Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Нз точно, ама делува како усис, лептири ако има на овој мотор или пак самото турбо геометријата менува позиција на лопатаките.

Не ми делува дека е до горивото, работи рамномерно како саат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
8800 ден има у мега ауто партс.Комплет сет ламела потисна и друк лагер[DOUBLEPOST=1543510699][/DOUBLEPOST]А сум сигурен дека има и во крис и том
Каква марка е сетот за тие пари?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Каква марка е сетот за тие пари?
Не прашав ама шкарт не држат,ако сакаш можам да проверам утре.Едно време имав 10% попуст таму,ненам дали имам сеуште aмa можам ако некој нешто одлучил од таму да земе,да му средам.Не сум мехaничaр нити сoрaбoтник aмa ги зaпoзнaв[DOUBLEPOST=1543528555][/DOUBLEPOST]Ај да прашам нешто,пошто имам три возила ги возам најизменично и со секое поминувам не поише од 7000 км годишно.Сервисот на пример за туранот му доаѓа на 15 000км или еднаш годишно.Некако ми стана шубе да ги менувам сите филтри на 7000км само зашто изминала една година.Ке згрешам ли ако филтрите за водух и нафта ги прескокнам овој пат,да сменам само уље и филтер за уље,зашто тие за воздх и нафта реално трпат до 30к?
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Не прашав ама шкарт не држат,ако сакаш можам да проверам утре.Едно време имав 10% попуст таму,ненам дали имам сеуште aмa можам ако некој нешто одлучил од таму да земе,да му средам.Не сум мехaничaр нити сoрaбoтник aмa ги зaпoзнaв[DOUBLEPOST=1543528555][/DOUBLEPOST]Ај да прашам нешто,пошто имам три возила ги возам најизменично и со секое поминувам не поише од 7000 км годишно.Сервисот на пример за туранот му доаѓа на 15 000км или еднаш годишно.Некако ми стана шубе да ги менувам сите филтри на 7000км само зашто изминала една година.Ке згрешам ли ако филтрите за водух и нафта ги прескокнам овој пат,да сменам само уље и филтер за уље,зашто тие за воздх и нафта реално трпат до 30к?
најдобро е да ставиш поквалитетно уље и менувај го на подолг рок. можебио ќе се изненадите....но во ЕУ кога излезе Голф 5.....сервисниот интервал беше 50 000(педесет иљади) км...но со квалитетно уље и гориво
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Не прашав ама шкарт не држат,ако сакаш можам да проверам утре.Едно време имав 10% попуст таму,ненам дали имам сеуште aмa можам ако некој нешто одлучил од таму да земе,да му средам.Не сум мехaничaр нити сoрaбoтник aмa ги зaпoзнaв[DOUBLEPOST=1543528555][/DOUBLEPOST]Ај да прашам нешто,пошто имам три возила ги возам најизменично и со секое поминувам не поише од 7000 км годишно.Сервисот на пример за туранот му доаѓа на 15 000км или еднаш годишно.Некако ми стана шубе да ги менувам сите филтри на 7000км само зашто изминала една година.Ке згрешам ли ако филтрите за водух и нафта ги прескокнам овој пат,да сменам само уље и филтер за уље,зашто тие за воздх и нафта реално трпат до 30к?
Смени си и филтер за воздух пошто види го времево :P:P
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Катализатор...
Дали е добро да се извади цел или да се искрши тоа внатре што е платина, тоа е скап материјал. И со вадењето колата многу подобро би требало да работи имам читано по странски форуми. Е сега како да познаам дали тој е запушен, дали колата нема да прима гас како што треба, нема да работи моторот тивко или... Ако може некое мислење...
Да, штетно е за околината ама поважна ми е колата, нема да се качам на дрвото да ме вози... :P
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Катализатор...
Дали е добро да се извади цел или да се искрши тоа внатре што е платина, тоа е скап материјал. И со вадењето колата многу подобро би требало да работи имам читано по странски форуми. Е сега како да познаам дали тој е запушен, дали колата нема да прима гас како што треба, нема да работи моторот тивко или... Ако може некое мислење...
Да, штетно е за околината ама поважна ми е колата, нема да се качам на дрвото да ме вози... :P
Ако ти е запушен ке гуши колата нема да влече и ке почне турбината да свири,а прв знак ке ти светне сијаличка на шалт табла.Од запушен катализатор прва турбината ке настрада.Ако не мора не го вади зашто ова со налепниците значи дека ке почнат да мерат на технички издувни гасови[DOUBLEPOST=1543569556][/DOUBLEPOST]
најдобро е да ставиш поквалитетно уље и менувај го на подолг рок. можебио ќе се изненадите....но во ЕУ кога излезе Голф 5.....сервисниот интервал беше 50 000(педесет иљади) км...но со квалитетно уље и гориво
Имам ставено квалитетно уље кастрол еџ фул синтетик и филтри колбеншмит.А тоа 50.000 до сервис важи за Немачка,тука никако повеќе од 15.000
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
најдобро е да ставиш поквалитетно уље и менувај го на подолг рок. можебио ќе се изненадите....но во ЕУ кога излезе Голф 5.....сервисниот интервал беше 50 000(педесет иљади) км...но со квалитетно уље и гориво
Zavisi kade vozis, kaj nas tuka u anglija primer za aud ima dve opcii za menuvalje ulje, 9000 milji(14400km) ili godisno ako vozis povekje gradska i 19000milji(30400km) ili sekoi dve godini ako vozis povekje na avtopat.. Moeto bese na 9000 milji poso prethodno imav povekje gradska, ali poslednava godina skoro seta kilometraza e na avtopat i iako pokazuva da mu praam servis u narednite 300milji ja nema da mu praam posho u plan sum da idam u mk naredna godina pa ke smenam ulje pred idenje. Usput i ne treba da doturam posho kazuva deka si e taman :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Катализатор...
Дали е добро да се извади цел или да се искрши тоа внатре што е платина, тоа е скап материјал. И со вадењето колата многу подобро би требало да работи имам читано по странски форуми. Е сега како да познаам дали тој е запушен, дали колата нема да прима гас како што треба, нема да работи моторот тивко или... Ако може некое мислење...
Да, штетно е за околината ама поважна ми е колата, нема да се качам на дрвото да ме вози... :P
Кај мене се извадени и двата т.е. искршени и празни ... има после грана и после како среден лонец втор на бмв 320д
Побучно е во место кога го слушаш, нема маса внатре и има повеќе вибрации ауспухот, повеќе мириса, звукот од турбото повеќе се слуша ...
Јас би ставил да најдам здрав со два здрави катализатори
Ако не е зашушен не го вади, може и само чистење да треба отиди на сервис за ауспуси некој подобар
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
241
Поени од реакции
316
Може едно неутрално мислење (да не е од хард кор алфист или па спротивно ваген групација) за Алфа Ромео 159 1.9ЈТДм 150кс дали за околу 5 илјади евра може да се најде солиден пример кај нас?
Гледам цените се со распон до 3800€ па се до кај 6000€ горе доле зависи година и опрема...
Гледај само да не е од Италија бидејќи се е извозено.
Швајцарските се убави, ама внимателно со моторот. Повеќето ги носат веќе издувани.
И не гледај најевтино.

Мене на изглед ми е убава алфата 159, Можеби и најубава од сите алфи не сметајќи ја Giulia новата која е стварно врв.
Но од вожња не очекувај ништо. Тешка и крута кола, Замара на подолги патувања.
За мене колата е добра само од надвор и ништо повеќе.
Едно Браво кое го носи истиот мотор е многу многу подобро. Многу побрзо и позабавно за возење.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Кај мене се извадени и двата т.е. искршени и празни ... има после грана и после како среден лонец втор на бмв 320д
Побучно е во место кога го слушаш, нема маса внатре и има повеќе вибрации ауспухот, повеќе мириса, звукот од турбото повеќе се слуша ...
Јас би ставил да најдам здрав со два здрави катализатори
Ако не е зашушен не го вади, може и само чистење да треба отиди на сервис за ауспуси некој подобар
Се осеќа како колата не влече како што треба, ми кажа механичар, и дали има некое подобрување после отстранувањето...??
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Kolega moj go izvadi katalizatorot na Alfa 147 116 Ks ....vo Prilep nekoj majstor toa go sreduval. Navodno e deluvamo i na softverot za da ne pravi problem( ili taka go izlazale)

Kako.i da bilo kolegata kažuva deka kolata mnogu dobila na snaga
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Kolega moj go izvadi katalizatorot na Alfa 147 116 Ks ....vo Prilep nekoj majstor toa go sreduval. Navodno e deluvamo i na softverot za da ne pravi problem( ili taka go izlazale)

Kako.i da bilo kolegata kažuva deka kolata mnogu dobila na snaga
Тоа што викаш чепкан е софтверот, мислам дека е за во иднина да не покажува Check Engine/Друга сијаличка за проблем со катализаторот, нели бидејќи нема катализатор повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom