Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Па, кога гледаш снимка каде Заев кажува како да донесе пари човекот... не треба да си правник. Судијата тоа дело треба да го срочи во правна одлука. Или кога гледаме како сака да ја руши владата со уцена врз премиерот. И тоа се срочува во правна рамка.
А од друга страна има пресуда за набавка на Мерцедесот за државата. Не е задолжителен тендер, сепак се спроведува. Која корист ја имал Груевски? Има мито земено? Не слушнав такво нешто. Имал корист да се вози во него? Па се возат сите за кои има потреба. И денес се возат, нормално е.
Судството и обвинителството ни се хаос...Додуше мене лично не ми значи ништо ако Заев или Грујо лежи затвор повеќе ми смета прогресивен данок и намалување на инвестиции во инфраструктура и слични глупости.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Па, кога гледаш снимка каде Заев кажува како да донесе пари човекот... не треба да си правник. Судијата тоа дело треба да го срочи во правна одлука. Или кога гледаме како сака да ја руши владата со уцена врз премиерот. И тоа се срочува во правна рамка.
А од друга страна има пресуда за набавка на Мерцедесот за државата. Не е задолжителен тендер, сепак се спроведува. Која корист ја имал Груевски? Има мито земено? Не слушнав такво нешто. Имал корист да се вози во него? Па се возат сите за кои има потреба. И денес се возат, нормално е.
Ова ти лаички го дискутираш или се разбираш во закони? Јас колку што гледам Гвујо го осуди судија со завршен правен факултет. Ти колку што знам немаш таков.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.896
Поени од реакции
29.699
Spored komentarive sto gi slusam i citam od narodov, poveketo smetaat deka Mickovski go otepal Zaev na debatata.
Ne se soglasuvam. Zaev sam se otepa politicki so dvojazicnosta i erga omnes. Covekot gi zivee poslednite 5 politicki minuti.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ова ти лаички го дискутираш или се разбираш во закони? Јас колку што гледам Гвујо го осуди судија со завршен правен факултет. Ти колку што знам немаш таков.
А за кое дело? Лична корист да се вози во него?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.528
Поени од реакции
5.073
Онака, баш ИЛИРИ ти пишуваше во анализата :pos::pos::pos:.

Мене, ми пишуваше 20 посто Пајонци, 30 посто Визиготи и 50 посто Пелазги. Кој е сега „поавтохтон“?
Сарказам беше мислењето, одсега во загради ќе ви напишам за секое мислење.

Пред неколку години вие во национално ниво, во сите национални телевизии, во сите форуми постиравте за наводни Игенеа истражувања каде македонците испаднаа по антички од грците, поилири од албанците и што уште не... за тоа беше постот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Spored komentarive sto gi slusam i citam od narodov, poveketo smetaat deka Mickovski go otepal Zaev na debatata.
Ne se soglasuvam. Zaev sam se otepa politicki so dvojazicnosta i erga omnes. Covekot gi zivee poslednite 5 politicki minuti.
Јас не го гледав целот дуел. Го фатив само делот за надворешна политика. Заев беше јасен имаше јасни ставови ненационални и антипатриотски (условно кажано). Малку гледаше чудно како да е на некоја дрога (може до светлото и камерата беше) што и многу не е битно. Мицковски немаше јасни ставови лично очекував да е попатриотски настроен. Лично ни едниот ни другиот не ми се допадна во тој дел. Јас сум за или дадеш се на Грција и се откажеш од македонството или откажи се од ЕУ и НАТО а ниедниот ни другиот не беше за една од двете опции. Така да не ми се допадна ставовите и на двајцата. За другото незнам не гледав не бев мотивиран многу да следам зошто ми беше горе доле јасно. Економски не ги сакам многу ни двајцата иако малку повеќе сум за ВМРО од СДСМ ама не ми менува нешто многу ни едната ни другата партија. За ВМРО повеќе сум поради што имам таму повеќе врски и познати.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.528
Поени од реакции
5.073
Илир си бил доселенику? @puno
Ова кај тебе е коктел од национализам и природна неинтелигенција...
И илирите ли си ги виткале жените у тепих бе, доселеник?
И они ли инсталирале разгласи да реметат цел град со завивање?
Вие сте кавкаска орда што у 21 век е на светлосни години од цивилизирање.
Срам ми е да општам со македонски националисти, а не со вас, вие сте за нијанса поретардирани.
Ваква глупоќа и ваков систем на образование како нашиов не може да произведе, мора да почнам да верувам во натприродни сили, друго објаснување нема, да беше барем неписмен немаше да труеш по форумов.
Ха ха ха не си бил националист, смешно.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
А за кое дело? Лична корист да се вози во него?
Не знам јас за кое дело. Јас филозофија имам учено, не право. Му верувам на институциите на системот затоа што во судството работат луѓе кои знаат повеќе за правото од мене.

Ти знаеш повеќе од нив?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.275
Поени од реакции
21.270
Па, кога гледаш снимка каде Заев кажува како да донесе пари човекот... не треба да си правник. Судијата тоа дело треба да го срочи во правна одлука. Или кога гледаме како сака да ја руши владата со уцена врз премиерот. И тоа се срочува во правна рамка.
А од друга страна има пресуда за набавка на Мерцедесот за државата. Не е задолжителен тендер, сепак се спроведува. Која корист ја имал Груевски? Има мито земено? Не слушнав такво нешто. Имал корист да се вози во него? Па се возат сите за кои има потреба. И денес се возат, нормално е.
Батали ги Грујо и Заев, туку дај кажи кој победи на изборите. Имам подзаборавено, од завчера немаш кажано.

Тоа си у право, политичкиот компас така како што е напраен, лево и десно ги дели според економска припадност, а горе и доле, според социо-политичка припадност. Според тој компас, либертаријанците се десно. Само кога се зборува за „левица“ и „десница“; све тоа се става у една оска. Никој не кажуе северно крило, наспроти јужно крило, кога ги објаснува тие социо-економски аспекти - туку „северното“ спаѓа под „десно“; јужното под „лево“, со што постојат градации у спектарот, кој колку е лев или десен... Од аспект на антидржавност наспроти контрола од страна на државата, либертаријанците историски се рачунаат како екстремно лево крило заедно со анархистите, наспроти конзервативците иако се од економски аспект, десно заедно со конзервативците - наспроти анархистите.
Ти ја сфатив јас поентата на претходниот пост, но како што гледаш и самиот, овие муабети знаат да бидат доста конфузни, затоа е пожелно да се земат во предвид двете оски, со цел да се дојде до појасен и попрецизен одговор. Впрочем, затоа и те прашав за компасот.

Со оглед на тоа што основни постулати на либертаријанизмот се индивидуална и економска слобода, либертаријанците се позиционирани долу-десно на политичкиот компас.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Треба секој да одговара, но не политички, туку со валидни докази. Исто така, политички не треба да се ослободува, повеќекратно.[DOUBLEPOST=1527171720][/DOUBLEPOST]
Динари користам само кога сум во Србија. Ванѓо, подобро кажи нешто на темава, не пати од завист кон се живо.
Најбоље е да те пратиме да станеш грчки "програмер"...ќе им испорикаш све од хардвер и софтвер таму од "знаење".
Не ми јади трици за скопски зборови шо користам.[DOUBLEPOST=1527181703][/DOUBLEPOST]
Ваква глупоќа и ваков систем на образование како нашиов не може да произведе, мора да почнам да верувам во натприродни сили, друго објаснување нема, да беше барем неписмен немаше да труеш по форумов.
Ха ха ха не си бил националист, смешно.
Види, доселеник, јас тоа што ти го пишувам е за да се спуштиш на земја малку. Нема јазик подалечен од вашиот у Европа. Да сме имале порано било каков контакт или да сте тука „иљадници години“, као што твојата националистичка кикирика под кечето замишља - барем ќе се разбиравме нешто од нешто - ете ние имаме прилично многу турски зборови на пример. Ти се нервираш на овие мои постови, ама на народов мој му се сере од вашето однесување, посебно во моментите на политичка криза меѓу македонските партии. Кога беше најтесно и најгусто за државава (и уште е) - вие само за к***т си гледате - да ви се обраќале на ш иптарски јазик у Берово - не сте националисти, туку националистички гомна сте од прв до последен. Се понашате ко некое распрдено, разгалено дете шо нема ни заслужено со нешто за да биде добро третирано. Последно нешо шо сакам да праам муабет се днк анализи, посебно со вас...и не ви е во полза да ги праите пошо гарант ќе ве спојат со некој палеозојски ретардиран мајмун.
Те читав и у темана за кумановецот што сакаше орда од твоите да го линчува и убие, па тој им го прегази детето - ти си ко оној смрдлено вишко - као живееш у наша средина, збориш македонски, а делуваш перфидно, као едно упакувано фашизоидно, националистичко ѓубре. Ниту еднаш не сте ја ценеле работата дали е во корист на правдата, во корист на здрава, нормална држава, туку само за дојдените хиени - на вас да ви е по кеиф.
Јас ти кажав - македонски националисти презирам, а за вашите е некој како Ранковиќ. Ич да не се секираш - не се само националисти што мрзат други националисти.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Па гледаме. Програмер сум по професија, по вокација инж. по информатика.[DOUBLEPOST=1527172829][/DOUBLEPOST]
Близината на Грција е пресудна за масовната посета.
Ѓорги ти повеќе личиш како да си програмиран отколку програмер. :D :D
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.860
Поени од реакции
2.730
Пресудата е деградирање на се во судството. Да се осуди без никакви причини... Тоа се ликува само кај политички противници, новинари.. И тоа го оправдуваат со политички свои ставови. Не со судско-правни.[DOUBLEPOST=1527171443][/DOUBLEPOST]
Се знае дека е политичка пресуда.

 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Најбоље е да те пратиме да станеш грчки "програмер"...ќе им испорикаш све од хардвер и софтвер таму од "знаење".
Не ми јади трици за скопски зборови шо користам.[DOUBLEPOST=1527181703][/DOUBLEPOST]
Види, доселеник, јас тоа што ти го пишувам е за да се спуштиш на земја малку. Нема јазик подалечен од вашиот у Европа. Да сме имале порано било каков контакт или да сте тука „иљадници години“, као што твојата националистичка кикирика под кечето замишља - барем ќе се разбиравме нешто од нешто - ете ние имаме прилично многу турски зборови на пример. Ти се нервираш на овие мои постови, ама на народов мој му се сере од вашето однесување, посебно во моментите на политичка криза меѓу македонските партии. Кога беше најтесно и најгусто за државава (и уште е) - вие само за к***т си гледате - да ви се обраќале на ш иптарски јазик у Берово - не сте националисти, туку националистички гомна сте од прв до последен. Се понашате ко некое распрдено, разгалено дете шо нема ни заслужено со нешто за да биде добро третирано. Последно нешо шо сакам да праам муабет се днк анализи, посебно со вас...и не ви е во полза да ги праите пошо гарант ќе ве спојат со некој палеозојски ретардиран мајмун.
Те читав и у темана за кумановецот што сакаше орда од твоите да го линчува и убие, па тој им го прегази детето - ти си ко оној смрдлено вишко - као живееш у наша средина, збориш македонски, а делуваш перфидно, као едно упакувано фашизоидно, националистичко ѓубре. Ниту еднаш не сте ја ценеле работата дали е во корист на правдата, во корист на здрава, нормална држава, туку само за дојдените хиени - на вас да ви е по кеиф.
Јас ти кажав - македонски националисти презирам, а за вашите е некој како Ранковиќ. Ич да не се секираш - не се само националисти што мрзат други националисти.
Има поодалечени јазици, имаш унгарски, баскиски, фински, келтски итн. Чисто лингвистичка замерка.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Ех нa времетo ни сметaше Брaнкo декa си пиеше Чивaс чoекoт и тoa гoлд сo индиски oреви у Спa у беверли,тoa е чoвек сo стил.Кoјзнaе у земјa кaкo тoне и кoлку се срaми oд Сдсм кoгa ке гo види Шилегoв сo жтa рaкијa бoкле и љутo пиперче нa мaсa :D си вели нa кoгo јa oстaвив пaртијaтa.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom