Payoneer (официјална тема)

Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
15
За секој кој користи Payoneer!

Бидете сигурни дека имате доволно пари во балансот пред повлекување од ATM. $1 USD точно е таксата ако немате доволно пари, но се ако се пробвали да повлечете пари (if you tried to withdraw money). Имав доволно пари, се обидов да withdraw мала сума, но вели дека "неуспешна трансакција". Се обидов 3 пати. Тие ме charged $3 само за неуспешните трансакции. Кражба.

Зошто тие are charging пари, не знам. Редовните банки не го прават тоа. Само ја одбиват картичката. Глупави.
Дали ти кога ја нарачуваше пајонир картичката имаше 30 $ или еквивалентно на пајонир сметката за да ти одобрат? Или ова е некое нивно ново правило?
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
15
Денес ми стигна мејл од Пајонир дека можам да ги пренесам парите од Пајонир на мојата сметка од македонска банка, дали некој примал пари на таков начин, значи не од АТМ со пајонир мастер туку на шалтер од македонска банка? Еве прикачив скриншот од дел од мејлот:
 

Attachments

Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Здраво на сите, пред една недела поднесов барање за пајонир сметка, значи напишав сметка од македонска банка со ајбан и свифт кодови, прикачив копија од пасош за да го верификувам мојот идентитет, после 3 работни дена ми стигна известување дека сметката ми е одобрена и дека можам да примам во евра преку пајонир. Кога сакав да нарачам картичка за да ми стигне на домашна адреса ми се појави известување дека треба да имам 30 $ или еквивалентно, за да можам да бидам “елигибле” за да нарачам картичка. Дали е ова некоја новина од Пајонир зашто како што читам може да се нарача со 0$ на конто. Или ова е правило за Македонски државјани што нарачуваат картичка, да мора да се има 30 $ на Пајонир сметката?
$30 е годишна членарина за картичката.
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
15
$30 е годишна членарина за картичката.
Да, значи мора првин да им платам па да ми ја пратат картичката. Мислев дека првин ќе ми ја пратат па со првиот прилив ќе ми одбијат од сумата.
 

NEROMARE

Niente denaro, niente Svizzero.
Член од
5 јули 2018
Мислења
83
Поени од реакции
63
Дали ти кога ја нарачуваше пајонир картичката имаше 30 $ или еквивалентно на пајонир сметката за да ти одобрат? Или ова е некое нивно ново правило?
Привет, не.

Кога прво префрлив пари, тие само ја одземали цената за активација – $2 долари. Првите пари ги ставих 2 месеци след като ја добив картичката.
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
15
Привет, не.

Кога прво префрлив пари, тие само ја одземали цената за активација – $2 долари. Првите пари ги ставих 2 месеци след като ја добив картичката.
Привет, не.

Кога прво префрлив пари, тие само ја одземали цената за активација – $2 долари. Првите пари ги ставих 2 месеци след като ја добив картичката.
Ок, сичко мерси.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Дали може да направам request payment во EUR без EUR сметка/картичка, потоа би ги сменил во USD?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
За секој кој користи Payoneer!

Бидете сигурни дека имате доволно пари во балансот пред повлекување од ATM. $1 USD точно е таксата ако немате доволно пари, но се ако се пробвали да повлечете пари (if you tried to withdraw money). Имав доволно пари, се обидов да withdraw мала сума, но вели дека "неуспешна трансакција". Се обидов 3 пати. Тие ме charged $3 само за неуспешните трансакции. Кражба.

Зошто тие are charging пари, не знам. Редовните банки не го прават тоа. Само ја одбиват картичката. Глупави.
Не кражба, на сајтот не Пејонир ти пишува дека зема $1 за неуспешна транскација. Штом ти вика неуспешна транскација има некој проблем со кратицата или си пробувал да извадиш поголема сума од што имаш на располагање, биди сигурен дека не е туку така.[DOUBLEPOST=1538598575][/DOUBLEPOST]
Зошто гледам дека и сега без EUR сметка можам да направам request во EUR.
Фала за инфо

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Не ти треба сметка, по дифолт на акаунтот имаш EUR и GBP биланс, можe да примаш евра и фунти и потоа ги конвертираш во долари за да на банкомт ги извадиш во денари.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, sakam da prasam. Imam payoneer mastercard megjutoa nikogas ne sum ja koristil imam saldo 0. Dali se plakja nekakov danok sto ja imam i dali moze nekako da ja ponistam.
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
вака имам неколку прашања за тие што користат или користеле Payoneer и Skrill.
знам дека и двата акаунти треба да ти се иста валута.
-како иде трансферот од Skrill на Payoneer, за колку време и колку провизија или фиксна 5.5€ на трансакциска како да вадиш од Skrill на банка?
-гледам мастеркардот да се порача од Payoneer e 25$, колку време важи картичката? колку се плаќа месечно за картичката?
-вадењето пари од Payoneer mastercard преку банкомат е 3$ за користење на банкоматот и 3.5% за конвертирање? точно е ова? исто пример ако ги вадам €-та у Грчка ќе ми земе само 3$ за користење на банкоматот?
Фала
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
вака имам неколку прашања за тие што користат или користеле Payoneer и Skrill.
знам дека и двата акаунти треба да ти се иста валута.
-како иде трансферот од Skrill на Payoneer, за колку време и колку провизија или фиксна 5.5€ на трансакциска како да вадиш од Skrill на банка?
-гледам мастеркардот да се порача од Payoneer e 25$, колку време важи картичката? колку се плаќа месечно за картичката?
адењето пари од Payoneer mastercard преку банкомат е 3$ за користење на банкоматот и 3.5% за конвертирање? точно е ова? исто пример ако ги вадам €-та у Грчка ќе ми земе само 3$ за користење на банкоматот?
Фала
1) три години, кај мене се плаќа годишно мислам околу 50-60 долари беше, но само првата година ми наплатија, имаат нешто ако правиш трансакции над одредена сума не ти наплаќаат.
2)За користење банкомат е $3,15, конверзијата варира од 3%-3.5% зависно од која банка вадиш, но не е повеќе од 3.5%, ако вадиш во Грција пак ќе ти земе 3,5%, но не за конверзија туку кросбордер фи го викаат.
Нема да ти земе конверзија само ако вадиш во државата во која е издадена пејонир картичката, е сега имам слушнато дека наводно на Рајфајзен и Прокредит во Косово не зема конверзија, можено е поради тоа што се германски банките, ако во Грција има германска банка можеби нема да ти земе 3,5%, но не знам со сигурност да ти кажам.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
вака имам неколку прашања за тие што користат или користеле Payoneer и Skrill.
знам дека и двата акаунти треба да ти се иста валута.
-како иде трансферот од Skrill на Payoneer, за колку време и колку провизија или фиксна 5.5€ на трансакциска како да вадиш од Skrill на банка?
-гледам мастеркардот да се порача од Payoneer e 25$, колку време важи картичката? колку се плаќа месечно за картичката?
-вадењето пари од Payoneer mastercard преку банкомат е 3$ за користење на банкоматот и 3.5% за конвертирање? точно е ова? исто пример ако ги вадам €-та у Грчка ќе ми земе само 3$ за користење на банкоматот?
Фала
https://payoneer.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/6118/~/what-is-the-currency-conversion/cross-border-fee?

Sent from my S8 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom