Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Da. Imam Hansol. Ti kako pomina lani, kako ti bese potrosnjata vo dekemvri i januari? Kolkava povrsina grees?
Klimite gi staviv vo Fevruari/Mart godinava taka da nemam statistika od lani. Imam 2*Mitsubishi WN35 edna vo spalna 25 m2 (21 m2+4m2 WC), a drugata vo dnevnata 56m2 (12,5m2 dolga 4 i neshto shiroka) i plus vo dnevnata imam Mitsubishi FH35 i sega samo taa raboti, WNot e iskluchena.

Кога веќе пишувате најчесто на темава, мерите и слично би било добро да ги напишете вашите клими долу во потпис за да не лутаме по постови да видиме за која клима се работи.
Ima opcija za potpis da se javuva na sekoj post?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не ги знам опциите.
Micho во Потпис смени. Најгоре десно, и одма лево од писмото за пораки, кликни на човечето и избери Потпис. Тука ставаш која клима ја имаш и зачувај ги промените.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ako bese so Toshiba kompresor ke kostase 1000evra tvojot Vivaks
Izgleda mnogu ve boli toa sto Vivax nema potreba od favoriziranje na forumov bidejki na Vivax odlicno mu odi prodazbata
Za razlika tezgere Gree mora da plaka trolovi na forumov so sila da go favoriziraat.
Lugjeto znaat sto e kvalitet a sto se prevaranski tezgarinja.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Кај мене потрошњата во последниве 47 дена, е вкупно 276kwh или 237w на час.

За месец ипол потрошила 1300 денари некаде со 5 денари kwh просек. Сигурно и помалку зошто ладното е навечер на ефтина струја.

Во
08 оди на 24ц
19 оди на 25ц
22 оди на 25ц
05 оди на 27ц

Милина. Треба да ја исчистам веќе зошто сигурно е затната таман пред да почне зимава. Постарата ја исчистив и се осеќа голема разлика во дувањето, значително повеќе воздух проаѓа.

За FH35VE е ова сама во цел стан. Одржува ~24 во салонот/трпезаријата/кујната, а ~23 во спалните и тоалетот.

Ни дрва цепење, ни труење комшии, ни пентарење по скали, ни растоварање, ни пепел чистење, ни иверица горење...
она:
Во
08 оди на 24ц
19 оди на 25ц
22 оди на 25ц
05 оди на 27ц
претпоставувам така е сетирана... програмирана во 8часот 24*С во 19часот на 25...
но ме интересира дали цело време ти е вклучена климата од крај на Окт до почеток на Април и тоа 24/7... како предходно рече и летно време е скоро нон стоп (маста и ја вадиш! :) ) ... и сега во предсезона ти троши помалку од 240W на час, што би било 800 Денари месечно! Но мене уште поимпресивни ми се резултаите од минатата зима (кои ги објави неодамна)... ако не се лажам грееш +80 квадратни метри, спрат од куќа кој не е изолиран со стара столарија (прозори)???... а како видов потрошувачката од 13-15kW дневно или грубо месечен трошок за греење над 80квадрати ти е 2,000 Денари!? Колку време ја имаш климава? Па ти вака со ова темпо... за три години (во гарантниот рок ќе ја исплатиш сосема)... FH35-ка беше 60 карти нели? Само уште еднаш потврди дали ја сетираш на оние температури и зимно време и дали е вклучена 24/7... Затоа што имавме на темава некои кои сетираат на 21 степен и се фалат со ниска потрошња (21*Ц на 2,5 висина е 18 амбиентална немаат сите фолоу-молоу)... доколку онака ти е програмирана за греење сходно резултатите за потрошња - респект! Што има да се убедуваш во нешто друго, со некого за ова или она!? Навистина милина! Уживај си во можеби најдобрата клима во понуда на нашиот пазар!
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
она:
Во
08 оди на 24ц
19 оди на 25ц
22 оди на 25ц
05 оди на 27ц
претпоставувам така е сетирана... програмирана во 8часот 24*С во 19часот на 25...
но ме интересира дали цело време ти е вклучена климата од крај на Окт до почеток на Април и тоа 24/7... како предходно рече и летно време е скоро нон стоп (маста и ја вадиш! :) ) ... и сега во предсезона ти троши помалку од 240W на час, што би било 800 Денари месечно! Но мене уште поимпресивни ми се резултаите од минатата зима (кои ги објави неодамна)... ако не се лажам грееш +80 квадратни метри, спрат од куќа кој не е изолиран со стара столарија (прозори)???... а како видов потрошувачката од 13-15kW дневно или грубо месечен трошок за греење над 80квадрати ти е 2,000 Денари!? Колку време ја имаш климава? Па ти вака со ова темпо... за три години (во гарантниот рок ќе ја исплатиш сосема)... FH35-ка беше 60 карти нели? Само уште еднаш потврди дали ја сетираш на оние температури и зимно време и дали е вклучена 24/7... Затоа што имавме на темава некои кои сетираат на 21 степен и се фалат со ниска потрошња (21*Ц на 2,5 висина е 18 амбиентална немаат сите фолоу-молоу)... доколку онака ти е програмирана за греење сходно резултатите за потрошња - респект! Што има да се убедуваш во нешто друго, со некого за ова или она!? Навистина милина! Уживај си во можеби најдобрата клима во понуда на нашиот пазар!
Не те сфаќам. Лани имам пишувано како била сетирана.

Мислам дека беше рецимо за да користам ефтина вака нешто. Има по форумов точно ама ако не се лажам ефтина беше 22-7 и 14-16

Мене ми беше:
08 на 25ц
14 на 28ц
16 на 26ц
05 на 31ц

Грубо вака. За да форсира малку на ефтина. Си пробував.

Сега оваа година не ми е така. Ми е поконстантно според надворешните услови и сонцето. Си пробувам разни опции, како ми одговара.

Не е битно тоа. Јас откога преминав на клима се препородив и со старата Беко он-оф и самсунзите он-оф сметката беше стравотно пониска. Само мрзнеа, бекото не гаси фен кога постигнува и слични финеси. Затоа решив дека вреди да дадам по 1000 еур за греење на секој стан и да го решам тоа прашање.

Ем си го собира ѓубрето од воздухот и еднаш годишно пред сезона бара чистење.

Реално затоа и толку трубам дека е битно да се палат климите да греат. За да не се испозатруеме, и тоа за поефтини пари! Ем штедиш на греење ем штетиш на идни сметки за лечење. Win win. Бајаги народ увидува колку е добро и ефтино и се освестува. Секако секој со своите загуби.

Силикон и дихт трака и инвертер. Тоа е сосем доволно за да се реши еден простор за почеток.

П.с. напротив баш не и ја вадам маста со тоа што е уклучена цело време. Туку ја користам како што и би требало. Со цел да работи најлабаво и да е најекономична.

П.п.с ова е од стан со ПВЦ. Имам ист стан со дрвена столарија зафихтувана. И иста клима. Потрошњата е слична ама условите се различни и многу повеќе се отвара и готви и свашта во тој со дрвните.

П.п.п.с. дали сетирам? Сетирам за да е околу 23ц во престојот. А рецимо 22 во собите. Под 22 веќе ми е ладничко и гледам да нема под 22ц на ниеден термометар во куќата.
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
На eco ви се постсвени или на ауто кога работи 24/7 ??
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
На ладење или на греење. Зависи што е потребно.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Izgleda mnogu ve boli toa sto Vivax nema potreba od favoriziranje na forumov bidejki na Vivax odlicno mu odi prodazbata
Za razlika tezgere Gree mora da plaka trolovi na forumov so sila da go favoriziraat.
Lugjeto znaat sto e kvalitet a sto se prevaranski tezgarinja.
Ako bea tolku dobri VIvaks i vo Hrvatska ke se prodaava .
Ama na hr forumot gi nema tamu vladee Toahiba-ima cena povolna za razlika od kaj nas.
The end[DOUBLEPOST=1542457966][/DOUBLEPOST]
Не те сфаќам. Лани имам пишувано како била сетирана.

Мислам дека беше рецимо за да користам ефтина вака нешто. Има по форумов точно ама ако не се лажам ефтина беше 22-7 и 14-16

Мене ми беше:
08 на 25ц
14 на 28ц
16 на 26ц
05 на 31ц

Грубо вака. За да форсира малку на ефтина. Си пробував.

Сега оваа година не ми е така. Ми е поконстантно според надворешните услови и сонцето. Си пробувам разни опции, како ми одговара.

Не е битно тоа. Јас откога преминав на клима се препородив и со старата Беко он-оф и самсунзите он-оф сметката беше стравотно пониска. Само мрзнеа, бекото не гаси фен кога постигнува и слични финеси. Затоа решив дека вреди да дадам по 1000 еур за греење на секој стан и да го решам тоа прашање.

Ем си го собира ѓубрето од воздухот и еднаш годишно пред сезона бара чистење.

Реално затоа и толку трубам дека е битно да се палат климите да греат. За да не се испозатруеме, и тоа за поефтини пари! Ем штедиш на греење ем штетиш на идни сметки за лечење. Win win. Бајаги народ увидува колку е добро и ефтино и се освестува. Секако секој со своите загуби.

Силикон и дихт трака и инвертер. Тоа е сосем доволно за да се реши еден простор за почеток.

П.с. напротив баш не и ја вадам маста со тоа што е уклучена цело време. Туку ја користам како што и би требало. Со цел да работи најлабаво и да е најекономична.

П.п.с ова е од стан со ПВЦ. Имам ист стан со дрвена столарија зафихтувана. И иста клима. Потрошњата е слична ама условите се различни и многу повеќе се отвара и готви и свашта во тој со дрвните.

П.п.п.с. дали сетирам? Сетирам за да е околу 23ц во престојот. А рецимо 22 во собите. Под 22 веќе ми е ладничко и гледам да нема под 22ц на ниеден термометар во куќата.
Zafrkanato e cela zima so vrati otvoreni da se sedi.
Tesko se zagreva od edna soba vo drugite.
Vo taa soba kaj sto e klimata pekol vo ostantite ladnicko.
Vo sekoja soba.klima nema duvanje silno si rabotat vo prva kako na panel da se toplis i temperaturata e ramnomerna.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Vo sekoja soba.klima nema duvanje silno si rabotat vo prva kako na panel da se toplis i temperaturata e ramnomerna.
Sem ako imas spalna kako mojata kade e smrzvachka i moram i na trojka izduv da ja drzam klimata za da moze da e ramnomerna temperaturata.

Moram da go resham problemov so spalnava, imam mnogu ladni dzebovi bidejki ima kako prekrsuvanja sobava. I gubitoci toplotni imam mnogu, a ne mozam da utvrdam kade. Ne znam kako da proveram. Prebrzo mi se ladi sobata, a ne e samo radi izolacija, bidejki normalna izolacija si ima i 5 komorni prozori. Se javiv kaj toj shto mi gi prodade klimite, ima aparati za merenje temperaturi, termalni kameri pa da dojdi da razgledame shto i kako e pa naredna nedela ke dojdi da vidi.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.998
Поени од реакции
10.676
Gledam i ovie Carrier pocnaa vo Ceska da pravat toplinski pumpi...pa demek ke imalo subvencii.
Eve edna ekskluzina novost za site, naskoro ke ima seriozna promocija na toplinski pumpi GREE, so R32, WiFi, -25C....dosta bese.....poveke info naskoro.
па нели не беше вработен у Гри?
значи се продаде хансолот па сеа иде нова тура на акција
ама ме изненадивте очекував дека тоа ке биде супермоќниот амбер со коп 5.1 кој бега од еуровент оти многу е јак, да не ги брука другиве не му е за негоооо хихих



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Sem ako imas spalna kako mojata kade e smrzvachka i moram i na trojka izduv da ja drzam klimata za da moze da e ramnomerna temperaturata.

Moram da go resham problemov so spalnava, imam mnogu ladni dzebovi bidejki ima kako prekrsuvanja sobava. I gubitoci toplotni imam mnogu, a ne mozam da utvrdam kade. Ne znam kako da proveram. Prebrzo mi se ladi sobata, a ne e samo radi izolacija, bidejki normalna izolacija si ima i 5 komorni prozori. Se javiv kaj toj shto mi gi prodade klimite, ima aparati za merenje temperaturi, termalni kameri pa da dojdi da razgledame shto i kako e pa naredna nedela ke dojdi da vidi.
Vidi ovde kako da proveris koj zid ti e najladen, najdi nekoj so vakov merac da izmeris
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Isklucija klimata od steker pocekaj 5min i posle uklucija vo steker za toa vreme izvadi gi bateriite i stavi gi pak vo dalecinskoto stavija na HEAT na 25 stepeni i vo 3 ta brzina fan od vkupno 5 brzini ( ili sonce na displey-ot od dalecinskoto ) i iscisti gi filtrite na klimata ako e povtorno isto povikaj servis za LG.
Mozebi fali freon vo klimata.
Направено сето тоа, некоја позначителна разлика нема...

@Fikshe1989 ?
 

Attachments

Член од
27 мај 2018
Мислења
790
Поени од реакции
1.386
Ај што се како мали деца, туку види го помалиот ретардиран брат, мисли дека јако трола и ги дупи форумџиите:
"zemi citaj obrazuvaj se" "gree no 1"
"ke puknete od maka" итн итн.
Нивниот сопственик може да се гордее со такви продавачи.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Mislis anti prodavaci,i da sakas da kupis gree od nivnata arogancija ke se odlucis za drug brend
 

Kajgana Shop

На врв Bottom