Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Мене на Северна Ирска прво ми текна, исто и Јужен Судан (географска одредница). Има и Екваторска Гвинеја и Централна Африканска Република, ама да не ги споменуваме тие. :icon_lol:
Со Јужна има ете ги спомна две држави ЈАР и новата држава Јужен Судан, со Северна ние ќе бидеме единствени, како членка на ООН не го броиме С.Кипар.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.407
Поени од реакции
36.342
Сега на 11 јули кога Заев ќе седне на тоа кружната маса на НАТО за време на Самитот, и ЕУ кога ќе ни даде датум за преговори референдумот ќе помине како врел нож низ путер.

Леле кои смешки ќе бидат коа ќе се менуваат имиња на институции, зошто имево ни е и за внатрешна употреба :pos:
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
ајде вмровци сега се брани државата сега се брани името. ајде покажете колку ја сакате државата.
влезете во собрание и истепајте го заев. или нешто друго ако ви текне.
 
V

viktora

Гостин
Јас реков пред 3 месеци, ако чекаме на дпмне да го викне народот, тие ќе го викнат на нови избори.... Јас кога викнав имав излезност од 3 луѓе плус 1 куче...
Јас или ти не би можеле да го охрабриме народот да излезе на протест.
Но еве се организира протест против промена на името некаде после 20ти.Бујрум.
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Ок променија името, више преку ми...
Ме интересира една работа, дали просвтлената господата од владата ќе ни ги фундираат овие промени или ние самите ќе треба? Пасош, регистрација, лична ларта, возачка, нови табли итн, итн? Сега сменија парите, сега пак ќе менуваат? Грција да не го финансира сето ова?
Кај што сме утепани од животот во државава скапана, па уште ќе треба и ние пак по незнам кој со млеко да ја храниме?! Значи стварно животот дојде!
#политикаекурва#едноимеимаме#ебаниодситестрани
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Со Јужна има ете ги спомна две држави ЈАР и новата држава Јужен Судан, со Северна ние ќе бидеме единствени, како членка на ООН не го броиме С.Кипар.
Сите овие се случаи многу различни од нашиов. Јас не разбрав што е грчката отстапка. Пак Македонија испадна грчка провинција. Зошто не е Јужна нивната?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.216
Поени од реакции
81.323
26 беше изговорот "не сме у нато", "ех да бевме у еу"....сега ќе влегуеме у овие едно 10 години и од кога ќе влеземе нема ништо да се промени.
26 години ги бираме амди бајрам, зинго, бс, циле, паторот, бц и овој копуков струмички....аљи учкарот да не го забораам...26 години со лопови и лажговци со стапот и морковот...ретардоси северњачки...
Скроз точно. 26 години фиромјаните гласаат за партии кои преговараат за промена на име и сеа као божем се изненаѓени. Молим ти се...

26 години на избори фиромјаните никад не им рекоа на Бранко, Љубчо, Грујо, Заев..: - ОК ќе гласаме за вас, но да ги прекинете овие идиотски преговори за мењање име. Али затоа викаа: - OK ќе гласаме за вас, али да го вработиш син ми, сестра ми и тн.

Зарем некој куртон рипна коа чу дека лично и персонално Груевски прифатил РМакедонија Скопје?

Пред миљон години коа СДСМ одлучи да нема македонски национален симбол на знамето, на протестите се собраа 60 луѓе. Уште тогаш ми стана јасно што живее овде. А после и ВМРО го прифати тоа анационално знаме ко ништо да не се десило. Па така и сеа, ќе престанете со патетично крекање и ќе си легнете на брашното.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Јас или ти не би можеле да го охрабриме народот да излезе на протест.
Но еве се организира протест против промена на името некаде после 20ти.Бујрум.
После 20ти ....
оф мори мајко, по свадба тапани... дали ти текнува за јазикот за двојазичност.... Ако не се излезе спонтано денеска, све друго е џабе... канализирање на незадоволство...

А по се изгледа дека нема друг начин освен ресет.... Да си ја прифатиме реалноста и да почнеме да градиме структура која во некоја иднина ќе се избори за Македонска држава... Тука не само политичарите туку и народот е инфициран...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.154
Поени од реакции
85.544
Aloooooo pred bel svet ne sme vekje fyromians tuku macedonians.
Еве доказ за глуп човек...идиот. Вака и Waoo викаше (додека му беше важно) дека пред белиот свет сакал да го знаат како Македонец, а не како fyromyanin/fyromans/firomec

Што пишува на пасошов кажи ми?



Што националност е човеков?




Глуп си, тежок идиот. Ти, Waoo и останатите "интелектуалци" можете да се фатите раче под раче и да одите во три си лепе пичке материне. Изрод...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Настрана се друго, зар не сме словени, прекинете уште да ја турката глупа приксаска со Александар и таа ебана антика.
Па можеби и античките Македонци биле словени....
 
V

viktora

Гостин
Molam? Kade? Ne rekoa takvo nesto a i gledaj tuka ;
https://en.wikipedia.org/wiki/Accession_of_Macedonia_to_the_European_Union#Negotiation_progress
Imame 2 Early stage i 2 Some level of preparation
a ova e na Crna Gora
https://en.wikipedia.org/wiki/Accession_of_Montenegro_to_the_European_Union#Negotiation_progress
i tie isto taka imaat 2 Early stage i 2 Some level of preparation.Znaci tie ke vlezat vo 2025ta god. i nie imame sansi za togas
До 2025 нема да можеме да го имплементираме договорот со Грција а не пак да влеземе во ЕУ.Свесен си која процедура и колку е потребно све да промениме па потоа во ЕУ?

Патем Франција и Холандија потврдија дека ЕУ не е спремна за нови членки.Исти изјави имаше и од европарламентарците но очекувам листата на земји и да се прошири.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Сите овие се случаи многу различни од нашиов. Јас не разбрав што е грчката отстапка. Пак Македонија испадна грчка провинција. Зошто не е Јужна нивната?
Грчката отстапка е што ни дозволиле да се содржи и името Македонија во новово име.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
До 2025 нема да можеме да го имплементираме договорот со Грција а не пак да влеземе во ЕУ.Свесен си која процедура и колку е потребно све да промениме па потоа во ЕУ?

Патем Франција и Холандија потврдија дека ЕУ не е спремна за нови членки.Исти изјави имаше и од европарламентарците но очекувам листата на земји и да се прошири.
Никој не спомна дека договорот има врска со нашата интеграција во ЕУ и НАТО. Ципрас ќе се смени утре, кој гарантира дека нема да има кочници од другата влада...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.391
Поени од реакции
5.248
Ќе биде забавно сега да се гледа како противниците на овој договор опозицијата, националиситите и десничарските струи ќе бидат пеани од меѓународниот фактор.

Самиот говор на Заев беше умешно пишуван да се ублажи ефектот од овој договор и истиот да се прикаже во позитивна конотација.
Пошто очигледно е дека ова претставува Завршен Договор помеѓу двете држави. Референдумот е чиста лажирана формалност, единствен проблем сега претставува тоа да се оформи некое мислење кај народот дека ние сме всушност добитници од целата оваа работа.

Верувам дека народот ни со прст нема да мрдне поради ова. Уште е свежо тоа од 27-ми Април кога народот сакаше да ја зема власта во свои раце.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Зарем некој куртон рипна коа чу дека лично и персонално Груевски прифатил РМакедонија Скопје?
На ова очигледно е дека само 100 души у државава се сеќаваат. Овие партискиве лигуши не знам шо прателе од медиум тогаш, ама не се сеќаваат на тој резил у копродукција патор-бц.

Пак ќе повторам, тоа напишав и сабајле - ниту Северна Македонија, ниту Република Македонија (Скопје) не се толку срамни имиња колку што е понижувачки процесов, начинот на смена, не-гарантирањето на ништо, не-прашувањето за мислење, стихијноста...доаѓаме у ситуација да мењаме име само затоа што имавме 11 годишна фамилија на власт, шо киднапираше институции, испокраде све, купи судство и проба да напраи војна, со опција да фаќа Русија....и сеа за да сме станеле "стабилни" - мењај име ерга омнес...мрсул народ, ништо не заслужуе...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom