Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
Проверка от Вицепрезидента на Република Б'лгарија

So znaci ova ..i sto slegi posle ovaa ..ako znae nekoj .. Falaa !!
 
Член од
10 септември 2018
Мислења
23
Поени од реакции
13
Zdravo, od neodamna smenet status od finalna na dopolnitelna, se bara da dostavam dokunent za udostoverjavas nalicieto na vjzhodas blgarin so rok do mart 2019, predpostavuvam deka se bara posilen argument za bugarsko poteklo. Inaku imav dostaveno samo potvrda od klubot vo Strumica normalno so izvodi od dedo roden 1915, potvrdata bese izvadena okt/noe. 2015, nekoj da spodeli slicno iskustvo vaka i dali vredi odnovo da dostavam potvrda od klubot vo Strumica posto ednas veke sum dostavil ista takva... Drug dokument star nemam /sigurno imalo ama nema zacuvano/... Nekoj sovet/ mislenje bi mi bil od korist .. ocigledno slucuvanjata vo DABC si zemaat nekoj danok posto znam da prethodno dosta lica zemaa ukazi samo so potvrdi...... pozdrav do site clenovi
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo, od neodamna smenet status od finalna na dopolnitelna, se bara da dostavam dokunent za udostoverjavas nalicieto na vjzhodas blgarin so rok do mart 2019, predpostavuvam deka se bara posilen argument za bugarsko poteklo. Inaku imav dostaveno samo potvrda od klubot vo Strumica normalno so izvodi od dedo roden 1915, potvrdata bese izvadena okt/noe. 2015, nekoj da spodeli slicno iskustvo vaka i dali vredi odnovo da dostavam potvrda od klubot vo Strumica posto ednas veke sum dostavil ista takva... Drug dokument star nemam /sigurno imalo ama nema zacuvano/... Nekoj sovet/ mislenje bi mi bil od korist .. ocigledno slucuvanjata vo DABC si zemaat nekoj danok posto znam da prethodno dosta lica zemaa ukazi samo so potvrdi...... pozdrav do site clenovi[/QUOТЕ]
Ова беше случај со уште една членка во форумот.
Претпоставувам,ако грешам поправи ме,дека оригинал потврда при подавање на молбата и при закажување на интервуто немаш доставено.Тогаш се издаваа само по еден примерок од потврдата која што си ја приложил при подавање на документи за происход во ДАБЧ,и таму ти ја задржале.
Веќе во 2017 бараа уште при самото подавање на молба и интервју во Министерство на правосудие да однесеш и оригинал потврда врз основа на која си добил происход.
Извади оригинал потврда и однесија и поврзи се со изводи и умреници преведени и заверени на нотар во Софија.[/QUOTE][DOUBLEPOST=1547214167][/DOUBLEPOST]
Проверка от Вицепрезидента на Република Б'лгарија

So znaci ova ..i sto slegi posle ovaa ..ako znae nekoj .. Falaa !!
Кога ти се смени во овој статус?
Со какви документи си?
После ова или потпис или отказ.
 
Член од
10 септември 2018
Мислења
23
Поени од реакции
13
Ова беше случај со уште една членка во форумот.
Претпоставувам,ако грешам поправи ме,дека оригинал потврда при подавање на молбата и при закажување на интервуто немаш доставено.Тогаш се издаваа само по еден примерок од потврдата која што си ја приложил при подавање на документи за происход во ДАБЧ,и таму ти ја задржале.
Веќе во 2017 бараа уште при самото подавање на молба и интервју во Министерство на правосудие да однесеш и оригинал потврда врз основа на која си добил происход.
Извади оригинал потврда и однесија и поврзи се со изводи и умреници преведени и заверени на нотар во Софија.
[DOUBLEPOST=1547214167][/DOUBLEPOST]
Кога ти се смени во овој статус?
Со какви документи си?
После ова или потпис или отказ.[/QUOTE]
Potvrda e dostavena koga se podnesuvani dokumenti za proishod a za posle vo MP za zakazuvanje intervju ne se sekavam dali imase uste edna potvrda... samo proishod i ostanati dok.... znaci bi vredelo da odnesam uste ednas potvrda... pozzzz
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
[DOUBLEPOST=1547214167][/DOUBLEPOST]
Кога ти се смени во овој статус?
Со какви документи си?
После ова или потпис или отказ.[/QUOTEPotvrda e dostavena koga se podnesuvani dokumenti za proishod a za posle vo MP za zakazuvanje intervju ne se sekavam dali imase uste edna potvrda... samo proishod i ostanati dok.... znaci bi vredelo da odnesam uste ednas potvrda... pozzzz
Да
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
интервју април 2016 во битола, Преписка формирана 1 септември 2016, Лани околу 20ти ноември на дополнителна, рок на достава дополнителни документи 2ри Март
денес сменет на финална. 68хх/2016
со документи бг пасош и лк од дедо (прво копии, после ги доставив оригиналите)
So srekja, i mene denes mi se smena statusot, istoto bev April 2016 vo Bitola na intervju, broj po konzulski pat 68XX/2016.
 
Член од
8 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
23
Здраво на сите! Ова е прв мој пост : )
Укази се имаат издадено во последните месеци но знам само за руси и украинци.

https://vk.com/topic-29378838_25258806?offset=1440

Погледнете на овој форум, во последните постови ке видете извесен Гена добил указ на 31.12.2018.

Исто и јас чекам подпис, на положително сум од 05.12.2018

Поздрав и со среќа на сите.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom