Чешма со проточен бојлер, мислења и искуства

S

staycalm

Гостин
корисно имам копија на делимано брзо загрева :) ама малце мириси водата дали од цевките пошо се железни кај мене
Не е од цевките, од греачите е. Кој вид на копија ја имаш, како е моделот?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.580
синот зема пред година и пл Делимано... бргу му изгоре утикачот, го исече и го смени... но пак имаше пецкање, па ми текна да го свртиме утикачот и престана пецкањето... потоа најдов на Делимано Нови Сад веб сајт, има цртеж и објаснување како треба утикачот да се влучува, т.е. прекинувањето на термостатот да биде на ФАЗА
..во нашиот Мануал го нема овој цртеж, а и врска немаат... е сега на англиска верзија на утикачи и штекери и не можеш погрешно да вклучиш, таму има 1 ПИН кај штекерите..
А сега веројатно нештто откажало во бојлерчето, но години се ...
има синот продолжена гаранција, наводно имале сервис во Радишани, утре ќе го носиме во салонот...
еве го упатството од српскиот делимано..
http://images.studio-moderna.com/upload/uploadTopshop2011EN/Image/Delimano-instant-heating-uputstvo.pdf

 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
синот зема пред година и пл Делимано... бргу му изгоре утикачот, го исече и го смени... но пак имаше пецкање, па ми текна да го свртиме утикачот и престана пецкањето... потоа најдов на Делимано Нови Сад веб сајт, има цртеж и објаснување како треба утикачот да се влучува, т.е. прекинувањето на термостатот да биде на ФАЗА
..во нашиот Мануал го нема овој цртеж, а и врска немаат... е сега на англиска верзија на утикачи и штекери и не можеш погрешно да вклучиш, таму има 1 ПИН кај штекерите..
А сега веројатно нештто откажало во бојлерчето, но години се ...
има синот продолжена гаранција, наводно имале сервис во Радишани, утре ќе го носиме во салонот...
еве го упатството од српскиот делимано..
http://images.studio-moderna.com/upload/uploadTopshop2011EN/Image/Delimano-instant-heating-uputstvo.pdf

има сервис на влезот само што братот врска си нема
му ја носев ја мојата ми вика фрли ја струја ке те утепа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.580
има сервис на влезот само што братот врска си нема
му ја носев ја мојата ми вика фрли ја струја ке те утепа


Sent from my iPhone using Tapatalk
ја однесе синот чешмата во Салон, не им се веруваше дека дале 3 години гаранција, ( се доплаќаше тогаш) ја однесоа во сервис и на крај ништо, нова му дадоа, ама синот не ја монтира бидејќи не му се допаѓа решението за кабелот, сменето е од првата верзија, па им ја врати и зема сосем друг производ, а сега купивме од Сетек германски проточен бојлер Клаге од 4,4кв ... има и Сименс и Бош ама тие се најмалку 6кв, тоа треба 25амп осигурувач, немам доверба во инсталацијата...
ќе го монтираме неделава...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
ја однесе синот чешмата во Салон, не им се веруваше дека дале 3 години гаранција, ( се доплаќаше тогаш) ја однесоа во сервис и на крај ништо, нова му дадоа, ама синот не ја монтира бидејќи не му се допаѓа решението за кабелот, сменето е од првата верзија, па им ја врати и зема сосем друг производ, а сега купивме од Сетек германски проточен бојлер Клаге од 4,4кв ... има и Сименс и Бош ама тие се најмалку 6кв, тоа треба 25амп осигурувач, немам доверба во инсталацијата...
ќе го монтираме неделава...
а знаат да те убедуваат дека за плус 400ден имаш одлична можност да ја продолжиш гаранцијата
едно време ги имаа само без дисплеј сеа гледам имаат нова верзија
иначе пробав сам да ја отварам делиманото и нема шанси
кинеската ја отворив и проблемот што цело време грееше е зашто беше залепен термостатот (ваљда така се вика) цело време, оштрафиф истргуав едно друго и сеа си работи


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.580
а знаат да те убедуваат дека за плус 400ден имаш одлична можност да ја продолжиш гаранцијата
едно време ги имаа само без дисплеј сеа гледам имаат нова верзија
иначе пробав сам да ја отварам делиманото и нема шанси
кинеската ја отворив и проблемот што цело време грееше е зашто беше залепен термостатот (ваљда така се вика) цело време, оштрафиф истргуав едно друго и сеа си работи


Sent from my iPhone using Tapatalk
sinot 2016 doplatil 899 mkd za da ima 3 godiniu garancija, sega davale samo 2 godini garancija so doplata..
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Кај мене почна да капе од кај основата, кај рачката кај што се пушта вода.
Знае некој како се отвора, дали треба да се смени гумица ?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Делимано со дисплеј.

Целокупно задоволен.

Искрено не ми е јасно како купувате копии со сумлив квалитет (која контрола на квалитет ја имаат можите да замислите).

На крајот на денот ќе треба вода да турите од неа.

Кај делиманото единствено не ми се допаѓа отворот како туш :)

За полнење на шише (за раствор за цедевита) дури да се наполни ексик :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.580
Делимано со дисплеј.

Целокупно задоволен.

Искрено не ми е јасно како купувате копии со сумлив квалитет (која контрола на квалитет ја имаат можите да замислите).

На крајот на денот ќе треба вода да турите од неа.

Кај делиманото единствено не ми се допаѓа отворот како туш :)

За полнење на шише (за раствор за цедевита) дури да се наполни ексик :)
какво зема, со долен влез или со бочен влез на вода ???
 
F

Flatter

Гостин
Делимано со дисплеј.

Целокупно задоволен.

Искрено не ми е јасно како купувате копии со сумлив квалитет (која контрола на квалитет ја имаат можите да замислите).

На крајот на денот ќе треба вода да турите од неа.

Кај делиманото единствено не ми се допаѓа отворот како туш :)

За полнење на шише (за раствор за цедевита) дури да се наполни ексик :)
А тоа де демек ребрендирано "делимано" што мислеш каде е произведено ? И тоа е кинеско само ребрендирано преку топшоп.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
нема врска каде е произведено.

важно е по кои стандарди и колкава контрола на квалитет се има.

тоа важи за било кој производ.
 
F

Flatter

Гостин
нема врска каде е произведено.

важно е по кои стандарди и колкава контрола на квалитет се има.

тоа важи за било кој производ.
Во кина немаш такви работи. Ниту стандарди ни па контрола на квалитет. Едноставно колку пари толку музика.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
форум е и никогаш не се излегува на крај :)

јас од моето решение сум задволен.

ако мислиш дека има подобро/попрактично решение предложи го за другите членови :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom