Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Уште не го направи перпетуум мобилето, Војо? Можеби има некоја вистина во термодинамичките закони, а? :)
Go napraviv PERPPETUUMMOBILETO samo ushte nekoj den rabota i da go pushtam i konechno no na prolet. Ima vistina vo zakonite no trebe i dobro da se razrabotuvaat zakonite za toa i se pojavuvaat inovaciite .Ne moze da se reche za neshto deka e toa kraj.
 
K

kicodarker

Гостин
SHto da kazam na ovie kritiki shto gi upatuvash kon mene shto za tebe se razbira deka se ispravni i drzat voda no toa mene ne me voznemiruva tuku me ohrabruvash bidejki vo naj skoro vreme koga ja pushtam definitivno mashinata ke se prashuvash i samiot ke se kritikuvash kako si doshol do toj stepen da kritikuvash chovek koj se stremi da konstruira takva mashina shto i naukata ja negira .Znachi proektot nee mal i ednostaven no bidi malku po shirok kon inovaciite i neli rekovme vo pogornite postovi deka jas lichno ne i veruvam na naukate kaj shto vika nema dvizenje bez vlez na nadvoreshna energija a rezultatite od taa oblast se katastrofalni na svetsko nivo.Malku mina go znaat naj noviot princip na dvizenje bez vlez na nadvoreshna energija i mnogu e ednostaven i za vo praksa ne se somnevam ni naj malku deka ke me izneveri.
Добро сега малце се нашалив одма креваш паника. Војо, не те кудам што сакаш да си иноватор, те поддржувам во тоа што си нашол хоби и уживаш. Твојата генерација се турка во вторник за бесплатно возење со градски, наутро ѕвони во утрински емисии да и кажи на водителката колку била убава и дека ја испустија државата политичарите, кратко кажано скоро 80 % се де-жа-ву луѓето. Ти си се насочил кон хоби, не само со перпетум мобилето т.е неподвижното тркало, смисли принцип на филтер за вода што ти беше признат еве и јас ти симнувам капа на тоа што си се потрудил нешто да придонесиш за подобро утре и себеизградување. Е сега тоа што ти си тврдоглав покрај се со перпетум мобилето не ти е никаков проблем и 23.000 евра да фрлиш но најпросто ти кажувам - ако е можеш мала макета да ја направиш што ќе функционира џабе фрлаш пари по синџири и глупости затоа што пак на истиот принцип ќе биди - рачно ќе ја вртиш.Затоа во претходните клипови ти постирав машинчиња што многу повеќе кругови вртат од твоето ајронмен тркало, и коштале помалку пари. Иноваторството вистина бара желба труд посветеност но не се потребни толку пари за макета. Моментално главна тема е загадувањето на воздухот кај што главен проблем е греењето на дрва. Смисли некој принцип за филтер на оџаците да се намалат емисиите на штетни гасови,верувам поголем успех ќе имаш.
 
B

Bafra

Гостин
А што се случи со Ванчо и неговите пронајдоци и тврдења :

http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=D06E0BACB284C745928D7B718AC0D683

Зашто луѓето се трошат на патенти и заштита на пронајдокот, кога не сите земји почитуваат тоа. :toe:
На пример Кина гајле им е за патенти и интелектуална сопственост. Доволно е да видат нешто и махери се за копирање.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Добро сега малце се нашалив одма креваш паника. Војо, не те кудам што сакаш да си иноватор, те поддржувам во тоа што си нашол хоби и уживаш. Твојата генерација се турка во вторник за бесплатно возење со градски, наутро ѕвони во утрински емисии да и кажи на водителката колку била убава и дека ја испустија државата политичарите, кратко кажано скоро 80 % се де-жа-ву луѓето. Ти си се насочил кон хоби, не само со перпетум мобилето т.е неподвижното тркало, смисли принцип на филтер за вода што ти беше признат еве и јас ти симнувам капа на тоа што си се потрудил нешто да придонесиш за подобро утре и себеизградување. Е сега тоа што ти си тврдоглав покрај се со перпетум мобилето не ти е никаков проблем и 23.000 евра да фрлиш но најпросто ти кажувам - ако е можеш мала макета да ја направиш што ќе функционира џабе фрлаш пари по синџири и глупости затоа што пак на истиот принцип ќе биди - рачно ќе ја вртиш.Затоа во претходните клипови ти постирав машинчиња што многу повеќе кругови вртат од твоето ајронмен тркало, и коштале помалку пари. Иноваторството вистина бара желба труд посветеност но не се потребни толку пари за макета. Моментално главна тема е загадувањето на воздухот кај што главен проблем е греењето на дрва. Смисли некој принцип за филтер на оџаците да се намалат емисиите на штетни гасови,верувам поголем успех ќе имаш.
Trkaloto mie glavna preokupacija i so nego sum zavrshil ili veke rabotna raka ushte nekoj den bidejki naj golema efikasnost protiv zagaduvanjeto e proizvodstvo na E.E. BEZ SOGORLIVI ENERGENSI ILI za vreme od dve godini da se izgradi golem kapacitet na proizvodstvo na E.E.i da se povrzat domakinstvata a fabrikite neka si porachaat posebno za nivnata potroshuvachka i za toa vreme da se prekine so investiranjeto vo casot juzen tek.A vo vrska so filtrite - jas imam mnogu dobar filter za prochistuvanje na vozduh i doma vo mojatasoba e non stop vkluchen i se chuvstvuvam dobro od toj aspekt.E sega jas ke apliciram vo FONDOT ZA INOVACII so poveke filtri za prochistuvanje na vozduhot i toa MODULAREN PROCHISTUVACH NA VOZDUH vo zatvoreni prostorii ili se misli na domovite i rabotnite prostorii MODULAREN PROCHISTUVACH NA VOZDUH so voda kaj site motorni vozila - se stava voda vo loncite ili vo dvata auspuha koi predhoidno se izraboteni so potrebnite pregradi vo samiot lonec koj trebe istovremeno da go prigushuva i zvukot na voziloto i se obezbeduva stalen dotur na voda bidejki ke ima isparuvanje pri zagrevanjeto MODULAREN PROCHISTUVACH NA VOZDUH SO POMOSH NA VODA na shporetite ili domashnite grejni tela shto vrshat zagrevanje so sogoruvanje na drva ili drug energens ili filterot se vrzuva so kunec od shporeto a za flterot se vrzuva drugiot kunec shto odi vo odzakot. i MODULAREN PROCHISTUVACH NA VOZDUH SO POMOSH NA VODA za industriskite zagaduvachi kako JUGO HROM , ZELEZARA, CIMENTARA , KOTLARI , DEPONII I DR.I toa mnogu po ednostavno i mnogu po eftino a sega filtrite gi koshtaat po 10 - 12 milioni evra i plus godishno odrzavanje po 1 - 2 milioni evra ili toa se golemi pari.
 
Последно уредено:
K

kicodarker

Гостин
brala moma kapini...

Па затоа ти велам насочи се кон она што можеш да го направиш - филтерот ти беше признат “пронајдок“. Тоа што погоре се расфрлаш со голем број поими и само општа теорија даваш не значи и дека имаш смислено пронајдок. Принципот за колите што го спомна денес има посебен Adblue резервар кој работи на истиот принцип за да постигне Еуро6 норми за дизел возилата.
Според ова што ти го опиша за филтерот за на ауспух испаѓа дека ќе направиш еден БОНГ на возилото.

Туку ај за тркалцево да помуабетиме - моментално го вртиш со рака,и прави скоро половина круг.
И што е проблемот зошто не го прави целосниот круг?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Па затоа ти велам насочи се кон она што можеш да го направиш - филтерот ти беше признат “пронајдок“. Тоа што погоре се расфрлаш со голем број поими и само општа теорија даваш не значи и дека имаш смислено пронајдок. Принципот за колите што го спомна денес има посебен Adblue резервар кој работи на истиот принцип за да постигне Еуро6 норми за дизел возилата.
Според ова што ти го опиша за филтерот за на ауспух испаѓа дека ќе направиш еден БОНГ на возилото.

Туку ај за тркалцево да помуабетиме - моментално го вртиш со рака,и прави скоро половина круг.
И што е проблемот зошто не го прави целосниот круг?
Trkalceto e zakon ili e vrzano planetarno no po mehanishki pat ili od ednash site trkala se vrtat a od centarot izleguva naj golemata sila shto ke bide za proizvodstvo na EE.
 
K

kicodarker

Гостин
Trkalceto e zakon ili e vrzano planetarno no po mehanishki pat ili od ednash site trkala se vrtat a od centarot izleguva naj golemata sila shto ke bide za proizvodstvo na EE.
Искрено не те разбрав. Која е силата која го движи тркалото? Еден тег паѓа и го продолжува вртењето незначително, но прави целосен круг заради што претходно го имаш завртено со рака. Понатаму едноставно е - ќе почни да се намалува силата а теговите што си ги ставил се со иста тежина и на лева и на десна, и гравитацијата ќе ги влече надолу и престанува со вртење.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Искрено не те разбрав. Која е силата која го движи тркалото? Еден тег паѓа и го продолжува вртењето незначително, но прави целосен круг заради што претходно го имаш завртено со рака. Понатаму едноставно е - ќе почни да се намалува силата а теговите што си ги ставил се со иста тежина и на лева и на десна, и гравитацијата ќе ги влече надолу и престанува со вртење.
Tuka si nekade so razmisluvanjeto no jas vo ovaa faza ostavam na tebe da razmisluvash .Mislam deka beshe dovolno prezentirano od moja strana.
 
K

kicodarker

Гостин
Tuka si nekade so razmisluvanjeto no jas vo ovaa faza ostavam na tebe da razmisluvash .Mislam deka beshe dovolno prezentirano od moja strana.
Па и не е доволно презентирано. Eве со прост цртеж во пеинт: Untitled.jpg

Ова синото е тркалото твое. Десно имаме еден ТЕГ лево имаме друг тег, двата со иста тежина од 1кг. Кога ќе се врти како во правец на стрелките, зависно од силата со која се завртило тркалото ќе направи неколку круга, но со тек на време енергијата ќе се изгуби, и двата тегови ќе застанат рамно како сината линија напречно што е нацртана - ќе најдат тежиште. А знаеш зошто? Затоа што гравитацијата подеднакво влијае и на двата тегови. Доколку можеш да ја ИСКЛУЧИШ гравитацијата од лева страна, а да работи само на десната страна,тогаш имаш бесконечно вртење.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Па и не е доволно презентирано. Eве со прост цртеж во пеинт:Прегледај го приврзокот 200656

Ова синото е тркалото твое. Десно имаме еден ТЕГ лево имаме друг тег, двата со иста тежина од 1кг. Кога ќе се врти како во правец на стрелките, зависно од силата со која се завртило тркалото ќе направи неколку круга, но со тек на време енергијата ќе се изгуби, и двата тегови ќе застанат рамно како сината линија напречно што е нацртана - ќе најдат тежиште. А знаеш зошто? Затоа што гравитацијата подеднакво влијае и на двата тегови. Доколку можеш да ја ИСКЛУЧИШ гравитацијата од лева страна, а да работи само на десната страна,тогаш имаш бесконечно вртење.
Ovaa naprava zamislena e da funkcionira samo kaj vernici a ne kaj ateisti, posto za niv gravitacijata ne postoi ili taka nesto. Se e toa bozja volja. Ako saka toj ke se vrti ako ne togas Vojo nekade napravil gref.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Па и не е доволно презентирано. Eве со прост цртеж во пеинт:Прегледај го приврзокот 200656

Ова синото е тркалото твое. Десно имаме еден ТЕГ лево имаме друг тег, двата со иста тежина од 1кг. Кога ќе се врти како во правец на стрелките, зависно од силата со која се завртило тркалото ќе направи неколку круга, но со тек на време енергијата ќе се изгуби, и двата тегови ќе застанат рамно како сината линија напречно што е нацртана - ќе најдат тежиште. А знаеш зошто? Затоа што гравитацијата подеднакво влијае и на двата тегови. Доколку можеш да ја ИСКЛУЧИШ гравитацијата од лева страна, а да работи само на десната страна,тогаш имаш бесконечно вртење.
Tokmu toa go imam napraveno -
Доколку можеш да ја ИСКЛУЧИШ гравитацијата од лева страна, а да работи само на десната страна,тогаш имаш бесконечно вртење.No misli malku kako sum go obezbedil toa, ili po gore tie objasneto KAKO. A ovoj crtesh shto si go pretstavil kako princip ne vazi kaj mene.
 
K

kicodarker

Гостин
Tokmu toa go imam napraveno -
Доколку можеш да ја ИСКЛУЧИШ гравитацијата од лева страна, а да работи само на десната страна,тогаш имаш бесконечно вртење.No misli malku kako sum go obezbedil toa, ili po gore tie objasneto KAKO. A ovoj crtesh shto si go pretstavil kako princip ne vazi kaj mene.
Дај ако не ти е мака сними друго видео колку круга самостојно може да направи тркалото?
Претходно ти пуштив видеа и ги нарече ИГРАЧКИ макетите за перпетум мобиле. Финтата е да направиш прво “играчка“ што ја нарекуваш која ќе функционира и по нејзин принцип правиш тркало со железа синџири и тегови и после се инвестира во поголемо.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Дај ако не ти е мака сними друго видео колку круга самостојно може да направи тркалото?
Претходно ти пуштив видеа и ги нарече ИГРАЧКИ макетите за перпетум мобиле. Финтата е да направиш прво “играчка“ што ја нарекуваш која ќе функционира и по нејзин принцип правиш тркало со железа синџири и тегови и после се инвестира во поголемо.
Ti kazav deka na prolet trebe da go napravam i toa da vrti non stop i toa ke proizveduva 100w struja A jas pravam odma da imam 22ow a moze dae i greshka no polesno mie taka i se chuvstvuvam poveke odgovoren kon proektot a ako e malo ili igrachka i me izneveri kako predhodnite prototipovi mozno e da se otkazam.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
VLADATA NA R.M. vo budzetot za 2019godina ima stavka od 25 milioni evra za gradba na gasovodot a ima i drugi stavki koi odvojuvaat ili se planirani za vlozuvanje vo Energijata i vo drugi oblasti kako na primer iskop na jaglen ,vo veternici vo razni filtri za prochistuvanje na vozduhot vo subvencii za pechki na peleti i drugo ili ako vo 2019 godina Vladata gi prenasochi ovie pari vo izrabotka na mojata mashina koja ke bide gotova do krajot na mart idnata godina a Vladata da pochne so gradba na golemi kapaciteti od juli mesec veruvam deka do septemvri ili do pchetokot na grejnata sezona vo 2019 godina ke bidat so sigurnost napraveni mashini shto ke proizveduvaat 50 mege vati E.E. so 50 milioni evra i tie mega vati neka bidat vo SKOPJE na primer vo Stenkovec ili na drugo drzavno zemjishte.Cenata od tie mega vati neka ostane ista vo prvata godina a vo vtorata da bide po eftina za 50% a veke za 2020 godina da se vlozat edna milijarda evra za proizvodstvo od eden GIGA E.E. a vo 2021 da se izgradi kapacitet od 9 GIGA E.E. a so toa MAKEDENIJA ke bide Energetski nezavisna drzava.A so toa se reshava i problemot so zagaduvanjeto i sogoruvanjeto.I taka MAKEDONIJA vo idnina ke bide nekoj glaven faktor vo svetot i ke ponuduva reshenija .POZDRAV
 

Kajgana Shop

На врв Bottom