕЗАКОНСКИ, вклучувајки ја и вилата на Вицето во Муданија од 110000 еур ... дури НБРМ мислам имаше досега закон со кој ограничува и изнесување на ТРАВЕЛ Чекови !!! над некоја ситна количина...( како и за кеш), иако ако ги одземат некому Травел Чековите тој може да пријави во филијалата и да се поништат, па други да му дадат...
Како и да е Законот е како за кого !!!
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Interactive Brokers го препорачувам како брокер. И заборавете мак брокерски куки сее линкови и друго абортирани проекти и креатори на истите . Кај нив буквално има се, тргување со се што постои и е достапно на големите фондови и инвеститори ке ви биде достапно како мал инвеститор. Тука вклучува и исплата на дивиденди директно од компаниите каде што имате акции, камата на отворени позиции во деномираната валута доколку постои.
Дури сметам дека и оние кој гледам дека тргуваат Форех може да користат некој од нивните модули.
Може да се кориситат 2 модела на тргување преку кредитирање или без кредитирање како што тргуваме тука на МК.
Минимум за отварање сметка е 10к долари сега мислам дека е намалено.
Важат за една од најголемите светски брокерски куки.

Бесплатно следат информации за промена на акционерската структура каде сте вложиле во компанијата. Ако поседувате од Бмв акции и некој од поголемите продаде 0.5 -1% ве известуваат и други гаджети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom