Најекономично греење и ладење

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.131
Поени од реакции
10.890
Тие нека донесат тоа што јас порачав па за местење нема проблем
брзо бе брат заеби се, послушај го човекот
леле леле брзо му рече додека не ја качиле цената хахахха
туку некој спомна вакво нешто слично било и со тундрата од сетек
дај да видиме и за тој модел што манипулации се напраени


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Мести ја побрзо дур не ја качиле цената на 75.000
Ако може 60.000ден да кошта Сузуми16 со 800гр фреон и многу послаб капацитет и на -7 и на -15 од FTXF-A/B за 58.000, онда со Сертификат ја погодив релната цена од 75.000ден пошто капацитетот ке и се израмни со Сузуми22 (обележана со плаво) која кошта ни мање ни више 79.000ден и тоа добиваш 34 кг надворешна и фреон 1050гр или само 150гр појше од Даикинот кој е бабачко со поголем изменувач. Од кај ги извади тогаш Сузумиво 4kw на -7 со толку мала надворешна бе докторе @vlavot од 150gr? да не прдел некој дур мереле ? :D
https://klimi.mk/product.php?id=257
Прегледај го приврзокот 201230
Значи во ics викаат дека цената е иста и на двете, арно ама тие само В ја имаат. Кога прашував пред да ја порачам им ја наведив точната шифра на моделот FTXF50A/RXF50A ми рекоја да, ја имаме и ми кажаа цена. Реков ОК таква сакам. Сега излегува дека ја НЕМАМЕ. Секаде кај што прашав денес велат АМА ЗНАЈШ ТИЕ ИСТИ СЕ И ИСТА ЦЕНА СЕ.
Е ако се исти нека донесат Rxf50a еве мене мозокот ме лажи дека е посигурна-се докажа дека има еуровент,има повеќе фреон , потешка е(а помала во димензии), се знај кој компресор го носи.
Најглупо е што не го добив тоа што го порачав. Треба најпрво да известат ако има некој проблем со моделот, а не само тупни го ако помини арно, ако не назад.
Јас проблем не направив за цената ќе ја платам и 65000 ама да ми ја донесат таа што ја објавуваат на сајтот
 
D

Deleted member 95595

Гостин
брзо бе брат заеби се, послушај го човекот
леле леле брзо му рече додека не ја качиле цената хахахха
туку некој спомна вакво нешто слично било и со тундрата од сетек
дај да видиме и за тој модел што манипулации се напраени


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jas spomnav. Zaprimetiv ednash dodeka si listav na Eurovent. Na timcomputers. mk e so BE oznaka, a Eurovent oznakata e EE. Za 18kata pravam muabet. 12kata r so pravilna oznaka. Ne znam dali e pechatna greshka ili koj znae shto.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Ne mozam da tvrdam ama pretpostavuvam deka ovaj model so B e nesto kako FTXB50C.,a modelot so A e zamena za GV50.
B-Single swing a A- twin swing
Тука си ја утнал споредбата а еве и зашто.
FTXB-C беше кај нас со превисока цена а многу послаба клима од JV/GV верзијата, тоа прво го увидоа по Еуровнет чекачиве за сертификат, ама се гледа и по сервисното.....FTXB-50C имаше максимален Инпут од 1880W додека JV/GV 5,5 имаше 2,53Kw и тука збориме за R410 модели кои и бараа поголем инпут.
FTXB50C.jpg JVGV.jpg

Сега новиот модел FTXF-A на новиот фреон R32 "онаа со Еуровент" вика дека максимален инпут има 2,36kw, невика дека максиамалниот инпут е како на FTXB-C од 1880w, така ?
. RXF50А2.jpg
Ako B2 верзијава што за сите вас е "наводно" слаба беше адекватна на FTXB-C на R410, тогаш за да беа адекватни, RXF50B2V1B немаше да повлече повеке од 1800W за да бидат во исти кош, а како што е na R32 и помалку од тоа, можда 1700максимум би повлекла.
Но сепак климата на @bulipilot видовме дека повлекла и 2,2Kw и тоа во не многу ладен ден......ама сепак Инпутот на завршува на 1,7Kw туку е над 2Kw што само покажува дека е во рангот на JV/GV е на на FTXB-C.
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1438#post-8554839
bulpipilot.jpg
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
брзо бе брат заеби се, послушај го човекот
леле леле брзо му рече додека не ја качиле цената хахахха
туку некој спомна вакво нешто слично било и со тундрата од сетек
дај да видиме и за тој модел што манипулации се напраени


Sent from my iPhone using Tapatalk
За Тиндрата можеш да му се обратиш на @Dr Zmigo да сподели искуство. Он ја има купено од сет тек.
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
Zdravo na site samo sakam da spodelam info od smetka za struja od 10 i 11 mesec
3 x 3.5kw(dve haier tundra i vivax aeri so r410) i edna 5.5kw(multisplit vivax aeci) povrshina na kukja okolu 200m2 20181213_234525.png 20181011_120130.jpg
Izvinete zaboraviv da napomenam deka klimite rabotat 24/7 i se namesteni na 24c i normalno po potreba pokacuvash namaluvash ali u princim mnogu komotno
Plus imam staveno vo sekoja soba po eden navlaznuvac na vozduh
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
За Тиндрата можеш да му се обратиш на @Dr Zmigo да сподели искуство. Он ја има купено од сет тек.
Не, не беа спорни ознаките на Tundra 3,5ката, оној модел што јас го користам... беа спорни ознаките на поголемата 5,5ка те 18,000BTU.... кај овој модел на Тундра имаше со ознаки “BE“ (нема Eu-vent) и “EE“ (има на Eurovent)... и за таа буква се пишуваа реферати на темава, за клима која чини 33,000 Денари! Сега одеднаш, за клима од 60,000... некако неважно станува што еден модел на Daikin го нудат и рекламираат како Sensira FTXF50A значи со “А“ (и има Eurovent) а го испорачуваат другиот кој е со ознака B (нема Eurovent) ... дури и небитно станува 500гр помалку фреон! Интересно!
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.908
Поени од реакции
8.017
Значи два дена се обидуваме да ја оправиме работава, да видиме што манипулации се прават, да се разговара со продавници, да се открие што модел е и наеднаш ти иди ти споредува Тошиби, клими кои не се продаваат 10 години, ценовници во Грција и Бангладеж и посерува дискусија :( Изгледа идиоти сме сите тука останатите...

@jay993 @Bonnie and Clyde
Јас ја имам купено Тундрата 18 од Сетек и гарантирам дека е со правилни ознаки 1U18EE8ERA. Впрочем забуната ја направија клими.мк кои на сајтот ја имаат пишано како 1U18BE8ERA, но таква клима воопшто НЕ ПОСТОИ, иако и на други хрватски сајтови ја пишува како таква. Мислам дека некој порано пиша дека и покрај тоа што на сајтот на клими ја пишува како Б серија ја продаваат оригиналната А и со нив нема никаков проблем.
За разлика од нив, оваа Б серија на Даикин постои и ја шиткаат како А серија. Но ете тука има стручњаци што не можат да пишат пост без да спомнат Тошиба, па одма заклучија дека вреди 80000 денари па да побрзаме да купиме.


Дур сум запишуван да споделам дека ете и Тундрата не поминува без дефрости. Конечно начекав такво нешто на снежно време надвор и - температура. Вкупно времетраење цели 5 минути. Внатрешната единица воопшто не дува при овој циклус, па собата во тие 5 мин не загуби ни 0.1 степен. Има сензор на надворешна па никогаш не влегува во дефрост циклуси колку ради реда. Ова е доказ дека може да се направи клима од 34000 денари, со двореден изменувач, со одличен алгоритам за дефрост, дека не треба да тежи 50 кила за на -15 да даде 3.9кв топлина.

Моментална потрошувачка 850-1050 на зададена 24 степени.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Не, не беа спорни ознаките на Tundra 3,5ката, онаа што јас ја користам... беа спорни ознаките на поголемата 5,5ка те 18,000BTU кај овој модел на Тундра имаше со ознаки “BE“ (нема) и “EE“ (има на Eurovent)... и за таа буква се пишуваа реферати, за клима која чини 33,000 Денари! Сега одеднаш, за клима од 60,000... некако неважно станува што еден модел на Daikin го нудат и рекламираат со “А“ (и има Eurovent) а испорачуваат другиот е со ознака B (нема Eurovent) ... дури и небитно станува 500гр помалку фреон! Интересно!
Дали сакаш да кажеш дека со овие официјални Енергетски Даикин лаже и маниупулира со податоци а тие се исти и за двете верзии ?
Стави си наочари ако негледаш, исти PdesignH и SCOP у децимала исти зад кои стои логото на Даикин не се заебанција за да ти ги толкуваш како ти прдне, семки и леблебија на друг продавај сто петпарачки постови зад кои немаш ама ни семка аргумент.
Другпат за да не ја трупаш темава со непроверени податоци прво научи да пребаруваш на Гугл без кирилица, од тука почни па надаље....прво научи Alt+Shift да користиш па после све друго.
И некад измери ја Тундрата за промена, како што сите мерат. ОВа и за монтерот HEKOJ важи
А ти и HЕКОЈ да си направите анализа прво како тоа Сузуми еднаш со twin , со повеке фреон и потешки единици на R410 доби исти Еуровент капацитети на R32 без твин, со полесни надворешни и помалце фреон.....тргните од таа анализа па после ке праиме муабет и за Даикин ако треба.
http://uk.intpre.daikineurope.com/energylabel/lot10/index.jsp
RXF50B2V1B.jpg RXF50A2V1B.jpg
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Не се препирајте за глупости секој ќе каже тоа што мисли. Дефинитивно неможиме да најдиме решение за проблемов, јас се надевам дека ќе добијам одговор од Даикин Европа па ќе знаеме на што сме.
Инаку што се однесува до внатрешната единица можеби не е битно тоа многу ама пак ќе споделам:
Моделите FTXF25A , FTXF35A имаат една перка( насочувач,лептир) и имаат СЈАЈНО бела боја.
Моделите FTXF 50A , 60А, 71А имаат два лептири и МАТ бела боја.
Така да, тоа во врска со лептирите нема везе внатрешниот модел е тој и така е секаде не само кај нас
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
...Има сензор на надворешна па никогаш не влегува во дефрост циклуси колку ради реда.
Mozes li da podetalno da go opises toj senzor a mozda i da go slikas ako e izvodlivo?

Sent from my Lenovo TB3-710F using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не се препирајте за глупости секој ќе каже тоа што мисли. Дефинитивно неможиме да најдиме решение за проблемов, јас се надевам дека ќе добијам одговор од Даикин Европа па ќе знаеме на што сме.
Инаку што се однесува до внатрешната единица можеби не е битно тоа многу ама пак ќе споделам:
Моделите FTXF25A , FTXF35A имаат една перка( насочувач,лептир) и имаат СЈАЈНО бела боја.
Моделите FTXF 50A , 60А, 71А имаат два лептири и МАТ бела боја.
Така да, тоа во врска со лептирите нема везе внатрешниот модел е тој и така е секаде не само кај нас
Дај боже да добиеш.
Инаку не велиме дека е слаба климата. Туку дека незнаеме каква е, затоа што нема еуровент. Можеби уште не е тестирана и ќе се покаже одлично на еуровент. Ама незнаеме сеуште како ќе се покаже. Секако не е слаба климата. Само незнаеме каква е. За да нема забуна дека некој вели дека е слаба климата, не не е слаба. Туку незнаеме каква е. Тоа е разликата. Мешате „незнаеме“ со „слаба“. Ако незнаеш нешто, не значи дека е слабо. Не значи ни дека е јако. Незнаеш. Кога ќе излезе еуровентот ќе може да ја споредиме и да видиме дали е слаба или е јака. До тогаш незнаеме. Може ќе испадне и појака од другиот даикин, ама незнаеме.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Значи два дена се обидуваме да ја оправиме работава, да видиме што манипулации се прават, да се разговара со продавници, да се открие што модел е и наеднаш ти иди ти споредува Тошиби, клими кои не се продаваат 10 години, ценовници во Грција и Бангладеж и посерува дискусија :( Изгледа идиоти сме сите тука останатите...

@jay993 @Bonnie and Clyde
Јас ја имам купено Тундрата 18 од Сетек и гарантирам дека е со правилни ознаки 1U18EE8ERA. Впрочем забуната ја направија клими.мк кои на сајтот ја имаат пишано како 1U18BE8ERA, но таква клима воопшто НЕ ПОСТОИ, иако и на други хрватски сајтови ја пишува како таква. Мислам дека некој порано пиша дека и покрај тоа што на сајтот на клими ја пишува како Б серија ја продаваат оригиналната А и со нив нема никаков проблем.
За разлика од нив, оваа Б серија на Даикин постои и ја шиткаат како А серија. Но ете тука има стручњаци што не можат да пишат пост без да спомнат Тошиба, па одма заклучија дека вреди 80000 денари па да побрзаме да купиме.


Дур сум запишуван да споделам дека ете и Тундрата не поминува без дефрости. Конечно начекав такво нешто на снежно време надвор и - температура. Вкупно времетраење цели 5 минути. Внатрешната единица воопшто не дува при овој циклус, па собата во тие 5 мин не загуби ни 0.1 степен. Има сензор на надворешна па никогаш не влегува во дефрост циклуси колку ради реда. Ова е доказ дека може да се направи клима од 34000 денари, со двореден изменувач, со одличен алгоритам за дефрост, дека не треба да тежи 50 кила за на -15 да даде 3.9кв топлина.

Моментална потрошувачка 850-1050 на зададена 24 степени.
Ti tuka ja sporesuvas Tundrata so Daikin navodno za 33000den isto dobivas na -15stepeni.
Daikin e institucija za nekoi japonski marki kamoli za haier da ne se lazeme samo manata im e sto se skapi.
A vo vrska so defrostite navodno mnogu retko (ednas vo sezona kako kaj tebe)gi pravi eve drugi korisnici sto imaat napisano.



Zdravo na site
da se nadovrzam na postot na Nkola
Koristam tundra 5.5 vo kukja od 65 kv slabo izolirana(samo stiropor fasada,visoko prizemje,tavan otvoren,dolu podrum i garaza)
smetkite za struja mi se dvizat od 5200 do 5950 najgolemata(prethodno koga se greev na drva idea do 3000)
za tundrata mozam da kazam deka do 0 stepeni e neekonomicna(barem kaj mene posto raboti kako on off klima)podesena na 24 stepena(vo3 brzina,a ima 123 auto i turbo brzini) i vo dnevnata imam stalno 23 stepena,vo spalna varira od 18 do 20
koga bese ladno 2-3 dena so snegot pravese po 4 ili 5 defrosti vo denot,megjutoa koga se topese snegot ili imase magla pravese defrost na tocno 55 minuti(defrostot traese od 3 do 5 min)
za toa kolku trosela samo klimata pojma nemam posto mi e bitna vkupnata smetka a so nea sum zadovolen,posto koga se greev na drva trosev 1,5 kubika drva vo mesecot ako gream 24 casa
sega da se nadopolnam za okolu servis i podrska na energija:
imam problem so ventilatorot na natresnata edinica,vo sred rapota nesto pukna i mislam deka srce ke me stegnese za malce posto sedev pod klimata
vo sred rabota se skrsija perki od ventilatorot i izletaa 4-5 parcinja plastika
ona sto me iritira e deka:se javiv vo energija i im kazav za problemot sto se sluci i nemozeme da se pogodime nikako za termin(posto nivniot servis raboti samo od pon do petok od 8 do 16 casot)a nie drugite rabotime i malce bodolgo
sega treba da cekam letovo koga ke zemam odmor oa da mi smenat ventilator:)
pozdrav

https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1175#post-8347722
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.908
Поени од реакции
8.017
Mozes li da podetalno da go opises toj senzor a mozda i da go slikas ako e izvodlivo?

Sent from my Lenovo TB3-710F using Tapatalk
Не можам да го сликам, високо е поставена надворешната единица. Ова е листата со сензори
upload_2018-12-14_9-54-50.png

Ti tuka ja sporesuvas Tundrata so Daikin navodno za 33000den isto dobivas na -15stepeni.
Daikin e institucija za nekoi japonski marki kamoli za haier da ne se lazeme samo manata im e sto se skapi.
A vo vrska so defrostite navodno mnogu retko (ednas vo sezona kako kaj tebe)gi pravi eve drugi korisnici sto imaat napisano.



Zdravo na site
da se nadovrzam na postot na Nkola
Koristam tundra 5.5 vo kukja od 65 kv slabo izolirana(samo stiropor fasada,visoko prizemje,tavan otvoren,dolu podrum i garaza)
smetkite za struja mi se dvizat od 5200 do 5950 najgolemata(prethodno koga se greev na drva idea do 3000)
za tundrata mozam da kazam deka do 0 stepeni e neekonomicna(barem kaj mene posto raboti kako on off klima)podesena na 24 stepena(vo3 brzina,a ima 123 auto i turbo brzini) i vo dnevnata imam stalno 23 stepena,vo spalna varira od 18 do 20
koga bese ladno 2-3 dena so snegot pravese po 4 ili 5 defrosti vo denot,megjutoa koga se topese snegot ili imase magla pravese defrost na tocno 55 minuti(defrostot traese od 3 do 5 min)
za toa kolku trosela samo klimata pojma nemam posto mi e bitna vkupnata smetka a so nea sum zadovolen,posto koga se greev na drva trosev 1,5 kubika drva vo mesecot ako gream 24 casa
sega da se nadopolnam za okolu servis i podrska na energija:
imam problem so ventilatorot na natresnata edinica,vo sred rapota nesto pukna i mislam deka srce ke me stegnese za malce posto sedev pod klimata
vo sred rabota se skrsija perki od ventilatorot i izletaa 4-5 parcinja plastika
ona sto me iritira e deka:se javiv vo energija i im kazav za problemot sto se sluci i nemozeme da se pogodime nikako za termin(posto nivniot servis raboti samo od pon do petok od 8 do 16 casot)a nie drugite rabotime i malce bodolgo
sega treba da cekam letovo koga ke zemam odmor oa da mi smenat ventilator:)
pozdrav

https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1175#post-8347722
Гледај, кај мене до сега беше прилично суво време, немаше ни магли ни ништо па немаше ни потреби од дефрости. Вчера прв пат забележав и ете споделив, не знам што е толку лошо. Нареден дефрост ќе и биде кога навистина ќе замрзни, дефинитивно не е програмирана на 55 мин беспотреба дефрости да прави.

Исто и одлично си одржува температура без да гасни, кога е вака ладно ја терам со втора брзина, кога ќе затопли со прва, но дефинитивно не работи како он офф.
 
L

lleeoo

Гостин
Не можам да го сликам, високо е поставена надворешната единица. Ова е листата со сензори
Прегледај го приврзокот 201254



Гледај, кај мене до сега беше прилично суво време, немаше ни магли ни ништо па немаше ни потреби од дефрости. Вчера прв пат забележав и ете споделив, не знам што е толку лошо. Нареден дефрост ќе и биде кога навистина ќе замрзни, дефинитивно не е програмирана на 55 мин беспотреба дефрости да прави.

Исто и одлично си одржува температура без да гасни, кога е вака ладно ја терам со втора брзина, кога ќе затопли со прва, но дефинитивно не работи како он офф.
Ova klime ke isladne vo pravo deka ima senzor za defrost :)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom