Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Здраво на сите,
Пред 10 дена купив нов велосипед со хидроулицни кочници кои ми рекоа дека важат за доста подобри од механичките......................... Притоа кога го земав ми напоменаа дека треба два-три пати да се пуштам од Водно за да се израмнат плочките према дискот за да има добро кочење. Така и направив, 4 пати се спуштив од средно водно. Но нема никаква разлика во кочењето,односно мислам дека е многу полошо сега. При стегање на кочницата се слуша звук на триење метал на матал и тоа доста гласен звук, а кочењето е доста слабо,треба ептен силно да стиснеш за да застанеш.
Ме интересира ваше мислење и искуство околу хидрауличните кочници,начинот на кочење и дали треба да испушта таков звук при кочење
Поздрав
тоа што ти рекле да се пушташ од водно е чиста глупост плочките со тек на време ќе си налегнат на дискот т.е за недела или две иначе тоа стружењето немај гајле тоа е дур налегнат после нема да осеќаш ништо вози го недела две па однеси го на сервис кај што го купи за да ти стегнат све .

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Здраво на сите,
Пред 10 дена купив нов велосипед со хидроулицни кочници кои ми рекоа дека важат за доста подобри од механичките......................... Притоа кога го земав ми напоменаа дека треба два-три пати да се пуштам од Водно за да се израмнат плочките према дискот за да има добро кочење. Така и направив, 4 пати се спуштив од средно водно. Но нема никаква разлика во кочењето,односно мислам дека е многу полошо сега. При стегање на кочницата се слуша звук на триење метал на матал и тоа доста гласен звук, а кочењето е доста слабо,треба ептен силно да стиснеш за да застанеш.
Ме интересира ваше мислење и искуство околу хидрауличните кочници,начинот на кочење и дали треба да испушта таков звук при кочење
Поздрав
Каде си го купил велосипедот?
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
od bike market inace se raboti za Scott
Врати се во продавница и демонстрирај им го тоа што го гледаш, слушаш и осеќаш. Со велосипедот си купил и гаранција за истиот, така што ако има проблем, истиот треба да е решен за време на гарантниот рок. Недоволна моќ на кочење е доста сериозен безбедносен проблем.
 
Член од
3 мај 2018
Мислења
4
Поени од реакции
1
Врати се во продавница и демонстрирај им го тоа што го гледаш, слушаш и осеќаш. Со велосипедот си купил и гаранција за истиот, така што ако има проблем, истиот треба да е решен за време на гарантниот рок. Недоволна моќ на кочење е доста сериозен безбедносен проблем.
Ке почекам уште ден два за да ги поминам првите 200 км за да го однесам на сервис. Малце ми е чудно тоа, затоа што се работи за точак од 900 евра. Со доста солидна опрема на него
 
Ф

Флеш

Гостин
Имаше една македонска веб страна,каде по свој избор си бираше изглед на точак,боја,тркала итн и ти го прават рачно по твое.Ги барам точно кои беа дечките (фирмата).Ако знаете отприлика за кого,споделете инфо.Фала
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Имаше една македонска веб страна,каде по свој избор си бираше изглед на точак,боја,тркала итн и ти го прават рачно по твое.Ги барам точно кои беа дечките (фирмата).Ако знаете отприлика за кого,споделете инфо.Фала
http://skopjefixie.com/
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
404
Поени од реакции
15
Има ли некој искуство со пазарење од bike-components.de или bike-discount.de. Колку царина и данок да очекувам, на пример за седиште, плочки и уште некој ситници. Се во вкупна вредност од околу 150 евра
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Има ли некој искуство со пазарење од bike-components.de или bike-discount.de. Колку царина и данок да очекувам, на пример за седиште, плочки и уште некој ситници. Се во вкупна вредност од околу 150 евра
На таа сума +5% царина, а на тој збир +18% ДДВ. Ако ти праќаат преку DHL, тие мршојадци и нивното претставништво во МК ќе ти наплатат и лежарина и услуга за царинење.

Подобро ти е да ги исцепкаш пратките, да порачуваш до максимум вредност од 45 евра. До 23 евра пратката не подлежи на давачки. Од 23 до 45 евра подлежи само на 5% царински давачки, а над 45 евра и царински давачки и 18% ДДВ.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
дечки мислење ве молам. Точаков почна да ми префрла најверојатно од напред.
Под тоа "префрлање" се мисли едноставно синџиров скока, и се изместува да знае и да излези од запците. Ова ми го прај само со втората ѕвезда напред. Подмачкан е се. А на угорнина или кога ќе напнам со втората ѕвезда? Имам големи шанси да се отепам..........да паднам од точак
Истрошен погон?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
дечки мислење ве молам. Точаков почна да ми префрла најверојатно од напред.
Под тоа "префрлање" се мисли едноставно синџиров скока, и се изместува да знае и да излези од запците. Ова ми го прај само со втората ѕвезда напред. Подмачкан е се. А на угорнина или кога ќе напнам со втората ѕвезда? Имам големи шанси да се отепам..........да паднам од точак
Истрошен погон?
најверојатно истрошен погон т.е запците на втората ѕвезда

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
404
Поени од реакции
15
На таа сума +5% царина, а на тој збир +18% ДДВ. Ако ти праќаат преку DHL, тие мршојадци и нивното претставништво во МК ќе ти наплатат и лежарина и услуга за царинење.

Подобро ти е да ги исцепкаш пратките, да порачуваш до максимум вредност од 45 евра. До 23 евра пратката не подлежи на давачки. Од 23 до 45 евра подлежи само на 5% царински давачки, а над 45 евра и царински давачки и 18% ДДВ.
Само седиштето е 100 евра така да неможам да ги поделам. И плус 15 евра е испорака по пратка. Не е проблем да се плати царина и данок само не сакам овие од ДХЛ да ме заколат
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
дечки мислење ве молам. Точаков почна да ми префрла најверојатно од напред.
Под тоа "префрлање" се мисли едноставно синџиров скока, и се изместува да знае и да излези од запците. Ова ми го прај само со втората ѕвезда напред. Подмачкан е се. А на угорнина или кога ќе напнам со втората ѕвезда? Имам големи шанси да се отепам..........да паднам од точак
Истрошен погон?
Истрошен запчаник, како што ти напоменаа веќе. Провери си го и ланецот, ако не си го сменил долго време/никогаш.

Само седиштето е 100 евра така да неможам да ги поделам. И плус 15 евра е испорака по пратка. Не е проблем да се плати царина и данок само не сакам овие од ДХЛ да ме заколат
Ич не ми текна на поштарината, извини. Пишувај им мејлови, ово оно, информирај се по која пошта ќе праќаат. Побарај го седиштето и на ebay.de, можда ќе ти се посреќи и ќе го најдеш како што успеав јас да си го најдам моето.
 

A62

Член од
15 септември 2016
Мислења
20
Поени од реакции
7
Ако ти е за репер моево искиство пробај. Јас имав пратка од али преку ДХЛ, 250 евра со се шишинг,ДХЛ ми зема 1000ден а сам си го царинев лежарина не ми наплатија. Испораката ми стигна во четврток, а јас цела работа ја завршив во понеделник

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom