Me ostavi so bebe i nepriznato tatkovstvo..

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ништо, ќе му собереш на тој вториот алиментација плус од тој првиот...ќе им собеираш пари законски. Ако те бива може и трет...ако не малку тајмоут. Т.е. треба тајмаут да се одмориш малку. Како и да е не е ништо страшно и онака најголем дел од браковите се распаѓаат во денешно време или се хаос.
Ако ти е за друштво пиши...
Poveke i e za drustvo i da se ispoveda malce.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Zdravo na site, vo mnogu losa situacija sum. Zivotot mi go preobrna za 360 c eden covek koj sum go vistinski sakala i sum mu veruvala... Znaci bevme dvajcata vo brak koga se zapoznavme. Pocnavme da se gledame, se vljubivme eden vo drug i minavme mnogu teski momenti sto nemozevme da bideme zaedno kako normalni vljubeni luge morase se skrisno 2 godini. Pa posle 2 godisna tajna vrska resivme da se razvedime i zaminavme vo stranstvo da ziveeme. Ostanav bremena toa go sakavme dvajcata, No sosema drugo ponesuvanje odkako ostanav bremena. Cela moja bremenost minav vo kavgi so nego, ne mi veruvase ne mi davase da izlavam od doma so prijatelka ne mi davase da koristam Internet bez negovo prisustvo i ne mi davase da se sminkam i seto toa pravese kavgi. 16 god sme razlika inaku , uste koga trgnavme si kazavme gotovo nema nazad do krajot na zivotot sme zaedno. No nego go macea celo vreme razlikata vo godini mazi ke me gledale ke mi se dodvoruvale i tn. Mu rodiv dete, ne mozevme da se zeneme poradi procedurata so prethodnite razvodi i pocekavme uste 3 meseca odkako deteto se rodi. Se dogovorivme odime vo Mk se zimame i konecno ke se sredime. NO, Psihopatot si kroil planovi celo vreme kako da ne frli kako kucinja vo Mk. I mu uspea, si se vrati so bivsata zena i si zaminaa vo stranstvo kade jas i on ziveevme... Deteto Sega e 7 meseca bez tatko ni na list ni nikako, ne go interesira voopsto nisto i ne kontaktirame. Pred da si odi od Mk me vregase me ponizi gomno me napravi na telefonot koga mu zvoniv da go molam da mi dade odgovor, objasnenie zosto seto ova? I Sega den denes pisuva mnogu odvrtno losi raboti za mene po Fb, i toa javno svasta pisuva Pa i zbori po narodot... Napadot e najdobra odbrana neli? Demek on e zrtva hahha.. Jas so noz na vratot go naterav da bidi so mene Pa i dete da pravi. Jas ne rabotam mojte me izdrzuvaat a i imam uste edno dete od prethodniot brak.. I se cudam zosto mi napravi toj covek taka zosto seuste me ponizuva javno. Moze Li da e zabegal so aklot ili takov si e zlobna dusa, sto Li e Kako i da e jas nemam nikakov zivot, vo teska depresija sum dodeka Psihopatot si uziva so bivsata zena.. Si objavuva sliki so nea tamu, a se cudam Pa taa uste po nenormalna znae deka ja izneveruval celi 2 god i ja ostavi za druga Pa i dete napravi. I pak se vrati so nego. Sto ke iskomentirate na seto ova? Prava turska serija neli? Sto bi pravile vie na moe mesto?
Imate nekoj sovet za mene?
... како што напиша ситуацијата „ти се смени“ за 360 степени т.е. тоа значи иста позиција и не е никаква промена пак си на почеток, сплеткување со брачен партнер кој се уште е во брак а одозгора многу постар од тебе е само барање нешто што го нема твојот законит помлад партнер наместо да работаш на тоа зошто твојот законит маж не те привлекува како татко на твое дете и ти си го изневерувала цели две години се надеваш на љубов од друг маж? нели малку претеруваш? со овој вториов, тука нема љубов моментална пасија која може да потрае малку подолго како кај тебе и ништо друго, врските меѓу „врзани “партнери успеваат многу ретко може да се каже ич,па макар му родила дете мислиш со тоа ќе го задржиш? таков брак е успешен освен ако едниот партнер е починат па тој е засекогаш слободен ...инаку секогаш ја има таа невидлива спрега да се врати кога тогаш повторно кај разведениот партнер...
како и да е со едно дете и мажена (не образложи дали си имала лош брак или си била малтретирана од твојот маж се нафати за ваква промена со друг маж) си погрешила многу, па затоа на ваков начин „плаќаш“ не кажа ништо за твојот прв маж ? што со него како го прифатил ова неверство тој, а ни се покажуваш како жртва тука за совет само и само затоа што имаш две невини дечиња кои не се криви за твоите постапки!
...треба психички да се средиш, да се вработиш и едно време да се оделиш од сите и целото твое внимание да го посветиш на твоите деца па и на твоите родители кои сигурно се многу повредени од твоите постапки!
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Верувај ми, сакам да се согласам со тебе, но имам роднина кој си ги има 3 (ТРИ) деца со кои има ужасни односи токму како последица на таа која му ги родила.

Човекот си имаше и работа и пристоен живот, но по дома немал очи за да види каква змија зел за сопруга, особено откако татко му почина, па мајка му оставена сама со змијата дома додека човекот е на работа, и секој ден удри-мавај по старата жена, а таа кутрата не сакаше да му го руши семејството на синот, па мудро си молчеше.

По игра на судбината, роднината на свој начин откри со каква змија се оженил и око не му трепна кога ја избрка и се разведе од нејзе.

Но госпоѓата си има пријатели по судови, адвокати, а и половина полициска станица ја познава, и сите од прв до последен и` помогнаа да го исцеди роднината финансиски за алиментација. А роднинава, откако откри со каква змија си има работа, намерно си замина од работа и почна да работи на црно, само за да тера инает за да не му одземаат извршители од платата за алиментација, бидејќи без редовни примања и без никаков имот на негово име - нема пари. Ептен жилав човек е`, кога ќе си зацрта нешто ќе го истера, па макар ако треба и мртовци да гази. Одлежа и 6 (ШЕСТ) месеци во затвор поради неплаќање на алиментација на змијата, но и понатаму не попушта, многу го почитувам за ова.

Но минатата година неговата мајка почина, Бог да ја прости, па сега мора да бира - или ќе се откаже од семејното наследство во корист на сестра му, па таа да земе се` и можеби да го остави на улица, или ќе мора да си го земе својот дел од семејното наследство, па извршителите ќе му го одземат за змијата да си земе алиментација.

А не е никаков пример за мајка, откако се разведоа ги држеше двете ќерки настрана од него додека беа малолетни, а сега кога се полнолетни удираат со дрва и камења по него, бидејќи мајка им така ги воспитала. Единствено му бараше помош додека ќерките беа малолетни, ако некоја од нив завршеше во полициска станица во алкохолизирана состојба - ете како и на што мајка им ги воспитала откако ги има оддалечено од татко им. А сега кога се полнолетни се уште побетер, покрај алкохолот и цигарите, не им бега и по некој џоинт одвреме навреме.

Синот сеуште е малолетен, ако роднинава му купи мобилен телефон за да комуницираат меѓусебно, змијата веднаш му го зема и го држи изолиран од татко му. И синот ќе стане полнолетен за некоја година, но ако добро разбрав, законски змијата може да му бара алиментација додека децата не наполнат 24 или 26/27 години, што значи дека агониите на роднинава се далеку од завршени.

И затоа ти велам, кога ќе се потсетам на агониите низ кои поминува мојот роднина, само бидејќи немал добар вид за да види со каква змија се оженил во младоста, рамнодушен сум на маките на припадничките на понежниот пол, бидејќи човек никогаш не знае што се крие под површината на било која и било чија животна приказна.
барем ова ти што го напиша е повеќе реално него онаа жалопојката на латиница што ја читавме од дискутабилен дупли јузер.

инаку, колешка од работа некни кажуваше како другар од мажот и се разведува.
колешката е во некое средно доба 45+ години, што значи и мажот и толку отприлика.
ситуацијата била што овај другарот на мажот и прибран, домаќин, цело време мислел за фамилијата, на крај дознава дека ГОДИНИ наназад жената му се плеска со друг, а ќерка му знае и го крие тоа.
човекот избезумен прво посегна по развод, најлогично.

Така да вакви срања и примери еден куп има. Совет до пријателот, да се договори некако со неговата сестра и заедничкиот имот да го продадат (нека и го остави неа и потоа да оди на продажба), па наместо пола/пола нека и остави 60/40 во нејзина полза.

Секоја почит за човекот и алал вера што не плаќа алиментација, греота децата се секогаш од ваквите бракови ама никој не мисли на нив - за жал.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Zdravo na site, vo mnogu losa situacija sum. Zivotot mi go preobrna za 360 c eden covek koj sum go vistinski sakala i sum mu veruvala... Znaci bevme dvajcata vo brak koga se zapoznavme. Pocnavme da se gledame, se vljubivme eden vo drug i minavme mnogu teski momenti sto nemozevme da bideme zaedno kako normalni vljubeni luge morase se skrisno 2 godini. Pa posle 2 godisna tajna vrska resivme da se razvedime i zaminavme vo stranstvo da ziveeme. Ostanav bremena toa go sakavme dvajcata, No sosema drugo ponesuvanje odkako ostanav bremena. Cela moja bremenost minav vo kavgi so nego, ne mi veruvase ne mi davase da izlavam od doma so prijatelka ne mi davase da koristam Internet bez negovo prisustvo i ne mi davase da se sminkam i seto toa pravese kavgi. 16 god sme razlika inaku , uste koga trgnavme si kazavme gotovo nema nazad do krajot na zivotot sme zaedno. No nego go macea celo vreme razlikata vo godini mazi ke me gledale ke mi se dodvoruvale i tn. Mu rodiv dete, ne mozevme da se zeneme poradi procedurata so prethodnite razvodi i pocekavme uste 3 meseca odkako deteto se rodi. Se dogovorivme odime vo Mk se zimame i konecno ke se sredime. NO, Psihopatot si kroil planovi celo vreme kako da ne frli kako kucinja vo Mk. I mu uspea, si se vrati so bivsata zena i si zaminaa vo stranstvo kade jas i on ziveevme... Deteto Sega e 7 meseca bez tatko ni na list ni nikako, ne go interesira voopsto nisto i ne kontaktirame. Pred da si odi od Mk me vregase me ponizi gomno me napravi na telefonot koga mu zvoniv da go molam da mi dade odgovor, objasnenie zosto seto ova? I Sega den denes pisuva mnogu odvrtno losi raboti za mene po Fb, i toa javno svasta pisuva Pa i zbori po narodot... Napadot e najdobra odbrana neli? Demek on e zrtva hahha.. Jas so noz na vratot go naterav da bidi so mene Pa i dete da pravi. Jas ne rabotam mojte me izdrzuvaat a i imam uste edno dete od prethodniot brak.. I se cudam zosto mi napravi toj covek taka zosto seuste me ponizuva javno. Moze Li da e zabegal so aklot ili takov si e zlobna dusa, sto Li e Kako i da e jas nemam nikakov zivot, vo teska depresija sum dodeka Psihopatot si uziva so bivsata zena.. Si objavuva sliki so nea tamu, a se cudam Pa taa uste po nenormalna znae deka ja izneveruval celi 2 god i ja ostavi za druga Pa i dete napravi. I pak se vrati so nego. Sto ke iskomentirate na seto ova? Prava turska serija neli? Sto bi pravile vie na moe mesto?
Imate nekoj sovet za mene?
Тек сега ти текна дека е ПСИХОПАТ? Има една убава поговорка-Животот е школо ама лекциите ги учиш на сопствениот грб-со стап те мава по грбот! Типот кој те прцал 2 години сега уживал повторно со својата жена,епа психо е дефинитивно,ја изневерувал својата жена со тебе,ти направил дете,те остава и сега повторно со својата жена те навредува по социјални мрежи?!? Толку ли не можете да процените маж,каков е и каков акл има? Затоа ти реков на почетокот,животот е школо...
Автоматски споено мислење:

Нека ти е живо и здраво бебето.
Си била во брак од кој имаш дете, па си изневерувала со бајги постар, па си го оставила детето од првиот брак и си заминала со ист преварант како тебе. Си родила дете од него, те шутнал и сега ти е мака зашто тој ужува?
Хмммм
Жено ти си за стап и десет удри а еднаш брои.
Бившата негова нема друг избор освен да се врати кај него и да замине во странција. Може ке му врати после некое време ако има му.а, а ако не ке си ја подвитка опашката и ке се прави ко ништо да не било. Видено е тоа во моја блиска околина. Жена без карактер исто ко тебе.
Тој клошарот се заљубил во тебе валда кога бракот му станал монотон, па си нашол помлада будала, си проживеал, ама кога стигнало детето видел дека одново треба се да поминува и си се вратил на сигурното ( бившата).
Ти. Што да кажам за тебе освен дека си тешка будала. Да оставиш дете и да заминеш со љубовник, значи дека не си родител и крај.

Ај доста со карање.
Сега вака:
1 одиш во центар за социјална работа ЦСР во твоето место и поднесуваш извештај за се тоа што се случувало со тебе и него и бебето
2. одиш во основен суд и поднесуваш барање за утврдување на татковство-ДНК и поднесуваш барање за одредување на издршка на бебето-АЛИМЕНТАЦИЈА ( која е 30% од месечните негови примања, доколку нема кредити итн тогаш е помалку)
3. наоѓаш адвокат за семејство и тој истиот поднесува барање до амбасадата ( каде се наоѓа кретенот) со што ке мора да дојде за ДНК.
Пракаш молба - со објаснување за целиот случај со бебето и не признавањето до судот за човекови права-Страсбург и чекаш 3-6 месеци. Не ти се гарантира ништо.

Треба ангажирање и дебели нерви.
Со срека
Во меѓувреме можеш да бараш и издршка за тебе за месеците додека си со бебето ( 9 месеци) ама тоа е мн малку, највеке до 1500 ден, а после тоа барај си работа и придружи се во групата една може-one can на фб и од тамо ке добиеш подобри упатства.

Тешко е да си самохран родител во земјава, па и невработен. Лудница.

пс Другото дете кај ти е?
Жена без карактер исто ко тебе....Перфектен опис,се согласувам
Автоматски споено мислење:

права турска серија
Повеќе би рекол турбо-фолк срање,се кладам дека оваквите ликови,на домашните компјутери имаат само турбо-фолк песни,каков акл таква музика,хехе
Автоматски споено мислење:

Верувај ми, сакам да се согласам со тебе, но имам роднина кој си ги има 3 (ТРИ) деца со кои има ужасни односи токму како последица на таа која му ги родила.

Човекот си имаше и работа и пристоен живот, но по дома немал очи за да види каква змија зел за сопруга, особено откако татко му почина, па мајка му оставена сама со змијата дома додека човекот е на работа, и секој ден удри-мавај по старата жена, а таа кутрата не сакаше да му го руши семејството на синот, па мудро си молчеше.

По игра на судбината, роднината на свој начин откри со каква змија се оженил и око не му трепна кога ја избрка и се разведе од нејзе.

Но госпоѓата си има пријатели по судови, адвокати, а и половина полициска станица ја познава, и сите од прв до последен и` помогнаа да го исцеди роднината финансиски за алиментација. А роднинава, откако откри со каква змија си има работа, намерно си замина од работа и почна да работи на црно, само за да тера инает за да не му одземаат извршители од платата за алиментација, бидејќи без редовни примања и без никаков имот на негово име - нема пари. Ептен жилав човек е`, кога ќе си зацрта нешто ќе го истера, па макар ако треба и мртовци да гази. Одлежа и 6 (ШЕСТ) месеци во затвор поради неплаќање на алиментација на змијата, но и понатаму не попушта, многу го почитувам за ова.

Но минатата година неговата мајка почина, Бог да ја прости, па сега мора да бира - или ќе се откаже од семејното наследство во корист на сестра му, па таа да земе се` и можеби да го остави на улица, или ќе мора да си го земе својот дел од семејното наследство, па извршителите ќе му го одземат за змијата да си земе алиментација.

А не е никаков пример за мајка, откако се разведоа ги држеше двете ќерки настрана од него додека беа малолетни, а сега кога се полнолетни удираат со дрва и камења по него, бидејќи мајка им така ги воспитала. Единствено му бараше помош додека ќерките беа малолетни, ако некоја од нив завршеше во полициска станица во алкохолизирана состојба - ете како и на што мајка им ги воспитала откако ги има оддалечено од татко им. А сега кога се полнолетни се уште побетер, покрај алкохолот и цигарите, не им бега и по некој џоинт одвреме навреме.

Синот сеуште е малолетен, ако роднинава му купи мобилен телефон за да комуницираат меѓусебно, змијата веднаш му го зема и го држи изолиран од татко му. И синот ќе стане полнолетен за некоја година, но ако добро разбрав, законски змијата може да му бара алиментација додека децата не наполнат 24 или 26/27 години, што значи дека агониите на роднинава се далеку од завршени.

И затоа ти велам, кога ќе се потсетам на агониите низ кои поминува мојот роднина, само бидејќи немал добар вид за да види со каква змија се оженил во младоста, рамнодушен сум на маките на припадничките на понежниот пол, бидејќи човек никогаш не знае што се крие под површината на било која и било чија животна приказна.
Се е школо.така и со твојот роднина,бил помлад,без искуство веројатно и погрешилна скоеј може да му се случи,жално е за децата кои може да пораснат во психопати,дрогераши или пијаници(деца од растуени семејства)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom