Скијатос

Член од
2 јули 2008
Мислења
158
Поени од реакции
76
Даваат скутери и коло без никаков проблем , само пари да им наброиш и да имаш соодветна возачка.50цц не даваат со Б мора со М.Цената на 50ки е од 12 до 17 евра.Реално 50ка ви врши работа само за јужниот дел , северниот или нешто поголемо 150-200 , четирицикл или кола.Ако ме ве бива за возење мотор поарно ме зимајте патот е катастрофа не е асфалтиран , земја е некаде треба преку река да се помине така да ако не знаете да возите добро воопшто не зимајте зошто нема со фул осигурање сите се со third-part(знаат дека големи се шансите да паднете).Јас рентав кола ако некој е заинтересиран нека пише пм ке му објаснам каде да најде најефтино.Јас се исценкав ја земав за 25 евра бензинец.Инаку се од 32е па нагоре.Тури до лалариа и кастро има за 15евра.На кастро може и со мотор и кола да се оди на лалариа само со брод.Има и други тури шо нудат до скопелос , мама миа , блу кејв се по 25-35 зависи кој шо нуди.Лежалки 10че , фрапе 3евра , пиво 3евра на плажа.На кастро платив 12 евра за две фрапеа , 4 води и едно пиво. Ако нешто друго ве интересира прашајте , поздрав.[DOUBLEPOST=1531137436][/DOUBLEPOST]Даваат скутери и коло без никаков проблем , само пари да им наброиш и да имаш соодветна возачка.50цц не даваат со Б мора со М.Цената на 50ки е од 12 до 17 евра.Реално 50ка ви врши работа само за јужниот дел , северниот или нешто поголемо 150-200 , четирицикл или кола.Ако ме ве бива за возење мотор поарно ме зимајте патот е катастрофа не е асфалтиран , земја е некаде треба преку река да се помине така да ако не знаете да возите добро воопшто не зимајте зошто нема со фул осигурање сите се со third-part(знаат дека големи се шансите да паднете).Јас рентав кола ако некој е заинтересиран нека пише пм ке му објаснам каде да најде најефтино.Јас се исценкав ја земав за 25 евра бензинец.Инаку се од 32е па нагоре.Тури до лалариа и кастро има за 15евра.На кастро може и со мотор и кола да се оди на лалариа само со брод.Има и други тури шо нудат до скопелос , мама миа , блу кејв се по 25-35 зависи кој шо нуди.Лежалки 10че , фрапе 3евра , пиво 3евра на плажа.На кастро платив 12 евра за две фрапеа , 4 води и едно пиво. Ако нешто друго ве интересира прашајте , поздрав.

Фала многу за информацијава.... инаку имам М на возачката, немам А...али ако даваат со М топ, кај беше сместен, и кај би ме советувал да идам за моторче? Поздрав
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
42
Поени од реакции
19
Фала многу за информацијава.... инаку имам М на возачката, немам А...али ако даваат со М топ, кај беше сместен, и кај би ме советувал да идам за моторче? Поздрав
achladias sum smesten , koga ides od avtobuska stanica so broj 0 prema pristaniste od desna strana koga ka zavrshat kaficite imas skalicki 3-4 i direktno vo celo imas rent a car go zaboraviv imeto tamu to se najeftini 12 evra , na avtobuska broj 4 isto koga ke se simnes ke prodolzis kon abtobuska 3 odma posle dolnistete od leva strana na glavniot pat imas rent a bike ogromno e nemozes da go promasis , tamu imase za 15 i za 17 evra od den pozdrav
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ја исчитав темава и гледам и арно и лошо напишано, дали може да ми препорачате имиња на вили кои се проверени и се добри, па да ги барам низ агенциите?
Или пак агенција со која сте имале добро искуство, а да нуди добри вили, според тоа што прочитав тука најдобро е вилата да е во градот, планирам со превоз од агенцијата да одам.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Ја исчитав темава и гледам и арно и лошо напишано, дали може да ми препорачате имиња на вили кои се проверени и се добри, па да ги барам низ агенциите?
Или пак агенција со која сте имале добро искуство, а да нуди добри вили, според тоа што прочитав тука најдобро е вилата да е во градот, планирам со превоз од агенцијата да одам.
https://www.facebook.com/NikanaTravel/?fb_dtsg_ag=AdyV6dkZ9_OmTrwDOvTCicElFhVLSnS5KjlJMDCIAGBWCg:AdzN_ePiwFBdmBOuPURfqPiI0hEzTcRd4myXOL652EF9rA
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
784
Поени од реакции
263
Здраво, одлучивме летово со девојчето да идеме во Скијатос, па ако може да споделите искуства со агенцииве, т.е. ме интересира кои имаат најдобри понуди?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Здраво, одлучивме летово со девојчето да идеме во Скијатос, па ако може да споделите искуства со агенцииве, т.е. ме интересира кои имаат најдобри понуди?
Лани Магелан го имаа закупот на вилите, јас бев преку друга агенција ама водичите беа од Магелан и таму разбравме дека тие ги имаат вилите. Мој совет да одиш накај плажа Кукунариес, јас бев во вила Никос.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Koj apartman bi go preporacale na skijatos, a da e blisku do centar na grad?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581
uplativ 7 dena vo Espero hotel, toj e do avtobuskata stanica broj 18, na pol pat među Agia Paraskevi beach ( bus stop 17) i Troulois beach... Ne mi se dopađa što na Google NEMA uličen prikaz, samo za Paraskevi beach, nemam predstava kolku e strmno od patot do plažite...
Me interesira cenite na avtobusite, dali zavisi kolku stanici odiš ili ne ??
vredi li barem ednaš so avtobus da se odi do Lidl-ot vo gradot ???
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
uplativ 7 dena vo Espero hotel, toj e do avtobuskata stanica broj 18, na pol pat među Agia Paraskevi beach ( bus stop 17) i Troulois beach... Ne mi se dopađa što na Google NEMA uličen prikaz, samo za Paraskevi beach, nemam predstava kolku e strmno od patot do plažite...
Me interesira cenite na avtobusite, dali zavisi kolku stanici odiš ili ne ??
vredi li barem ednaš so avtobus da se odi do Lidl-ot vo gradot ???
Не се сеќавам точно пред 4-5 години бев, ама 1.5-3 евра беше, зависи дали одиш пола или повеќе од пола станици.
Повеќето плажи се достапни пешки без многу напор особено без деца, така да немаш проблем, и јас би ги поминал повеќето плажи.
До градот секако ќе отидеш ваљда, а за Лидл јас кога бев немаше, не знам сега дали има.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
uplativ 7 dena vo Espero hotel, toj e do avtobuskata stanica broj 18, na pol pat među Agia Paraskevi beach ( bus stop 17) i Troulois beach... Ne mi se dopađa što na Google NEMA uličen prikaz, samo za Paraskevi beach, nemam predstava kolku e strmno od patot do plažite...
Me interesira cenite na avtobusite, dali zavisi kolku stanici odiš ili ne ??
vredi li barem ednaš so avtobus da se odi do Lidl-ot vo gradot ???
Си одбрал едно од најубавите места за одмор :)

Автобус беше од 1.6 до 2 евра ако добро памтам нема повратни, еден правец се билетите), зависи колку станици.

Плажите и водата ти се прва лига, мене најубава ми беше Kукунариес и таму бев сместен (последна станица), имаш природни сенки со борови и нема потреба да плаќаш лежалки нон стоп, водата е стакло, не е стрмно, не е длабоко.

Обавезно да одиш на крстарење до Лалариа, само ако не си добар пливач внимателно со капење таму. На враќање порано застануваа на Tsougrias, островчето е купено од некој тајкун ама плажите се полу диви и е убаво, исто водата е стакло, тука е плитко може да плива секој. Исто подолго ќе застанат на Kastro Beach, може да се искачуваш ако сакаш да ги видиш урнатините од стариот град, јас кога бев беше пекол жешко и ме мрзеше да се потам, ѕидини ко ѕидини, штимав пивце на плажа :D Таверната е таму мала, биди многу брз ако сакаш маса.


На западна страна од островот генерално се побрановити, бев на Мандраки ама многу бранови не е за капење. Младите се најчесто на Бананите (Big I little banana bitch едната е нудистичка), и Агиа Елени(оваа за зајдисонце, земи си убав апарат, многу е убаво). Последниве три се помали плажи, имаше забави, само до овие мислам нема автобус, мене ми беа на 1.5км пешки и не ми требаше превоз.

Не знам каде си бил претходно, ама островот е поскап од внатрешноста на Грција, особено многу од краците (сигурно 30% повеќе). Во градот јас бев 2 или 3 пати, мал е и во нивен стил плаво бело (за женските носи ги тука да се кадросаат)

Ако не ти е мака да се влечкаш, може да пазариш во Лидл. Ние пазаревме исклучиво во колонијални продавнички што ми беа до вилата, а имав и ресторани блиску, па јадевме почесто таму (2 пати само во градот).

Јас кога бев дискотеките не работеа, кај аеродромот се.
Кај аеродромот ако ви е интересно може да одите и да чекаш слетувања, јако е, кратка е многу пистата и авионите се спуштаат ниско над ограда што веројатно е најблиску да видиш авион во лет а да не си на него, и да осетиш татнење и ветер од истиот.

Кратко е времето од 7 дена, инаку ќе ти препорачав и Скопелос.

Различно е од внатрешноста, малтретирање е троа патот со траекти и автобус (наваму траектот беше полн, стоевме), ама вреди да се види.
Бтв и на плажи што не се нудистички ќе имаш тетки што ќе бидат топлес, да не се збуниш :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сакам да одам на Скијатос со кола.
Дали до сега некој бил и да ми каже искуство за купување карти и превоз со траект?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581
Сакам да одам на Скијатос со кола.
Дали до сега некој бил и да ми каже искуство за купување карти и превоз со траект?
Ako odish vo svoja rezija, vo Volos se kupuvaat karti....vodickata ni kupi vo agencijata karshi pristanishteto, prva beshe otvorena, se popolnuva i formular za sekoe lice...prviot fsri e vo7:45 po grcko...srbin mi kaza deka za nego i zenata i 2 deca i kola, vo edna nasoka bilo 120 evra
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Сакам да одам на Скијатос со кола.
Дали до сега некој бил и да ми каже искуство за купување карти и превоз со траект?
Ке се укрцаш во Волос, карти ке земеш кај пристаништето во зградите
за кола е 62е, возрасни 21е, деца од 5-10 години 10.5е се над тоа сметаат за возрасен а деца до 5год без пари


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Варира цената од компанијата: Aнес се најефтини и најбавни, па троа поскап helenic seaways, и најбрз и најскап aegean.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom