Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Тинејџер си така?

Бидејќи ако не си тинејџер, тогаш единствено што може да се заклучи за тебе е дека не си излегол од Македонија, да видиш како се вади лебот надвор.

Дете, дијаспората е најголем инвеститор во Македонија. Стотици илјади луѓе преживуваат со парите испратени од надвор.

Никоја партија нема дадено толку пари до сега, колку што дијаспората дала. Меѓутоа ова нема да го разбереш ако не си го осетил на своја кожа.
Накратко само ќе ти кажам, нема потреба партија да дава пари, треба да створи услови за луѓето сами да си заработуваат.
Верувам дека ти/ви е тешко ова да го сфатите.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Со многу поголеми шанси или сигурно ќе добие датум?
95% ке добие датум за започнуване на преговори.
Ке биде стратежка грешка, ако некоjа држава се противопостави. За моментот тоа може да биде само Фронциja, но не верувам дека ке го направат.
Парламентот во Нидерландиja реално подели РМ от Албаниja. Ако РМ получи датум и започне преговори во 2018 краja или почетокот на 2019,таа ке мора да спринтира за да навакса поглавиjaта.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.673
Поени од реакции
28.096
Ќе ги гаѓаат со пуканки :pos:
Целo време незнaм кoлку гoдини нaнaзaд сите рaбoти се движaт прoтив oбичните луге.Кaј пaркoт гo зaпoстaвијa и зaпустијa тoтaлнo,стрaв дa ти е дa прoшетaш нaвечер денaр скaпaн не инвестирaa a се нaoѓa нa 500метри oд центaрoт,и еве вaкa реткo ке живне и ке се рaздвижи и oдмa мoрa некoјa глупoст дa нaпрaaт
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Целo време незнaм кoлку гoдини нaнaзaд сите рaбoти се движaт прoтив oбичните луге.Кaј пaркoт гo зaпoстaвијa и зaпустијa тoтaлнo,стрaв дa ти е дa прoшетaш нaвечер денaр скaпaн не инвестирaa a се нaoѓa нa 500метри oд центaрoт,и еве вaкa реткo ке живне и ке се рaздвижи и oдмa мoрa некoјa глупoст дa нaпрaaт
Од покондурени гомна си патиме и тоа не се само тие што се министри, во сите касти го имаш. Малце ќе подзаработи некој голтар што си го знаел некој денар и одмаа ги потценува другите, ако згреши скраја да е да каже извини, плебсот не постои.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.673
Поени од реакции
28.096
Од покондурени гомна си патиме и тоа не се само тие што се министри, во сите касти го имаш. Малце ќе подзаработи некој голтар што си го знаел некој денар и одмаа ги потценува другите, ако згреши скраја да е да каже извини, плебсот не постои.
Јaс уште кoгa јa стoпирaa изгрaдбaтa нa кермез,гo рикнaa езерце и кaпaк тoбaкoтo нa илиндескa нa aвтoбускaтa гo зaтвoријa знaев штo ке му се случи нa пaркoт.И пaзи нa тaa пaрa штo јa скурцaa нa бaрoкoт кaкo не им пречи штo 200м пoнaтму згaснувa пaркoт.Мислaм декa нa зaпaд е стрoгo регулирaнo немoжеш дa купиш тaкви oбјекти и декa немoже некoј qr дa си игрa.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Тоа е е таа грчка дипломатија, тука се гледа нивната вештина. Ем спорот нема да е решен, ем долгот го средија. На пуфкари одеа да им продаваат пуфки, епа тоа е.
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
77
Поени од реакции
83
I so e poentava so Golum-ov na slikava ?
Denes vidoa deka vo EU moze samo preku Makedonija. (koj ke ti primi vo EU mnozinska muslimaska drzava, so narko bosovi koi go drzat siot biznis so marihuana, heroin , opium vo Evropa ?)
Albanija veke ja otkacija poradi Holandija.
Za deset godini pa i dvaeset godini, ete gi Albancite od Albanija po SevernoMakedonski EU pasos. :sick::sick::sick::sick::sick:

Ta neli e nivna vtora tatkovina ?:sick::sick:[DOUBLEPOST=1529702697][/DOUBLEPOST]
Јас одамна не сум чул некој да спакува куфери и да дојде во државава за да отвори некое производство, погон у кој ќе вработи наши луѓе.
Ако за тебе купен стан у Охрид, потрошени пари на одмор овде се пари од кои преживува државава, тоа ми звучи смешно. Не е дека тоа се занемарливи пари, ама не е нешто што паметно се инвестира за да расте, туку само се троши. Праќање пари за живот е позастапено меѓу шипт арскиот дел и торбешите. Кај нив девет од десет деца си одат, а десеттото седи со родителите и добива некакви пари по потреба, ако е од планинско село.
Еве ако ти значи нешто, јас имам роднини во западна Европа. Многу ретко доаѓаат и веќе се втора и трета генерација таму. Дури и имотот овде го распродаваат пошо животот им е таму. За праќање пари овде, не ми ни требаат додуша, ама и да ми требаат не верувам дека би ми пратиле.
Моите познаници и пријатели што се исселија исто, имаат за живот таму, висока кирија, кредити за коли, уште си го средуваат животот таму и повеќе ми личи дека од овде им праќаат само за да останат таму, отколку обратно. Да не ти зборам за лично искуство што имам од патувања, сум среќавал млади што по retail, ресторани, кафичи работат по 5-10 години и денар немаат на страна, дури би те заебале да ти земат нешто "на заем".
Многу ги идеализираш некако. Истиот народ е...ако е гамад дома, не знам зошто би бил различен у странство.
Samoto ocekuvanje deka dijasporata dolzi nesto , i treba da investira, dade ili podari za Makedonija ili za lugjeto vo Makedonija ti e pogresno.

Dali Grckata dijaspora od cela Evropa , Avstralija i USA se vrati vo Grcija da pomogne da izlezat od lajnata vo koi se zapikani vekje 10 godini ?
Dali vo Grcija cekaat dijasporata da dojde da im otvori rabotni mesta, ili da im investira ?
Dali Spanija ceka od deseticite iljadi Spanci otseleni po gragjanskata vojna po Venecuela, Argentina, Svajcarija,USA, EU da dojdat i da im ja opraat ekonomijata ?
Dali Italija ceka Italijancite od Argentina da im go namalat dolgot(emigrirajki vo vtora polovina na 20 vek) , i da im ja spasat ekonomijata ?

Spasot na Makedonija e da se napravi ekonomski plan po terkot na Polska, Ceska Bugarija i pred se Indija , kade polovina svetski kompanii investiraa vo otvaranje na centri za administravni servisi , za finansiski centri i administracija, da se vraboti mladinata vo MKD, da stekne iskustvo, znaenje, rabotna etika, i da ne kisne pred TV ili po terasi, stanuvajki vo 12 napladne.
Tie ke bidat idniot motor koj ke gradi sozdava i razviva kapital vo MKD.


Spasot e ekonomski plan za razvoj po terkot na Irska.... da investira vo informatika, i da stane evropski centar na IT.
Ircite (od koi poteknuva i samiot Trump) bea prva nacija po emigracija vo USA vo prvata polovina na 20 vek.
Dali Amerikaniziranite Irci im ja resija situacijata ? Mislam deka NE!

Makedonija treba da prekine i so SDSM i so VMRO, zemjata da ja zemat vo svoi race mladi lugje koi prethodno steknale znaenje i kapital, ama so cesen trud ...,mladi koi znaat sto e teska rabota, trud,stres, uspeh , godisni evaluacii vo kompaniite kade sto rabotele.
Mladi koi imaat iskustvo i obrazovanie, no i moral i zelba za idnina i sozdavanje na pravicno i sovremeno opstestvo.

Makedoncite sami treba da prekinat so podrzuvanje na istite izveteni likovi, koi edinstvena kariera im e da bidat na cicka na drzavata vo administracija, ili vo sobranie, cel svoj zivot pocnuvajki od svojata prva rabota vo karierata do poslednata... Cel zivot administracija, pratenici, ministri.
Sednati na fotelji od mrsulkovci, do denes .

Makedoncite da ostavat zad sebe familii, oktopodi, TATovi , kriminalni privatizacii i piramidalni stedilnici.

Za zal materijalen dobrobit ne se sozdava so rasprodavanje na toa sto predcite ni go ostavile, bilo da se toa fabriki od vremeto na SFRJ ,ili abstraktni poimi kako Ime na nacija, kultura, kulturni obelezja tradicii, i jazik.Progres nema da dojde sam po sebe ni vo EU da vlezeme utre.

Prasaj ja Sekerinska neka ti kaze sto CV ima ?
Od koga se pojavi na 20 i kusur godini cela bubuljicava seuste cica od drzavava na drzavna funkcija.
Aj da ja evaluirame ? Sto postigna, kolku e uspesna vo ovie 20 godini na politickava scena ? Daj mi ti evaluacija od 1 do 5 (5 navisoka) .
Da bese Makedonija, IBM, Apple ili Intel ili Daimler i Saab, dali Sekerinska so svojot "performans" ovie 20 godini od pocetokot na svojata kariera ke preziveese da ne bide otpustena celi 20 godini ?

Ja zedov nea samo za primer, isto e i so nekoi likovi od VMRO.

Pozdrav....
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Јас одамна не сум чул некој да спакува куфери и да дојде во државава за да отвори некое производство, погон у кој ќе вработи наши луѓе.
Ако за тебе купен стан у Охрид, потрошени пари на одмор овде се пари од кои преживува државава, тоа ми звучи смешно. Не е дека тоа се занемарливи пари, ама не е нешто што паметно се инвестира за да расте, туку само се троши. Праќање пари за живот е позастапено меѓу шипт арскиот дел и торбешите. Кај нив девет од десет деца си одат, а десеттото седи со родителите и добива некакви пари по потреба, ако е од планинско село.
Еве ако ти значи нешто, јас имам роднини во западна Европа. Многу ретко доаѓаат и веќе се втора и трета генерација таму. Дури и имотот овде го распродаваат пошо животот им е таму. За праќање пари овде, не ми ни требаат додуша, ама и да ми требаат не верувам дека би ми пратиле.
Моите познаници и пријатели што се исселија исто, имаат за живот таму, висока кирија, кредити за коли, уште си го средуваат животот таму и повеќе ми личи дека од овде им праќаат само за да останат таму, отколку обратно. Да не ти зборам за лично искуство што имам од патувања, сум среќавал млади што по retail, ресторани, кафичи работат по 5-10 години и денар немаат на страна, дури би те заебале да ти земат нешто "на заем".
Многу ги идеализираш некако. Истиот народ е...ако е гамад дома, не знам зошто би бил различен у странство.
Јас сум од гевгелискиот регион, и кај мене е баш спротивно од тоа што ти го напиша.

Има во моето село барем неколку кои се вратија од странство и отворија мали бизниси со пари заработени во странство, бизниси кои еве веќе неколку години сеуште си ги работат.

Фамилијата моја лично вработува 15-20 души, претежно роднини, од кои повеќето имаат фамилии во Македонија и се пола време надвор, пола овде. И не ги слушам да се жалат кога трошат странска плата на македонски цени. Тие луѓе во Македонија работа не можеа да најдат баш бидејќи не беа партиски војници...

Точно е дека многу повеќе од оние кои одат на Запад, таму и остануваат, но има и доста, барем од мојот крај кои се враќаат, како што и напоменав погоре.

Не знам колку си зборувал со роднините и пријателите кои ти се надвор, но верувај, не е никако лесно да ги гледаш еднаш во годината другарите и фамилијата со кои си пораснал и си поминал години и години во Македонија. Тоа самиот си го осеќам кога се враќам во Македонија. Кога гледам како плачат баби и дедовци кога си идам, не ми е сеедно...

И да, нема да те лажам, многу поарно ми е овде да живеам, одколку во Македонија, но не ми е сеедно, верувај.

Инаку, државната цицка добива многу пара во даноци кога тие од странство доаѓаат да трошат дома. Не е исто кога иселеник оди во продавница и некој кој работи за 200-300 евра.
 
J

jakovdi

Гостин
Ќе ги гаѓаат со пуканки :pos:
Не треба да се потценува особено во ваква критична ситуација во која не само внатрешените државни интереси се пред критичен момент туку и надворешните интереси...
Ако некој наумил нешто да направи пред референдумот ке бара секаква можност тоа да го реализира.
Според мене треба претпазливост до референдумот и одреден период после него.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Другари остајте празни муабети на празно. Утре со вашето присуство пред собрание можете да направите многу повеќе од муабет. Да не дозволиме да ни го сменат нашето ебано име МАКЕДОНИЈА !!!!!! Тоа нема да се случи. Не смееме да дозволиме во никој случај!

Гледајте како се понаша полицијата со стари луѓе и жени , за да знаете утре што ќе ве чека ......



 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Јас одамна не сум чул некој да спакува куфери и да дојде во државава за да отвори некое производство, погон у кој ќе вработи наши луѓе.
Ако за тебе купен стан у Охрид, потрошени пари на одмор овде се пари од кои преживува државава, тоа ми звучи смешно. Не е дека тоа се занемарливи пари, ама не е нешто што паметно се инвестира за да расте, туку само се троши. Праќање пари за живот е позастапено меѓу шипт арскиот дел и торбешите. Кај нив девет од десет деца си одат, а десеттото седи со родителите и добива некакви пари по потреба, ако е од планинско село.
Еве ако ти значи нешто, јас имам роднини во западна Европа. Многу ретко доаѓаат и веќе се втора и трета генерација таму. Дури и имотот овде го распродаваат пошо животот им е таму. За праќање пари овде, не ми ни требаат додуша, ама и да ми требаат не верувам дека би ми пратиле.
Моите познаници и пријатели што се исселија исто, имаат за живот таму, висока кирија, кредити за коли, уште си го средуваат животот таму и повеќе ми личи дека од овде им праќаат само за да останат таму, отколку обратно. Да не ти зборам за лично искуство што имам од патувања, сум среќавал млади што по retail, ресторани, кафичи работат по 5-10 години и денар немаат на страна, дури би те заебале да ти земат нешто "на заем".
Многу ги идеализираш некако. Истиот народ е...ако е гамад дома, не знам зошто би бил различен у странство.
Мислам оти малку се занемарува ефектот на дијаспората во државава, зборувам од социјален аспект. Последниве години имаше огромен бран на луѓе кои што перманентно се иселија од државава, но голем дел од нив се млади луѓе кои што во позадина ги оставија нивните блиски фамилии. Живеам во релативно мала средина и познавам еден куп вакви примери. Голем дел од нив работат таму и по неколку месеци и се враќаат назад кај своите фамилии. Парите кои што ги заработиле таму ги трошат овде. Претежно се реновираат старите дотраени куќи, менуваат дограма и мебел кои што нивните родители ги купиле уште во бивша ЈУ. Бела техника и електроника, голем дел одат и на храна, враќање на стари долгови, подмирување на даноци и сметки кон државата...
Значи поентата ми е дека дотациите на иселениците во странство имаат повеќе социјален карактер, како социјална помош а не некој долгорочен импакт врз економијата, освен зголемување на потрошувачката на домаќинствата. Исто, овие пари државата ги користи за намалување на дефицитот на тековната сметка. Ретко од сето ова се штеди во банка или се инвестира во недвижнини, а уште помалку во отворање во нови бизниси. Е баш тука е слабата точка на овие пари, тоа што не се инвестираат во отворање на нови бизниси. На тој начин би се видел долгорочен бенефит од ваквите пари, тие би создавале вредност и дополнителен раст на БДП, намалување на невработеноста и.т.н.

Некаде прочитав информација, грубо земено дека бројката на дотации од иселеници во странство периодот 2012 изнесувала приближно 300 милиони евра. Се шпекулира дека тоа биле многу повеќе, некој вели оти се над милијарда, што е претеризам по мое. Последниве години таа бројка наводно изнесувала 400-500 милиони, што би дошло некаде околу 5% од БДП. Што би дошло дека годишно по овој основ државата добива повеќе пари одколку преку странските инвестиции. Е сега економскиот ефект и на едните и на другите е малку различен.

Е сега работата е што голем дел од овие пари преку разни канали повторно излегува надвор од нашата економија, тие ретко креираат капитал. Ние имаме поголем увоз од извоз, голем дел од производите ги увезуваме а за тоа потребни ни се странски девизи. Друга работа е што овие пари не се долгорочен извор на средства. Ќе доаѓаат додека иселениците имаат некој близок овде. Значи со тек на време ќе се намалуваат.
Државата не може да ги убеди да ги инвестираат тука затоа што голем дел од нив заминале токму поради не функционалноста на државните институции. Тоа е парадоксот. Друг парадокс е што приливот на ваквите пари се повеќе ќе се зголемува колку што економската ситуација во државава ќе стагнира, затоа што се повеќе народ ќе бега од овде.

За крај, заклучокот. Парите од иселениците можда не се некоја претерано висока ставка но не се за занемарување. Државата треба да поработи на подобрување на условите за живот, борба против корупцијата, создавање на ефикасни државни иституции па можеби тогаш некој иселеник ќе се охрабри и да инвестира, вака тешко и јас лично не ги обвинувам за ова.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Накратко само ќе ти кажам, нема потреба партија да дава пари, треба да створи услови за луѓето сами да си заработуваат.
Верувам дека ти/ви е тешко ова да го сфатите.
Тешко ми е да сфатам да, мене ВМРО ми најде работа по Европа а СДСМ еве сега ми ја качи баш платата додека сум сеуште на таа странска работа...[DOUBLEPOST=1529704748][/DOUBLEPOST]
Мислам оти малку се занемарува ефектот на дијаспората во државава, зборувам од социјален аспект. Последниве години имаше огромен бран на луѓе кои што перманентно се иселија од државава, но голем дел од нив се млади луѓе кои што во позадина ги оставија нивните блиски фамилии. Живеам во релативно мала средина и познавам еден куп вакви примери. Голем дел од нив работат таму и по неколку месеци и се враќаат назад кај своите фамилии. Парите кои што ги заработиле таму ги трошат овде. Претежно се реновираат старите дотраени куќи, менуваат дограма и мебел кои што нивните родители ги купиле уште во бивша ЈУ. Бела техника и електроника, голем дел одат и на храна, враќање на стари долгови, подмирување на даноци и сметки кон државата...
Значи поентата ми е дека дотациите на иселениците во странство имаат повеќе социјален карактер, како социјална помош а не некој долгорочен импакт врз економијата, освен зголемување на потрошувачката на домаќинствата. Исто, овие пари државата ги користи за намалување на дефицитот на тековната сметка. Ретко од сето ова се штеди во банка или се инвестира во недвижнини, а уште помалку во отворање во нови бизниси. Е баш тука е слабата точка на овие пари, тоа што не се инвестираат во отворање на нови бизниси. На тој начин би се видел долгорочен бенефит од ваквите пари, тие би создавале вредност и дополнителен раст на БДП, намалување на невработеноста и.т.н.

Некаде прочитав информација, грубо земено дека бројката на дотации од иселеници во странство периодот 2012 изнесувала приближно 300 милиони евра. Се шпекулира дека тоа биле многу повеќе, некој вели оти се над милијарда, што е претеризам по мое. Последниве години таа бројка наводно изнесувала 400-500 милиони, што би дошло некаде околу 5% од БДП. Што би дошло дека годишно по овој основ државата добива повеќе пари одколку преку странските инвестиции. Е сега економскиот ефект и на едните и на другите е малку различен.

Е сега работата е што голем дел од овие пари преку разни канали повторно излегува надвор од нашата економија, тие ретко креираат капитал. Ние имаме поголем увоз од извоз, голем дел од производите ги увезуваме а за тоа потребни ни се странски девизи. Друга работа е што овие пари не се долгорочен извор на средства. Ќе доаѓаат додека иселениците имаат некој близок овде. Значи со тек на време ќе се намалуваат.
Државата не може да ги убеди да ги инвестираат тука затоа што голем дел од нив заминале токму поради не функционалноста на државните институции. Тоа е парадоксот. Друг парадокс е што приливот на ваквите пари се повеќе ќе се зголемува колку што економската ситуација во државава ќе стагнира, затоа што се повеќе народ ќе бега од овде.

За крај, заклучокот. Парите од иселениците можда не се некоја претерано висока ставка но не се за занемарување. Државата треба да поработи на подобрување на условите за живот, борба против корупцијата, создавање на ефикасни државни иституции па можеби тогаш некој иселеник ќе се охрабри и да инвестира, вака тешко и јас лично не ги обвинувам за ова.
Се согласувам потполно со тебе!

Не е дека дијаспората не сака да инвестира. Проблемот е дека бараат мито градоначалниците, инспекторите и ред други државни крлежи за да што било почнеме нешто посериозно во Македонија. И тоа без разлика која партија до сега била на власт.

Ти вика, ако не остане нешто на мене, нема дозвола. Некои и списоци дури вадат кој да им го вработиш во приватен бизнис. Додека тоа е така, тешко некој да инвестира посериозно во Македонија. Зборувам за иселиниците.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom