Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.710
Поени од реакции
33.353
Roma на Алфонсо Куарон го собра овогодинешниот Златен лав во Венеција, додека The Favourite на Јоргос Лантимос ја освои Grand Jury Prize. Ова е прв филм продуциран од Нетфликс кој зел награда на голем фестивал. Се сеќавате дека истиот филм, и плус уште неколку други претходно беа "избркани" од Кан, токму поради Нетфликс. Сребрен лав за најдобра режија зеде Жак Одијар за The Sisters Brothers. Оливија Колман и Виљем Дефо ги зедоа актерските награди, а Коенови наградата за сценарио (исто и нивниот филм е на Нетфликс). Филмот The Nightingale на Џенифер Кент ја зеде специјалната награда на жирито.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.253

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.168
https://www.imdb.com/title/tt0310443/videoplayer/vi1939996953?ref_=tt_ov_vi
https://www.imdb.com/title/tt0233044/?ref_=

Дали серијава ја даваа порано на нашиве ТВ канали, или ја мешам со нешто што изгледа слично на ова? (на пример ми има таков Синбад вајб)
Ја даваа на А1, и не станува збор за серија, туку филм поделен на три дела
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Со години се збори за црн Џејмс Бонд (Идрис Елба). Сега муабети за црн Супермен. :confused: Се претера и со политичката коректност...
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Со години се збори за црн Џејмс Бонд (Идрис Елба). Сега муабети за црн Супермен. :confused: Се претера и со политичката коректност...
Идрис Елба има фаца и став за Бонд и би бил ок избор ама Џордан е далеку од Супермен. А Кавил бил во потесен избор за Бонд и пред Крег да биди но бил премногу млад, можи сега се откажа од Супермен за да ја преземи Бонд франшизата.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Идрис Елба има фаца и став за Бонд и би бил ок избор ама Џордан е далеку од Супермен. А Кавил бил во потесен избор за Бонд и пред Крег да биди но бил премногу млад, можи сега се откажа од Супермен за да ја преземи Бонд франшизата.
Супер е Идрис Елба, страшен актер е. Ама ликот на Бонд е креиран како белец. Исто и Супермен. Не гледам потреба заради некаква коректност сега ликовите да се прикажат како Црнци. Замисли сега Шафт или Блек Пантер да ги глуми белец.

Ако сакаат поголема коректност нека снимаат повеќе проекти за црни ликови, не вака.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.797
Јак рисрџенс у задње време, добија филмовите (и серии) од осумдести со оноа субурбан мидл клес ЈуЕс тематика и примеси на хорор.
(Самер оф 84, Реди Плејер Уан, Стрејнџер Тингс...)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom