Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.182
Поени од реакции
21.872
Не знам дали се коментирало поназад, но ситуацијава со иселувањето на лекариве е страшна. Што ќе правиме за неколку години? Кој ќе не лечи?
Kako sto trgnala rabotata nema ni da ima koj da lecat taka da ne mu se sekiraj.
Tuku veke koga spomna okolu iseluvanjeto na lekarite ( i ne samo na lekarite ) vaka nekoe care gledas, nekoj predlog, resenie ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Kako sto trgnala rabotata nema ni da ima koj da lecat taka da ne mu se sekiraj.
Tuku veke koga spomna okolu iseluvanjeto na lekarite ( i ne samo na lekarite ) vaka nekoe care gledas, nekoj predlog, resenie ?
ima čare, interventen uvoz na doktori od majka Blgarija a i od CUBA ako dadat...a ne e na odmet i vračovi od Papua, seriozno mislam, gi biva luđeto :cool:...
ima i rešenie FZC da napravi dogovor so bolnici vo Blgarija:icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.182
Поени од реакции
21.872
ima čare, interventen uvoz na doktori od majka Blgarija a i od CUBA ako dadat...a ne e na odmet i vračovi od Papua, seriozno mislam, gi biva luđeto :cool:...
ima i rešenie FZC da napravi dogovor so bolnici vo Blgarija:icon_lol:
Demek tie neznat kaj e Germanija?[DOUBLEPOST=1531082980][/DOUBLEPOST]
Ке има, полно е косовари што ке се лечат на наша сметка.
Kako ke se lecat ako nema lekari?
 
И

Име И Презиме

Гостин
Demek tie neznat kaj e Germanija?[DOUBLEPOST=1531082980][/DOUBLEPOST]
Kako ke se lecat ako nema lekari?
Ич не си у тек, сега кога ке се вратат 600к иселени за референдумот , со мотивација на медицинарите на покачена плата од 480 ден дежурство и 100к плата за специјалисти па па па.Да не збориме 500 еу стартно, шок ке ги фати.
Систина к.р ке им јаде за менаџирање .
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Demek tie neznat kaj e Germanija?[DOUBLEPOST=1531082980][/DOUBLEPOST]
Kako ke se lecat ako nema lekari?
Има друга цака, ЕУ има забрана за прием на доктори од ТРЕТИОТ СВЕТ бидејќи има проценка дека немаат доволно доктори.... за нас нема таква проценка..
Можеби нашиот проблем не е во квантитет туку во квалитет ?? останаа само неспособни доктори а и способни во приватни клиники со кој ФЗЦ нема договор и не работи...
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Kako sto trgnala rabotata nema ni da ima koj da lecat taka da ne mu se sekiraj.
Tuku veke koga spomna okolu iseluvanjeto na lekarite ( i ne samo na lekarite ) vaka nekoe care gledas, nekoj predlog, resenie ?
Тешко решение. Голем проблем е, и треба долгорочно планирање. На краток рок ќе кубуриме, на долг мислам дека сме сјебани што се однесува до јавно здравство.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.321
Поени од реакции
12.710
Ме интересира дали постојат некои правила за дефинирање протест?Не може 12 луѓе со два шатори да го блокираат цел булевар.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Ме интересира дали постојат некои правила за дефинирање протест?Не може 12 луѓе со два шатори да го блокираат цел булевар.
I samo 1 chovek da protestira IMA pravo da go blokira bulevarot. Pravoto na protest I javno iskazuvanje na nezadovolstvo e postulat na sekoja demokratija. Bez razlika kolku luge se prisutni na protestot.
Ne bidi vmro
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.321
Поени од реакции
12.710
I samo 1 chovek da protestira IMA pravo da go blokira bulevarot. Pravoto na protest I javno iskazuvanje na nezadovolstvo e postulat na sekoja demokratija. Bez razlika kolku luge se prisutni na protestot.
Ne bidi vmro
тогаш нека протестира на тротоарот никој не му брани
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.182
Поени од реакции
21.872
Тешко решение. Голем проблем е, и треба долгорочно планирање. На краток рок ќе кубуриме, на долг мислам дека сме сјебани што се однесува до јавно здравство.
So drugi zborovi samo konstatiras deka ima problem a resenie ni na povidok. Barem da lupnese nesto bezveze kako nekoe tvoe mislenje kako bi se resil problemot, za vaka sekoj znae.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ако си баниран од тема и не можеш да пишуваш, не значи дека истата не можеш да ја следиш и да лајкуваш мислења. Толку ли ви е јако да бидете калимеровци бе? Толку ли ви е јако кога вака ќе ја „откриете“ неправдата? Не се осеќаш сега глуп што се истрча вака?[DOUBLEPOST=1531090158][/DOUBLEPOST]Не дека имам потреба да ти докажувам, ама еве, за да видат и другите.
upload_2018-7-9_0-49-13.png
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ме интересира дали постојат некои правила за дефинирање протест?Не може 12 луѓе со два шатори да го блокираат цел булевар.
Имало некој правилник 20 луѓе ако пријават веќе се смета за протест и се блокира улица, ваљда овие протестантиве се пријавиле 20 е сега дека реално не се ни 10 на штандот тоа е факт.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ме интересира дали постојат некои правила за дефинирање протест?Не може 12 луѓе со два шатори да го блокираат цел булевар.
Правно гледано имаат право мирно да протестираат и блокираат некоја улица/раскрсница/булевар, но секако тоа треба законски да биде претходно пријавено во МВР ... значи тие 12мина старчиња со 2 шаторчиња имаат право мирно да си протестираат и да блокираат пола главен град (булеварите се главните артерии на градот) б.т.в. тие и не протестираат туку си седат, си мезат и си слушаат народно музиче што си е сосема ок но проблемот е што ваквите протести од неколкумина или од неколку десетици луѓе (најчесто геријатрија) едноставно накратко кажано се гола вода и немаат никаков народен легитимитет и тежина ... во држава од 2 милиона народ треба барем 50 илјади народ минимум да излезе на протест и да рече не и тоа не да има некаква легитимност, а не вака едни си го прчат по кафани и кафичи, други си се шлапаат на Халкидики, трети си дремат домче и излегле пред собрание десетмина старци да го бранат Македонското име и идентитет, е богами има да го одбранат и го одбранија многу успешно, гледаме !
На Македонецот му се поважни бизнисот, парата, функцијата, ќејфот како и личниот комфор, кој денешен модерен Македонец ќе ти се замара со имиња на држава, идентитети и сл. тракатанци молим те !
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
So drugi zborovi samo konstatiras deka ima problem a resenie ni na povidok. Barem da lupnese nesto bezveze kako nekoe tvoe mislenje kako bi se resil problemot, za vaka sekoj znae.
Ти што мислиш, кое е решението?
Јас мислам дека се пари. Пари за болници, за медицинска опрема, за плати, за дежурства, за обуки, за напредок.
И казни. Казни за напаѓање лекари, за непочитување бел мантил. Исто така и казни за непочитување пациент.
Затоа реков дека треба долгорочно планирање. Да се промени свеста и начинот на кој поимаме што е јавно здравство и што треба да очекуваме од него.
П.С. Што си толку напет човече...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom