Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
Прво се потпишува договорот, па после се реализира во фази.... Ако пак незнаеш како, присети се на рамковниот договор...
Прво ќе јадеш, па после јадењето ќе биде гладен.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Нема шанси да биде прашањето дали сте за менување на името затоа што при такво прашање секој нормален човек ќе гласа не. Ќе биде нешто во стил „Дали сте за добрососедство со Грција и влез на Македонија во НАТО и ЕУ под услов да се подпише трајното решеније во спорот со името на државата?„ Ете тука некој ќе си рече па да сум за влез во ЕУ и добрососедство но никаде не пишува дека капитулацијата е условот.
Пошто си гласен од дијаспора и имаме дискутирано на темава, ме интересираат две работи кои секако не мораш да ми ги одговориш ама јас ќе те прашам.

1. Дали ти и твоето семејство ќе дојдете во МК кога ќе се прави референдум и ќе гласате?
2. Дали знаете за некаква организација за останатите дијаспорци во Немачка со цел доаѓање во Македонија за да се гласа на референдумот?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
Пошто си гласен од дијаспора и имаме дискутирано на темава, ме интересираат две работи кои секако не мораш да ми ги одговориш ама јас ќе те прашам.

1. Дали ти и твоето семејство ќе дојдете во МК кога ќе се прави референдум и ќе гласате?
2. Дали знаете за некаква организација за останатите дијаспорци во Немачка со цел доаѓање во Македонија за да се гласа на референдумот?
На првото прашање сите го знаеме одговорот. :D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
На првото прашање сите го знаеме одговорот. :D
Да да, ко што дојде цела дијаспора да се бори за мајка маќедоња у 2001ва за време на коМфликтот.
Него, јас си прашав, чекам одговор.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Сендвичите за овој авангарда се. Затоа не се вреѓа може да те снајде полошо.
Советник од СДСМ во Охрид:

Иначе до сега на Туристичка и Јане Сандански не се плаќаше паркинг а овој вика дека ќе поевтинеле а воведува зонско :facepalm:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ех бе македончишта...

deregje
дереџе

јебало вас дереџе да ве јебе.

Иначе, тежок дебил односно бот овој Ристе.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ех бе македончишта...

deregje
дереџе

јебало вас дереџе да ве јебе.

Иначе, тежок дебил односно бот овој Ристе.
Во тренд сме биле со зонирањево:lolzz: Како небевме во тренд за туризам и плати. Само кај што треба да ни земаат сме во тренд.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.706
Поени од реакции
36.673
Договорот е ужасија. Мислам дека Грциве се смееле кога го правеле.

Само две ако може да ги наречам придобивки се за "Македонски јазик" што е општо прифатен и признат факт веќе со децении и едно полу-признавање на нација кое дури може да се каже дека е чекор назад. Сега имаме обврска секаде да се користи Macedonian/citizen of the republic of North Macedonia, и нема да смее да се користи одделно. Денес сегде се користи Macedonian.

И се разбира ја има одредбата од Привремената спогодба дека нема да не блокираат во напорите за зачленување во меѓународни сојузи. Истата одредба што ја прекршија во 2008 година.

Другото од договорот се еден куп отстапки и обврски преземени од страна на Македонија и се оставени еден куп правни дупки да можат да ни го искинат шупакот во наредните осум години дур дојдеме до вратата на ЕУ.

Има дури и една одредба за регулација на користење на топоними или во превод се забранува користење на топонимите како Солун, Воден и слично со обврска да се користат грчките.

Ова изгледа како полош договор од тој што Јапонија го има потпишано после капитулацијата во Втората светска војна.

Што преговараа изминативе месеци не можам да разберам.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.572
Поени од реакции
13.920
Не ни го прочитав целосно договорот, знаевме дека ќе е срање и претходно. Мене ме интересира дали ќе го прифатат договорот без потпис од претседател. Сите земји во светот да ратификуваат нешто што е невалидно, незаконски, противуставно. Тешко е да се замисли такво нешто, но се е можно.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Договорот е ужасија. Мислам дека Грциве се смееле кога го правеле.

Само две ако може да ги наречам придобивки се за "Македонски јазик" што е општо прифатен и признат факт веќе со децении и едно полу-признавање на нација кое дури може да се каже дека е чекор назад. Сега имаме обврска секаде да се користи Macedonian/citizen of the republic of North Macedonia, и нема да смее да се користи одделно. Денес сегде се користи Macedonian.

И се разбира ја има одредбата од Привремената спогодба дека нема да не блокираат во напорите за зачленување во меѓународни сојузи. Истата одредба што ја прекршија во 2008 година.

Другото од договорот се еден куп отстапки и обврски преземени од страна на Македонија и се оставени еден куп правни дупки да можат да ни го искинат шупакот во наредните осум години дур дојдеме до вратата на ЕУ.

Има дури и една одредба за регулација на користење на топоними или во превод се забранува користење на топонимите како Солун, Воден и слично со обврска да се користат грчките.

Ова изгледа како полош договор од тој што Јапонија го има потпишано после капитулацијата во Втората светска војна.

Што преговараа изминативе месеци не можам да разберам.

Мене ми делува ко да оделе на најлошата можна опција за нас со цел да можат да преговараат и да дојдат до некоја средина со што нашава ужасија од дипломатија, днопломатија, сфе инстантно прифатила само за добрососеЦки однос.

Ужас, јас дефинитивно одам против на референдум, мада, убеден сум дека ќе го протнат ко врел нож низ путер!
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.706
Поени од реакции
36.673
Мене ми делува ко да оделе на најлошата можна опција за нас со цел да можат да преговараат и да дојдат до некоја средина со што нашава ужасија од дипломатија, днопломатија, сфе инстантно прифатила само за добрососеЦки однос.

Ужас, јас дефинитивно одам против на референдум, мада, убеден сум дека ќе го протнат ко врел нож низ путер!
Заборавив само да додадам.

Опсегот на новото име е максимален. Дотолку е максимален што Македонија презема обврска дури "да го охрабрува приватниот сектор да го користи новото име во своите логоа, меморандуми и кореспонденција". Повеќе максимално од ова здравје. Едино да преземат обврска на челото на секој граѓанин да го истетовираат зборот "Северна". Сега ми е смешно кога ќе ми текне дека по медиуми се пишуваше дека најголемите недоразбирања биле околу опсегот на употреба. Јако сме го испреговарале опсегот, нема што.

Согласно договорот зборот "Македонија" како самостојна именка експлицитно и припаѓа на Грција и само Грција. Толку. Изрично ни се забранува да ги користиме зборот "Македонија" како самостојна именка. Државно, институции, трговски марки, географски назнаки за вина и храна. За се.

Нема заедничко користење. После ова зборот "Македонија" е нивни и само нивни.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.371
Поени од реакции
3.544
Не бе брат, ти сега си на иста линија со шиптаpите во Мк. Која жртва ја праиш жити се, шо ќе го пренесеш паразитскиот менталитет дека некој друг треба вечно да ти ги решава твоите проблеми? Така и децата ќе си ги воспитуваш?

Познавам Албанци што не подржуваат промена на име. Спореди се со нив и увиди каде си, и што си.
1. Uopste ne gi zemam vo predvid siptаrite koga go donesuvam moeto licno mislenje. Ako se poklopuva so nivnoto, toa bukvalno nisto ne znaci ni za mene ni za niv.

2. Parazitskiot mentalitet deka treba nekoj drug da mi gi resava problemite go imaa starite generacii I vladi koi go butkaa problemov pod tepih I se prepravaa deka ne postoi.
Ja zakopuvaa zemjava vo politicka I ekonomska izolacija a so toa sozdadoa I plodna pocva za instituvcionalna korupcija.
Ili uste poloso kako grujo, namerno go nosea sporot vo pogresna nasoka so potpaluvanje I prodavanje na lazna anticka pripadnost na stari neuki sirotinji I na mladi nevini osnovci koi ostanaa mozoko izmieni za cel zivot.
Ovaa vlada edinstveno se nafati da go resi problemot I da go zapocne procesot na zatopluvanje na odnosite so sosedite I vadenje na zemjata od izolacija.
I toa go pravat po cena na sopstvenata politicka kariera sto e za najgolema pocit.

3. Dali toa nekoj ke go podrzi ili otfrli resenieto na sporot ne zavisi od nacionalnosta. Mislenjeto se oformuva vo umot a toj um e nebitno dali e na siptаr ili makedonec. Bitno e samo dali mu sece.

E sega, ti se lupas u grudi I se kazuvas deka si makedonec, sin aleksandrov, patriot na zemja pomlada od tebe, nikoj nisto ne ti moze, im prkosish na sosedite I vodish inat kako malo dete, nebeski bibliski narod pandan na srbite ama dodeka si faten vo taa sizofrenija, sosedite od koi zavisis za bukvalno se sto stavas na masa I okolu masa doma, strujata sto ja koristis, kolata sto ja vozis, se povekje se odalecuvaat od tebe.
Ti lupaat prvo edna taksa, pa druga taksa, pa viza, pa druga viza pa ne te pustaat vo eu u nato.
Pagja mila makedonija vo depresija, na vlast doagja oligarhiski rezim. Pravosuden sistem odi vo kolaps. Kriminal raste, plati se smaluvaat, drzavata se zadolzuva. Se stvaraat voeni hunti koi tepaat I zatvaraat disidenti I novinari. Mila makedonija stana beter od afrika. Site od nadvor se potsmevaat I stavaat kladbi koga ke se raspadne drzavata.

Ete za srekja rezimot padna, sudstvoto uste ostana korumpirano no ne se raspadna drzavata ama sto ke pravime koga ke dojde sledniot grujo? Ke imame uste energija za revolucii? Do koga taka moi aleksandrovi sinovi?

Na makedonija I treba politicka I geo politicka stabilnost, I trebaat bliski odnosi so sosedite od koi zavisime kako bebe od cicka I I treba nadvoresno telo na koe ke se potpira sudstvoto so cel da se sprecat idni grujovci. Toa go nudat eu I nato. I ako dogovorot so grcija ni go ovozmozi ova, togas toj dogovor ke ja spreci nasava drzava od raspagjanje

Kako sto rekov pogore, ne e bitno dali si siptаr ili makedonec. Ako ti fakja crpkata podlaboko od latas I muabetite od pred kooperacija, ako imas dva reda skolo, ako imas nekogas prosetano nataka navaka da vidis sto se desava nadvor od ovaa vukojebina, ke sfatis zosto ni treba ovoj dogovor sto e mozno pobrgu.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom