Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Форд Фокус 1.2 од 2006 година не постои.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
13 август 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво да прашам, зошто новите коли 2005 нагоре дизел од издувот испуштаат мирис кој што е поразличен од постарите коли, фала.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Дали знае некој зошто понекогаш при кочење треба да стиснам со сета сила на педалата? Обично се случува кога колата не е загреана и при вртење скроз на лево или десно?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
Дали знае некој зошто понекогаш при кочење треба да стиснам со сета сила на педалата? Обично се случува кога колата не е загреана и при вртење скроз на лево или десно?
ako vozes opel, najcest problem e abs pumpata. Proveri i plockute da ne se istroseni, glicerin dali ima dovolno, proveri diskovi....[DOUBLEPOST=1534154578][/DOUBLEPOST]
Здраво да прашам, зошто новите коли 2005 нагоре дизел од издувот испуштаат мирис кој што е поразличен од постарите коли, фала.
DPF filter. ako e nov mirisa na pamuk i mava miris kako na plastika.
 
Член од
13 август 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
ako vozes opel, najcest problem e abs pumpata. Proveri i plockute da ne se istroseni, glicerin dali ima dovolno, proveri diskovi....[DOUBLEPOST=1534154578][/DOUBLEPOST]
DPF filter. ako e nov mirisa na pamuk i mava miris kako na plastika.
Еден мал опис ваде мирис како на киселина на тоа мислев
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
Еден мал опис ваде мирис како на киселина на тоа мислев
Па тоа е од филтерот. Астра х зедов пред 2 недели и мириса кога се туражира а најчесто кога е топла колата
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
sakam da izvadam zelen karton na kolata, ama se vodi na tatkovo ime , ke mi treba polnomostvo za nadvor od drzavata i kade se vadi istoto ?
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Проблем со Голф 4 Тди 2000
На отворен пат или на автопат кога ќе го подзгазам малку пушта црн чад назад и кога ќе дојде до 2-2500 обртаи, се осетува наеднаш намалување на снагата. Гаста до крај и не сака повеќе од 2.500. Пробав со неколку маф сензори пак исто (со овој сега испушта црн чад снага до 2.500 обрт) Мајстори ми велат за нов, ама незнам, дан ми праи исто па за џабе да врлам 7 илјадарки...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Проблем со Голф 4 Тди 2000
На отворен пат или на автопат кога ќе го подзгазам малку пушта црн чад назад и кога ќе дојде до 2-2500 обртаи, се осетува наеднаш намалување на снагата. Гаста до крај и не сака повеќе од 2.500. Пробав со неколку маф сензори пак исто (со овој сега испушта црн чад снага до 2.500 обрт) Мајстори ми велат за нов, ама незнам, дан ми праи исто па за џабе да врлам 7 илјадарки...
Можеби е турбото...он него можи да чади мотор. Можеби се дизните....
sakam da izvadam zelen karton na kolata, ama se vodi na tatkovo ime , ke mi treba polnomostvo za nadvor od drzavata i kade se vadi istoto ?
Мора полномошно.....јас вадам 4 години со ред
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Проблем со Голф 4 Тди 2000
На отворен пат или на автопат кога ќе го подзгазам малку пушта црн чад назад и кога ќе дојде до 2-2500 обртаи, се осетува наеднаш намалување на снагата. Гаста до крај и не сака повеќе од 2.500. Пробав со неколку маф сензори пак исто (со овој сега испушта црн чад снага до 2.500 обрт) Мајстори ми велат за нов, ама незнам, дан ми праи исто па за џабе да врлам 7 илјадарки...
Стави го на компјутер па ќе ти кажат точно што му е, со претпоставки од разни мајстори све ќе смениш и пак ќе ти чури.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
Проблем со Голф 4 Тди 2000
На отворен пат или на автопат кога ќе го подзгазам малку пушта црн чад назад и кога ќе дојде до 2-2500 обртаи, се осетува наеднаш намалување на снагата. Гаста до крај и не сака повеќе од 2.500. Пробав со неколку маф сензори пак исто (со овој сега испушта црн чад снага до 2.500 обрт) Мајстори ми велат за нов, ама незнам, дан ми праи исто па за џабе да врлам 7 илјадарки...
дизните ти се при крај и затоа ти фрла чад. Колата што неприма е поради слаб притисок на нафта или проблем со маф сензоро. Провери и N75 Lt вентил можи и тој да заебава.
црево за вакум најчест проблем. Ако е проблем со електроника на компјутер ќе кажи. не купувај делови се додека не се открие проблемот.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Стави го на компјутер па ќе ти кажат точно што му е, со претпоставки од разни мајстори све ќе смениш и пак ќе ти чури.
На комп ми истава Airflow sensor, Нешто пумпа за висок притисок, и егр (исклучен).
Скоро сите мајстори велат дек е мафо...[DOUBLEPOST=1534173644][/DOUBLEPOST]
дизните ти се при крај и затоа ти фрла чад. Колата што неприма е поради слаб притисок на нафта или проблем со маф сензоро. Провери и N75 Lt вентил можи и тој да заебава.
црево за вакум најчест проблем. Ако е проблем со електроника на компјутер ќе кажи. не купувај делови се додека не се открие проблемот.
Само со овој што е на колата моментално испушта чад, со другите не, ама нема снага со нив. На компјутер ја проверуваат со една програма Wow од Wurth...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom