Најекономично греење и ладење

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Vivax и сеуште имаат солидни клими на пример ете кога спомна нордик “AEYI 35“, која е предвидена за поларни те оперативна (велат) до -32... оваа клима кој Краун е, или кој Амбер е? Ја има веќе две години на пазарот и не гледам дека па ниту малку е инфериорна споредена со многу фалениот Амбер, за кој инвертер тука се изнапишаа реферати, а покрај толку тзв “дилери на Vivax“ или лоби на Vivax (онака параноично вклучувајки ме и мене иако Vivax ОнОф имам стар 12 години, а се греам со Haier Tundra) .... додека за “AEYI“ не се напиша ниту два-три реда!? Но велам сеуште ме чуди и се прашувам, која е поентата од Нордик во МКД, поради името кое ќе го имаме...!? Друга логика јас па ни малку не гледам!... Самото име во климата “нордик“ ти кажува за кој дел од Светот или Европа се наменети! Да не се повторувам по сто пати... МКД во 90% од градовите е умерено континентална клима со влијание на средоземноморска.. и ако ги земеме двата најголеми градови Битола и Скопје просечните температури во Декември се (минималната -2*С, а максималната +5*С), а во Јануари (-3,5 и +4)... по што се овие температури “Нордик“? Со оние 2-3-5 дена во годината со ноќни (минимални пониски од -10? Еве го температурниот график за Битола за поларнава “нордик“ зима низ која минуваме....
Прегледај го приврзокот 203343
еден ден во Јануари -10 и еден -16.... Дури и онаа прекланската зима, за која рекоа дека е со најниски и најдолг период измерени толку ниски температури во Скопје во последните 30 години...сепак статистиката кажува дека во тие две недели поларен студ, биле измерени само 60 часа со температури пониски од -14, а 100 часа пониски од -10....
и сега се прашувам што е дури и во тој период (еден на 30 год) за НОРДИК? Оној еден ден измерени -23*С ...Сакам да кажам дека не гледам многу логика за GREE Amber -30, или за AEYI - 32? Настрана што Виваксот и за 42,000 денари ми изгледа и многу солидна клима!
Веројатно другите атрибути кај инвертерите се побитни.... почнувајки од квалитетот на изработка, долготрајноста, електрониката, софтверот, перформансите (модулацијата, пдизајнотХ (за греење) колкав COP има на +7, колку може да испорача на -7, а колку на -10 и со колкав COP ... и тн и тн)... но не и она -30 или -32... барем не за овде.
Nordic modelite si imaat svoja namena, nemora da e -30C. Ima objekti ( komercijalni, restorani/kafici/dukani ) kade treba seriozen kapacitet da se isporaca. Amber Nodric mozes da ja sporeduvas vo taa konotacija so Floor Standing model ( stoecka ).
Isto taka i za stanbeni prostori koi imaat seriozna visina, nad 3.5m.
Tamu ne se bara modulacija, se bara TOPLINA. Zatoa e AMBER NORDIC.
 
Член од
24 февруари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
27
AUX 18 ASW H18Q4DBR1DI-RU - Инвертер клима уред
36.190 ден.
32.900 ден.
Тежина 10000.0 гр.


Енергетска класа: A++
Систем: Инвертер сплит систем
Моќност: 5.5 kW
Бренд: AUX

Во пакет со климата спаѓа и 3m бакарни цевки , 3m кабел за поврзување на внатрешната и надворешната единица, бандаж трака, 1.5m кондензациско црево.
OUTLET ON
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
321
Поени од реакции
620
Може да се сложиме дека фх35 и тундра 18 се најупотребувани (најозборувани) клими овде на форумот и во однос цена перформанс се едни од подобрите понуди на пазарот.
Но мора да знаеме и дека двата модела идат во пензија, па не е лошо да се намали верглањето за тие клими веќе.
Финтата е за новите корисници на клими да знаат, а и да се понуди соодветна (слична ) замена за нив.
Конструктивно и корисно малку а не само бла бла едно лоби ... бла бла друго лоби
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
AUX 18 ASW H18Q4DBR1DI-RU - Инвертер клима уред
36.190 ден.
32.900 ден.
Тежина 10000.0 гр.


Енергетска класа: A++
Систем: Инвертер сплит систем
Моќност: 5.5 kW
Бренд: AUX

Во пакет со климата спаѓа и 3m бакарни цевки , 3m кабел за поврзување на внатрешната и надворешната единица, бандаж трака, 1.5m кондензациско црево.
OUTLET ON
Подобар избор Haier Tundra 18, за истите пари СЕТЕК (ако сеуште ги има!?)... верувам и BiKuul ќе се сложи или ќе даде алтернатива!? :) За AUX тешко ќе најдеш (некаде слушнеш или прочиташ на темава) некое корисничко искуство, додека од Тундрата 18ка има многу задоволни!
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.131
Поени од реакции
10.890
I vivax imaa dobri klimi na vremeto gexi/geyi ili geni koj e prepakuvan u-crown, samo sto vtoriov kolku sto znam ne go vide neboto na nasiot pazar. I haier vo energija imase mnogu dobar model "intelegent" mislam deka bese i cinese okolu 1000eur, a pazi kineski brend. Dali se uste se prodava i dali nekoj kupil takov e drugo prasanje. Saklale priznale ili ne gree se edinstvenite koi imaat muda da donesat klimi koi na mnogu ladno mozat da te zagreat. I midea imaat nordic ama ne tuka. Zasto? I kolku bi cinele? Zasto nema Toskiba Polar ili Fujitsu Lt nordic (ltcb). Ili mitc vabh (vehz) ili noviot sto ne ja znam oznakata.
зашто треба да си глуп да купиш нордик со клима каква што има во нашава земја
не е поентата увези ја па нека дреме по магацини
иам пишано погоре дека сериозни фирми прво испитуваат дали пазарот има потреба од нешто а не увези па послем оди дупи го народот дека кога ке биде -30с нема да можат да се стоплат
се уплашиле нема да греат вика хахахах
99% кај нас немаат нордик, дали измрзнаа?



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
зашто треба да си глуп да купиш нордик со клима каква што има во нашава земја
не е поентата увези ја па нека дреме по магацини
иам пишано погоре дека сериозни фирми прво испитуваат дали пазарот има потреба од нешто а не увези па послем оди дупи го народот дека кога ке биде -30с нема да можат да се стоплат
се уплашиле нема да греат вика хахахах
99% кај нас немаат нордик, дали измрзнаа?



Sent from my iPhone using Tapatalk
Za da razberes podobro mora da sporedam so totalno nesto drugo. Sto ke ti e Mercedes so 500KS, koga nema kade da go vozis kaj nas. Ama lugeto kupuvat koli i so 500KS vo MK.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.131
Поени од реакции
10.890
Откако @petna постираше техничка документација за Mitsubishi LN, сакав да ја направам следнава компарација, ама никако да стигнам. Компресорот е срцето на една клима, па да видиме како стојат одредени модели.

Mitsubishi LN35VG - SVB092FBAMT (9.2 cm3), Capacity 2890W, Input 940W, COP 3.70 (60 Hz)

Hansol 12 - AS6RZ110H1A (11 cm3), Capacity 3210W, Input 735W, COP 4.40 (56 Hz)

За секој што малку ги разбира работите, разликата е небо и земја. Трагедијата е што за цена на една LN35VG се купуваат 2 Хансола! Всушност токму тоа и го направив јас и уживам во топло на било која надворешна Т, во стара куќа без изолација и без ПВЦ дограма. Еве во моментов едниот Хансол си преде со 350W потрошња и топол издув во овие 30 м2.
никакви греачи не работат, бидејќи надворешната температурата е над 0. А кога ќе се исполнат условите, ќе работат по потреба, селективно и нема да потрошат повеќе од 100 ден во текот на еден зимски месец.

Ајде да направиме уште една компарација:

Mitsubishi LN50VG - SVB130FBBMT (13 cm3), Capacity 4200W, Input 1320W, COP 3.18 (60 Hz)

Haier Tundra 18 - SNB130FGYMC (13 cm3), Capacity 4100W, Input 1245W, COP 3.29 (60 Hz)

Види ја Тундра, носи постара генерација Mitsubishi компресор, а има подобар ЦОП од новиот. :)
Зависно од цените, може да се купат 2.5 - 3 Тундри за едно извикано Митцу. Што ти е кинезарија... :D

И да, и џапанезери ставаат греачи во климите, али тоа задоволство дебело се доплаќа, како во примерот со Митцу FH VEHZ. :tapp:
Прегледај го приврзокот 203342
зашто постов ти е едитиран од Xibalba?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.131
Поени од реакции
10.890
Za da razberes podobro mora da sporedam so totalno nesto drugo. Sto ke ti e Mercedes so 500KS, koga nema kade da go vozis kaj nas. Ama lugeto kupuvat koli i so 500KS vo MK.
ги купуваат оние што одат надвор од земјава, познавам такви што се на патувања нон стоп и имаат потреба
а и муабетов на сас демек не носеле другите оти немало да греат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
ги купуваат оние што одат надвор од земјава, познавам такви што се на патувања нон стоп и имаат потреба
а и муабетов на сас демек не носеле другите оти немало да греат


Sent from my iPhone using Tapatalk
Znaci, IMA PRICINA, zatoa lugeto kupuvaat. Sam go dade odgovorot zosto lugeto kupuvaat i Nordic.
Voedno, znam mnogu luge sto ne patuvaat nadvor od zemjata pa imaat takvi koli.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.131
Поени од реакции
10.890
Znaci, IMA PRICINA, zatoa lugeto kupuvaat. Sam go dade odgovorot zosto lugeto kupuvaat i Nordic.
Voedno, znam mnogu luge sto ne patuvaat nadvor od zemjata pa imaat takvi koli.
и да не патуваат сигурно не возат по правила
еве набројми причини зашто би требало некој нордик да купи
вие на почетокот тука верглавте дека ке измрзнат овие без нордик, од википедија се вадеше податок дека некад паднала температурата -30 бла бла п тогаш као шо ке праите
мислам...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
и да не патуваат сигурно не возат по правила
еве набројми причини зашто би требало некој нордик да купи
вие на почетокот тука верглавте дека ке измрзнат овие без нордик, од википедија се вадеше податок дека некад паднала температурата -30 бла бла п тогаш као шо ке праите
мислам...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pisav pogore, eve pak:
Nordic modelite si imaat svoja namena, nemora da e -30C. Ima objekti ( komercijalni, restorani/kafici/dukani ) kade treba seriozen kapacitet da se isporaca. Amber Nodric mozes da ja sporeduvas vo taa konotacija so Floor Standing model ( stoecka ).
Isto taka i za stanbeni prostori koi imaat seriozna visina, nad 3.5m.
Tamu ne se bara modulacija, se bara TOPLINA. Zatoa e AMBER NORDIC.[DOUBLEPOST=1547979009][/DOUBLEPOST]Voedno, AMBER NORDIC, U-CROWN davaat 100% od kapacitetot na -20C. Mala li e pricinata?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
зашто постов ти е едитиран од Xibalba?


Sent from my iPhone using Tapatalk
зашто постов ти е едитиран од Xibalba?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Оти Бране од острелија, каде впрочем е лето и по дифолт не треба да му чуе за греење, мора да ги лади усијаниве од кланот;)
Се губат дечките одвреме навреме:D:D:D
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
321
Поени од реакции
620
Подобар избор Haier Tundra 18, за истите пари СЕТЕК (ако сеуште ги има!?)... верувам и BiKuul ќе се сложи или ќе даде алтернатива!? :)
Во сетек незз што се случува, немаат од тундрите веќе а нема и да носат. Јас и за некои други клими прашував имаше некој проблем (ги имаа ги немаа неможеа да се договорат).
Иначе за препорака јас не би препорачал клима без диплома, освен ако има позитивно искуство овде на форумов од повеќе задоволни (објективни) корисници а да не се припадници на некое лоби ( многу тешко е да се најде тоа :) ) . И притоа климата да е поевтина едно 30-40% од соодветен бранд модел со диплома.
Значи два услови да се исполнети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom