Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ти си тој што сакапе да релативизираш употреба на шок бомби и солзавци врз постсри луѓе и мали деца од кои некои немаа ни 7-8 години. Да го гледаше тоа што јас го гледав у жена парк, а и по утакмици ќе ти беше срам да го пишеш тој циничен коментар.
Го иам глеано истото у Ѓорче пред 5 години за протестите за Ангел Петковски, кога си седел у фотеља дома и си трубел како „полиција е тоа, тоа им е работа“ ебате тикварот глуп. Добро утро дека полицијата употребува прекумерна сила, конечно осети на твоја кожа, прв пат после 12 години сисање под маса те пратија малку на улица, да попиеш пендраче и да ти солсат очите.

Во врска со носење деца на протест кој може да ескалира, до родителите е, малку се така глупички.[DOUBLEPOST=1529389038][/DOUBLEPOST]
Znaci ushte ednas da povtoram, koj sovesen roditel go nosi maloto dete na mitinzi?
Не е ова митинг, ова е демонстрација. Носење на митинг да го умараш со политика е дебилно, да го носиш на демонстрации кои можат да ескалираат е дефинитивно најкретенска работа, сам свесно си го ставаш детето во ризик.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Да бидеме малку објективни кога критикуваме, значи една работа е да се критикува целокупниот преговарачки процес а друга работа е да се критикува договореното.
Според мене, ако гледаме реално на работите и фактичката ситуација, Заев и оваа власт не наследи најповолна преговарачка позиција, и од таму земено не беше за изненадување лош исход за нас на крајот. Значи ние сме во загуба уште кога сме почнале да преговараме. Низ годините сме дошле и до поповолни позиции за условно кажано добар договор за нас, кога би се зеле целокупните околности. Последниве десетина години ние практично се доведовме во позиција Грција да шутира пенал во 89' минута од натпреварот.
Јас сум голем противник на спогодбава, начелно.
Заев се' што требаше да напраи е да го одложи „решавањево“ затоа што не што му остаија лоша преговарачка позиција, туку реално паторот му остаи куп говна (па колку и да се вмороњите најбучни у темава). Искрено, не ме боли к** што џавкаат јамајки, дарлинзи и слична штабска багра, туку тоа што од нивното меѓусебно наводно препирање, пак државава најмногу страдаше. Исходот според мене не може да биде полош од овој. Грчката позиција практично од 92-ра до сега не се промени, а нашата се девалвираше многу повеќе и од тоа што тие очекуваа и покрај тоа што и тие имаат позади себе катастрофален период со должничка криза, бегалска криза, конфликти со Турција исл., ама кој би бил кретен тоа да го прокоцка, ако не наш „политичар“...наместо паторот да придобива симпатии од еу и се покаже како стабилен играч, а Грција како создавачот на проблеми, испадна обратно.

Она што беше за очекување од оваа власт а не го исполни е изнудување колку што е можно подобар договор, согласно околностите. Спротивно на тоа, според мене ова е крајно лошо решение затоа што договорот излегува надвор од рамката која што првично беше поставена во преговарачкиот процес. Значи ние не само што менуваме име ами се договараме и за идентитетски прашања. Она што не требаше да се дозволи е "ерга омнес" решението. Гледате и самите дека ваквото решение со себе повлекува уште еден куп други подрешенија кои се наметнуваат како обврска за нас. Ваквиот договор и немаше да изгледа толку лошо без "ерга омнес"
Ерга омнесот е суштината и не случајно како член во спогодбата се става на крај, а не на почеток. Тоа е уочливо и за обичен човек што следи политика, а не за дипломат, ама нашата страна д од дипломатија нема во себе, буквално се извозени и убеден сум дека добар дел од реперкусиите од штетнава спогодба ги имаат сфатено после реакциите на дел од народот и експертутките што ги немаат купено.

За крај, за оние тврдокорни националисти, реалноста е дека ние не влегуваме ни во Нато ни во Еу без договор со Грција. Друга реалност е дека каскаме зад сите во регионот кога се во прашање евроатланските интеграции а бевме лидери пред десетина години. Од тогаш па до сега, Бугарија и Романија влегоа во ЕУ, Албанија во Нато, Хрватска во ЕУ, Црна Гора и Србија почнаа преговори и се далеку пред нас. Ние моментално сме на рамниште со Босна и Косово, можеби малку понапред, но кај да е ќе не стигнат и тие ако ситуацијата остане статус кво. Значи ако почнеме преговори со Еу ние ќе ги водиме паралелно со Албанија, до пред дестина години бевме заедно со Хрватска.
Има огромна разлика ако две држави се договорат за поранешни историски прашања, да си се извинат меѓусебно ако треба (тоа е видено во историјата), да се обидат да усогласат некои историски гледишта, ама ваква уставна интервенција на една во друга држава е преседан невиден во светската историја - вакво нешто до сега не се случило. Немој да ми кажеш дека со онаков договор како што ти го опишувам (во кој би се откажале од територијални претензии, барање солунски полиња, големи држави и п***е материне) дека влезот во нато и еу немаше да се случи. Беше потребна една многу битна работа за тоа - луѓе со интелигенција и интегритет на местото на зз, рада и нд (а тие се се', само тоа не се).
Вчера еден член имаше постирано некои фотографии од заев и ципрас и коментар какви големи лидери биле, па се воздржав да не навредувам. Никакви „големи лидери“ не се ни едниот, ни другиот, ниту пак нешто решиле. Одлуката да се реши спорот е на друго место, а нивно е да одглумат и да престанат да го „тупат“ двеве држави и да праат проблем од ништо. За жал, и од тој проблем од ништо, ние го изедовме стапот. Ципрас и Сириза се фејк левичари, популисти. Дојдоа на власт со популистичка кампања која им ветуваше на грците дека ништо од долговите нема да вратат. Во периодот додека беа на власт, Грција изгуби многу, а вакви ситни политички поени во кои постои можност да дојде до макар и мало отпишување на долгови, Ципрас ќе го искористи, па ако треба и родена мајка да потпише дека не му е тоа. Од друга страна, заев беше свесно донесен од страна на Вашингтон да ја заврши прљавата работа. Наместо револтиран, испокраден народ да го фрли у Вардар она клептоманско паторско говно, тоа го напраи Бејли со местење избори и со носење на онаа неспособна будала на власт. Веќе има катастрофална политичка кариера, со години беше мета на кампањата на паторот дека е криминалец (што не е далеку од вистината, ама е патетично и смешно што пропагандата ја нарача уште поголем криминалец) и после ова од него ќе гледаме разгледници од негови вили во Мајами (и слични дестинации....нешто како љуБчо Г).
Во целава лакрдија многу идиотски учествуваат дпне, кое и без тоа остаи руина, а и сега игра некоја тотално изгубена улога - организира „гоооолем“ протест во Битола (ни мање, ни више), град кој е демографски, економски и секако уништен и ставен политички во офсајд со децении. Оној кретен, бачев, со тоа руските знамиња, кои во шупак би му ги напикал, затоа што ја глуми „опасноста од наше приклучување кон Русија“ - лично никогаш не би прифатил „ерга-омнес“ варијанта со името, а очи неќам да и видам на Русија. Се' ова е лошо одглумено, лошо режирано и проаѓа само затоа што маса народ е испоумиран, исселен, разболен или му е преку к од све. Би бил среќен еден ден, ако дојде, сите членови и симпатизери на двете „македонски“ банди и учк бидат масовно стрелани за велепредавство, затоа што од држава со ред, поредок и светско признание, за нецели 30 години створија едно големо гомно, едно најнебитно ништо.
Нашите досегашни политички „триумфи“:
- Измена на устав после изгубена „војна“ од неколку чети на учк, затоа што денар се одвојувало за војска и дпне ставаше филозоф - министер за полиција и ликовен критичар - министер за војска.
- Спогодба со татарите со која се спрдаваме со историја која е де факто на наша страна за да не земале нашите млади нивни пасоши - кое „врвно“ дипломатско достигнување.
- Спогодба со циганите со закана дека не сме можеле да опстанеме без да бидеме членка на две организации на кои ниту сме им закана, ниту сме им проблем за да би соработувале економски со нас....има една приказна со Итар Пејо кога ја носел кравата во град да ја продава и како го среќавале селаните, му кажувале „исечи и ги роговите, исечи и ги ушите, исечи и ја опашката....“ и кога ја однел сакатата крава на пазар, никој неќел да ја види, не па да ја купи - е, таква „држава“ напраивме - да им одговара на сите други, освен на нас. Ќе беше помалку срамно да бевме физички окупирани, од војска.

Ние самите во овој циклус на самостојност од триесетина години се доведовме до свршен чин. Договорот со Грција е таков каков што е, потпишан и нема враќање. Периодот што следи е можеби најклучниот период за иднината на оваа држава од нејзината самостојност. Го отфрлиме ваквиот договор ќе треба да бараме алтернативи на Нато и Еу во ситуација кога ќе бидеме опкружени со земји членки на овие две организации. Кои се тие алтернативи никој не зборува.

Затоа реално е да се критикува договорот, јас сум апсолутно против и сум незадоволен, но кога ќе ставиме се на куп од целата оваа шах позиција невозможно е да излеземе како победници. Работава е земи или остави, ако почекаме уште малку влегуваме во еден турбулентен период без јасна перспектива и магловита иднина. Дека ќе биде подобро тоа тешко.
Периодот што следи ќе се умртви до бесконечност. Администрацијата ќе си фати по одмори, „народот“ ќе си гледа светско, ќе троши стар одмор....Скоро да сум убеден дека референдум нема да има. Единствено, постои како опција, сдс да се нафати на таа опција, затоа што тоа ќе му биде добар изговор за повторно неработење во економија, катастрофални економски податоци и дополнително осиромашување и ќе се бават со тоа уште 3-4 месеци, а исходот ќе биде многу лесна местенка, така да, мене ако ме праша некој - подобро и да го нема. Доколку се спроведе со задоволство не би гласал.
 
B

Bafra

Гостин
https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/poraneshniot-gradonachalnik-na-kavadartsi-prizna-deka-potkupuval-1-000-denari-na-izbori-kaznet-300-evra/#.WyiqwJP87Jx.twitter

:cujte::cujte:
Поранешниот градоначалник на Кавадарци Александар Панов доби парична казна за кривичното дело ,,поткуп при избори или гласање“.
Во повторното судење во Основен суд Кавадарци, откако Панов го признал делото, му е изречена казна во висина од 30 дневни глоби по 10 евра, или во денарска против вредност од вкупно 18,5 илјади денари. :lolzz::lolzz::lolzz:

Куро ми разбирате сите :icon_lol:.
Алма најмногу разбира, се изнапишува постови, реферати, пљука ова она, изиграва загрижен Македонец за на крај да напише :

Никакви „големи лидери“ не се ни едниот, ни другиот, ниту пак нешто решиле. Одлуката да се реши спорот е на друго место, а нивно е да одглумат и да престанат да го „тупат“ двеве држави и да праат проблем од ништо.
Од друга страна, заев беше свесно донесен од страна на Вашингтон да ја заврши прљавата работа. Наместо револтиран, испокраден народ да го фрли у Вардар она клептоманско паторско говно, тоа го напраи Бејли со местење избори и со носење на онаа неспособна будала на власт.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Алма најмногу разбира, се изнапишува постови, реферати, пљука ова она, изиграва загрижен Македонец за на крај да напише :
Бафра, мене би ми било многу драго ако ме игнорираш, ама стварно да ме исклучиш да не ти искачам. Така барем стварно нема да ми ги читаш постовите, а вака ем не ме читаш, а ми реплицираш. Сум приметил некогаш дека пишуваме за исто, а ти си стаил мој цитат и ме пцуеш пошо не си ни прочитал што сум напишал.
Како глупаво си ми ја извадил реченицата од контекст, секоја чест.
Повели, целото значење на реченицата.
Од друга страна, заев беше свесно донесен од страна на Вашингтон да ја заврши прљавата работа. Наместо револтиран, испокраден народ да го фрли у Вардар она клептоманско паторско говно, тоа го напраи Бејли со местење избори и со носење на онаа неспособна будала на власт.
И да ја искористам приликава да си ја дополнам поентата - да покажевме тогаш свест, совест, желба за државност, ќе преговараше друг човек место зз, ќе имаше долг процес и глава стаам дека одлуката ќе беше повеќе во наша корист, отколку ова изнудено, насилничко „решение“ кое ни се сервира.
Ти тогаш викаше „јеби га, тоа е, шо да праиме...ако не е паторот, ќе дојде некој друуууг“ - ете ти го другиот. Ти не си у неутралните, туку у незаинтересираните, што е битна разлика...да си доследен и принципиелен, не би ни пишувал у темава.
Знам дека ова се многу зборови и ти е тешко за читање, ама тоа е, јеби га.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.917
Поени од реакции
11.529
Како ќе звучат Македонската химна но и други народни песни откако во сила ќе влезе договорот за името со Грција.

https://youtu.be/vGkXMOZh6B0
Менување на државните симболи не е предвидено со договорот, седи 1.
 
B

Bafra

Гостин
Бафра, мене би ми било многу драго ако ме игнорираш, ама стварно да ме исклучиш да не ти искачам. Така барем стварно нема да ми ги читаш постовите, а вака ем не ме читаш, а ми реплицираш. Сум приметил некогаш дека пишуваме за исто, а ти си стаил мој цитат и ме пцуеш пошо не си ни прочитал што сум напишал.
Како глупаво си ми ја извадил реченицата од контекст, секоја чест.
Повели, целото значење на реченицата.

И да ја искористам приликава да си ја дополнам поентата - да покажевме тогаш свест, совест, желба за државност, ќе преговараше друг човек место зз, ќе имаше долг процес и глава стаам дека одлуката ќе беше повеќе во наша корист, отколку ова изнудено, насилничко „решение“ кое ни се сервира.
Ти тогаш викаше „јеби га, тоа е, шо да праиме...ако не е паторот, ќе дојде некој друуууг“ - ете ти го другиот. Ти не си у неутралните, туку у незаинтересираните, што е битна разлика...да си доследен и принципиелен, не би ни пишувал у темава.
Знам дека ова се многу зборови и ти е тешко за читање, ама тоа е, јеби га.
Ок бе плачко , не ја чепкам веќе твојата итнелектуална величина.:icon_lol:

Тогаш викав, ако сакаш вистински промени, влези и запали ги судиите а не блокирање сообраќајници. Ти со твоето напишано дека од надвор диктираат што и како ќе биде, како се разликуваш од тоа што јас сум го кажувал .... значи западот ни го донесе Грујо, не го донесовме ние, не го избравме ние, тие го одржуваа и видовме со која цел. Сега исто кажуваш дека Зајко, Бејли ти го донел, а до пред некој месец се удираше во гради, колку твојот избор бил прав. Јас сум им благодарен што сепак не се решија на чекор ко Србија, Либија или како пред 70тина години.

Јас сум незаинтересиран зашто јасно ми е дека мнозинството сме подложни на манипулации, економски неписмени, продадени души,алчни, неморални, верувате во социјализмот :P итн итн. Кога мнозинството ќе сфати каде е проблемот и како се решава, е тогаш и мене ќе ме видиш на раскрсница :oleee:
Затоа ме боли таквото кој е на власт. Сега гледам дека идеме накај НАТО и си вложувам на берза. Доколку идевме накај Русија, други потези ќе правев. Кога ќе почнат да зголемуваат даноци и воведуваат нови за 180.000 паразити, тогаш нова стратегија и така.
А ти продолжи пишувај реферати, жалопојки, патриотски и разни други мисли. Човек да не те читал, ќе си рече дека си против обидите за влез во НАТО :cautious:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Куртон прибери се, не изигравај тука некој шериф и паметњакович. Си имаше убаво пишано ти. Не ме интересира ти дали си бранел полиција и што си пишивал порано. Ради твојот циничен коментар ти го пишав тоа. Со твојот смрден и циничен коментар сакаше да ја релативизираш реакцијата на полицијата. Беше на протестот да видиш што усвари се случуваше? Види уште вечерта што имам пишано. Не смее бре ради 30 дечишта некој партиски куртон у полиција да истури 30 шок бомби и солзавци (и притоа да изнакажат срамни лаги) врз недолжни луѓе кои беа далеку од овие 30 проблематични. Ти сваќаш бе дека никој од тие 30 хулигани не беше повреден. Дека полицијата наместо со нив да се справува пукаше во жена парк. А овие беа на улица и бегаа накај триумфална по улицата. Родители и мали деца имаше во тој дел и џандарите многу добро го знаеа тоа, а ти пишуваш цинични коментари. И кај виде дека сум ти пишал за било која партија? Ти пишав само кога веќе такви цинични коментари ставаш видеа од полиција, можеш слободно да стаиш и од шарените и другите партиски и да споредиш каков ќотек јадеше тогаш полицијата. Убаво си пишав дека само на непартиски протести полицијата го гази народот и секако по утакмици.
И на крај баш ме заболе за партиските војници што ставиле лајк. Не ме интересира дали на некој ќе му се допаѓа тоа што го пишувам или не.
Ти си тој што сакапе да релативизираш употреба на шок бомби и солзавци врз постсри луѓе и мали деца од кои некои немаа ни 7-8 години. Да го гледаше тоа што јас го гледав у жена парк, а и по утакмици ќе ти беше срам да го пишеш тој циничен коментар.
Муабетите што се форсираат периодов од црвенава страна за бруталноста на полицијата ме потсетуваат на една далечна роднина што ја имам, така малку од оние експерти што се а не се излезени од дома од кога се родени. Сител затруена нормално им дроби на моите абе здравствово видете какво е, не знам зошто само се жалите, инвестиции има, ене нов акцеларатор пуштиле во употреба, па нови некои си методи употребувале, не знам што таму, утопија муабети. Пред некоја недела на маж и му се слоши, нешто слезенка, не знам што, го носат со брза помош, го хоспитализираат и после 3-4 дена ја гледаш роднинава - леле здравствово и клиникине какви ни се :sick::sick::sick::sick::sick::sick::sick:

Иста ситуација имаме и тука.

Во Ѓорче на протестите за убиството на Ангел беше како да си се нашол среде воена операција на САД во Авганистан, цела населба беше во чад, пламен и се трчаше по дворови за да се засолнат луѓето од кучињата на генетскана деформација Гоца, само што тогаш за народов тие беа македонски синови, без разлика што повеќе од пола од нив немаат лекарско :) Скроз истата полиција е и тогаш и сега само проблемот кај повеќето е што ова им е прво излегување од дома и судир со истата и имаш реакции како случајот погоре, единствена разлика е само што работодавецот е друг.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.917
Поени од реакции
11.529
@Ilumious А дали ја прочита онаа бедата Јоци на Фејсбук?! Вика ваква полициска бруталност не се случила во последни 20 години. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
@Ilumious А дали ја прочита онаа бедата Јоци на Фејсбук?! Вика ваква полициска бруталност не се случила во последни 20 години. :D
Не, Ванковска ми беше поинтересна мора да признаам :icon_lol: сега ќе видам што пишувала
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Менување на државните симболи не е предвидено со договорот, седи 1.
Тоа е задача на нашите автохтони државотворни сограѓани и е посоодветно тоа да се направи од внатре, нема потреба тоа да го прават грците,меѓудругото употребата на сонцето од Кутлеш тие ја неутрализираа.
Останува уште да се разграничат националните од државните симболи и да се направи некаков хибрид и да заврши приказната за МКД како нечија матична земја.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Муабетите што се форсираат периодов од црвенава страна за бруталноста на полицијата ме потсетуваат на една далечна роднина што ја имам, така малку од оние експерти што се а не се излезени од дома од кога се родени. Сител затруена нормално им дроби на моите абе здравствово видете какво е, не знам зошто само се жалите, инвестиции има, ене нов акцеларатор пуштиле во употреба, па нови некои си методи употребувале, не знам што таму, утопија муабети. Пред некоја недела на маж и му се слоши, нешто слезенка, не знам што, го носат со брза помош, го хоспитализираат и после 3-4 дена ја гледаш роднинава - леле здравствово и клиникине какви ни се :sick::sick::sick::sick::sick::sick::sick:

Иста ситуација имаме и тука.

Во Ѓорче на протестите за убиството на Ангел беше како да си се нашол среде воена операција на САД во Авганистан, цела населба беше во чад, пламен и се трчаше по дворови за да се засолнат луѓето од кучињата на генетскана деформација Гоца, само што тогаш за народов тие беа македонски синови, без разлика што повеќе од пола од нив немаат лекарско :) Скроз истата полиција е и тогаш и сега само проблемот кај повеќето е што ова им е прво излегување од дома и судир со истата и имаш реакции како случајот погоре, единствена разлика е само што работодавецот е друг.
Еве, да видиш со кого се објаснуваме и јас и ти, на кого пробаме да му докажеме дека додека цела декада сисал под маса и гутал, имало луѓе кои јаделе пендраци на демонстрации.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Не знам зашто сте се фатиле за спогодбава, спогодбава е меѓурешение, дур да ја убутаат државичкава у НАТО.

После тоа нови преговори, нов медијатор и слично. Грците нема да престанат да се иживљаваат врз ова население. Неа Демократиа доаѓа на власт, така да ние ќе си изгласаме Северна, за да за 10-15 години си добиеме ново име: Централна Балканска Република, Илирида можеби ...

Прочитајте или барем потрудете се да дознаете што се пишува во договорот со Бугарија, Грција, Тиранска платформа, за сите си има место. На крај ќе испадне дека државава е правена ради егзодус на невино албанско население низ цела екс Македонија.

Кој застанува во одбрана на овој срамен договор подржува фашизам во 21 век, се дигна толку галама за Албанци во една енциклопедија, сега се мижи во обезличување на еден народ и уништување на националниот карактер на државава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom