Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2008
Мислења
10.671
Поени од реакции
11.892
Фала Курцу

https://www.telegraph.co.uk/politics/2018/06/18/austria-threatens-macedonia-name-deal-eu-divisions-migration/

Austria is threatening to sabotage the hard-won Macedonia name deal unless the European Union ends membership talks with Turkey, in the latest sign of deep divisions in a bloc riven with discord over migration.
Фала Курцу x2

Ма да нема врска со случувањата во Македонија, плавите жолтици и вака и така ќе си го усвојат договорот за велепредавство.

Останува на Хорхе и на пвеводбениците да покажат дали останало нешто од патвиотизмот нивен кој го глумеа 11 години, или до последен милиграм го продале на СЈО.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Да бидеме малку објективни кога критикуваме, значи една работа е да се критикува целокупниот преговарачки процес а друга работа е да се критикува договореното.
Според мене, ако гледаме реално на работите и фактичката ситуација, Заев и оваа власт не наследи најповолна преговарачка позиција, и од таму земено не беше за изненадување лош исход за нас на крајот. Значи ние сме во загуба уште кога сме почнале да преговараме. Низ годините сме дошле и до поповолни позиции за условно кажано добар договор за нас, кога би се зеле целокупните околности. Последниве десетина години ние практично се доведовме во позиција Грција да шутира пенал во 89' минута од натпреварот.

Она што беше за очекување од оваа власт а не го исполни е изнудување колку што е можно подобар договор, согласно околностите. Спротивно на тоа, според мене ова е крајно лошо решение затоа што договорот излегува надвор од рамката која што првично беше поставена во преговарачкиот процес. Значи ние не само што менуваме име ами се договараме и за идентитетски прашања. Она што не требаше да се дозволи е "ерга омнес" решението. Гледате и самите дека ваквото решение со себе повлекува уште еден куп други подрешенија кои се наметнуваат како обврска за нас. Ваквиот договор и немаше да изгледа толку лошо без "ерга омнес"

За крај, за оние тврдокорни националисти, реалноста е дека ние не влегуваме ни во Нато ни во Еу без договор со Грција. Друга реалност е дека каскаме зад сите во регионот кога се во прашање евроатланските интеграции а бевме лидери пред десетина години. Од тогаш па до сега, Бугарија и Романија влегоа во ЕУ, Албанија во Нато, Хрватска во ЕУ, Црна Гора и Србија почнаа преговори и се далеку пред нас. Ние моментално сме на рамниште со Босна и Косово, можеби малку понапред, но кај да е ќе не стигнат и тие ако ситуацијата остане статус кво. Значи ако почнеме преговори со Еу ние ќе ги водиме паралелно со Албанија, до пред дестина години бевме заедно со Хрватска.
Ние самите во овој циклус на самостојност од триесетина години се доведовме до свршен чин. Договорот со Грција е таков каков што е, потпишан и нема враќање. Периодот што следи е можеби најклучниот период за иднината на оваа држава од нејзината самостојност. Го отфрлиме ваквиот договор ќе треба да бараме алтернативи на Нато и Еу во ситуација кога ќе бидеме опкружени со земји членки на овие две организации. Кои се тие алтернативи никој не зборува.

Затоа реално е да се критикува договорот, јас сум апсолутно против и сум незадоволен, но кога ќе ставиме се на куп од целата оваа шах позиција невозможно е да излеземе како победници. Работава е земи или остави, ако почекаме уште малку влегуваме во еден турбулентен период без јасна перспектива и магловита иднина. Дека ќе биде подобро тоа тешко.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
@Peja989 ги бранеше полицајците кога сите фрлаа боја накај нив, just saying. Башка ај да не потенцирам мада ќе потенцирам посилно е од мене, друштвово што ти го лајкна постот, лани Пеџа го лајкаше кога ги бранеше само толку меморијата, така најлесно се приметува на темава кој е критички настроен а кој е како Ламборгини во еднонасочна улица.
Ааабе Фрос, си нашла и ти на тиквар да му објаснуваш, член кој цитира само колку да се испосере, да исфорсира некој пост и тоа е тоа. Малку да прогугла ќе види колку сум серел у темава за џандари @MKD123 еве ти мисир еден дел барем, да прочиташ и види од која година се.

Се слагам, безредие е и тоа и јас го осудив фарбањето.
Еве ти, 11ти март 2017та, тиквар!
И да, при први протести кога ќе дојде есдеес на власт само сакам да се постави ебр (пошто сега ќе бидат под команда на есдеес) и да забрани движење па кога ќе почне да се оди кон нив, да лупаат пендраци по колена, да кршат клучни коски и во тој момент нив да им помине пред очи моментот кога седеле дома и се смееле кога мене ме бркале и удирале специјалци пошто сум демонстрирал за Тамара, Нешковски, убиството во Ѓорче, Талант, екстерно.

Тогаш изговорот за нарушување на устав (загарантирано слободно движење) беше „абе ти кажале кај да одиш и таму ќе одиш, нема ти што да се курчиш, полиција е тоа“.
1
Иначе, да си ми ги читал постовите а верувам дека НЕ си ми ги читал, ќе си знаел дека дефинитивно не оправдувам криминал и презирам курвино однесување од поддржувачи на есдеес (не сите, али ги има такви, насекаде), само колку да се смени власта, по секоја цена.
Еве ти мисиру еден и од 2016та.
Ниту едните, ниту другите имаат право да се повикуваат на народот од две причини:
1. Разликата меѓу опозиција и позиција е мала
2. Има солиден број кои што не се излезени на гласање

Затоа, двајцата лидери, и останати партиски куропушачи сфе да им ебам на дпмне и на есдеес треба да заќутат и да престанат да умараат со тоа „ама народот“.

И двете страни ствараат тензија и револт и двете страни само се јачаат и буквално би се убиле брат со брат, татко со син поради тоа што се различна партија, само за да докаже кој е поголем патриот, на мајка им патриотска да им го набијам.
еве ти март 2017та, што мислам за куропушачите од есдеес.
Не, јас не фрлам кал по него пошто не сум сигурен во него, туку затоа што сум сигурен во насилноста на владеењето на дпмне/есдеес. Два саати дискутираме на темава и уште не сфати што сакам да ти кажам? Дека есдеес е вана би дпмне, како и нивните членови. Никаде ги нема 10 години и оддеднаш, кога излегоа бомбите почнаа да го дудлаат на фб како биле против режим а на пола протест немаат излезено. Сфаќаш? Класични лиглиња кои чекаат да се напикаат во администрација.

Не не, „не да е“ туку е два дена пред избори, тоа е пичкарски едноставно. Излагаат на прес, изненаѓени и увреѓени а се во партија која во предизборна кампања има дека сака да забрани со закон предизборна коалиција и они као се wowowowowowo не коалицираме предизборно. Ако тоа не е превидно и исценирано, не знам што е, искрено.

Сум нашол и јас со глупак да се објаснувам, крши глава, кретен.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.288
Поени од реакции
18.114
Да бидеме малку објективни кога критикуваме, значи една работа е да се критикува целокупниот преговарачки процес а друга работа е да се критикува договореното.
Според мене, ако гледаме реално на работите и фактичката ситуација, Заев и оваа власт не наследи најповолна преговарачка позиција, и од таму земено не беше за изненадување лош исход за нас на крајот. Значи ние сме во загуба уште кога сме почнале да преговараме. Низ годините сме дошле и до поповолни позиции за условно кажано добар договор за нас, кога би се зеле целокупните околности. Последниве десетина години ние практично се доведовме во позиција Грција да шутира пенал во 89' минута од натпреварот.

Она што беше за очекување од оваа власт а не го исполни е изнудување колку што е можно подобар договор, согласно околностите. Спротивно на тоа, според мене ова е крајно лошо решение затоа што договорот излегува надвор од рамката која што првично беше поставена во преговарачкиот процес. Значи ние не само што менуваме име ами се договараме и за идентитетски прашања. Она што не требаше да се дозволи е "ерга омнес" решението. Гледате и самите дека ваквото решение со себе повлекува уште еден куп други подрешенија кои се наметнуваат како обврска за нас. Ваквиот договор и немаше да изгледа толку лошо без "ерга омнес"

За крај, за оние тврдокорни националисти, реалноста е дека ние не влегуваме ни во Нато ни во Еу без договор со Грција. Друга реалност е дека каскаме зад сите во регионот кога се во прашање евроатланските интеграции а бевме лидери пред десетина години. Од тогаш па до сега, Бугарија и Романија влегоа во ЕУ, Албанија во Нато, Хрватска во ЕУ, Црна Гора и Србија почнаа преговори и се далеку пред нас. Ние моментално сме на рамниште со Босна и Косово, можеби малку понапред, но кај да е ќе не стигнат и тие ако ситуацијата остане статус кво. Значи ако почнеме преговори со Еу ние ќе ги водиме паралелно со Албанија, до пред дестина години бевме заедно со Хрватска.
Ние самите во овој циклус на самостојност од триесетина години се доведовме до свршен чин. Договорот со Грција е таков каков што е, потпишан и нема враќање. Периодот што следи е можеби најклучниот период за иднината на оваа држава од нејзината самостојност. Го отфрлиме ваквиот договор ќе треба да бараме алтернативи на Нато и Еу во ситуација кога ќе бидеме опкружени со земји членки на овие две организации. Кои се тие алтернативи никој не зборува.

Затоа реално е да се критикува договорот, јас сум апсолутно против и сум незадоволен, но кога ќе ставиме се на куп од целата оваа шах позиција невозможно е да излеземе како победници. Работава е земи или остави, ако почекаме уште малку влегуваме во еден турбулентен период без јасна перспектива и магловита иднина. Дека ќе биде подобро тоа тешко.
Абе ти си ги разбирал работиве, само оти пишуваш фермани не те читам.

Значи од сиот текст како што разбрав ние сме на ниво на нефункционални држави како Босна и Косово.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Еве ти и 2015та, што мислам за поборникот богац и останата есдеес багра, тиквар еден.


ДиКеј,

фчера у кафана...или прееска, сеедно, позади мене седеше претседателот на сдмм, да не го именувам. Дечкото ја нарача „Пада Влада“, ја пееше, играше, се маваше у груди...

Е сеа, матер ви јебам. Студенти протестираат, хонорарци протестираат, радници чат-пат и ако, велам АКО по некоја случајност се случи промена на власт, ќе си ја препишете како заслуга а вие само по кафани сте бе матер ви ебам неспособна и се мавате у груди на песни ко пада влада, бела чао и бандиера роса, пичка ли ви неспособна...

Нигде ги нема 10 години и „буткаат власт“, во кафана. Море мамицата....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.142
Поени од реакции
21.780
I so napraj sega Peja, gi uplasi drugite da ne pisat. A subo si bea rasprikazani, toa teorii na zagovor, toa teski analizi, pofalbi, poplaki. Od se po nesto. Sega stama:(
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.328
Поени од реакции
6.850
Ме извади од такт тоа тикварот со глупостите што ги изнапиша.
Куртон прибери се, не изигравај тука некој шериф и паметњакович. Си имаше убаво пишано ти. Не ме интересира ти дали си бранел полиција и што си пишивал порано. Ради твојот циничен коментар ти го пишав тоа. Со твојот смрден и циничен коментар сакаше да ја релативизираш реакцијата на полицијата. Беше на протестот да видиш што усвари се случуваше? Види уште вечерта што имам пишано. Не смее бре ради 30 дечишта некој партиски куртон у полиција да истури 30 шок бомби и солзавци (и притоа да изнакажат срамни лаги) врз недолжни луѓе кои беа далеку од овие 30 проблематични. Ти сваќаш бе дека никој од тие 30 хулигани не беше повреден. Дека полицијата наместо со нив да се справува пукаше во жена парк. А овие беа на улица и бегаа накај триумфална по улицата. Родители и мали деца имаше во тој дел и џандарите многу добро го знаеа тоа, а ти пишуваш цинични коментари. И кај виде дека сум ти пишал за било која партија? Ти пишав само кога веќе такви цинични коментари ставаш видеа од полиција, можеш слободно да стаиш и од шарените и другите партиски и да споредиш каков ќотек јадеше тогаш полицијата. Убаво си пишав дека само на непартиски протести полицијата го гази народот и секако по утакмици.
И на крај баш ме заболе за партиските војници што ставиле лајк. Не ме интересира дали на некој ќе му се допаѓа тоа што го пишувам или не.
Ти си тој што сакапе да релативизираш употреба на шок бомби и солзавци врз постсри луѓе и мали деца од кои некои немаа ни 7-8 години. Да го гледаше тоа што јас го гледав у жена парк, а и по утакмици ќе ти беше срам да го пишеш тој циничен коментар.
 
E

Epsilon

Гостин
ama seto toa pajga vo voda i roditelite si snosat odgovornost za toa so nosat deca na mitinzi kade sto moze da nastane bilo sto. Bidete srekjni sto se olku meki od policijata, imam videno i polosho od ova. Ne deka ja opravduvam policijata ovde ili branam nekogo, se e politika, a politikata e kurva. :)


Znaci ushte ednas da povtoram, koj sovesen roditel go nosi maloto dete na mitinzi?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.483
Поени од реакции
28.801
Vie nevini shareni dushicki ne se pravite deka ne se mavashe po kordonot so bekatonki. Inaku kako bi imalo tolku povredeni policajci?
Togas i vie isto negiravte deka mavavte po policija, i vie isto vadevte fake sliki.
Isto piskavte MAVATE PO NAROD, so taa razlika sho togas mediumite bea na vasa strana oti vasiot spasitel "potegna vrski".
A da i plus seedno vi bese koa se kinea makedonski znaminja od jarboli. Toa bese "demokratija".
Samo da ve potsetam, da ne mislite deka so holier than thou stavov ke postignete nesto.

P.s postov ne se odnesuva na Peja.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Да бидеме малку објективни кога критикуваме, значи една работа е да се критикува целокупниот преговарачки процес а друга работа е да се критикува договореното.
Според мене, ако гледаме реално на работите и фактичката ситуација, Заев и оваа власт не наследи најповолна преговарачка позиција, и од таму земено не беше за изненадување лош исход за нас на крајот. Значи ние сме во загуба уште кога сме почнале да преговараме. Низ годините сме дошле и до поповолни позиции за условно кажано добар договор за нас, кога би се зеле целокупните околности. Последниве десетина години ние практично се доведовме во позиција Грција да шутира пенал во 89' минута од натпреварот.

Она што беше за очекување од оваа власт а не го исполни е изнудување колку што е можно подобар договор, согласно околностите. Спротивно на тоа, според мене ова е крајно лошо решение затоа што договорот излегува надвор од рамката која што првично беше поставена во преговарачкиот процес. Значи ние не само што менуваме име ами се договараме и за идентитетски прашања. Она што не требаше да се дозволи е "ерга омнес" решението. Гледате и самите дека ваквото решение со себе повлекува уште еден куп други подрешенија кои се наметнуваат како обврска за нас. Ваквиот договор и немаше да изгледа толку лошо без "ерга омнес"

За крај, за оние тврдокорни националисти, реалноста е дека ние не влегуваме ни во Нато ни во Еу без договор со Грција. Друга реалност е дека каскаме зад сите во регионот кога се во прашање евроатланските интеграции а бевме лидери пред десетина години. Од тогаш па до сега, Бугарија и Романија влегоа во ЕУ, Албанија во Нато, Хрватска во ЕУ, Црна Гора и Србија почнаа преговори и се далеку пред нас. Ние моментално сме на рамниште со Босна и Косово, можеби малку понапред, но кај да е ќе не стигнат и тие ако ситуацијата остане статус кво. Значи ако почнеме преговори со Еу ние ќе ги водиме паралелно со Албанија, до пред дестина години бевме заедно со Хрватска.
Ние самите во овој циклус на самостојност од триесетина години се доведовме до свршен чин. Договорот со Грција е таков каков што е, потпишан и нема враќање. Периодот што следи е можеби најклучниот период за иднината на оваа држава од нејзината самостојност. Го отфрлиме ваквиот договор ќе треба да бараме алтернативи на Нато и Еу во ситуација кога ќе бидеме опкружени со земји членки на овие две организации. Кои се тие алтернативи никој не зборува.

Затоа реално е да се критикува договорот, јас сум апсолутно против и сум незадоволен, но кога ќе ставиме се на куп од целата оваа шах позиција невозможно е да излеземе како победници. Работава е земи или остави, ако почекаме уште малку влегуваме во еден турбулентен период без јасна перспектива и магловита иднина. Дека ќе биде подобро тоа тешко.
od od sekoja pozicija moze da se izvlece polza i od sekoja sostojba moze da se izleze kako pobednik... primeri vo istorijata ima mnogu.... samo trebaat umni i hrabri vladeteli i slozen narod
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom