Најекономично греење и ладење

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Провинција на шопинг овие денови иде во главниот град
Така е фнучко! Га онадеа главнио град! :rolleyes:
А вистината е дека Скопје си беше загадено и пред 40-45 години, само беше помало и никој не мереше загаденост. А и да се откриеше дека е загадено, смееше ли некој да гукне?
По дело да ве прашам! Има ли некој искуство кога надворешната единица е монтирана во затворена просторија, во голема гаража на половина вкопана во земја? Има движење на воздух, не е сосема затворено.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ќе го замрзне просторот во кој е ставена. Исто како што функционира фриз за длабоко мрзнење.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Zatoa e Vivax, i ne pisuva Midea. I zapomni veke, ne e Gree Lomo eco, zatoa e 30% poeftino.
Ете и тоа го дочекавме,да плаќаме бренд нејм на Мидеа и Грее :)
Ме чуди само зошто им требаше толку време.Па Мидеа пред дваесет години правеше одлични клими како ОЕМ.
Кој сака може да ги мрази кинезиве,ама па да не беа они уште ќе дававме по шест плати за телевизор ;)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
8.060
GREE Hansol јавува E6 проблем и не работи.
(4) Communication Malfunction
E6 is displayed on indoor unit
Green LED lamp of outdoor unit doesn’t blink.
If there is no LED lamp blinking,
1. Measure voltage between N1 (neutral wire ) and 3 (live wire) on patching board of outdoor electric box by AC voltage grade of
universal meter. If it is found that there is voltage, check if there is electricity for patching board of indoor unit. If there is no
electricity, check if wiring of indoor unit is correct. Otherwise replace controller of indoor unit.
2. If power supply of indoor unit is normal, check if wiring of outdoor unit is correct and if there is any wrong or loose wiring.
3. If the above two conditions don’t exist, outdoor controller can be replaced directly.
Any or a few of indicators are normally on,
Such circumstance usually indicates that IC on outdoor controller doesn’t work. Outdoor controller can be replaced directly.
There is only red indicator blinking
1. Set universal meter to DC voltage grade to measure voltage of detection point 8. If voltage is between 0~3.3V, the signal has
been sent by indoor unit but not received by outdoor unit yet. In that case, replace outdoor controller directly.
2.If voltage of detection point 8 is always around 3.3V or around 0V, set universal meter to AC voltage to measure voltage
between communication wire and neutral wire (N1) on patching board. If voltage swings between 0V and 20V, the signal
has been sent by indoor unit but not received by outdoor unit yet. In that case, replace outdoor controller directly. If voltage
doesn’t change, indoor unit has not sent signal or the communication wire is damaged. Check communication wire or replace
indoor controller
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Potrosuvacka za fh 35 za prethodnive 9 dena,bidejki meracot mi bese na haier tundrata 3.5. Sega imam i vnatresna izolacija stirodur 3,i na tavanite knauf so 10cm kamena volna. Podobro i poeftino zdravje. Ps samo na auto fan mi e namestena 20181224_211120.jpg 20181224_211105.jpg 20181224_210943.jpg 20181224_210930.jpg 20181224_210937.jpg
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Potrosuvacka za fh 35 za prethodnive 9 dena,bidejki meracot mi bese na haier tundrata 3.5. Sega imam i vnatresna izolacija stirodur 3,i na tavanite knauf so 10cm kamena volna. Podobro i poeftino zdravje. Ps samo na auto fan mi e namestenaПрегледај го приврзокот 201962 Прегледај го приврзокот 201963 Прегледај го приврзокот 201964 Прегледај го приврзокот 201965 Прегледај го приврзокот 201966
vo kolkava soba ti e fh-to stavena?[DOUBLEPOST=1545732548][/DOUBLEPOST]Zavchera mozda ne, ama vchera si kinea defrostive na WN klimive. Znachi definitivno, cim e pod nula temperaturava se "aktiviraat" defrostite kaj WN klimive. Vchera ostanav buden do kasno, pa zaprimetiv deka FHvo nakaj 2:20 po polnokj napraj eden defrost. Da napomenam deka pokraj sho beshe ladno i vrneshe dozd celo vreme, na ridcheto nad mene sneg imashe zavrnato.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Zatoa e Vivax, i ne pisuva Midea. I zapomni veke, ne e Gree Lomo eco, zatoa e 30% poeftino.
Pisuva Vivax ama gi proizveduva Midea za Vivax istoto e i so Gree proizveduva za mnogu drugi i tie dali ke ja krstat ST Vox ili kako ke im tekne tie se trgovci a gi proizvoduva Gree[DOUBLEPOST=1545734187][/DOUBLEPOST]
Ете и тоа го дочекавме,да плаќаме бренд нејм на Мидеа и Грее :)
Ме чуди само зошто им требаше толку време.Па Мидеа пред дваесет години правеше одлични клими како ОЕМ.
Кој сака може да ги мрази кинезиве,ама па да не беа они уште ќе дававме по шест плати за телевизор ;)
Ma i za klimi frizideri i sto uste ne pokraj niv i Japoncive gi namalija cenite
 
L

lleeoo

Гостин
Во врска со загадувањето ја не сум од ск али не значи дека не е загадено и кај мене до нашава зграда има две куќи што се греат на дрва ама барем да гореа дрва смрди кори. Да не должам дечкиве од куќниот совет вчера биле во општина и пријавиле надлежниве одтовориле дека ке има соодветни санкции. А кои се тие санкции не одговориле :)))
Имаме закон по кој може да се даде по некоја казничка или???
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Здраво. ми треба еден совет за клима да купам, имам мала соба 11м2 изолацијата нее баш нешто нај топ али добра е... во план сум да земам 3,5kw инвертер клима гледам има привлечни клими Gree Lomo eco, vivax буџетот мие 25.000 ден .. во предходните постови читав инветериве треба 24/7 да равотат за да не трошат многу на идеална темп 22/24.. 3.5 kw сегде пишува до 35м2 се кај мене се надевам 11м2 нема многу да троши или грешам?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Напротив, многу малку ќе троши баш дека е 11м2, а не 35м2. Ќе работи со помалку од половина сила постојано што е многу ефикасно кај секој инвертер.

Ломо еко е на промоција 19990 сосе монтажа ќе ти дојде таман 24000.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom