Најекономично греење и ладење

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Ko ke gledas samo parite da gi zemis... Prvo planirase da gi vadi nadvor od ednata strana i togas gi sekol, pa posle pozadi klima gi pusti zaboraj deka veke gi sece. Jasno e deka to bese greska. Denes serviserot rekol ako nema freon odma ke belej sakjeto, kreva temp sega i se gleda deka sega raboti ubo, ama mene inaet me ima fateno na odnosot na toj gazdata vo euroklima, celo vreme se kriese, togas ko ja klavav klimata ne bev ic zapoznat so nekoi raboti i progledav niz prsti na greskata mislev nisto strasno, a od pokje lugje bese falen monterot
Mene eden talent koga mi montirase klima dojde bez vaservaga i skala (na visina 3m e stavena nadvoresnata),i busese so burgija za da napravi otvor za crevata. Prvite 5 min svativ deka ke ja opleska,ama da ne pravam skandali...posle nekolku meseci vikav drug majstor zosto snema freon vo cevkite,bidejki loso gi stegnal spoevite,i mi tecese kondenzat vnatre poradi los agol na vnatresnata....i zaboraviv da spomnam deka 2 dena doagase zosto nemase nekoj alat prviot den
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Podesena na 25 fan 4 merev temp na izlez 51, na 7m oddalecenost i 80cm visina temp e 18.5 na nadvoresna -10, ne gi pravi pokje cestite defrosti na 50na min, sakjeto e celosno cisto ne e ni malku obeleno. Inaku planiram da baram novi cevki i da se izvrsi premontaza za sekoj slucaj kolku i da me ubedvat deka e se vo red vaka
Не смее да се лемат цевките, кај мене тоа го пишуваше во упатството за монтажа, а сигурно тоа важи исто за сите клими.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ова е најголемата вистина, кај моите Даикинот одржува зададени 25 степени со топлина на издув од 30 степени, што на 2-3 метри е ладен непријатен ветер. Јеби га, штеди, ама моите повеќе би сакале да дува потопло и кога ќе постигне Т да исклучи малку.
Кај мене климата е пуштена на 27 и кога ќе ми стане топло ја исклучувам. Еба ти инверторите кога ќе почнат да дуваат млак воздух, а и моите по мене викаат дека им дува млако!!!!

Дали е изводливо наместо некоја глупава електроника да ми одредува, јас самиот да си одредам со колку ќе се греам (со 350w или 500w или 700w или ќе биде 1000 ....1500w)???
Mozes li da objasnis ili nacrtas edna prosta skica kako e postavena klimata vo odnos na rasporedot na sedenje vo prostorijata? Mene mi lici deka klimata e postavena direktno da duva vo lugeto. Pravilno i pozelno e klimata da e postavena da duva pokraj delot za sedenje..
 
D

Deleted member 95595

Гостин
А колкав простор би било ова?[DOUBLEPOST=1547580247][/DOUBLEPOST]Значи, колкав простор ќе загрее Панасоник Z35ТКЕ со макс 5800 W? Нормално зависи од изолацијата, но ориентационо колку со добра изолација и со лоша изолација? Како би знаеле и друга клима за колку м2 е доволна? Дали има нешто повеќе математика од тоа 3,5 kW до 35м2 и готово?[DOUBLEPOST=1547580441][/DOUBLEPOST]

Застанав :mad:
:icon_lol:
ima matematika brat. si ima eksperti za taa rabota koi mozat da ti presmetaat kolkava potreba za greenje ima tvojot prostor i spored toa da znaes kolku jaka klima da kupis.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
ima matematika brat. si ima eksperti za taa rabota koi mozat da ti presmetaat kolkava potreba za greenje ima tvojot prostor i spored toa da znaes kolku jaka klima da kupis.
Слушам сончево било Охрид денес напладне, ама некажуваш оти пола метро снег имало кај вас в Охрид паднато, и вечеров било -12. Ти пресметаа тебе загуби за ваква лута зима ко ти ги бираа климите ? или само за Медитеранската?
Ја мислам, не ти пресметале за ваков снег и студ експертиве твои што ти упикаа летни Митсубиши гуми како за зимски. Твојон експерт сеа да го пикнеш в езеро да се искапит на времево сосе климине твои и нек вика топло му е.
IMG-3b00151ce20cf9f2b0f9d05bb923da0f-V.jpg IMG-e12f93399908589374bcaa5036e000d8-V.jpg IMG-e8c055ce128e7da0a4675e13d9154094-V.jpg
IMG_20190116_010117.png
За "експертине" твои, зимава само Лопатава у рака..
IMG_20190115_095448.jpg
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Слушам сончево било Охрид денес напладне, ама некажуваш оти пола метро снег имало кај вас в Охрид паднато, и вечеров било -12. Ти пресметаа тебе загуби за ваква лута зима ко ти ги бираа климите ? или само за Медитеранската?
Ја мислам, не ти пресметале за ваков снег и студ експертиве твои што ти упикаа летни Митсубиши гуми како за зимски. Твојон експерт сеа да го пикнеш в езеро да се искапит на времево сосе климине твои и нек вика топло му е.
Прегледај го приврзокот 203103 Прегледај го приврзокот 203102 Прегледај го приврзокот 203104
Прегледај го приврзокот 203105
nishto ne mi presmetaa da ti kazam pravo, ama me interesira na kolku tuka im presmetale. Zoshto da gi frlam klimite? Klimite si se top, samo so taa vo spalna imam mal problem radi toplotnite zagubi sho mi se pregolemi. Soba na sever, neizolirana kukja, nema izolacija na tavan nad nea, nadvoreshnata e na sever ne ja bie sonce ni ednas vo tekot na denot, pod mene nikoj ne gree, okolu sobava ne se gree. Hansolot 800w mu trosheshe na deckovo na + temperatura nadvoreshna, a ovaa mojava trosheshe 700w na minus vo vakov katastrofalen prostor. Radi Hansolot deckoto se vrati na drva, a misijata treba da vi e obratna na vas prodavachite na klimi. Ushte i defektna mu prodadovte prviot pat. Nemam slushnato Mitsubishi defektna klima da prodajt.[DOUBLEPOST=1547600465][/DOUBLEPOST]@Strelec A mnogu si zloben. Toa u dusha si. I kontraproduktiven si. Aj so drugive clenoj se cepkas, ama to mene sho me chepkas i sho go koristis mojov problem da se podsmevas so mene i da se trudis da omalovazis brend za koj sho ti i ushte dvajca samo na forumov veruvate deka moze da go omalovazite, to ti e zlobno, se gledat deka si nikakov vo dushata. Posebno sho jas nikogas nit sum rekol neshto protiv Gree, nit sum te chepkal tebe.[DOUBLEPOST=1547600647][/DOUBLEPOST]P. S. Ova ti beshe posledniot karton od mene. Ne uspeav ubav odnos so tebe da ostvaram kolku i da se trudev zato sho si mislev deka barem so mene ke si ok poshto ne sum konfliktna osoba. Ama sega ke si na ignore.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Сликите убо кажуваат каква зима има еден Охрид зимава а да незбориме за Битола, Прилеп или Берово. Во ваков снег и студ јасно е дека твоите Митсубиши од 25кг појше време се во дефрост и мрзнат, заеби ти изолација, греач им фали и поголем изменувач. Тие скапо платени 3,5ки сега не се ни 2ки не па СОП да имаат. И дека еднава WN божем помага у дневнава на ФХ тие се ретки моменти у денот кога WN не е у дефрост, не ни кажувај прикаски, измрзнавте по дома.
Ако треба греачи да ти пуштиме од Скопје или Хансоли кажи да поможиме :)
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Другар, бакарни се. Ги залемил веројатно.

Филм напраи со TIG дека ги варел цевкине.

Полека.
Kako prvo ne sum ti nikakov drugar. Epten e prizemno, nikogas ne sum bil komunist.
Kako vtoro bakarot moze da se lemi i meko i tvrdo i so disugas (autogeno) https://www.youtube.com/watch?v=9t-RGROC0zo i so propan butan......
Bakarot moze da se lemi, moze i da se zavaruva, ako se zavaruva (znaci topenje na osnovniot materijal ) ne ce moze so propan butan tuku isklucivo so disugas.....
Argonot go koristat pri ova vistinskite monteri za da ne se stvori oksidacija od vnatre kade sto ne dopira pastata za lemenje. Ne daj boze nekoj da ti menuva cetirikrak ventil kako ovoj ovde https://www.youtube.com/watch?v=AKQsdBpbz3w (uste go narekuva trokrak), eden kup crnila odi direktno vo kompresorot.......
Argonot pokraj TIG zavaruvanjeto (i tuka se koristi ne se sekiraj, ako se koristi aluminium, nema kako poinaku da se zavari), se koristi i pri servisiranje i montaza vo klimatizacijata, za procistuvanje na cevkite i nizmenuvacite. Obicno kaj kvalitetnite klimi vn. izmenuvac e napolnet so ovoj gas i zatvoren so cepovi.
Inace za tvoja informacija po struka sum dipl.mas.ing. zavaruvanje i zavareni konstrukcii zvrseno 80-setite godini od prosliot vek vo Skopje na Masinskiot fakultet, koga navistina imase kriteriumi, mnogu mnogu povisoki od segasnive. Me interesira sto ckolija imas zavrseno, koga i KADE?
Inace bi bilo ubavo da znaes deka bakar ne se vari so TIG..........ti ako cues argon ti asocira na TIG, ubavo e toa, se gleda deka si slusnal ili si rabotel so TIG zavaruvanje. Kade ti vide deka cevkite se vareni so TIG ili sakas da se napraes pameten pred clenovove, kaj mene ne uspea, ne znam pred drugite dali uspevas.

Za ovoj pogore so klimava i cevkive. Ako se zaclenis tuka bi bilo red da procitas od pocetok do kraj sto e se pisuvano za klimive, togas bi znael deka freon dali fali ili ne se otkriva samo so digitalna vaga, ne so nekakvi manometri, bi znael deka e potrebno vakumiranje na sistemot so dvostepena pumpa i merenje isklucivo so digitelen manometar i bi znael deka na takvi monteri i serviseri treba da im ja pokazes vratata.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
@Strelec да не имаш информација колку трошат греачиве од Gree Fairy LCLH 12 на off климата ???
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Kondenzacijata sekogas postoi pri uslovi golema vlaznost i e postojana velicina, ne se javuva samo pri momentot na defrost. Celo vreme kape voda od nadvoresnata dokolku ima greac, ako nema greac taa voda - kondenzacija stanuva mraz i samo se bilda na izmenuvacot pa taa i pobrzo ke defrostira zasto nema so sto da go istopi toj kondenz-mraz.
Greenje na komresor imaat site klimi za uljeto, ne izmisluvaj nova Nauka.
I na Eurovent go ima tou podatok kolku struja se trosi na zagrevanje na kompresorot.
Citaj ovde ke ti se razjasni pa moze vo idnina i ke stanes educirana prodavacka namesto da trcas po korisnici so zamrznati odvodi za kondenz sto ste gi izlazale nema da imaat problem blagi bole zimite kaj nas.
Tie klimi so greac na tacna nemaat problem so zamrznati nadvoresni i so cesti defrosti, a @Greenje sigurno moze da vi raskaze kolku povici ima dnevno od korisnici so smrznato crevo koga nadvor imaat pola metar sneg napagjano.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Trebalo kinezive da stavat i vo vnatresnata greac,i ke vadea 70 stepeni na izduv
Zivela sizofrenija
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ko ke gledas samo parite da gi zemis... Prvo planirase da gi vadi nadvor od ednata strana i togas gi sekol, pa posle pozadi klima gi pusti zaboraj deka veke gi sece. Jasno e deka to bese greska. Denes serviserot rekol ako nema freon odma ke belej sakjeto, kreva temp sega i se gleda deka sega raboti ubo, ama mene inaet me ima fateno na odnosot na toj gazdata vo euroklima, celo vreme se kriese, togas ko ja klavav klimata ne bev ic zapoznat so nekoi raboti i progledav niz prsti na greskata mislev nisto strasno, a od pokje lugje bese falen monterot
Koj bese monterot ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Smetka za struja +2500 denari za greenje za kuka 100m2,se great sobite 85m2,a ne se great hodnicite,izolacija 5ka 25kg,pvc dograma. 1 inverter i dve on/off,site po 3.5kw. Pusteni 24 casa,preku den inverterot na 25 stepeni,navecer ostanatite 2 na 24 stepeni.
Trebalo kinezive da stavat i vo vnatresnata greac,i ke vadea 70 stepeni na izduv
Zivela sizofrenija
Toa samo tvoite 2 OnOff imaat greaci i vnatre stom 85m2 kuka grees so 2 OnOff...samo se tesam deka ke stignes na zakazan termin mesto sto dremes tuka, oti vakva bolest ko tvojava tesko se leci so neredovna kontrola i terapija.
 
Последно уредено:
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Kondenzacijata sekogas postoi pri uslovi golema vlaznost i e postojana velicina, ne se javuva samo pri momentot na defrost. Celo vreme kape voda od nadvoresnata dokolku ima greac, ako nema greac taa voda - kondenzacija stanuva mraz i samo se bilda na izmenuvacot pa taa i pobrzo ke defrostira zasto nema so sto da go istopi toj kondenz-mraz.
Greenje na komresor imaat site klimi za uljeto, ne izmisluvaj nova Nauka.
I na Eurovent go ima tou podatok kolku struja se trosi na zagrevanje na kompresorot.
Citaj ovde ke ti se razjasni pa moze vo idnina i ke stanes educirana prodavacka namesto da trcas po korisnici so zamrznati odvodi za kondenz sto ste gi izlazale nema da imaat problem blagi bole zimite kaj nas.
Tie klimi so greac na tacna nemaat problem so zamrznati nadvoresni i so cesti defrosti, a @Greenje sigurno moze da vi raskaze kolku povici ima dnevno od korisnici so smrznato crevo koga nadvor imaat pola metar sneg napagjano.
Eve procitav segde ve naucija http://www.elitemadzone.org/t22368-900-Izbor-klima-uredjaja

Realno. Sa Alibabe mozete samo da gledate cenu. Tu dolazi shiping, spedicija, pdv, carina, porezi, atesti, ma milion stvari. Da to moze tako lako svi bi radili, ali ne moze. Jer tu treba ozbiljna lova da se ulozi, mesto u skladistu gde ce to sve da stoji itd.
A ovo za Gree, ajd da kazemo da jesu ok uredjaji, dobar dizajn, dobri materijali, ok specifikacije. I onda dodjemo do toga da oni ne mogu da plate Eurovent-u da urade test za nijedan model klime? Ne mogu ili ne smeju? Jer ce se onda videti da ono sto pise nije tacno. Ja to samo tako vidim. Ako svi ostali pa i Midea poceli da rade sertifikate, jasno je kao dan o cemu se radi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom