12 годишниот Марко Пејчиноски го преплива Охридското езеро!

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Гледам кажано е повеќе пати али еве еднаш од мене.

Браво за детево.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.579
Поени од реакции
81.144
Јас на таа возраст сеуште играв Мустафа... :/


Шала на страна, секоја чест за детево
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Секоја чест за детето на 12 години да го препливаш Охридското езеро е одличен успех.
Само не е премногу напор од здравствен, медицнски аспект ова за 12 годишна возраст?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Нека биде пример за сите оние кои по цели денови дремат пред компјутер и јадат чипс, да почнат да се бават со некој спорт, без разлика на возраста, чисто ради самите себе. Браво младо момче (y)(y)

 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Бтв, Марко има таканаречен "инфаркт на коските", болест што го запира крвотокот кон долните екстремитети.. што во превод значи: пливаше без употреба на нозе, само со раце во услови на северен ветар и прилично немирно езеро со бран.

Воедно е и најмладиот пливач (12год) што ја препливал рутата "Климе Савин" од Св.Наум до Пристаниште, односно маратонската стаза. (~30км)

Пак ќе речам, јунак!
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Секоја чест за детето на 12 години да го препливаш Охридското езеро е одличен успех.
Само не е премногу напор од здравствен, медицнски аспект ова за 12 годишна возраст?
мене дури неверојатно ми е, незнам каква насока беше струјата, по такви бранои ни мал чамец не може да ја помине таа рута, ќе прегрее томосот :confused:

малку ме збуни клипот на ТВ, Марко влегува во езерото кај Св.Наум бранови по 1.5 метри, а горе при доваѓањето во Охрид мирно ??? дали во текот на денот се смени ситуацијата ??
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
мене дури неверојатно ми е, незнам каква насока беше струјата, по такви бранои ни мал чамец не може да ја помине таа рута, ќе прегрее томосот :confused:

малку ме збуни клипот на ТВ, Марко влегува во езерото кај Св.Наум бранови по 1.5 метри, а горе при доваѓањето во Охрид мирно ??? дали во текот на денот се смени ситуацијата ??
Не, туку ветерот дуваше од северен правец, со тоа што најотворениот дел од езерото е оној од Св.Наум до Трпејца. Таму имаше и најголеми бранови и тука временски мислам дека најмногу се задржа. Од Пештани до Охрид беше друга приказна.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Респект:cuc:
Инфарктот на коските не го спречи во неговата намера да си ја оствари зацртаната цел.

оф:
На мои 12 години мајка ми ќе ми одговореше "'ќе настиниш, после не те носам на доктор, ќе се умориш да неојш во длабоконо, дан се удајШ:icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom