Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
20.093
Поени од реакции
16.219
Стварно ова не го размислив.... 117 присутни 40 од ДПМНЕ не гласале... од каде 80? Им се промакнало во режијата...
или некој од тие од ДПМНЕ што стоеја ги пишале отсатни или не биле во салата некој од БЕСА ??
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Ima uste za zakoni, red i pravo i zosto bi trebalo da gi razbiras nekoj raboti malce poveke od drugite ama treba da narusam privatnost a i cisto se somenvam deka ne se seti sam na sto mislev.
Navistina ne znam. Slobodno narusi mi privatnost i kazi mi zosto jas ne bi trebalo da zboruvam za red i poredok.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.915
Поени од реакции
41.876
до пред 20-на дена и зајко кажуваше дека треба 81....
Друга е работата, зошто немаше званично колку биле присатни, колку ЗА колку против ???
ако биле присатни 117, како пак 80 имаа за когга само 8 од ДПМНЕ гласаа ЗА ???
Да не гласал АМДИ со 2 раце ??
Aко требаше ќе обезбедеше. :cool:

117 присутни - еден отсутен, а две будали не ставаат картички
39 се редат до ѕид - оние двајца кои не ставаат картички = 37
80 гласаат ЗА
117-37 = 80
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
45
Поени од реакции
36
Tркало, не 7, 17 да требаа, 17 ќе гласаа. Сега новата мантра на пропагандниот ценатр на ДПМНП е не е партијата крива, криви се поединци. Ама умре пустото, не поминува повеќе. На следните избори со Мицко на чело, на кого не му успеа да се дистанцира од Гвујо ќе спадне ДПМНП на 25 пратеници.
Тука си грешка, напротив Мицко се дистанцирал од Гвујо затоа и ги исклучил 7 пратеници од партија и во моментот спадна „ ДПМНП “ со пратениците во Собранието, да не беше дистанциран не ќе ги исклучил истите и ќе барале по секоја цена причината на нивното спротивно гласање од партијата која ја преставувале и за која биле избрани како пратеници во Парламентот. Така Мицко „ни мачка очи“ дека патриотски изреагирал, а всушност им направил услуга на владејачката партија понатаму да си располага со нивните гласови за 2/3 гласање! Да беше како треба, Мицко ќе ги исклучел сите „затворени политички“ членови од партијата пред гласањето, за да не би се злоупотребило нивната докажана-недокажана ситуација за гласање под притисок, токму како што и беше случајот! Затоа треба длабоко да се „гледа“ како Мицко делува, а не како „зборува“! (y)
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Да требаше 81 пратеник ќе обезбедеа толку, ама не требаше. :D
точен е муабетов, и 200 да им требаа ќе извадеа, само не ми е јасно што ти е смешно, што тука те прави толку весел.
Инаку после све ова очигледно е дека се работи за договор т.е тешка уцена од страна на нашите западни непријатели која не смееме да е одбиеме, ова не е договор од страна на моронон од муртино. Ова мене ми личи на истата договор/уцена што им беше дадена на Туџман и тој водачот на краинските срби (му го заборавив името)кога преговараа за србскиот дел во ХР, имаше некој план (мислам се викаше ц4 ако не сум грешка) кој им беше ставен на маса пред операцијата Олуја. Двете страни беа незадоволни ама работата беше кој нема да прифати ќе го јади курот. Тогаш хрвативе иако незадоволни одиграа на блеф и ко баагии го прифатија договорот, овој србинов го одбил предлогот и побарал помош од Милошевич, а овој му рекол еби се, па потоа им било дадено зелено светло на хрвативе да ги збришат краинскиве срби. Додека траеле преговорите хрвативе трупале воени сили 10 пати побројни од србиве и во дадениот момент ги збршаа србите.
Сега во нашиов случај нашиве говна од политичари изгиграа според желбите на говнава од запад и сега единствен спас за нас е ако овој Каманос издржи до крај (што не ми се верува, и кај нив све е глума) и изигра како овој србинот од ХР и така казната да акне нив.

п.с Читам овде еден куп експрти просераваат како ВМРО ДПМНЕ ќе изгуби на наредните избори и слични срања, зарем сега после целово срање што излезе е битно што ќе биде со ВМРО ДПМНЕ ?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
Navistina ne znam. Slobodno narusi mi privatnost i kazi mi zosto jas ne bi trebalo da zboruvam za red i poredok.
Ne go napisav toa deka ne treba da pisuvas za red i poredok tuku ne bi trebalo da tresis zeleni. A i da sum go napisal toa vo brzanje bilo, guzva pred golot, vo sekoj slucaj na ova mislev, na glupostite i zelenite. Za narusuvanje privatnost uzivaj, ako sfati sfati ako ne bidi zdrav i ziv. Nema potreba od toa.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.366
Поени од реакции
11.238
Стварно ова не го размислив.... 117 присутни 40 од ДПМНЕ не гласале... од каде 80? Им се промакнало во режијата...
како бе така ваков факт да би се промакне, брзо кажете му на Мицковски одма да прогласат за неважечко гласањето
иначе сериозно сега, ги читаа на глас у собрание сите што гласале за да и за не
никаква тајна нема точно се знае кој и за што гласал


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.093
Поени од реакции
16.219
Aко требаше ќе обезбедеше. :cool:

117 присутни - еден отсутен, а две будали не ставаат картички
39 се редат до ѕид - оние двајца кои не ставаат картички = 37
80 гласаат ЗА
117-37 = 80
значи сите што беа за беа тука, но зошто на таблата што ја прикажуваат по медиуми не пишува 37 против ??? тоа праи смутови
а суштината кој како и зошто гласал е друга работа...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
како бе така ваков факт да би се промакне, брзо кажете му на Мицковски одма да прогласат за неважечко гласањето
иначе сериозно сега, ги читаа на глас у собрание сите што гласале за да и за не
никаква тајна нема точно се знае кој и за што гласал


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не знам дали некогаш има тајно гласање, се' мора да биде транспарентно.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
ДПМНЕ сега ќе се дели на три дела, т.е. првите два ќе бидат од членството на партијата и носители на функции.
Третата партија која реално нема да биде фракција на ДПМНЕ, туку нова партија, ќе биде најопасна за ВМРО.

Таа ќе биде составена од вистински патриоти, потоа тука ќе се приклучат и фашисти и нацисти, и плус мнозинствотот ќе бидат неопределени.

Таа ќе биде екстремна десница, пандан на Левица. И ќе бидат исто толку конфузни и хаотични како Левица, заради мешаниот состав на партијата која ќе има една цел враќање на името Македонија.
Кој ќе ја застапува таа трета патриотска страна?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
значи сите што беа за беа тука, но зошто на таблата што ја прикажуваат по медиуми не пишува 37 против ??? тоа праи смутови
Ti vo glavata imas smut.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.309
Поени од реакции
27.118
како бе така ваков факт да би се промакне, брзо кажете му на Мицковски одма да прогласат за неважечко гласањето
иначе сериозно сега, ги читаа на глас у собрание сите што гласале за да и за не
никаква тајна нема точно се знае кој и за што гласал


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа воопшто не е релевантно во моментов, моето прашање беше реторичко..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Politickiot kotek koj go izede DPMNP vo poslednite 3 godini ke se proucuva vo analite na politikata. Naprosto gi rakurcaa kako partija. Taka ti e toa koga ke te fati manija na velicina i ke prestanes da go sogleduvas realno svoeto mesto vo svetot. I naednas op, mestot vo svetot ti e Sutka ili Idrizovo.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
Се јавија сите бајачки и партиски наречници со фаталистички преданија (меѓу другите, една занимлива колекција од универзитетски професорки со разнишани идеолошки либида, што доведе до низа јавно изјавени глупости со шизофрен импакт фактор); плачливите крици од некогаш моќното пропагандистичко криминално подземје делуваат како врз нив да се затвора дебела бетонска плоча што, своевремено, ја беа намениле за други; поапсените „патриоти“ кои беа подготвени за потребите на власта да убиваат, сега нудат маслинови гранчиња како наместо качулки, да носеле „сини шлемови“ од платниот список на Гутереш; една армија дезориентирани партиски послушници, останати без оглав и остен, талкаат на Фејсбук во потрага по некое ново налудничаво туѓо јас (има еден Апасиев, тој таман ќе ви земе мерка!) што ќе им каже во која следна провалија треба да рипнат; а една особена колекција на пратенички и функционерски гадинки (ова, во немање на поточен квалификатив), кои со години го аминуваа и со ентузијазам учествуваа во разнебитувањето на македонската демократија и правниот систем, сега бладаат против „режимот“, „диктатурата“, „хунтата“, бидејќи добар дел од нив се свесни дека за нив никој нема да се пазари…

(Дигресија: Овие, смотаниве од СДСМ, кога навистина би биле способни да воспостават режим и диктатура, да немате сомневање, ќе бидат славени од истите овие кои сега „сечат вени“ по слобода и правда!)

Сашо за Сашо :D

https://civilmedia.mk/puch-vo-vmro-dpmne/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom