Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Грците имаат протнато и добра приказна за пред светските медиуми. Тие кога пишуваат за спорот и прават обид да се објаснат позициите околу прашањето, како извор на проблемот не посочуваат нас. Пред светот се раскажува само нивната страна од приказната, и гледате до каде тоа ги донесе. Едно апсурдно прашање како ова успееа да го наметнат како регионален проблем кој што ја загрозува безбедноста а ние сме факторот на дестабилизација.

Од наша страна грешка се направи уште на почетокот, кога при формирањето на државата се повикавме на античкото минато. До тогаш а и сега, пред светот Грција се смета за наследник на тој дел од историјата. Не битно дали се во право или не, во современата светска литература Грција е ставена како држава наследник на тој антички свет, и е даден ексклузивитет да го користи како извор на нејзиниот идентитет од страна на Западните држави.

Ние во случајов одиме со главата во ѕид. Нашиот историски фокус требаше да биде поновата историја и стремежот за создавање на сопствена држава. Нашиот дел од приказната околу спорот со името е изоставен и тоа е делумно наша грешка. Имаме аргументи а не ги користиме пред светот. Нас светот не гледа како вештачка творба, узурпатор на историјата на соседите. Ние самите со себеси немаме внатрешно расчистено со идентитетските прашања, затоа делуваме толку ранливо на туѓи влијанија и нашите позиции во преговорите се распаѓаат како кула од карти.
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
77
Поени од реакции
83
Јас пак ќе кажам, за Македонија не треба да се двоумите. Толку станавте гласни со промената на власта во државава а пред тоа како да не постоевте, никаде ве немаше. Дојде зз на власт, се појавивте со смешни собири пред странски амбасади во групи од по 10-15 луѓе и сега кога доаѓа до опција за промена на државно име ти ми викаш дека не знаеш дали ќе дојдеш а не ни знаеш за организирано доаѓање во државава?





Не можам да ти опишам на колку нивоа е смешно ова што го имаш пишано, дека Македонија ќе крахирала без дијаспората. Си прочитал нешто некаде ама не си дочитал. Парите се испраќаат, ама се испраќаат за живот а не како инвестиција. Ако ти на братучед ти му дадеш 50 евра за патики е твое ама друго е да вложиш 50 евра. Три секунди гуглање ти треба за да дојдеш до оваа изјава на оној Богоев или како и да се викаше од 2014та.

Едит:
Прегледај го приврзокот 192303
Povtorno se fati za dijasporata?

Eve jas kako eden od mnogute pripadnici na dijasporata, ako se prifati promena na Ustav ( nebare Grcija ne porazila voeno i ima pravo da nalaga pravila propisi i da diktira vnatresno ureduvanje na Makedonija) , seriozno razmisluvam da go napravam slednovo :

1. Pasosot mi istekuva 2020 godina. Namesto da izvadam nov, seriozno razmisluvam da baram otpust od drzavjanstvo na Makedonija, i odbivam pasos i licna karta so Severna Makedonija. (Da imam dvojno drzavjanstvo, od EU drzava , i moeto vtoro drzavjanstvo ne e Bugarsko)

2. Prethodno se razbira bi gi razresil site pravno imotni odnosi vo vrska so privatnata sopstvenost koja ja poseduvam na teritorija na MKD .Istata po praven odnos bi pripadnala na stranec koj ima privatna sopstvenost vo MKD.

Rezultat :. Ete ti eden pomalku od t.n (velam) Makedonska nacionalnost pomalku vo drzavata.

I iskreno veruvam ne sum edinstveniot so ova razmisluvanje.....

.... potoa neka vi se mnozat Bugarite i Albancite vo "Severna Makedonija" , za 20 godini od nemanje dostoinstvo i zdrav mozok, ke zgasne i Makedonecot , kako i nikogas da ne postoel, stanuvajnki amforna masa, malcinstvo na svoja teritorija.

Ova sto go pravi Grcija so Makedonija e razdor na svrznoto tkivo na Makedonskata Nacija. Zalno e sto nekoi toa ne go gledaat taka...

A sekoj koj misli deka dogovorot jakne nesto i gi unificira Makedoncite.... Gospod da mu e na pomos.:popce:

Pozdrav...
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
Имало и нешто добро во договоров :D

„Доколку овој договор НЕ СТАПИ НА СИЛА, во целост и секоја од неговите одредби поединечно, нема да има понатамошно дејство или примена - привремено или на друг начин - и нема да обврзува ниту една од страните, на ниеден начин“
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.933
Поени од реакции
15.953


Грците имаат протнато и добра приказна за пред светските медиуми. Тие кога пишуваат за спорот и прават обид да се објаснат позициите околу прашањето, како извор на проблемот не посочуваат нас. Пред светот се раскажува само нивната страна од приказната, и гледате до каде тоа ги донесе. Едно апсурдно прашање како ова успееа да го наметнат како регионален проблем кој што ја загрозува безбедноста а ние сме факторот на дестабилизација.

Од наша страна грешка се направи уште на почетокот, кога при формирањето на државата се повикавме на античкото минато. До тогаш а и сега, пред светот Грција се смета за наследник на тој дел од историјата. Не битно дали се во право или не, во современата светска литература Грција е ставена како држава наследник на тој антички свет, и е даден ексклузивитет да го користи како извор на нејзиниот идентитет од страна на Западните држави.

Ние во случајов одиме со главата во ѕид. Нашиот историски фокус требаше да биде поновата историја и стремежот за создавање на сопствена држава. Нашиот дел од приказната околу спорот со името е изоставен и тоа е делумно наша грешка. Имаме аргументи а не ги користиме пред светот. Нас светот не гледа како вештачка творба, узурпатор на историјата на соседите. Ние самите со себеси немаме внатрешно расчистено со идентитетските прашања, затоа делуваме толку ранливо на туѓи влијанија и нашите позиции во преговорите се распаѓаат како кула од карти.
не е баш така, тоа е нова работа, од влезот на Грција во ЕУ почна да го форсира нивното внатрешно име Хелениц Републик за надворешно ...
Друго и најважно, не може само македонците од вардарска Македонија да немаат антички континуитет а сите други да имаат ( срби, хрвати...)... да не сме дошле од Карпатите со ЧАРТЕР летови ???
јасно е и тоа, затоа сега се отпажа западнокарпатската шема и ќе не прават блгаари иаако воопшто немаме сличен јазик со блгаарскиот..
Пази сега, иако во почеток по распадот на СФРЈ се бунеа, ЕУ го проголта и прифати и српскиот и хрватскиот јазик, сега и црногорскиот, а демек македонскиот бил вештачки, модифициран блгарски :mad:...
кога имаме мочковци на власт ќе не праават будали... Грешката е што 1992 не си го избравме Анте Марковиќ за премиер на влада, се ќе беше подруго...
човек кој на Грција за време на СФРЈ и воведе ВИЗЕН РЕЦИПРОЦИТЕТ
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.007
Povtorno se fati za dijasporata?

Eve jas kako eden od mnogute pripadnici na dijasporata, ako se prifati promena na Ustav ( nebare Grcija ne porazila voeno i ima pravo da nalaga pravila propisi i da diktira vnatresno ureduvanje na Makedonija) , seriozno razmisluvam da go napravam slednovo :

1. Pasosot mi istekuva 2020 godina. Namesto da izvadam nov, seriozno razmisluvam da baram otpust od drzavjanstvo na Makedonija, i odbivam pasos i licna karta so Severna Makedonija. (Da imam dvojno drzavjanstvo, od EU drzava , i moeto vtoro drzavjanstvo ne e Bugarsko)

2. Prethodno se razbira bi gi razresil site pravno imotni odnosi vo vrska so privatnata sopstvenost koja ja poseduvam na teritorija na MKD .Istata po praven odnos bi pripadnala na stranec koj ima privatna sopstvenost vo MKD.

Rezultat :. Ete ti eden pomalku od t.n (velam) Makedonska nacionalnost pomalku vo drzavata.

I iskreno veruvam ne sum edinstveniot so ova razmisluvanje.....

.... potoa neka vi se mnozat Bugarite i Albancite vo "Severna Makedonija" , za 20 godini od nemanje dostoinstvo i zdrav mozok, ke zgasne i Makedonecot , kako i nikogas da ne postoel, stanuvajnki amforna masa, malcinstvo na svoja teritorija.

Ova sto go pravi Grcija so Makedonija e razdor na svrznoto tkivo na Makedonskata Nacija. Zalno e sto nekoi toa ne go gledaat taka...

A sekoj koj misli deka dogovorot jakne nesto i gi unificira Makedoncite.... Gospod da mu e na pomos.:popce:

Pozdrav...
Да ама ние сакаме пари овде во Северна, роаминг и пасош за кидање плус и да ни дадат да тргуваме на странски берзи (моја лична потреба). Вие само праќате 2 милијади долари ние сакаме уште пари. Така да се шиткаме овде, ни се може, пари ни требаат. Вие сте вие имате пари, ни немаме. Гласаме само за пари...
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
77
Поени од реакции
83
Да ама ние сакаме пари овде во Северна, роаминг и пасош за кидање плус и да ни дадат да тргуваме на странски берзи (моја лична потреба). Вие само праќате 2 милијади долари ние сакаме уште пари. Така да се шиткаме овде, ни се може, пари ни требаат. Вие сте вие имате пари, ни немаме. Гласаме само за пари...
Postov ti e ironicen mislam.
Sledstveno taka i ke ti odgovoram.
Vo moeto momentalno zivealiste, koe e na teritorija na EU, sekoj den stanuvame nautro i prva rabota koja sekoj ja pravi e da izleze od svojot dom, i trk vo park.
Site sobirame banknoti od 500 evra, bidejki istite ni rastat na drvjata po parkovite.
So EU nema zafrkancija.
Ajde mozebi i vo Severna Makedonija, ke posadat drvja od isto seme ko ovie od EU. Pa taka ke si imate i vie evra koi rastat na granka.:lolzz: I site srekni i veseli .....
Se razbira poradi "500 evra mesecno" - vetuvanjeto od Zaev, sekoj ke moze da zeme samo edna banknota mesecno, ama toa samo na pocetok, ke ima tranzicionen period....

Semeto od Grcija ke go uvezat najverojatno ....:sramezliv:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Povtorno se fati za dijasporata?

Eve jas kako eden od mnogute pripadnici na dijasporata, ako se prifati promena na Ustav ( nebare Grcija ne porazila voeno i ima pravo da nalaga pravila propisi i da diktira vnatresno ureduvanje na Makedonija) , seriozno razmisluvam da go napravam slednovo :

1. Pasosot mi istekuva 2020 godina. Namesto da izvadam nov, seriozno razmisluvam da baram otpust od drzavjanstvo na Makedonija, i odbivam pasos i licna karta so Severna Makedonija. (Da imam dvojno drzavjanstvo, od EU drzava , i moeto vtoro drzavjanstvo ne e Bugarsko)

2. Prethodno se razbira bi gi razresil site pravno imotni odnosi vo vrska so privatnata sopstvenost koja ja poseduvam na teritorija na MKD .Istata po praven odnos bi pripadnala na stranec koj ima privatna sopstvenost vo MKD.

Rezultat :. Ete ti eden pomalku od t.n (velam) Makedonska nacionalnost pomalku vo drzavata.

I iskreno veruvam ne sum edinstveniot so ova razmisluvanje.....

.... potoa neka vi se mnozat Bugarite i Albancite vo "Severna Makedonija" , za 20 godini od nemanje dostoinstvo i zdrav mozok, ke zgasne i Makedonecot , kako i nikogas da ne postoel, stanuvajnki amforna masa, malcinstvo na svoja teritorija.

Ova sto go pravi Grcija so Makedonija e razdor na svrznoto tkivo na Makedonskata Nacija. Zalno e sto nekoi toa ne go gledaat taka...

A sekoj koj misli deka dogovorot jakne nesto i gi unificira Makedoncite.... Gospod da mu e na pomos.:popce:

Pozdrav...

Тоа е тоа, ако се дешава нешто лошо со државава ни се обраќате со „нека ВИ се множат“ а не „нека НИ се множат“. Курот ве боли од 10 илјади километри оддалеченост.

Откажи се од државјанство уште сега, со такви како тебе никаде нема да стигнеме, каков и да е патот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.007
Postov ti e ironicen mislam.
Sledstveno taka i ke ti odgovoram.
Vo moeto momentalno zivealiste, koe e na teritorija na EU, sekoj den stanuvame nautro i prva rabota koja sekoj ja pravi e da izleze od svojot dom, i trk vo park.
Site sobirame banknoti od 500 evra, bidejki istite ni rastat na drvjata po parkovite.
So EU nema zafrkancija.
Ajde mozebi i vo Severna Makedonija, ke posadat drvja od isto seme ko ovie od EU. Pa taka ke si imate i vie evra koi rastat na granka.:lolzz: I site srekni i veseli .....
Se razbira poradi "500 evra mesecno" - vetuvanjeto od Zaev, sekoj ke moze da zeme samo edna banknota mesecno, ama toa samo na pocetok, ke ima tranzicionen period....

Semeto od Grcija ke go uvezat najverojatno ....:sramezliv:
Коментарот не ми се со “:D„ зошто добра дел од Македонците мислат вака а и јас не сум ептен различен. Зошто мислиш се сака во ЕУ за ПАРЕ, а и најверојатно ти си отишол во Х еу земјата за ПАРЕ. Се е за ПАРЕ па и зошто се станува Блгарчета ЗА ПАРЕ!
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
77
Поени од реакции
83
Тоа е тоа, ако се дешава нешто лошо со државава ни се обраќате со „нека ВИ се множат“ а не „нека НИ се множат“. Курот ве боли од 10 илјади километри оддалеченост.

Откажи се од државјанство уште сега, со такви како тебе никаде нема да стигнеме, каков и да е патот.
Toa Vi , e kako rezultat na polarizacija vo opstestvoto . Sekade imas sprotivstaveno mislenje.
Vi se odnesuvase , na post otpustot od MKD drzavjanstvo. Pogresno me razbra

Коментарот не ми се со “:D„ зошто добра дел од Македонците мислат вака а и јас не сум ептен различен. Зошто мислиш се сака во ЕУ за ПАРЕ, а и најверојатно ти си отишол во Х еу земјата за ПАРЕ. Се е за ПАРЕ па и зошто се станува Блгарчета ЗА ПАРЕ!
Za ljubov otidov , ne za pari.

Ne si site kako tebe, za dve cherveni .....
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
не е баш така, тоа е нова работа, од влезот на Грција во ЕУ почна да го форсира нивното внатрешно име Хелениц Републик за надворешно ...
Друго и најважно, не може само македонците од вардарска Македонија да немаат антички континуитет а сите други да имаат ( срби, хрвати...)... да не сме дошле од Карпатите со ЧАРТЕР летови ???
јасно е и тоа, затоа сега се отпажа западнокарпатската шема и ќе не прават блгаари иаако воопшто немаме сличен јазик со блгаарскиот..
Пази сега, иако во почеток по распадот на СФРЈ се бунеа, ЕУ го проголта и прифати и српскиот и хрватскиот јазик, сега и црногорскиот, а демек македонскиот бил вештачки, модифициран блгарски :mad:...
кога имаме мочковци на власт ќе не праават будали... Грешката е што 1992 не си го избравме Анте Марковиќ за премиер на влада, се ќе беше подруго...
човек кој на Грција за време на СФРЈ и воведе ВИЗЕН РЕЦИПРОЦИТЕТ
Јас говорам од оваа дистанца, тој дел од исторјата за нас е неповратен. Ние можеме да се докажуваме со Грците врз основа на наука, но кога станува збор за општоприфатената приказна пред светот, Грција е таа која што е наследник на античкото минато, вклучувајќи го и Аце Великиот. Не дека се во право, најголема веројатност е дека ни тие ни ние имаме право да се повикуваме на тој дел од историјата. Меѓутоа современата историографија запишала дека тој бил Грк. Така се изучува низ светот.
Кога Западот, Англија, Германија, Франција ја создаваше современата грчка нација и идентитет, истиот го постави врз тие основи, врз таа романтичарска идеја дека Грците се колевка на современата Западна цивилизација. Ирелевантно е тоа колку од таа приказна е точна, факт е дека современата грчка држва настанала скоро двесте години пред нашата.

Исто и за словенството. Ние можеме да пуштаме разно разни теории дека Големата преселба на народите никогаш не се случила, или барем не во тој обем за целосно да ја измени демографската карта на Балканот, на крајот тоа остануваат само теории. Повторно, светот прифатил една и таа се изучува како факт векови наназад. Тоа дека словените дошле преку Карпатите, како поминале низ големите реки како Дунав во толкава огромна бројка, не знам. Кога јас учев историја имаше една илустрација од Словен како ја поминува некоја голема река ѓоа подморница, со сламка од трска во устата, подводно. Не битно јас и ти во што веруваме, светската наука пласирала такви теории и истите се изучуваат како факти.

Ние зборуваме јазик од групата на словенски јазици, за античките македонци не се знае на кој јазик зборувале. Современата наука вели оти Александар зборувал Грчки. Еве јас денес зборувам англиски покрај македонскиот па тоа не ме прави Англичанец, така? Иако за тоа време Грчкиот бил тоа што е Англискиот за нас денес.

Забегав малку од поентата. Историјата во глобала е прашање на перспектива, а од перспектива на Светот важи Грчката приказна како вистинита, нашата делува смешно и тешко дека сме во можност да го смениме тоа.
Она на што можеме да се фокусираме е поновата историја, за која во договорот на Заев во целост се откажавме и ја прифативме Грчката теорија на нештата. Тоа е тој пораз и капитулација за кој што зборувам а мнозинството не го разбира или просто не го ни интересира.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.007
Па добар дел станале и македончета за пари. Мал дел биле присилени и затворени. Повекето за едни кондури и стан во град од Бугари станале етнички македонци. Вие сте блакански чемпиони по менуванjе на националност за нема и 100 години. Бугари,срби,бугари етнички македонци еве така 4 пати. Ова последното дури не се брои:)
Слабо ПАРЕ сте дале па не останле Македончета Блгарчета, колку е цената за да се учи секташка Блгарска Историја? Проста е како грав Блгарската историја место МК пиши БГ и се е исто како финд анд риплес на ворд. И така викаш Историја си учел? И што закључи? Дека Македонците се преваранти, Србите Сатани, Грците Цигани а Болварите треба да се на 3 мориња?:ROFLMAO:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.933
Поени од реакции
15.953
Договорот ќе се потпише во Преспа на грчка, а ќе следи ручек на македонска територија

јас па мислев да не го потишуваат во летњиковецот на цар Самуил на Змискиот Град:cool:
[DOUBLEPOST=1529078056][/DOUBLEPOST]
Јас говорам од оваа дистанца, тој дел од исторјата за нас е неповратен. Ние можеме да се докажуваме со Грците врз основа на наука, но кога станува збор за општоприфатената приказна пред светот, Грција е таа која што е наследник на античкото минато, вклучувајќи го и Аце Великиот. Не дека се во право, најголема веројатност е дека ни тие ни ние имаме право да се повикуваме на тој дел од историјата. Меѓутоа современата историографија запишала дека тој бил Грк. Така се изучува низ светот.
Кога Западот, Англија, Германија, Франција ја создаваше современата грчка нација и идентитет, истиот го постави врз тие основи, врз таа романтичарска идеја дека Грците се колевка на современата Западна цивилизација. Ирелевантно е тоа колку од таа приказна е точна, факт е дека современата грчка држва настанала скоро двесте години пред нашата.

Исто и за словенството. Ние можеме да пуштаме разно разни теории дека Големата преселба на народите никогаш не се случила, или барем не во тој обем за целосно да ја измени демографската карта на Балканот, на крајот тоа остануваат само теории. Повторно, светот прифатил една и таа се изучува како факт векови наназад. Тоа дека словените дошле преку Карпатите, како поминале низ големите реки како Дунав во толкава огромна бројка, не знам. Кога јас учев историја имаше една илустрација од Словен како ја поминува некоја голема река ѓоа подморница, со сламка од трска во устата, подводно. Не битно јас и ти во што веруваме, светската наука пласирала такви теории и истите се изучуваат како факти.

Ние зборуваме јазик од групата на словенски јазици, за античките македонци не се знае на кој јазик зборувале. Современата наука вели оти Александар зборувал Грчки. Еве јас денес зборувам англиски покрај македонскиот па тоа не ме прави Англичанец, така? Иако за тоа време Грчкиот бил тоа што е Англискиот за нас денес.

Забегав малку од поентата. Историјата во глобала е прашање на перспектива, а од перспектива на Светот важи Грчката приказна како вистинита, нашата делува смешно и тешко дека сме во можност да го смениме тоа.
Она на што можеме да се фокусираме е поновата историја, за која во договорот на Заев во целост се откажавме и ја прифативме Грчката теорија на нештата. Тоа е тој пораз и капитулација за кој што зборувам а мнозинството не го разбира или просто не го ни интересира.
не е баш така.. има разни теории, не е една.. а пред се не е античка Македонија само Александар, таа е од пред тоа а и по тоа... дури и римските колонии биле Мацедониа Прима и Мацедониа секонда... самите грци ни нудеа да ни признаат античко потекло ама да се викаме пајони... целта е укинување на македонскиот идентитет, не само кај нас туку и кај нив... па кога еден од грчката опозиција потегна дека има луѓе во грчка Македонија кој сакаат да се изјаснат како македонци, владата на Ципрас се побуни... тие ги сметаат и староседелците од грчка Македонија словенизирани грци а не словенизирани
( антички)македонци, Грција се плаши од потенцијален иредентизам кај нив, ние сме гола вода...
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.007
Јас говорам од оваа дистанца, тој дел од исторјата за нас е неповратен. Ние можеме да се докажуваме со Грците врз основа на наука, но кога станува збор за општоприфатената приказна пред светот, Грција е таа која што е наследник на античкото минато, вклучувајќи го и Аце Великиот. Не дека се во право, најголема веројатност е дека ни тие ни ние имаме право да се повикуваме на тој дел од историјата. Меѓутоа современата историографија запишала дека тој бил Грк. Така се изучува низ светот.
Кога Западот, Англија, Германија, Франција ја создаваше современата грчка нација и идентитет, истиот го постави врз тие основи, врз таа романтичарска идеја дека Грците се колевка на современата Западна цивилизација. Ирелевантно е тоа колку од таа приказна е точна, факт е дека современата грчка држва настанала скоро двесте години пред нашата.

Исто и за словенството. Ние можеме да пуштаме разно разни теории дека Големата преселба на народите никогаш не се случила, или барем не во тој обем за целосно да ја измени демографската карта на Балканот, на крајот тоа остануваат само теории. Повторно, светот прифатил една и таа се изучува како факт векови наназад. Тоа дека словените дошле преку Карпатите, како поминале низ големите реки како Дунав во толкава огромна бројка, не знам. Кога јас учев историја имаше една илустрација од Словен како ја поминува некоја голема река ѓоа подморница, со сламка од трска во устата, подводно. Не битно јас и ти во што веруваме, светската наука пласирала такви теории и истите се изучуваат како факти.

Ние зборуваме јазик од групата на словенски јазици, за античките македонци не се знае на кој јазик зборувале. Современата наука вели оти Александар зборувал Грчки. Еве јас денес зборувам англиски покрај македонскиот па тоа не ме прави Англичанец, така? Иако за тоа време Грчкиот бил тоа што е Англискиот за нас денес.

Забегав малку од поентата. Историјата во глобала е прашање на перспектива, а од перспектива на Светот важи Грчката приказна како вистинита, нашата делува смешно и тешко дека сме во можност да го смениме тоа.
Она на што можеме да се фокусираме е поновата историја, за која во договорот на Заев во целост се откажавме и ја прифативме Грчката теорија на нештата. Тоа е тој пораз и капитулација за кој што зборувам а мнозинството не го разбира или просто не го ни интересира.
Ова како го кажуваш историја фокуси, понова постара, историја е историја по дефиниција историја почува со првото писмо...а луѓе пишувале во земјава од окулу 10 век п.н.е. Али нема везе може да се скрати историја и онака нема многу корист од неа освен да се караш со комшиите. Никој не станал или се опаметил од историја...за мене лично безполесна наука во секојдневниот живот и не носи пари. Како и да е може од 2 август 1944 да почнува и да завршува со Заев Македонската историја...полесно за децата еден предмет помалку.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.007
Нели не мислиш дека со ваква "историja" би добиле да од Грците и од другите соседи? Некоj друг го ебеа и продолжуват поради лажна и вештачка или крадена историja. Oсвен тоа мислам дека моринjaта се 4 заборави Охридското море:)
Историја ти е како гаќи во лето некои си ги сака само старите некој мења ради хигиена.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Напротив, ако си ме читал би знаел дека не се идентификувам со Александар, ниту со античката македонска историја. Немам никаков проблем што имам словенско потекло, и за разлика од многу Македонци, не се срамам и не бегам од тоа.

Туку, и јас посакувам за мојата држава само убави работи, но цврсто стојам на ставот дека тоа овој договор нема да ни го донесе. Допрва ќе почнат ебаванките од Бугарите, Грците, Албанците и нашите шќиптаpи внатрешно. ЕУ е далечна перспектива која ние не ја заслужуваме, се стремиме натаму а ништо не работиме во меѓувреме. Дури и да те пикнат насила во НАТО, многу многу нема да се смени, секако ќе имаме политичка криза периодов, и да смениме и да не смениме име.

Грујо беше огледало на Македонците. Да бев на негово место кожата ќе им ја дерев, зашто така заслужуваат. Он беше премногу мек дури.
Баш напротив нема никој што да се срами со словенството. Гордост е да си словен. При опсадата на Виена да не беше Полска ќе го јадеше австро унгарија. Францускиот крал им рече далеку сме ние снаоѓајтесе. Второ да не заборавиме дека имаше три големи пакта Нато, Варшавски и на неврзаните, на два од овие три пакта лидери беа словени. Само во неврзаните членуваа 130 земји замислете која сила е таа дури ти дава и право да пушиш пура во овалната соба. Словените го држат најголемиот дел. од планетава. Еден проблем има што сме многу горделиви и секој сака да е лидер а тоа допринесува да не играат странциве. Штом еден не е лидер ништо не биднува. Европа после втора светска војна процути под америчко лидерство не смееја да зуцнат швабите и французите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom