Најекономично греење и ладење

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Претеруваш со убиство од небрежност ...
Факт е дека не е хумано да се користи дрво за греење во град како Скопје, да многу големи градови го имаат тоа забрането.

Вината е и во граѓаните сеуште не сме свесни што ни се случува, сите чекаме на министрите да ни го решат проблемот, се збори само за тоа дека Скопје, Битола, Тетово, Струмица се загадени а за решение не се збори.

Главен фактор се и електраните (најголеми загадувачи од електрани во Европа) во косово и бугарија и плус Рек, сите воздушно се многу блиску до градовиве.

Се согласувам треба субвенции за инвертери и ПВЦ.

Штом си толку свесен за ситуацијава со загадувањево зошто користиш струја произведена во Рек Битола а Рек Битола е 3та електрана во Европа по загадување, а Битола во топ 10 во свет, зошто свесно правиш "убиство" на Битолчани?



Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Има ли некое рационално објаснување за ситуацијата со загадување во грејната сезона, при што мерната станица Битола II (Центарот на БТ кој е густо населен) скоро цела сезона , е позагаден од Битола I Делот што гравитира и е поблиску до РЕК Битола... бујрум денес 16,00 БТ2 центарот:
upload_2018-12-23_16-55-17.png
Битола 1 (поретко населен дел) а поблиску до РЕК
upload_2018-12-23_16-56-4.png
upload_2018-12-23_16-57-35.png
Загадување има од РЕК, не велам не... но зарем не работи РЕК и вон грејна сезона, кога Битола има чист воздух!?... Истото е и со Скопје. Од некои причини преку цела година го следам загадувањето во Ск ... Додека од Ноември до крајот на Март загадувањето е многу честа појава, неретко трае со недели, па и месец...а со огромни количини на ПМ2,5 и ПМ10 честички кои одат и до 500-600 микрограми во кубен метар ... вон грејната сезона (од Април до крај на Октомври) има ''загадени“ денови кои ќе ги изброиш на прсти од една рака и тоа загадување кое не преоѓа 100 микрограми и не трае повеќе од ден два.... и уште толку денови (зборувам за СК) кога има пикови на одредени локации... што знам летоска некој идиот запали отпад или гуми близу мерна во Газибаба, таму отишло на 500 микрограми во кубен, додека цело СК ''спие'' на доста под 50 микрограми во кубен што се смета дека е под дозволена граница... Имаше неколку дена во СК кога беше цело загадено сред лето ден-два! Имавме тогаш виулица голема, силен ветер ја дигна прашината и цело СКпј беше загадено!.... Околу загадувањето на воздухот, не треба многу мудрување туку да се погледнат, настрана нашиве од министерство за животна средина и МАНУ.... експертизите кои ги направија стручни лица од Финска, а друга независно од нив од Австрија... и двете дојдоа до слични резултати, најголеми загадувачи се: Домаќинствата со греењето (на цврсти горива (и ретко кој користи мазут) 40-50% ....Сообраќајот со 20% Индустријата и депониите со 18%.... уличната и градежна прашина 17%.... Е сега да...и маглата придонесува загадувањето да биде уште поголемо! На некои градови и местоположбата Ск на пример кое е котлина, практично во дупка обиколено со планини! Велиме големи загадувачи се индустријата, депониите сообраќајот уличната прашина, или термоцентралата РЕК ....но да го земеме едно Кочани! Нема индустрија скоро никаква едвај да има и млади луѓе во градот, многу слаб сообраќај два семафора, недела 16,00 редок сообрачај... но истото се дави во загадување!? Зошто? Па од греењето е.... и маглата која придонесува ПМ10 и ПМ2,5 честици кои практично се лепат на неа, наместо да одат во атмосферата... да останат долу меѓу луѓето! Исто е и со топланите во СК... иако се тврди дека не загадуваат (демек на земен гас) бидејки испуштаат водена пареа, тоа не е точно... тие можда и не загадуваат директно, но многу придонесуваат за загадувањето, за неа за водената пареа се лепат добар дел од канцерогените ПМ честички и остануваат долу меѓу луѓето или на улиците тротоарите! Ете го Кочани.
upload_2018-12-23_17-13-13.png
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
на инвертери сум јас ама глуп му е муабетот што го форсира
не му сметатаат фабрикиве у сред град пто се лупнати му сметаат овие со дрвава


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne se od Skopje tie sto komentiraat, i slobodno moze da se vratat od kaj sto dosle. Sigurno Tesla na struja vozi,samo zatoa sto ima obziri prema drugite.
Gi zabole site so inverterite za ekologijata,vazno im e dzebot da e poln,da ne se lazeme
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.691
Поени од реакции
28.165
Ova ne e Inverter, zatoa kasla na maglive. Se raboti za On/Off klima.
Да ти кажам право ноќеска ги извадив филтрите,нешто ме копкаше да видам и го отворив капакот што да ти кажам,тиња фатиле.Пола саат ги тресев па со усисивач.Не верувам дека има некаква врска ама приметив дека почна поише да грее(не поише да дува дека биле скоро затнати) и приметив дека 2 пати во текот на нокта правеше одмрзнување а претходните месец дена ниеднаш не сум приметил дека го прави процесот на одмрзнување а беше и поладно изминатиов период.Пак ке кажам не верувам дека има врска со чистењето на филтрите,можеби што ја исклучив од штекер пред да ги чистам па дали нешто се ресетираше ли што ли,важно ноќеска дневната за прв пат ми беше топла :D
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.506
Поени од реакции
2.797
Да ти кажам право ноќеска ги извадив филтрите,нешто ме копкаше да видам и го отворив капакот што да ти кажам,тиња фатиле.Пола саат ги тресев па со усисивач.Не верувам дека има некаква врска ама приметив дека почна поише да грее(не поише да дува дека биле скоро затнати) и приметив дека 2 пати во текот на нокта правеше одмрзнување а претходните месец дена ниеднаш не сум приметил дека го прави процесот на одмрзнување а беше и поладно изминатиов период.Пак ке кажам не верувам дека има врска со чистењето на филтрите,можеби што ја исклучив од штекер пред да ги чистам па дали нешто се ресетираше ли што ли,важно ноќеска дневната за прв пат ми беше топла :D
Nikoj ne pomisli deka filtrite ne bile iscisteni, predpostavuv deka se.
Stom gree super si e. Sega ke se stoplis.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Има ли некое рационално објаснување за ситуацијата со загадување во грејната сезона, при што мерната станица Битола II (Центарот на БТ кој е густо населен) скоро цела сезона , е позагаден од Битола I Делот што гравитира и е поблиску до РЕК Битола... бујрум денес 16,00 БТ2 центарот:
Прегледај го приврзокот 201870
Битола 1 (поретко населен дел) а поблиску до РЕК
Прегледај го приврзокот 201871
Прегледај го приврзокот 201872
Загадување има од РЕК, не велам не... но зарем не работи РЕК и вон грејна сезона, кога Битола има чист воздух!?... Истото е и со Скопје. Од некои причини преку цела година го следам загадувањето во Ск ... Додека од Ноември до крајот на Март загадувањето е многу честа појава, неретко трае со недели, па и месец...а со огромни количини на ПМ2,5 и ПМ10 честички кои одат и до 500-600 микрограми во кубен метар ... вон грејната сезона (од Април до крај на Октомври) има ''загадени“ денови кои ќе ги изброиш на прсти од една рака и тоа загадување кое не преоѓа 100 микрограми и не трае повеќе од ден два.... и уште толку денови (зборувам за СК) кога има пикови на одредени локации... што знам летоска некој идиот запали отпад или гуми близу мерна во Газибаба, таму отишло на 500 микрограми во кубен, додека цело СК ''спие'' на доста под 50 микрограми во кубен што се смета дека е под дозволена граница... Имаше неколку дена во СК кога беше цело загадено сред лето ден-два! Имавме тогаш виулица голема, силен ветер ја дигна прашината и цело СКпј беше загадено!.... Околу загадувањето на воздухот, не треба многу мудрување туку да се погледнат, настрана нашиве од министерство за животна средина и МАНУ.... експертизите кои ги направија стручни лица од Финска, а друга независно од нив од Австрија... и двете дојдоа до слични резултати, најголеми загадувачи се: Домаќинствата со греењето (на цврсти горива (и ретко кој користи мазут) 40-50% ....Сообраќајот со 20% Индустријата и депониите со 18%.... уличната и градежна прашина 17%.... Е сега да...и маглата придонесува загадувањето да биде уште поголемо! На некои градови и местоположбата Ск на пример кое е котлина, практично во дупка обиколено со планини! Велиме големи загадувачи се индустријата, депониите сообраќајот уличната прашина, или термоцентралата РЕК ....но да го земеме едно Кочани! Нема индустрија скоро никаква едвај да има и млади луѓе во градот, многу слаб сообраќај два семафора, недела 16,00 редок сообрачај... но истото се дави во загадување!? Зошто? Па од греењето е.... и маглата која придонесува ПМ10 и ПМ2,5 честици кои практично се лепат на неа, наместо да одат во атмосферата... да останат долу меѓу луѓето! Исто е и со топланите во СК... иако се тврди дека не загадуваат (демек на земен гас) бидејки испуштаат водена пареа, тоа не е точно... тие можда и не загадуваат директно, но многу придонесуваат за загадувањето, за неа за водената пареа се лепат добар дел од канцерогените ПМ честички и остануваат долу меѓу луѓето или на улиците тротоарите! Ете го Кочани.
Прегледај го приврзокот 201874
Ова со Рек е дури чудно. Ја барав сликата и статијата за електраните во Европа Рек беше број 3 по загаденост но не можам да ја најдам, затоа велам дека е чудно ова со резултатот од мерната станица.
Инаку транзицијата од дрво на инвертер е многу тешка за луѓево.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Да ти кажам право ноќеска ги извадив филтрите,нешто ме копкаше да видам и го отворив капакот што да ти кажам,тиња фатиле.Пола саат ги тресев па со усисивач.Не верувам дека има некаква врска ама приметив дека почна поише да грее(не поише да дува дека биле скоро затнати) и приметив дека 2 пати во текот на нокта правеше одмрзнување а претходните месец дена ниеднаш не сум приметил дека го прави процесот на одмрзнување а беше и поладно изминатиов период.Пак ке кажам не верувам дека има врска со чистењето на филтрите,можеби што ја исклучив од штекер пред да ги чистам па дали нешто се ресетираше ли што ли,важно ноќеска дневната за прв пат ми беше топла :D
samo nemoj na 30 da ja cuvas. Na 24 namesti ja, pa ako ti e ladno slucajno taka, ke zgolemuvas pi 1 stepen dodeka ne si dojdes do pidakuvana temperatura. I ne ja cuvaj na najsilen izduv, stavi ja na 3ka.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.506
Поени од реакции
2.797
So inverter NEMA SANSA da se gree kuka bez nikakva izolacija (PVC prozori ne gi smetam za izolacija).
Kaj mene na 50m2 (dnevna, trpezarija, kujna) imam 10KW topolotna zaguba na nadvoresna -7 i vnatresna 23. Zagubata na celiot sprat 20KW. Nema klima sto moze da ja isporaca ovaa toplina posebno ne na -7.
Solidna izolacija moze da ja namali zagubata za 80%. No duri i da ima solidna izolacija problem ostanuva rasporeduvanjeto na toplina. Osven vo mnogu retki slucaevi ova e nevozmozno so edna klima na sprat.

Inace sto sistemi ima posledno vreme po pogolemive marketi? Do vnatresnite edinici gledam pvc cevki, pa predpostavuvam deka se voda vozduh. Zosto se odlucuvaat za vakvi sistemi?
Eve go tvojot komentar, deka imas 10KW zagubi, sto ne go kaza istoto koga barase klima , tuku samo 25m2. Ednas kazav, korisnicite ne si gi kazuvaat relanite sostojbi koga kupuvaat klima ured.
Tebe klima ured ke te stopli, ama i ke vlece. Ti sakas so 500W da grees prostor so 10KW zagubi. Takvo nesto dosega nikoj ne izmislil.
Zemi soberi sredstva i izoliraj si go objektot, em drva nema da cepis, em ke se stoplis so klima.[DOUBLEPOST=1545586633][/DOUBLEPOST]
samo nemoj na 30 da ja cuvas. Na 24 namesti ja, pa ako ti e ladno slucajno taka, ke zgolemuvas pi 1 stepen dodeka ne si dojdes do pidakuvana temperatura. I ne ja cuvaj na najsilen izduv, stavi ja na 3ka.
On Off klima e , sto znae ona dali baras 30 ili 24. Taa cepa konstantno potrosuvacka od 1KW. Neka si ja pusti kolku sto saka. Nitu ke namali na 200W , nitu ke digne na 1.8KW potrosuvacka.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Да ти кажам право ноќеска ги извадив филтрите,нешто ме копкаше да видам и го отворив капакот што да ти кажам,тиња фатиле.Пола саат ги тресев па со усисивач.
Filtri se cistat najlesno i najefikasno so tush. Opni gi ubavo so jak mlaz mlaka voda istresi gi u kada ili tus kabina sto i da imas i vrati gi nazad na klimata. So ogled deka bile tinja filtrite mozda ne e loso so usisivacot so tenkiot nastavak na cevkata na usisivacot ako e pristapno da usisas i ocistis ubavo i iznad klimata od gornata strana i sekako so vlazna krpa ubavo plasticniot kapak preden..
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.691
Поени од реакции
28.165
Eve go tvojot komentar, deka imas 10KW zagubi, sto ne go kaza istoto koga barase klima , tuku samo 25m2. Ednas kazav, korisnicite ne si gi kazuvaat relanite sostojbi koga kupuvaat klima ured.
Tebe klima ured ke te stopli, ama i ke vlece. Ti sakas so 500W da grees prostor so 10KW zagubi. Takvo nesto dosega nikoj ne izmislil.
Zemi soberi sredstva i izoliraj si go objektot, em drva nema da cepis, em ke se stoplis so klima.[DOUBLEPOST=1545586633][/DOUBLEPOST]
On Off klima e , sto znae ona dali baras 30 ili 24. Taa cepa konstantno potrosuvacka od 1KW. Neka si ja pusti kolku sto saka. Nitu ke namali na 200W , nitu ke digne na 1.8KW potrosuvacka.
Извини да те прашам,ке грее ли повеке ако ја заменам со инвертер? Што е разликата јас мислев сите клими што служат за греење дека се инвертер
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Ne se od Skopje tie sto komentiraat, i slobodno moze da se vratat od kaj sto dosle. Sigurno Tesla na struja vozi,samo zatoa sto ima obziri prema drugite.
Gi zabole site so inverterite za ekologijata,vazno im e dzebot da e poln,da ne se lazeme
Најубаво ќе биде да се вратиш ти од кај што си дошол .

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.506
Поени од реакции
2.797
Извини да те прашам,ке грее ли повеке ако ја заменам со инвертер? Што е разликата јас мислев сите клими што служат за греење дека се инвертер
Vo sekoj slucaj ke gree poveke inverterot. Mnogu e bitno za kakov prostor se raboti. Ako e dobro izoliran prostor ke imas i pomaala potrosuvacka vo odnos na On/Off klimata.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Brat nikoj ne ja obesvrednuva barem ne jas klimata e TOP. Kaj mene i kaj brat mi vo stanovite postignuva i so vtora brzina. A kamoli koga ke se razduva vo treta koja ne se ni slusa.
So.ogled.deka. gi zemavme so.10 posto popust ehehehe win win situacija koj so saka neka kaze ama odlicen izbor e steta sto gi nema veke.za maabetite deka e defektna ne bi rekol za mene e defektna ako duva ladno pred defrost ili taka nesto. Samo sakam da ja nadgradam zs da ne skapo ne skapo moj izbor
Не бе брат не мислев на тебе,мислев на критичарите од повеќе години наназад,се надевав дека ќе и падне цената поради тоа хахах,дури имаше време кога и јас
сакав да пишувам критики за FH 35ve се со цел да се намали продажбата па со тоа да и падни цената како би можел поевтино да ја купам хахах,но тогаш ми
поминаа во мислите зборовите Морал,Етика,Кодекс на честа кои одамна не сум ги слушнал во Македонија,па кога се потсетив на нивното значење се откажав
од тој начин на игра.Тие особини фалат на темава а богами и во цела Македонија.Ама тоа е, тешки се времиња па веќе не се бираат средства како да се одржи
семејството.Ја читам темата година дена,но не само последните страници така да знам по нешто.




Има, јас ја продадов FH35VE токму заради АутоФанот !!
Жицава зошто си ја обесил со кутивчево? зашто не си имал пари да го купиш жичаниот контролер на Митсу па си ја земал жицава со пластично кутивче.
А да те прашам, зошто и си ја купил жицава, има некој Дефект па треба да се докупи и жицава ?

За во Митсу да го вградиш жичаниот треба и адаптеров од сликава да се докупи па све заедно доаѓа многу поскапо од твојот-нашиот буџет ? :)
Само немој да не јебеш дека за истите пари имаш контролер на зид....ти јадан имаш само жица a тоа не е контролер со дисплеј на зид како овој доле на сликава

Ај види на твојана жица колку е надворешна Т и испрограмирај и неделен тајмер со 8 сетинзи у денот( не со 4 мизерни).... ако можеш :D[DOUBLEPOST=1545524713][/DOUBLEPOST]

Ти си во заблуда, обезвреднета е Одддамна,,,само не си бил присутен
хахах ништо тогаш,штом си ја продал на Диме.Јас сега барам друг како тебе што ќе сака да ја продаде.Аутофанот работи, ме чуди како на човек со твоето знаење
за климите не ти текнало малку да експериментираш,многу е едноставно.Јас со климиве сум многу кратко време,решив малку да експериментирам и воала све си работи.
Мада морам да признам,најдобри резултати во мојот простор во однос на потрошувачка и дадени киловати има во трета брзина во потоплите денови, а во минусните
на аутофан,но и да неработи аутофанот нее никаков проблем.Сум презадоволен од климата.Прашуваш зошто сум ја обесил жицава со кутивчево.Еве неколку претпоставки
па ти одбери која мислиш дека е точна хахах:
1.Сакам да продадам некое кутииче
2.Сакам да продадам некое сензорче без кутииче кое работи на климата
3.Да се фалам дека сум ја опраил работата со Аутофанот
4.Друга причина
Во едно од овие е точниот одговор хахаа.

2019ta stigna, R32, inovacii ovo ono, 300 novi modela se izbacija mnogu modeli od niv veke ja sijat u performansi a ti vrza u krpce deka nekoj saka da ja obezvredni tvojata FH so taa vrvcata crna so barem od estetski pricini si trebal da ja kupis bela i da ja ukopas zid..
хахах браво на забелешката,не можам да верувам хахах,потполно си во право.А што велиш малку да ја затегнам врвцата и да ја наместам под винкла.
Или може подобро ќе биде да ја ставам врвцата во тие пластиките и да ја наместам со типли и после да ставам поклопчето кое ќе го офарбам
како зидот а?Ама за тоа после нова година засега ништо од тоа.Жал ми е.Десет дена пред и после нова година прославувам хахах.
Чекам да ми дојде термометарчето за да го ставам на усисот, за издувот имам,штета што ми е приклучокот за климата надвор на тераса,инаку кога
ќе ја накитев климата..усис,па издув,па врвцата со кутичето,па мерачот за струја како новогодишна елка ќе беше,има гостите да се чудат, што е
ова чудо хахаах.

FH 35ve ако не ви работи на аутофан,целиот проблем е во топлиот воздух кај сензорот.Сензорот што дојде со кутиичето не работеше на мојата.

Еве едно видео од FH 35ve засега,па кога ќе стигни термометарчето ќе напраам видеа на различни надворешни температури со меренје на:усис,издув,надворешна температура
и потрошувачка на струја,па ќе пресметаме колку киловати дава и при која потрошувачка на струја.
Бидејќи пмерачот е надвор мораше да се снаоѓам со камера.другите ќе глеам да бидат со подобар квалитет.
https://streamable.com/jzegl
 

Kajgana Shop

На врв Bottom