Најекономично греење и ладење

Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Е ај еве сега те послушав кога ка спуштив до 26 изгасна
normalno e da ti ja iskluci zasto moze vo momentov okolu klimata da e 26 za brzo treba da pocne i posle nekoe vreme pak namalija uste za eden na 25 i ostaj ne diraj nisto :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Nad 50 stepeni do 60 i te kako e bitno da znaes kolkava e temperaturata da znaes sto si platil dali sve e vo red so klimata i montazata
Значи минимум 50. Кога е на 25 не дува толку топло на издувот како на 28.[DOUBLEPOST=1545767618][/DOUBLEPOST]
normalno e da ti ja iskluci zasto moze vo momentov okolu klimata da e 26 za brzo treba da pocne i posle nekoe vreme pak namalija uste za eden na 25 i ostaj ne diraj nisto 

Ееее добар си еве сега пак дефрост прави и на 25 зададена
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Значи минимум 50. Кога е на 25 не дува толку топло на издувот како на 28.
nema da duva tolku toplo kako na 28 zasto nema potreba za da postigne tolku visoka temp, na 25 kje duva so pomalku toplo i kje si odrzuva 25c


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
@PticaSelica
Daikinov ne na saat kako mojata, ama na saat i pol pravel defrost. Ne znam dali kvalitet na edna klima se meri po toa kolku defrosti pravi.
Таман работа тоа да биде критериум.Сепак мислам дека е подобро да не влегува во дифрост додека саќето не замрзне,а на суво време и саати работа треба за тоа.Кај WNот (претпоставувам) алгоритамот е тој,на саат време дифрост без разлика дали е замрзнато саќето,не чека термистор да му каже кога.
А со дајкинот тешко директна споредба!Ти во ОхриТ @ZigZag1115 во Скупје,различна клима,темп,влага се.Плус он го пука на макс за разлика од тебе.
П.С.ако јас се прашам,ни програмиран дифрост,ни интелигентен,ни он-деманд.Најубаво кога ќе замрзне олд-скул :cool:
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Таман работа тоа да биде критериум.Сепак мислам дека е подобро да не влегува во дифрост додека саќето не замрзне,а на суво време и саати работа треба за тоа.Кај WNот (претпоставувам) алгоритамот е тој,на саат време дифрост без разлика дали е замрзнато саќето,не чека термистор да му каже кога.
А со дајкинот тешко директна споредба!Ти во ОхриТ @ZigZag1115 во Скупје,различна клима,темп,влага се.Плус он го пука на макс за разлика од тебе.
П.С.ако јас се прашам,ни програмиран дифрост,ни интелигентен,ни он-деманд.Најубаво кога ќе замрзне олд-скул :cool:
Прилеп бе какво Скопје :-D
 
Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Okolu defrosti LG-vo pravi samo koga ke zamrzne nadvoresnata,a toa e na minus koga ima golema vlaznost ,na maglata ovie denovi pravese na saat vreme . Primer ako vrne a ne e minus nema defrosti . Inaku ziveam vo Skopje i denes nema napraveno defrost zasto e suvo ,mislam gore dole toa e skoro kaj site inverteri inaku defrostot i e tivok i bez duvanje na laden vosduh .Potrosuvackata e 0,8kwh zadadena 28° autofan vo salon 30m2 odrzava 24°
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.375
klimata e zadadena na 24 kako shto pisav i pogore, na vnatresnata edinica se gleda ceo vreme temp vo sobata, fanot ima tri brzini ova e sredna brzina, i izvini kako mi e namestena klimata taka ti pokazuvam i ne praam malverzacii za da ja prodadam na nekoj nov chlen na forumot! koga sakas bujrum na kafe, pivo pa uverise sam!
Mnogu poplaki od monteri za Defrostot na Thundra, Thundra18kata posebno, dolgi i cesti defrosti na vlaznivie denovi i si duvala vo defrost, smalen izduv ama sepak duvala.
Ako ne vi e tesko ;) tebe ili na @HEKOJ da snimite edno video so cel defrost da vidime do kolku °C pagja temperaturata na displejot sto ete razresivme pokazuva vnatresna temperatura... ke mojt? ;)
Reakciite-Poplakite se deka do 15°C pagjala temperaturata na Displejot-vnatresnata, pa ispagja deka za vreme na defrost bezvezzno ja ladi prostorijata.[DOUBLEPOST=1545771545][/DOUBLEPOST]
Климата после дефрост започнува од ново. Доколку имаш мерач ќе забележиш како потрошувачката пополека расти од 100 до 2000 вати.
Mislam deka povlekuvanje so 2000W posle defrost e tokmu ona sto go kazuvaat monterite :)
Oladena soba posle ladno duvanje za vreme na deftost i so 15C na Displejot mora da nadoknadi :)
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Mnogu poplaki od monteri za Defrostot na Thundra, Thundra18kata posebno, dolgi i cesti defrosti na vlaznivie denovi i si duvala vo defrost, smalen izduv ama sepak duvala.
Ako ne vi e tesko ;) tebe ili na @HEKOJ da snimite edno video so cel defrost da vidime do kolku C pagja temperaturata na dislpejot sto ete pokazuval vnatresna temperatura ke mojt? ;)
Reakciite se deka do 15C pagjala temperaturata i ja ladela prostorijata.[DOUBLEPOST=1545771545][/DOUBLEPOST]
Mislam deka povlekuvanje so 2000W posle defrost e tokmu ona sto go kazuvaat monterite :)
Oladena soba posle deftost so 15C na Displejot mora da nadoknadi :)
do sega shto imam primeteno mozam da kazam deka defrostot trae 7-8 min i ich ne duva koga go pravi, znaci nit ladno nit toplo,
mislam deka ja pokazuva okolu 20c na zadadena 24 ili 25c.
ako mozam kje snimam pa kje postiram:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.375
do sega shto imam primeteno mozam da kazam deka defrostot trae 7-8 min i ich ne duva koga go pravi, znaci nit ladno nit toplo,
mislam deka ja pokazuva okolu 20c na zadadena 24 ili 25c.
ako mozam kje snimam pa kje postiram:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ocekuvam da vidam barem 8min dolgo video, a ne pokratko ;)
I so obavezno snimen zvuk kaj otvorot-perkata dali buci i duva ili ne
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
8.060
Mnogu poplaki od monteri za Defrostot na Thundra, Thundra18kata posebno, dolgi i cesti defrosti na vlaznivie denovi i si duvala vo defrost, smalen izduv ama sepak duvala.
Ako ne vi e tesko ;) tebe ili na @HEKOJ da snimite edno video so cel defrost da vidime do kolku C pagja temperaturata na displejot sto ete razresivme pokazuval vnatresna temperatura... ke mojt? ;)
Reakciite se deka do 15C pagjala temperaturata i za vreme na defrost bezvezzno ja ladela prostorijata.[DOUBLEPOST=1545771545][/DOUBLEPOST]
Mislam deka povlekuvanje so 2000W posle defrost e tokmu ona sto go kazuvaat monterite :)
Oladena soba posle ladno duvanje za vreme na deftost i so 15C na Displejot mora da nadoknadi :)
Абе врати да отвориш за 5 минути не можи температурата во просторијата да опадни на 15 степени од 24, не па при еден глуп дефрост што се случува еднаш на 10 сати.

Вентилаторот дефинитивно НЕ дува кога прави дефрост ни најмалку. Само се слуша кркорење како да се топи вода и тоа е се.

Да, на дисплејот знае да покажи пониска температура кога ќе се вклучи, кај мене покажува 19 степени но тоа трае една минута додека да се стабилизира. Можеби имаат некој глуп алгоритам на пресметување амбиентална, но дефинитивно не постои клима што на дефрост може да направи 19 степени без да дува вентилатор, а кога ќе се вклучи да ја загрее на 24 за една минута.

ПС, ќе снимам кога ќе се случи такво нешто, сега е суво и -4, па веројатноста е мала.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Da ama ja stavil na 28 stepeni tebe na kolku ti rabotat klimite da ne ti rabotat pod golemo opteretuvanje pa brzo ti mrznat
ne brat, mene na 25 mi se denje nokje, ne se optereteni. Edinstveno shto imam golemi toplotni gubitoci vo kukjava, pa mozda vo taa smisla se optereteni, nora celo vreme da rabotat za da nadoknaduvaat. ama mislam deka ne e toa, taka si rabotat klimite, WN se klimi za vo topli predeli.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво. Нов сум на форумот, ме интересира мислење и искуства за посочениве модели на Mitsubishi:
1.
https://marketkonekt.com/macedonia/home-appliances/air-conditioning/klima-ured-mitsubishi-standard-srk-src-35-zmp-s-inverter/xyg.htm
2.
https://klimi.mk/product.php?id=271

Планирам да поставам две клими за простор од 50 квадрати(дневна и кујна) кои се поставени во Г распоред во куќа со фасада без изолација. Има пвц дограма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom