Me ostavi so bebe i nepriznato tatkovstvo..

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Искрено, никакво цвеќе за мирисање ни оваа, ни тој ропакот. Ете и кажаа во првиот пост што може да направи, темава можат комотно модератори да ја затворат, комплекси од изневерување можат членовиве на друго место да си лечат.

Мене ми смета само каква мајка е она.
Какви се не приказни има, какви жени има, мајки што се би направиле за децата, крвнички се борат поготово ако се самохрани мајки, да им се восхитуваш само. А оваа нејзините ја издржувале, она работа нема, две деца што чекаат на неа да ги воспита, порасне и сака, а нејзе ја заболе само да му врати некако на психопатот што ја шутнал. Го манијачи на фб, се замара што он гомна јадел таму, бла, бла.
Бог да чува жено, свести се што треба да ти е најбитно во живот.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.919
Деца патат од постапки на неизживеани идиоти. Жално е што секој има природно право да биде родител. Штетата допрва ќе ја осети детето кое не е виновно за туѓите постапки. Има сличен случај кај мене на работа, и тој и таа оставија бракови и деца за да можат да го надоместат недостатокот на искуство и тоа баш у средовечна криза. Таа па уште накитена оди со злато- од новиот маж, мисли јак кур напраила. Све под мач би јас тоа, среќа што не сум никаков општествен фактор.

Сама си се остаила ти, никој не ти е крив.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.482
Поени од реакции
11.537
Поо еј се потепавте на темава кој прв да ја осуди жената, а само еден член се понуди да ја советува за она што законски и следува. Не ми се верува дека читам коментари од типот "Арно ти е, за такви како тебе и полошо треба". Македонските дежурни критичари, битно да се појаде гомна за нешо, да се врти муабетот. ВТФ, шо ви е луѓе? Може типката и не заслужува подобро од тоа што го има, ама сите го изигнориравте фактот дека има две деца кои не треба да ги трпат последиците од изборите на мајка им. На тие деца им следува законски алиментација, судски може да се докаже татковство, не може кој кај ќе стигне да посее семе и пу пу не важи.
Темава треба да се префрли во Дом и Семејство, пошто од љубовен аспект тука нема никаков совет, двајца луѓе што не знаат што сакаат од живoтот се нашле, the rest is history.
Верувај ми, сакам да се согласам со тебе, но имам роднина кој си ги има 3 (ТРИ) деца со кои има ужасни односи токму како последица на таа која му ги родила.

Човекот си имаше и работа и пристоен живот, но по дома немал очи за да види каква змија зел за сопруга, особено откако татко му почина, па мајка му оставена сама со змијата дома додека човекот е на работа, и секој ден удри-мавај по старата жена, а таа кутрата не сакаше да му го руши семејството на синот, па мудро си молчеше.

По игра на судбината, роднината на свој начин откри со каква змија се оженил и око не му трепна кога ја избрка и се разведе од нејзе.

Но госпоѓата си има пријатели по судови, адвокати, а и половина полициска станица ја познава, и сите од прв до последен и` помогнаа да го исцеди роднината финансиски за алиментација. А роднинава, откако откри со каква змија си има работа, намерно си замина од работа и почна да работи на црно, само за да тера инает за да не му одземаат извршители од платата за алиментација, бидејќи без редовни примања и без никаков имот на негово име - нема пари. Ептен жилав човек е`, кога ќе си зацрта нешто ќе го истера, па макар ако треба и мртовци да гази. Одлежа и 6 (ШЕСТ) месеци во затвор поради неплаќање на алиментација на змијата, но и понатаму не попушта, многу го почитувам за ова.

Но минатата година неговата мајка почина, Бог да ја прости, па сега мора да бира - или ќе се откаже од семејното наследство во корист на сестра му, па таа да земе се` и можеби да го остави на улица, или ќе мора да си го земе својот дел од семејното наследство, па извршителите ќе му го одземат за змијата да си земе алиментација.

А не е никаков пример за мајка, откако се разведоа ги држеше двете ќерки настрана од него додека беа малолетни, а сега кога се полнолетни удираат со дрва и камења по него, бидејќи мајка им така ги воспитала. Единствено му бараше помош додека ќерките беа малолетни, ако некоја од нив завршеше во полициска станица во алкохолизирана состојба - ете како и на што мајка им ги воспитала откако ги има оддалечено од татко им. А сега кога се полнолетни се уште побетер, покрај алкохолот и цигарите, не им бега и по некој џоинт одвреме навреме.

Синот сеуште е малолетен, ако роднинава му купи мобилен телефон за да комуницираат меѓусебно, змијата веднаш му го зема и го држи изолиран од татко му. И синот ќе стане полнолетен за некоја година, но ако добро разбрав, законски змијата може да му бара алиментација додека децата не наполнат 24 или 26/27 години, што значи дека агониите на роднинава се далеку од завршени.

И затоа ти велам, кога ќе се потсетам на агониите низ кои поминува мојот роднина, само бидејќи немал добар вид за да види со каква змија се оженил во младоста, рамнодушен сум на маките на припадничките на понежниот пол, бидејќи човек никогаш не знае што се крие под површината на било која и било чија животна приказна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
Искрено, никакво цвеќе за мирисање ни оваа, ни тој ропакот. Ете и кажаа во првиот пост што може да направи, темава можат комотно модератори да ја затворат, комплекси од изневерување можат членовиве на друго место да си лечат.

Мене ми смета само каква мајка е она.
Какви се не приказни има, какви жени има, мајки што се би направиле за децата, крвнички се борат поготово ако се самохрани мајки, да им се восхитуваш само. А оваа нејзините ја издржувале, она работа нема, две деца што чекаат на неа да ги воспита, порасне и сака, а нејзе ја заболе само да му врати некако на психопатот што ја шутнал. Го манијачи на фб, се замара што он гомна јадел таму, бла, бла.
Бог да чува жено, свести се што треба да ти е најбитно во живот.
мора да му се одмазди прво не иде тоа така, после децата ќе дојдат на ред.
 
F

Flatter

Гостин
Штета, да си му направила уште едно дете можела си да влезеш во квотата за "Родителски додаток за дете"


Толку многу слободни мажи имаш тебе очигледно мајка ти терала да бараш женет. Тоа што си барала тоа си заслужила едино греота за децата тие секогаш страдаат...

Незнам што совети овде ќе добиеш тоа што се случило се случило следно преку суд да бараш алиментација и сите права кој следуваат за дете(најдобро адвокат да контактираш)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Воопшто не сум изненаден сите жени се исти без разлика на се пак и пак и пак ќе се гледаат со други мажи и ќе се д*пат со друг,тешко на тој што не го знае тоа,баш ради тоа е многу едноставно како што викаше еден другар Ќути си д*пи си и после тоа клоците во газ и одиме на наредна.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мислам дека не треба да прашуваш вакви работи на форум, туку да ја причекаш таа страната на фејсбук со мотивациони цитати да ти дае памет сега.
Јас уствари пишав за да ги поздравам оние што би му дале кураж и на Хитлер ако отвори тема на форумов:
Drustvo, predizvikav vojna so 100 milioni mrtvi, ama drugo mi bese idejata. Sto da praam sega, ocaen sum?
...и не само кураж, туку и хејтање на тие шо му викаат дека треба да си го свирне у глава.
Ако е вистинита причава, ги жалам децата.
И порано иам пишано дека полови органи не праат деца, туку памет...
 
Ф

Флеш

Гостин
Жената дојде за совет и помош,ама членовиве се за жалење :facepalm: Јеботе Македонија нека стане и Узбекистан после .... Шо народ бевте:facepalm::facepalm::facepalm: Помогни или ќути ..... Не јадете трици,каква е. :confused:

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
So cesni isklucoci zenskata logika se zasnova na emocii i inaet pa prema toa neznam zosto ste tolku iznenadeni od losite odluki koi gi donela. Vo momentot koga gi nosela toa za nejze bilo najlogicnoto nesto sto treba da go napravi posto logikata i se vodela od emocii a ne od zdrav razum ,dolgorocno planiranje, mozni posledici itn itn.
Kako sto rekov so cesni isklucoci. Ovaa drugata sto mu se vratila na mazot po site peripetii najverojatno ne e veke vo cutot na mladosta, uste pomalce e Monika Beluci , si napravi matematika i zaklucila deka najpametno bi i bilo da ja ostavi gordosta, emociite i inaetot na strana , ljubovta sekako oddamna ja snemalo, ostanala samo navikata i rutinata pa najverojatno si rekla koj ke si gi ebava greojte na starost so nekoj nov. A i koj i garantira deka ke bidi poaren od ovoj. Baska so sekoj izminat den ili godina stanuva se postara i postara pa i nema mnogu vreme da eksperimentira so novi vrski niti pak nekoj golem izbor na kandidati.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Kutrata zena si ja kaza svojata prikazna kako sto i odgovara. A od kaj nie da znaeme dali e toa celata vistina, pa da komentirame i davame soveti?!
Vrskite se noooogu komplicirana, intimna stvar i ne treba da se sporeduvaat so drugi vrski.
Dakle, za vakva komplikacija nema sovet za tebe.
Kolku i da e tocno toa sto go vikas, hipoteticki kazano ti samata si kriva. Ako covekot bil idiot i psihopat ti toa mora da si go primetila za kratko vreme, ama kako i poveketo zeni taka i ti si napravila: Zenata ne go gleda mazot takov kakov sto navistina e , tuku go gleda onakov kakov sto bi sakala da e i celo vreme ocekuva toj da se smeni, da se pretvori vo slikata sto ja ima za nego, i otkako nema da se promena togas zenata se razocaruva i gi otvara ocite.
...A inace i zivotnite imaat custva i si gi sledat custvata.
 
Член од
24 август 2015
Мислења
241
Поени од реакции
346
Од вакви жени што подалеку и мажи и жени како другарки да ги имаат.
уште една ваква ми фали и да се домрднам од паметот хахаах, и така ме имат избудалено пусти женишта :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Zdravo na site, vo mnogu losa situacija sum. Zivotot mi go preobrna za 360 c eden covek koj sum go vistinski sakala i sum mu veruvala... Znaci bevme dvajcata vo brak koga se zapoznavme. Pocnavme da se gledame, se vljubivme eden vo drug i minavme mnogu teski momenti sto nemozevme da bideme zaedno kako normalni vljubeni luge morase se skrisno 2 godini. Pa posle 2 godisna tajna vrska resivme da se razvedime i zaminavme vo stranstvo da ziveeme. Ostanav bremena toa go sakavme dvajcata, No sosema drugo ponesuvanje odkako ostanav bremena. Cela moja bremenost minav vo kavgi so nego, ne mi veruvase ne mi davase da izlavam od doma so prijatelka ne mi davase da koristam Internet bez negovo prisustvo i ne mi davase da se sminkam i seto toa pravese kavgi. 16 god sme razlika inaku , uste koga trgnavme si kazavme gotovo nema nazad do krajot na zivotot sme zaedno. No nego go macea celo vreme razlikata vo godini mazi ke me gledale ke mi se dodvoruvale i tn. Mu rodiv dete, ne mozevme da se zeneme poradi procedurata so prethodnite razvodi i pocekavme uste 3 meseca odkako deteto se rodi. Se dogovorivme odime vo Mk se zimame i konecno ke se sredime. NO, Psihopatot si kroil planovi celo vreme kako da ne frli kako kucinja vo Mk. I mu uspea, si se vrati so bivsata zena i si zaminaa vo stranstvo kade jas i on ziveevme... Deteto Sega e 7 meseca bez tatko ni na list ni nikako, ne go interesira voopsto nisto i ne kontaktirame. Pred da si odi od Mk me vregase me ponizi gomno me napravi na telefonot koga mu zvoniv da go molam da mi dade odgovor, objasnenie zosto seto ova? I Sega den denes pisuva mnogu odvrtno losi raboti za mene po Fb, i toa javno svasta pisuva Pa i zbori po narodot... Napadot e najdobra odbrana neli? Demek on e zrtva hahha.. Jas so noz na vratot go naterav da bidi so mene Pa i dete da pravi. Jas ne rabotam mojte me izdrzuvaat a i imam uste edno dete od prethodniot brak.. I se cudam zosto mi napravi toj covek taka zosto seuste me ponizuva javno. Moze Li da e zabegal so aklot ili takov si e zlobna dusa, sto Li e Kako i da e jas nemam nikakov zivot, vo teska depresija sum dodeka Psihopatot si uziva so bivsata zena.. Si objavuva sliki so nea tamu, a se cudam Pa taa uste po nenormalna znae deka ja izneveruval celi 2 god i ja ostavi za druga Pa i dete napravi. I pak se vrati so nego. Sto ke iskomentirate na seto ova? Prava turska serija neli? Sto bi pravile vie na moe mesto?
Imate nekoj sovet za mene?
Ништо, ќе му собереш на тој вториот алиментација плус од тој првиот...ќе им собеираш пари законски. Ако те бива може и трет...ако не малку тајмоут. Т.е. треба тајмаут да се одмориш малку. Како и да е не е ништо страшно и онака најголем дел од браковите се распаѓаат во денешно време или се хаос.
Ако ти е за друштво пиши...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom