Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Глицеринот за кочниците се менува или само се достава?
Се менува ама генерално на некој две три години. Ова во нормални држави. Кај нас се менува кога бојата на глицеринот во резерварчето ќе стане темна или црна. Или пак не се менува воопшто, се вози со ваков глицерин и послем се чудат зошто се учукале некаде бидејќи им пропаднала педалата до патос и изгубиле кочници. Шише глицерин цирка 200 ден. Земјо Македонијо. :confused:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Се менува ама генерално на некој две три години. Ова во нормални држави. Кај нас се менува кога бојата на глицеринот во резерварчето ќе стане темна или црна. Или пак не се менува воопшто, се вози со ваков глицерин и послем се чудат зошто се учукале некаде бидејќи им пропаднала педалата до патос и изгубиле кочници. Литар глицерин цирка 200 ден. Земјо Македонијо. :confused:
Знaеш ли ти кaкoв глицерин стaвa фaбрикaтa кoгa јa прoизведувa кoлaтa и кaкo немa грaм вoздух вo системoт,a знaеш ли кaкoв глицерин се прoдaвa кaј нaс и кaкo гo мењaaт мaјстoрите?Друкaј пa стисни пa тoј у кaнaл јa врти цицкaтa :facepalm: Знaчи пaк ке пoвтoрaм.Првиoт глицерин oд фaбрикa кoгa јa прoизвеле кoлaтa и нaчинoт нa кoј е сипaн у кoлaтa и пoсле 15 гoдини ке биде пoдoбaр oд нaкнaднo зaменет кaј мaјстoри у МК и глицерин купен у МК
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Друже секој глицерин упива влага од воздухот и баш таа влага причинува проблеми зошто предизвикува корозија внатре во системот за кочење значи секаде. Кога глицеринот ќе прими влага нема лек освен промена со нов. Нов глицерин е подобар од стар глицерин и нема што многу филозофија тука. Не е некоја инвестиција а буквално живот може да значи и за возачот и за другите учесници во сообраќајот.


Инаку тоа што мајсторите го прават е менавање на глицерин без да навлезе воздух во системот и тоа е од витална важност за да имаш кочници. Пак зборам не е некоја инвестиција, значи максимум некој 300 до 500 ден на две до три години а ретко кој кај нас тоа го прави. Често кај нас на мајстор одат кога педалата до патос ќе им пропадне и имаат нула кочници.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
кога го пуштам воланот малце на лево иде, до што може да е?
 
P

proud

Гостин
Здраво дечки, би сакал некој да ми препорача добар сервисер за крајслер во Скопје. Потребно e да менувам пк каиш и некои ситници, како стабилизатори. И онака да се ѕирне моторот.
 
Член од
20 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
29
Сакам да земам Субару Импреза 2010 година 150 коњски сили, 2000 кубика diesel boxer па сакам да видам ваши мислења за оваа кола
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Сакам да земам Субару Импреза 2010 година 150 коњски сили, 2000 кубика diesel boxer па сакам да видам ваши мислења за оваа кола
Веројатно само ти си тука со такво возило
Квалитетно возило само немаме ние мк познавање се им се врти у глава гоЉф
Мило ми е некој кога ќе се издвои со ваков квалитетен избор
Со здравје да се вози
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Здраво дечки, би сакал некој да ми препорача добар сервисер за крајслер во Скопје. Потребно e да менувам пк каиш и некои ситници, како стабилизатори. И онака да се ѕирне моторот.
PACKULJ DOO uvoz-izvoz Skopje

Со овие сум имал судски спор пред 2 години, но незнам дали сега работат(највероватно да бидејќи беа голема фирма), и незнам точно каде им е фиримата

За да не го изгубат спорот довлечкаа ,,експерт, од САД но помина како бос низ трње:X3:

Види побарај ја фирмава во Златна книга
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Mi se vrti nesto idea pa edno prasanje da prasam do vas so ja razbirate povekje, zamaecot pocna da cuka pri vozenje uste ne se slusa no vo mesto koga e vo ler se slusa, pa dali ako se pojaci gasta malce nema da se slusa, vo ler sega e na nekoi si 700-800 neznam kolku tocno, da ja pojacam mnogu malku gasta za 50-100 toa ke bidi neprimetno a zamaecot nema da se slusa, ili tesko ova logika ? inaku sakam da ja prodadam toa e rabotata.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Mi se vrti nesto idea pa edno prasanje da prasam do vas so ja razbirate povekje, zamaecot pocna da cuka pri vozenje uste ne se slusa no vo mesto koga e vo ler se slusa, pa dali ako se pojaci gasta malce nema da se slusa, vo ler sega e na nekoi si 700-800 neznam kolku tocno, da ja pojacam mnogu malku gasta za 50-100 toa ke bidi neprimetno a zamaecot nema da se slusa, ili tesko ova logika ? inaku sakam da ja prodadam toa e rabotata.
Што се замараш, како си се наместил ти така ќе се намести некој друг што не се разбира и ќе ја земе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom