Најекономично греење и ладење

L

lleeoo

Гостин
Не бе брат не мислев на тебе,мислев на критичарите од повеќе години наназад,се надевав дека ќе и падне цената поради тоа хахах,дури имаше време кога и јас
сакав да пишувам критики за FH 35ve се со цел да се намали продажбата па со тоа да и падни цената како би можел поевтино да ја купам хахах,но тогаш ми
поминаа во мислите зборовите Морал,Етика,Кодекс на честа кои одамна не сум ги слушнал во Македонија,па кога се потсетив на нивното значење се откажав
од тој начин на игра.Тие особини фалат на темава а богами и во цела Македонија.Ама тоа е, тешки се времиња па веќе не се бираат средства како да се одржи
семејството.Ја читам темата година дена,но не само последните страници така да знам по нешто.






хахах ништо тогаш,штом си ја продал на Диме.Јас сега барам друг како тебе што ќе сака да ја продаде.Аутофанот работи, ме чуди како на човек со твоето знаење
за климите не ти текнало малку да експериментираш,многу е едноставно.Јас со климиве сум многу кратко време,решив малку да експериментирам и воала све си работи.
Мада морам да признам,најдобри резултати во мојот простор во однос на потрошувачка и дадени киловати има во трета брзина во потоплите денови, а во минусните
на аутофан,но и да неработи аутофанот нее никаков проблем.Сум презадоволен од климата.Прашуваш зошто сум ја обесил жицава со кутивчево.Еве неколку претпоставки
па ти одбери која мислиш дека е точна хахах:
1.Сакам да продадам некое кутииче
2.Сакам да продадам некое сензорче без кутииче кое работи на климата
3.Да се фалам дека сум ја опраил работата со Аутофанот
4.Друга причина
Во едно од овие е точниот одговор хахаа.



хахах браво на забелешката,не можам да верувам хахах,потполно си во право.А што велиш малку да ја затегнам врвцата и да ја наместам под винкла.
Или може подобро ќе биде да ја ставам врвцата во тие пластиките и да ја наместам со типли и после да ставам поклопчето кое ќе го офарбам
како зидот а?Ама за тоа после нова година засега ништо од тоа.Жал ми е.Десет дена пред и после нова година прославувам хахах.
Чекам да ми дојде термометарчето за да го ставам на усисот, за издувот имам,штета што ми е приклучокот за климата надвор на тераса,инаку кога
ќе ја накитев климата..усис,па издув,па врвцата со кутичето,па мерачот за струја како новогодишна елка ќе беше,има гостите да се чудат, што е
ова чудо хахаах.

FH 35ve ако не ви работи на аутофан,целиот проблем е во топлиот воздух кај сензорот.Сензорот што дојде со кутиичето не работеше на мојата.

Еве едно видео од FH 35ve засега,па кога ќе стигни термометарчето ќе напраам видеа на различни надворешни температури со меренје на:усис,издув,надворешна температура
и потрошувачка на струја,па ќе пресметаме колку киловати дава и при која потрошувачка на струја.
Бидејќи пмерачот е надвор мораше да се снаоѓам со камера.другите ќе глеам да бидат со подобар квалитет.
https://streamable.com/jzegl
Е @micko88 и јас би купил уште една FH на старо колку беше 600 евра охооо топ ако најдеш некој кажи ке и најдам место некаде :)))))може и стано под мене оти нема никој не се грее па така како на подрум да сум
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Неможе ли со една па макар да е поскупа?Немора којзнае колку да бидат топли другите простории,да стојат врати отворени колку да се смлачат а да не ја ладат дневната
Ако е стан со топ изолација,лево-десно,горе-доле комшии.... Па ти на рингла ќе се грееш :icon_lol:
Арно ти кажаа,една јака не! Имаш буџет,подели го,и обезбеден си.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.685
Поени од реакции
28.149
Ако е стан со топ изолација,лево-десно,горе-доле комшии.... Па ти на рингла ќе се грееш :icon_lol:
Арно ти кажаа,една јака не! Имаш буџет,подели го,и обезбеден си.
Привремено сум у станов,една скупа ке ја отфитанам.Ако ставам 3 тешко мене.А оваа моменталнава се збрлаве од греење денеска,дневнава е топла ептен,ама ако оставам врата од спална а не е вклучен конвекторот исто ко прозор да сум отворил.Може ако работи подолго би успеала да ја загрее и спалната
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Привремено сум у станов,една скупа ке ја отфитанам.Ако ставам 3 тешко мене.А оваа моменталнава се збрлаве од греење денеска,дневнава е топла ептен,ама ако оставам врата од спална а не е вклучен конвекторот исто ко прозор да сум отворил.Може ако работи подолго би успеала да ја загрее и спалната
Па денеска +12ц беше,нормално дека ќе грее.А ќе грее и на пониско,баш кажи сега како грее?
Е ама ако те разбрав добро,во станот си привремено?И кога ќе се селиш сакаш и климата да си ја земеш?!?(n)
Епа стварно незнам зошто воопшто тогаш и клима гледаш!(n)
Не е ова табуретка па да си ја носиш кај сакаш!70€ е местење,вадење незнам ама мајстор не ти иде за испод 50€ сигурно,повторно местење пак 70-80€.Кај ти е сметката? Ништо не правиш така.Поарно давај некоја илјадарка(една-две) повеќе,и греј си се со панелките.Или договори се со газдите да ставиш уште една(поефтина) па да ти ја одбијат од киријата.
Друго се ми е “ван памети” :cautious:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.685
Поени од реакции
28.149
Па денеска +12ц беше,нормално дека ќе грее.А ќе грее и на пониско,баш кажи сега како грее?
Е ама ако те разбрав добро,во станот си привремено?И кога ќе се селиш сакаш и климата да си ја земеш?!?(n)
Епа стварно незнам зошто воопшто тогаш и клима гледаш!(n)
Не е ова табуретка па да си ја носиш кај сакаш!70€ е местење,вадење незнам ама мајстор не ти иде за испод 50€ сигурно,повторно местење пак 70-80€.Кај ти е сметката? Ништо не правиш така.Поарно давај некоја илјадарка(една-две) повеќе,и греј си се со панелките.Или договори се со газдите да ставиш уште една(поефтина) па да ти ја одбијат од киријата.
Друго се ми е “ван памети” :cautious:
Чекај бе другар,нели беа добрите клими накај 60-70.000
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Чекај бе другар,нели беа добрите клими накај 60-70.000
Да!
А јас таман те разбрав??[DOUBLEPOST=1545604198][/DOUBLEPOST]Дајте жити све,кој живее со Климе,пишете му да се уклучи од @laptop и нека му препорача некоја клима на човеков @Mikja
Јас се предавам!:свиркам:
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.685
Поени од реакции
28.149
Да!
А јас таман те разбрав??[DOUBLEPOST=1545604198][/DOUBLEPOST]Дајте жити све,кој живее со Климе,пишете му да се уклучи од @laptop и нека му препорача некоја клима на човеков @Mikja
Јас се предавам!:свиркам:
О другар,не сум под кирија ама не се пронаоѓам у стан цел живот сум у куќа.Прашав што би добил кога климава која дознав дека била оn/off би ја заменил со инвертер.После секој по нешто ке праша ке каже и на крај ти направи капитал од моето пршање. По тој редослед се одвиваа работите за помалку од 24 саати :D
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
О другар,не сум под кирија ама не се пронаоѓам у стан цел живот сум у куќа.Прашав што би добил кога климава која дознав дека била оn/off би ја заменил со инвертер.После секој по нешто ке праша ке каже и на крај ти ке направи капитал од моето пршање. По тој редослед се одвиваа работите за помалку од 24 саати :D
Хехе активна тема ;)
Меѓутоа кога се работи за форум,нит ти можеш да опишеш што всушност сакаш(во неколку реда),нит па ние можеме нешто да кажеме без да знаеме детално,а верувај за греење/клими миљарда фактори играат улога.Затоа и толку прашања-потпрашања.
Е сега откако се оправдав :rolleyes:
Да земеш клима сега за 1000€,утре со едно селење ќе те кошта 1200€ истата.Ако планираш тоа за брзо да биде(за година-две),тогаш тоа воопшто не ти го препорачувам.На среден рок и така-и така.Поарно кога ќе си се скрасиш кај што сакаш,тогаш да лупнеш нова убава клима.А според тоа што го опиша,станчето си се грее и со он-офф,сега нели не 40-50м2 тоа неможеш ни да го бараш од таа клима.Во твојот случај дури и да останеш таму,пак не би ти препорачал некоја од 1000+€.
Чекај бе другар,нели беа добрите клими накај 60-70.000
Добра клима е и вивакс 9ка кога е сместена во спална од 16м2! Затоа и толку пимпламе на овој форум.Што мислиш дека ќе се случи ако во таа спална ставиш ФХ од 1000€?? Ништо-џабе си ги фрлил парите.
Така и во твојов случај ми стои (n)
А посебно што утре може и ќе си отидеш.... стварно негледам причина да ставиш некоја од 1000€.Он-офф плус било која 12ка инвертер ќе биде и повеќе од доволно.
Позз
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Е @micko88 и јас би купил уште една FH на старо колку беше 600 евра охооо топ ако најдеш некој кажи ке и најдам место некаде :)))))може и стано под мене оти нема никој не се грее па така како на подрум да сум
Аха..ќе ти кажам,ама не кај ја има, ќе ти кажам кај сум ја купил хахах.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.308
Поени од реакции
15.544
О другар,не сум под кирија ама не се пронаоѓам у стан цел живот сум у куќа.Прашав што би добил кога климава која дознав дека била оn/off би ја заменил со инвертер.После секој по нешто ке праша ке каже и на крај ти направи капитал од моето пршање. По тој редослед се одвиваа работите за помалку од 24 саати :D
Можеш оваа клима да ја преместиш во една од собите и во дневната за 40~45к макс да ставиш добар инвертер.

А би добил комфорот во греење, пониски сметки и греење во секакви услови до -15 во однос на он-офф
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Јас сеуште не можам да сфатам што правите калкулации со -15 -20, во Мк или еден-два или ич денови се такви.
Кај нас нормални минуси се до кај -7 -8, до тука треба да се бара издржливоста и исплатливоста на климата.
О другар,не сум под кирија ама не се пронаоѓам у стан цел живот сум у куќа.Прашав што би добил кога климава која дознав дека била оn/off би ја заменил со инвертер.После секој по нешто ке праша ке каже и на крај ти направи капитал од моето пршање. По тој редослед се одвиваа работите за помалку од 24 саати :D
О ти ,Ок, те сфатвме дека сакаш посигурна клима од твојата стара он офф, ама ај ти сега сфати ги дечките дека само со една клима е тешко да загрееш стан. Околу добивката, мислам јасно е, на подолг рок добиваш дупло поефтино греење. Ќе грееш тоа што ти дозволува просторот, после дневната, ќе отвориш врата накај спална и по тој редослед додека приметиш дека држи силата на климата.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Дечки едно прашање.
На еден другар му кажував како кај мене мајсторот ја вакумираше климата, чекаше барометарот да падне на -1bar па ја остави околу 25/30 минути да стои да провери дали стрелката ќе се покачи.
Тој намести клима пред една недела и ми кажа дека кај него ова мајсторот не го направил, дошол со компресор од фрижидер немало ни барометар, го уклучил 6/7 минути и ја пуштил во употреба.
Сега мисли дека нешто не е во ред.
Дали може климата да ја вакумира повторно иако е пуштена во употреба??
Moze da se vakumira ama trosokot da e na smetka na majstorot.
Samo neznam porano nikoj ne vakumirase.dali proagajse taka bidejki bese drug gas R22,R407...
No nega neznam dali so R32 nemora ili mora da se vakumira.
Ova moze da kaze nekoj koj bil na obuka za monter so R32.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
Moze da se vakumira ama trosokot da e na smetka na majstorot.
Samo neznam porano nikoj ne vakumirase.dali proagajse taka bidejki bese drug gas R22,R407...
No nega neznam dali so R32 nemora ili mora da se vakumira.
Ova moze da kaze nekoj koj bil na obuka za monter so R32.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Nema nikakva vrska so gasot, tuku stosot e vo vlagata koja ne smee da se pomesa so uljeto od kompresorot....So vakumiranjeto se spusta tockata na isparuvanje na vodata na sobna temperatura i na toj nacin se susat novite cevki i vnatresnata edinica.
Citam eden clen sto mu vakumirale, a be ziva smeuria, na barometar merele vakuum KAKO DA VRSELE VREMENSKA PROGNOZA (normalno e da bide manometar i toa DIGITALEN) i izmerile -1 bar. Ne postroi pumpa na planetava sto moze da napravi vakuum od -1 bar....Samo vo vselenata postoi apsoluten vakuum 0 bar, na zemjata se meri samo NAD PRITISOK, koga ce kazeme deka sme izmerile 2bara, nie vsusnost sme izmerile apsoluten pritisok od 3 bara, so vakumiranjeto se spustame pod toj pritisok od 1 bar, se priblizuvame prema 0 bari, no nema sansi da se dostignat tie 0 bari......
Na analogen manometar ne se meri vakuum, bidejci ne ni moze da se vidi pomeranje na strelkata, ako majstorot izvadi vakov manometar, barajte digitalen, ako nema kazite mu cao.....
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Mene so sigurnost ne si me prasal, zatoa ne mi nametnuvaj na mene deka jas sum te ubedil.
Ti ako si sakal 24k da stavis, posto gledam razbiras, ne si neuk covek...zosto ne stavi. Znaes da citas specifikacii i da prebaruvas info nasekade.
Ne e problemot kaj tebe deka ne si stoplen, PROBLEMOT E STO TI IMAS GOLEMI ZAGUBI I POTROSUVACKATA E NORMALNO GOLEMA. So 24K ke bese uste pogolema, zatoa ne kazuvaj kontradiktorni raboti. Uste ednas, so 500W nema klima sto moze da dava 10KW......Koga ke najdes pisi.[DOUBLEPOST=1545596837][/DOUBLEPOST]

Greska, ne e Lomo Eco.[DOUBLEPOST=1545597063][/DOUBLEPOST]
Kaj vide deka pisuva Gree???
Na Vivax pisuva Midea? Ne taka i na ovaa po specifikacija ova e Gree lomo eco 30 posto poevtino[DOUBLEPOST=1545654762][/DOUBLEPOST]
Неможе ли со една па макар да е поскупа?Немора којзнае колку да бидат топли другите простории,да стојат врати отворени колку да се смлачат а да не ја ладат дневната
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=72200
Dve Midea il pa edna Midea i edna od ovie za vo pomalata soba evtino i kvalitetno
https://klimi.mk/product.php?id=292
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Денес најзагадени се Битола и Тузла. Човек ќе помисли дека е заради електраните. Ама еве го загадувањето. Поблиску до РЕК е почисто. А во центарот кај што се грее на дрва е загадениот дел.






Станицата до рек е почиста. Центарот кај што е греењето е загадениот.


Исто и во Тузла. Мерната станица до електраната е најчиста со 166. Загаденото е во центрите каде што се грее на дрва.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom