Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Со тој ист пасош последните неколку години над 1 милион бугари спасот си го побараја во вистинските европски земји.
Влезе Бугарија во еу ама ете истата е,ќе влезиме и ние,уште првиот ден ќе се преполови бројот на жители.
Иста? Не е иста, Бугарија ич не е иста.[DOUBLEPOST=1528857948][/DOUBLEPOST]
Проблемот со твоето вработување е што те терат да го браниш ова,но пак ќе те прашам како ова ќе не напрајт побогати или ќе не спречит да не заминивме и да не иставаме бугарски пасоши
пс.Бугарија била поразавиена од нас од секогаш со ислучок на комунистичкиот период ние заедно економски секогаш сме биле на дното исклучок е само кога сме биле во Југославија и таму сме користеле парите од Војводина,Хрватска и Словенија,сега само пак се враќаме на старото.Инаку,пред еден век нашите во Софија се иселувале и Бугарите за разлика од нас имаат своја државна традиција уште од Берлинскиот конгрес од 1878 година а Романија е целесно уништена од комунистите таа земја пред втората светска војна била една од најбогатите во Европа не само поради нафата туку и заради фактот што била добро управувана од династијата Хоенцолерн
Ѓорѓи бе што не кажа дека си ти бе :pos:

Па јас земам објаснувам, ама @jamajka е крив, тој ме повлече за збор.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Grcive pa uste glumat nezadovolni, a ovoj crepov nas obezbedil jazik I identitet, koja parodija, dogovorov e krajno ponizuvacki , BRUKA.
 

Nro

Член од
13 јуни 2018
Мислења
75
Поени од реакции
123
Иста? Не е иста, Бугарија ич не е иста.[DOUBLEPOST=1528857948][/DOUBLEPOST]

Ѓорѓи бе што не кажа дека си ти бе :pos:

Па јас земам објаснувам, ама @jamajka е крив, тој ме повлече за збор.
Јас не сум никаков Ѓорѓи,ама пак ке замолам да ми одговориш на прашањето а ако мислиш дека во нешто од она што напишав е погрешно те молам да ме поправиш
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Јас не сум никаков Ѓорѓи,ама пак ке замолам да ми одговориш на прашањето а ако мислиш дека во нешто од она што напишав е погрешно те молам да ме поправиш
Нема да спречи иселување.

Но, барем државава ќе стане пофункционална и по поднослива за тие што живееме во неа. Затоа што нема друга сила што ќе ги натера нашиве властодршци, дали од СДСМ или ДПМНЕ, да спроведуваат реформи, ако не се морковот и стапот од ЕУ.

Затоа што вака сме само со стапот.

И дај не ми се фолирај, не сум од фчера :)
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.154
Поени од реакции
85.541
Колку бедни членови се појавија на форумов последниве 2-3 дена... и сите се држат до тоа дека само името на државата ќе се сменело, а не ги коментираат другите 32149512 точки што ги содржи договорот измеѓу Македонија и Грција, кои едно 90 до 95% се треба ние да исполниме.
Се грижеле за државата, требала да просперира, абе мрш таму бем ви материјалистичките копилиња, вие ќе сте се грижеле за иднината на државата. Отакако го симнаа Груевски од власт, до тогаш се секиравте за земјава, никој од вас не се појави кога се гласаше двојазичност во собрание, бевте скриени кога добија амнестија 800 затвореници (меѓу кои и тие од Монструм), трага не ви се знаеше кога на годишнината од Диво Насеље копитоно од Муртино појде кај човекот кој ги прогласи терористите кои убиваа наши војници за херои. Касперовци...
Па уште спинуваат, во светот ги знаеле како фиромци, сакале да бидат Македонци... ПУ да ви ја ебам семката ваша фиромска што ја носите внатре во душата, самите себеси се потчинувате. Чим човек ви даде доказ дека бевте досега Македонци, одма спинувате за материјалното.
Материјалисти
Материјалисти
Материјалисти
Луѓе без ронка ебано достоинство, само материјалното им е важно.
Утре ако сме влезеле во ЕУ и НАТО ќе престанеле ДПНЕ и СДС да крадат, ќе ги држеле на око...:pos: КОлку сте вие само бедни суштества... па кажете ми пичка му матер, ако толку се грижеа овие одозгора и водеа сметка за секого, зошто Грција банкротираше? Зошто Италија и Шпанија беа пред колапс? Дека ги држеа под режим овие во ЕУ како да трошат, што да трошат, и колку да трошат. Будалетинки.... ќе влезиме во ЕУ и НАТО и одма животот ќе се подобрел. Кур, сите во првиот момент ќе фатите патот накај Германија, Шведска, Австрија, Италија. Ај остајте ги настрана Бугарија и Романија, кажете ми колку Чеси, Полјаци, Хрвати чистат тоалети по западниве земји?
Мизерии бре, абе ќе дочекате длабока старост, ќе си влезете 2 метри под земја, тој живот како во Германија и Шведска нема да го видите овде, ебан факт. Како прво треба ние како народ да се промениме од корен, па потоа да размислуваме дали ќе не биде или не... Германците пред 80 години беше распадната и поделена земја, али пичка му мајчина народиште се бе, работноспособно, од темел си ја изградија државата. Ние овде сме научени од времето на Тито на државна цицка, во Југославија убаво се живеело, 13та плата, флегми, улежани, не сте знаеле една држава да дочувате... и сега си мислите со влез во ЕУ и НАТО ќе процвета државата... кур, сите патот ќе фатите по западните земји. Затоа и се тапшате по рамо дека овој договор е добар за нас, знаете дека единствена добивка што ќе ја имате од влез во ЕУ и НАТО ќе биде што побрзо џаде да фатите одовде. Ве заболе вас пичната жила за Македонија.

Материјалисти, Саше Политико тип на луѓе, со убедување само дека името на државата се променило, ништо друго.
Со новиов договор дури и АСНОМ го ставаме под прашање... ние фактички незнаеме од кога постоиме како народ искрено. Се откажуваме од оние Македонци од Егејска Македонија, од Пустец, од оние Македонци кои живеат во Бугарија.

Ќе ме направите хардкор ВМРОвец, послушник на Грујо, лижигз на Мијалков... ама кој сум бе јас на вас да ви се правдам.

Погледнете ја фотографијава, во голема резолуција е...


Овде на овој гроб има човек кој потекнува од селото на татко ми, човек кој го носи презимето кое моментално јас го носам, човек кој со своите 11 соселани дале живот за вас гојда. Можеби и не успеале во целта, али пробале да направат нешто да сменат, не седеле со скрстени раце како вас, чекајќи некои педери од ЕУ и НАТО да направат нешто за вас.
Флегми
Материјалисти
Сељаци
Луѓе без достоинство, исто ниво како оние селаните од Темјаник, само што тие се такви родени, вие глумите некаква си авангарда, вие сте биле од Господ учени луѓе, а всушност сте мали, ситни мизерни души.
Сите што се радувате на овој договор сте ова погоре што го пишав, "луѓе" без ронка достоинство.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Ако во Грција има провинција Македонија административно поделена на Западна, Централна и Источна нели името Република Северна Македонија е поиредентистичко отколку Република Македонија??
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Колку бедни членови се појавија на форумов последниве 2-3 дена... и сите се држат до тоа дека само името на државата ќе се сменело, а не ги коментираат другите 32149512 точки што ги содржи договорот измеѓу Македонија и Грција, кои едно 90 до 95% се треба ние да исполниме.
Се грижеле за државата, требала да просперира, абе мрш таму бем ви материјалистичките копилиња, вие ќе сте се грижеле за иднината на државата. Отакако го симнаа Груевски од власт, до тогаш се секиравте за земјава, никој од вас не се појави кога се гласаше двојазичност во собрание, бевте скриени кога добија амнестија 800 затвореници (меѓу кои и тие од Монструм), трага не ви се знаеше кога на годишнината од Диво Насеље копитоно од Муртино појде кај човекот кој ги прогласи терористите кои убиваа наши војници за херои. Касперовци...
Па уште спинуваат, во светот ги знаеле како фиромци, сакале да бидат Македонци... ПУ да ви ја ебам семката ваша фиромска што ја носите внатре во душата, самите себеси се потчинувате. Чим човек ви даде доказ дека бевте досега Македонци, одма спинувате за материјалното.
Материјалисти
Материјалисти
Материјалисти
Луѓе без ронка ебано достоинство, само материјалното им е важно.
Утре ако сме влезеле во ЕУ и НАТО ќе престанеле ДПНЕ и СДС да крадат, ќе ги држеле на око...:pos: КОлку сте вие само бедни суштества... па кажете ми пичка му матер, ако толку се грижеа овие одозгора и водеа сметка за секого, зошто Грција банкротираше? Зошто Италија и Шпанија беа пред колапс? Дека ги држеа под режим овие во ЕУ како да трошат, што да трошат, и колку да трошат. Будалетинки.... ќе влезиме во ЕУ и НАТО и одма животот ќе се подобрел. Кур, сите во првиот момент ќе фатите патот накај Германија, Шведска, Австрија, Италија. Ај остајте ги настрана Бугарија и Романија, кажете ми колку Чеси, Полјаци, Хрвати чистат тоалети по западниве земји?
Мизерии бре, абе ќе дочекате длабока старост, ќе си влезете 2 метри под земја, тој живот како во Германија и Шведска нема да го видите овде, ебан факт. Како прво треба ние како народ да се промениме од корен, па потоа да размислуваме дали ќе не биде или не... Германците пред 80 години беше распадната и поделена земја, али пичка му мајчина народиште се бе, работноспособно, од темел си ја изградија државата. Ние овде сме научени од времето на Тито на државна цицка, во Југославија убаво се живеело, 13та плата, флегми, улежани, не сте знаеле една држава да дочувате... и сега си мислите со влез во ЕУ и НАТО ќе процвета државата... кур, сите патот ќе фатите по западните земји. Затоа и се тапшате по рамо дека овој договор е добар за нас, знаете дека единствена добивка што ќе ја имате од влез во ЕУ и НАТО ќе биде што побрзо џаде да фатите одовде. Ве заболе вас пичната жила за Македонија.

Материјалисти, Саше Политико тип на луѓе, со убедување само дека името на државата се променило, ништо друго.
Со новиов договор дури и АСНОМ го ставаме под прашање... ние фактички незнаеме од кога постоиме како народ искрено. Се откажуваме од оние Македонци од Егејска Македонија, од Пустец, од оние Македонци кои живеат во Бугарија.

Ќе ме направите хардкор ВМРОвец, послушник на Грујо, лижигз на Мијалков... ама кој сум бе јас на вас да ви се правдам.

Погледнете ја фотографијава, во голема резолуција е...


Овде на овој гроб има човек кој потекнува од селото на татко ми, човек кој го носи презимето кое моментално јас го носам, човек кој со своите 11 соселани дале живот за вас гојда. Можеби и не успеале во целта, али пробале да направат нешто да сменат, не седеле со скрстени раце како вас, чекајќи некои педери од ЕУ и НАТО да направат нешто за вас.
Флегми
Материјалисти
Сељаци
Луѓе без достоинство, исто ниво како оние селаните од Темјаник, само што тие се такви родени, вие глумите некаква си авангарда, вие сте биле од Господ учени луѓе, а всушност сте мали, ситни мизерни души.
Сите што се радувате на овој договор сте ова погоре што го пишав, "луѓе" без ронка достоинство.
Како не ти се смачи да колниш и да добиваш нервни испади. Секој втор пост ти е колнење или псуење. Можеби не е лоша идеја од време на време да се консултираш со психијатар. Толкави изливи на бес и фрустрација не се на арно. Многу си јак на кајгана со постовите, најголемиот праведник од сите.

Која комедија од лик си, чудо едно. Наместо да колнеш како баба, ако толку не ти се допаѓа што се случува, направи нешто, како тој од гробот. Сигурно тој не загинал за ти да глумиш жена во менопауза на Кајгана.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.154
Поени од реакции
85.541
Како не ти се смачи да колниш и да добиваш нервни испади. Секој втор пост ти е колнење или псуење. Можеби не е лоша идеја од време на време да се консултираш со психијатар. Толкави изливи на бес и фрустрација не се на арно. Многу си јак на кајгана со постовите, најголемиот праведник од сите.

Која комедија од лик си, чудо едно. Наместо да колнеш како баба, ако толку не ти се допаѓа што се случува, направи нешто, како тој од гробот. Сигурно тој не загинал за ти да глумиш жена во менопауза на Кајгана.
Се пронајде во некој дел од постот а? :) Гледаш, во нитуеден момент од моите постови јас те немам нит тагнато, нит цитирано, ти прв ми реплицираш. Тие пцовки кои ги пишувам се упатени кон некого, никогаш не сум покажал со прст кон некого (освен Waoo кого го земам како пример), али само ти ме цитираш...

Е јебеш га, некој си ја има мувата на капата, не му е сеедно, се пронаоѓа во моите постови. ;)

И другпат кога ќе пишеш за "тој човек" од моја фамилија што загинал, прво измиј си ги рацете пред да ја фатиш и онака валканата тастатура... материјалист
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ај кажи „лидеров“ твој, го следиш без поговор? Ти се допаѓа предавничкава улога?
Ми се допаѓа, се што е на штета на овој народ ми се допаѓа. Обожавам да гледам како се губите во нервозата.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.099
Поени од реакции
37.027
Да го бараа ова шизофрено створење немаше да го најдат. Кога ќе умре слободно може да му го сецират мозокот за испитувања за психички заболувања.

 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Ако во Грција има провинција Македонија административно поделена на Западна, Централна и Источна нели името Република Северна Македонија е поиредентистичко отколку Република Македонија??
Abe niv imeto ne gi interesira/se, bitno mu bese da te prekrstat vo graganin.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom