ATP тенис - општа дискусија

Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
Немој така будала ќе те направат. Значи се ќе разберам, ама од Милман Федерер НЕ МОЖе да изгуби на регуларен начин. :D Има тенисери на кои им се може против најдобрите, пример Фоњини може против Надал и ај да не набројувам натака, ама Федерер не може од Милман да изгуби па ако сака со лева нека игра. Одеднаш Федерер направи 11 дупли, искочи 80 пати на мрежа, небаре против комбинација од Надал и Ноле играше... Ви кажувам, овој меч и оној 2013 против Робредо му се намерно изгубени мечеви затоа што знаеше дека нема ни грам ниво за Надал и Ноле. Имаат и овие двајца по некој калкулантски пораз ама пред се на помалите турнири, односно Мастерси. Надал има 2-3 пати бегано од овие двајца у тоа сум сигурен. :D
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Истиот тој што ќе не направи будали доколку му речеме дека Интер или било кој др поголем клуб мести,сеа ми тврди дека најдобриот тенисер на сите времиња местел против факинг Милман.Тешко тебе брат.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Истиот тој што ќе не направи будали доколку му речеме дека Интер или било кој др поголем клуб мести,сеа ми тврди дека најдобриот тенисер на сите времиња местел против факинг Милман.Тешко тебе брат.
Ja sfakjash razlikata megju mestenje i kalkuliranje ?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Ja sfakjash razlikata megju mestenje i kalkuliranje ?
Да.
Само што она што го напиша братчево е надвор од паметот.Препрочитај те се што пишувате бе,Федерер се резилел намерно против Милман за да Џокович бил одморен против Надал.ВТФ?
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Какво намерно не се заебавајте, на поен беше од 2-0 у сетови. Ако сакаше да изгуби ќе се доведуваше до ситуација 1:0 (5-4 и 40-15) па после ќе почне да губи?
Го гледав цел меч, се радуваше ко мрднат кога го направи брејкот у четвртиот сет. Мизерен е цела сезона со исклучок на АО и тоа е реалноста. Ни местење ни ништо.

Иначе муабетот за Новак, дека сеа му се отвориле апетитите за да го стигне Федерер. Човекот уште пред 2,3 сезони си размислува за тоа. Да, задоволен е со кариерата, ама само првиот ќе се памти. И он и Рафа, и Роџер, и по 25 слема да имаат, ако има некој барем еден повеќе од нив, ќе ги јаде цел живот тој факт.
https://www.youtube.com/watch?v=48exkMGRhhA
Пуштете 0:59.
Тоа е целта на сите тројца од овие, дипломатските изјави што ги даваат како "да ми понудеа на почеток ваква кариера, итн итн." не држат вода. Се наоѓаат во ситуација во која се наоѓаат, имаат уште 2,3 сезони да го искористат моментот и тоа е.
Како што кажа Ставро, моментално (а и неколку години назад) ништо не е битно во тенисов шо се дешава освен бројот на слемови на тројкава. И мастерси и втф, и женскиов тенис, се е апсолутно во втор план ставено од трката на тројкава.[DOUBLEPOST=1536593754][/DOUBLEPOST]
А за бројот на слемови, какви пенали утна надал цел овој период ... нарочито она на АО, со брејк у последен сет, мораше подобро да го искористи и он отсуството на новак ( ако збориме за стигање на федерер, иначе добар си беше надал ), на крај федерер најмногу профитираше.
Најмногу пенали до сеа има утнато Новак. И скорот во финалињата му е полош, и во период кога Рафа и Роџер не беа на ниво, си дозволуваше да губи слемови од факинг Нишикори, Стен (два пати), Енди итн. И врвот од се, си дозволи година и пол да го нема, ради ситна повреда на лакт.
Роџер и Рафа таква шанса никогаш не пропуштале, затоа и се пред него.
Единствени пенали на Рафа му беа, АО 2014та и 2018та. И не ги искористи ради повредите, што и реално до сеа се најголем проблем што не е на исто рамниште со Роџер.
Во 2012та во финале со Стен, во тој момент имаше скор 12-0 против него, со ниту еден изгубен сет, и се повреди во трет гем во финале на слем еј.. Не гледам како ќе го добиеше Стен тој меч, со оглед на фактот што немаше ни сет земено, а му беше прво финале на слем, психички беше нула, па си дозволи и повреден Надал да му земе сет.
И втората ситуација, сезонава повредата со Чилич исто на АО при водство од 2-1 у сетови. Да не се десеше само формалност беше кој ќе освои. Сезонава немаше теоретски шанси да изгуби од Федерер на 3 добиени сета.
Тоа лани што имаше брејк предност у петти сет, го имаше и со Новак у 2012та, ама пак не ги рачунам ко пенали зашто му беа против двајца од тројцата најдобри во историјата, и ништо чудно не е да ти напраат пресврт. Новак исто имаше брејк предност на Роланд 2012та, и со пацерски потег (фаќањето у мрежа), успеа се да усере.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Да.
Само што она што го напиша братчево е надвор од паметот.Препрочитај те се што пишувате бе,Федерер се резилел намерно против Милман за да Џокович бил одморен против Надал.ВТФ?
Прво, форумска култура е кога коментираш нечие мислење да го цитираш или барем да го тагнеш членот чие мислење коментираш. Вака изгледаш како некој што сака да се ебе, ама не сака да му влезе. А ќе ти влезе, да бидеш уверен. Ти ги имам игнорирано дебилните коментари неколку пати, ама си го бараш со боринче.

Второ, убаво ти рекоа, треба да правиш елементарна разлика помеѓу наместен меч од финансиски причини и танкирање. Местењето фудбалски натпревар е многу комплексна работа затоа што се еден куп луѓе инволвирани. Не велам дека нема такви натпревари ама за просечен дебил од твој калибар кој се клади, секој втор натпревар е наместен.
Танкирањето во тенисот од друга страна е секојдневие, од еден куп различни причини. Не постои тенисер кој барем еднаш во животот не истанкирал некој натпревар. Не гледам што е толку невозможно Федерер да го направил она што мислам дека го направи. Се обиде да го испрати Џокович во топ форма на Надал во финале и плус избегна да си го расипе меѓусебниот со Џокович. Поразот од Милман сите ќе го заборават, ГС титулите и меѓусебните со Надал и Џокович засекогаш ќе се паметат.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Прво, форумска култура е кога коментираш нечие мислење да го цитираш или барем да го тагнеш членот чие мислење коментираш. Вака изгледаш како некој што сака да се ебе, ама не сака да му влезе. А ќе ти влезе, да бидеш уверен. Ти ги имам игнорирано дебилните коментари неколку пати, ама си го бараш со боринче.

Второ, убаво ти рекоа, треба да правиш елементарна разлика помеѓу наместен меч од финансиски причини и танкирање. Местењето фудбалски натпревар е многу комплексна работа затоа што се еден куп луѓе инволвирани. Не велам дека нема такви натпревари ама за просечен дебил од твој калибар кој се клади, секој втор натпревар е наместен.
Танкирањето во тенисот од друга страна е секојдневие, од еден куп различни причини. Не постои тенисер кој барем еднаш во животот не истанкирал некој натпревар. Не гледам што е толку невозможно Федерер да го направил она што мислам дека го направи. Се обиде да го испрати Џокович во топ форма на Надал во финале и плус избегна да си го расипе меѓусебниот со Џокович. Поразот од Милман сите ќе го заборават, ГС титулите и меѓусебните со Надал и Џокович засекогаш ќе се паметат.
Не знам која е потребата да се правиш најстручен на сите теми.
Исто така,не знам на кои дебилни коментари целиш.
Трето,не знам која ти е потребата да ме нарекуваш просечен дебил,или вака ти како надпросечен дебил имаш право да пишуваш што сакаш?
Ако сакаш можеме да најдеме еден куп логики како твојава.Секој ебан меч кој го изгубил Надал,Фед,Џокович или во фудбалот,можеме да најдеме логична причина и да тврдиме дека е танкање или местење.
И како последно,од каде тоа дека секој втор меч бил местен?Или трипаш?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не знам која е потребата да се правиш најстручен на сите теми.
Исто така,не знам на кои дебилни коментари целиш.
Трето,не знам која ти е потребата да ме нарекуваш просечен дебил,или вака ти како надпросечен дебил имаш право да пишуваш што сакаш?
Ако сакаш можеме да најдеме еден куп логики како твојава.Секој ебан меч кој го изгубил Надал,Фед,Џокович или во фудбалот,можеме да најдеме логична причина и да тврдиме дека е танкање или местење.
И како последно,од каде тоа дека секој втор меч бил местен?Или трипаш?
Да те пофалам прво, собра храброст да цитираш. Тоа мора да е голем успех за тебе, наместо како некое пиче од страна и од зад грб да коментираш, вака јавно да кажеш нешто. Не дека кажа нешто паметно, ама барем не се криеш. Инаку, не чуствувам потреба да се правам најстручен на сите теми, и не пишувам на сите теми.

Јас го кажав своето мислење за мечот на Федерер со Милман, никого не навредував, ти почна да навредуваш. Како очекуваш да те наречам ако не дебил? Ајнштајн? Не си Ајнштајн, да не се лажеме.

Не знам за секој меч на Надал, Џокович и Федерер, за овој имав мислење и го кажав. Мене веројатноста да изгуби Федерер од Милман а при тоа да не е повреден ми се мери во промили. Ако на тоа се надодаде ситуацијата и распоредот на турнирот, си извадив заклучок. Ако не ти се допаѓа, како да ти кажам, ме боли таквото.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Да те пофалам прво, собра храброст да цитираш. Тоа мора да е голем успех за тебе, наместо како некое пиче од страна и од зад грб да коментираш, вака јавно да кажеш нешто. Не дека кажа нешто паметно, ама барем не се криеш. Инаку, не чуствувам потреба да се правам најстручен на сите теми, и не пишувам на сите теми.

Јас го кажав своето мислење за мечот на Федерер со Милман, никого не навредував, ти почна да навредуваш. Како очекуваш да те наречам ако не дебил? Ајнштајн? Не си Ајнштајн, да не се лажеме.

Не знам за секој меч на Надал, Џокович и Федерер, за овој имав мислење и го кажав. Мене веројатноста да изгуби Федерер од Милман а при тоа да не е повреден ми се мери во промили. Ако на тоа се надодаде ситуацијата и распоредот на турнирот, си извадив заклучок. Ако не ти се допаѓа, како да ти кажам, ме боли таквото.
Па и мене ме боли таквото што мислиш ти.Нема потреба од преиувеличувања поради не цитирањето на некој пост.Пиченца,миченца на тие дома да му кажуваш.Очегледно е дека си запечен па секој втор збор ти е пиченце,сестри,мајки итн.
Не знам каде сум те навредил,или имаш проблем нешто со видот?
Ти пишуваше просечни дебили,не јас.Не овде,и на другиве теми го имаш истиот речник.
Зошто би се брукал Федерер да е на работ на 2-0 за потоа да губи на 5-4 при негов сервис??Зошто не би го изведил повешто за да не се резили или би изглумил повреда после првиот сет?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Па и мене ме боли таквото што мислиш ти.Нема потреба од преиувеличувања поради не цитирањето на некој пост.Пиченца,миченца на тие дома да му кажуваш.Очегледно е дека си запечен па секој втор збор ти е пиченце,сестри,мајки итн.
Не знам каде сум те навредил,или имаш проблем нешто со видот?
Ти пишуваше просечни дебили,не јас.Не овде,и на другиве теми го имаш истиот речник.
Зошто би се брукал Федерер да е на работ на 2-0 за потоа да губи на 5-4 при негов сервис??Зошто не би го изведил повешто за да не се резили или би изглумил повреда после првиот сет?
Добро, терај магерто, не досадувај. Не ми се комуницира со просечни дебили.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Добро, терај магерто, не досадувај. Не ми се комуницира со просечни дебили.
Дефинитивно најзатуцаниот форумџија.Се гледа дека тоа што си вечен ерген ти оставило траг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom