Најекономично греење и ладење

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
prv pat od ko e kupena vaka napravi. Ne mi beshe jasno i mene. Inache pretivka e nadvoreshnata. Mislam od mrazot deka beshe. Ne beshe ova vibracija od losha montaza, toa da beshe ke se pokazeshe prethodno. Montirana e odlichno, monterot e top. Ova beshe puckanje od vnatre vo nadvoreshnata, kaj perkata. Shteta ne mozam videoto da vi go postiram.
Очигледно одозгора водата што капела е проблем. А бидејќи од надворешната дува поладно ја замрзнало. Малку чудна ситуација ама еве се случува очигледно.
Dali ovaa inverter klima e dobra za greenje na 28m2 izoliran prostor 16m2 ( soba ) 12 m2 ( hodnik ) so stiropor fasada i pvc prozori.

https://klimi.mk/product.php?id=296
Ќе грее ама тенко си со резервата, тоа 35м2 е за идеално изолирано и неизвесно каква надворешна температура.
позз сакам да прашам живеам во кука имам 45 квадрати цигла малтер е градбата прозори врати пвц нови сакам да ставам клима или инвентар за греенје доста беше со дрва е сеа се мислам од овие две од грее хансолот 3.5кв сто е 33900 на промоциа или ломо 5.5кв таа е 39990 првпат купувам клима инвентар па ако може мисленје дали би се загеало нормално фала однапред
Ако немаш фасада, само цигла-малтер, не те грее ниедна од овие. Ок сега кланот ќе каже дека ломото растур ќе прави, ама додека не опишеш како со изолација, колку прозори, таванот одозгора изолиран ли е, тешко некој може со сигурност да ти даде одговор.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Со инвертер не сум сигурен дека може да се загрее просечно изградена куќа (со слаба или никаква изолација, со 4 надворешни ѕидови и подрум и таваница да грееш) каде 1 соба ти е просек 50м2, плус ходинци, скали, горни спрат...како што можеш со дрва и веројатно струја комбинирано. И тоа за 150-250 евра печка. Постојано ја следам темава и малце ова ми е збунувачки за куќиве и инвертериве што се споменуваат.
So inverter NEMA SANSA da se gree kuka bez nikakva izolacija (PVC prozori ne gi smetam za izolacija).
Kaj mene na 50m2 (dnevna, trpezarija, kujna) imam 10KW topolotna zaguba na nadvoresna -7 i vnatresna 23. Zagubata na celiot sprat 20KW. Nema klima sto moze da ja isporaca ovaa toplina posebno ne na -7.
Solidna izolacija moze da ja namali zagubata za 80%. No duri i da ima solidna izolacija problem ostanuva rasporeduvanjeto na toplina. Osven vo mnogu retki slucaevi ova e nevozmozno so edna klima na sprat.

Inace sto sistemi ima posledno vreme po pogolemive marketi? Do vnatresnite edinici gledam pvc cevki, pa predpostavuvam deka se voda vozduh. Zosto se odlucuvaat za vakvi sistemi?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Верувам дека со една хансол 5.5 -30 и една парапетна 5.5 kw, и изолација под тепих ќе се згрее просторот без проблем.

Вкупен трошок околу 2500 еур.

Ама при такви губитоци многу поефтино е дс се решат најхолемите загуби прво. Односно една јака клима и остатокот во изолациони корекции на објектот.

Затоа што изолационите корекции се трајна инвестиција. Тие директно ти штедат пари. Не зборувам за скапа изолација од надвор туку мали корекции до 1000 евра вкупен трошок.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Каква е таа изолација под тепих?
Под мене има подрум и се чувствива ладно, како да го решам ова?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
So inverter NEMA SANSA da se gree kuka bez nikakva izolacija (PVC prozori ne gi smetam za izolacija).
Kaj mene na 50m2 (dnevna, trpezarija, kujna) imam 10KW topolotna zaguba na nadvoresna -7 i vnatresna 23. Zagubata na celiot sprat 20KW. Nema klima sto moze da ja isporaca ovaa toplina posebno ne na -7.
Solidna izolacija moze da ja namali zagubata za 80%. No duri i da ima solidna izolacija problem ostanuva rasporeduvanjeto na toplina. Osven vo mnogu retki slucaevi ova e nevozmozno so edna klima na sprat.

Inace sto sistemi ima posledno vreme po pogolemive marketi? Do vnatresnite edinici gledam pvc cevki, pa predpostavuvam deka se voda vozduh. Zosto se odlucuvaat za vakvi sistemi?
Ne mozis da kazis "nema shansa" brat. Jas sega duri bea minusnive temperaturi, vo kukja kakva shto ti opishuvash, so dve 3,5ki uspevav da ja zgream dnevnata 56m2 i plus otvorena vrata od hodnik za da ja toplam sobata od sestra mi, znaci vkupno 80tina i neshto kvadrata greev so klimite. Ne e taka strashno, deka na - 7 FHto i WNot ne ke mozat da ja zgreat dnevnata, ne veruvam, a posebno ko ke zakacham izolacija vo narednive 2 godini.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
So inverter NEMA SANSA da se gree kuka bez nikakva izolacija (PVC prozori ne gi smetam za izolacija).
Kaj mene na 50m2 (dnevna, trpezarija, kujna) imam 10KW topolotna zaguba na nadvoresna -7 i vnatresna 23. Zagubata na celiot sprat 20KW. Nema klima sto moze da ja isporaca ovaa toplina posebno ne na -7.
Solidna izolacija moze da ja namali zagubata za 80%. No duri i da ima solidna izolacija problem ostanuva rasporeduvanjeto na toplina. Osven vo mnogu retki slucaevi ova e nevozmozno so edna klima na sprat.

Inace sto sistemi ima posledno vreme po pogolemive marketi? Do vnatresnite edinici gledam pvc cevki, pa predpostavuvam deka se voda vozduh. Zosto se odlucuvaat za vakvi sistemi?
Izlepi gi vnatresnite zidovi so gips ploci ama gledaj da se barem 1 santim odaleceni od zidot. Relativno eftina investicija a e sosema solidna izolacija dodeka da se postavi termofasada.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Точно така.

Може и да ставиш тервол.

Или пак стиропор и лепак 2цм.

Ништо повеќе не треба.
Izlepi gi vnatresnite zidovi so gips ploci ama gledaj da se barem 1 santim odaleceni od zidot. Relativno eftina investicija a e sosema solidna izolacija dodeka da se postavi termofasada.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Gipsot e lesen i ednostaven za rabota i postavuvanje, ako ne si so dve levi race moze sam da ja zavrsis celata rabota, a stiroporot e pozahteven, i bara profi mackanje vo dve tri fazi so lepenje na mreza.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom