Македонска берза

Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Sepak TNB najdobra izleze dividenda 620 den... :LOL:
Top banka so parametri p/e 5 ,a gradeznici so p/e 15 haha bem ti mse..Utre OHB otide u kurac..abe se skršija duri celo evro upm.:LOL:
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Ништо не разбирам.
Никој не гледа ФИ, никој не коментира планови . . . . Сите само по дивиденда плачат . . .
Па ич нека не делат дивиденда ако бизнисот им расте, ако се зголемуваат кредитните пласмани, ако профитот се зголемува . . . Задржаната добивка ако се пласира паметно неколку кратно се враќа . . .
Зар не се научи лекцијата од Тутунска . . . Паника . . . Истурање количини без логика на 12300, а веќе задутре ќе се тргува на 13200 . . .
Нема простор за паника. Банките топ работат, а дивидендата неможе секогаш да е боли глава . . .
Незнам дали оние што распродадоа Тутунска сега спијат мирно и што ѓавол ги тераше така ефтини да распродаваат . . .
Штета што немам пари да присоберам нешто од следна распродажба . . .

p.s.
Инаку ниската дивиденда на Охридска е очекувана работа, јас не ни сметав дивиденда оваа година.
Вистинско разочарување ќе биде ако профитот за Q1/2018 не е 15% поголем од лани . . .
Разочарување ќе биде ако било која банка од големите не оствари поголем профит од лани :) .
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Denesnata cena se reflektira od minatoto i toa koj kako srabotil - da vo obzir se zemaat i planovite, ama nemozes da kazes abe imame dobar 5g plan - a sto ako potfrlat??
Inaku konkretno OHB mozes do utre da ja branis (planski, cenovno i forumski) ama realnosta e deka profitot se namaluva (-24% namalena dobivka 16/17)
Rastot od 4800 do 5700 e cisto spekulativen za dobrite planovi, mozna jaka dividenda, bodrenjeto na forumot kako i moznosta deka kje se prodava.
mislam deka znacitelen broj na akcioneri odat na dividentski prihod otkolku na kapitalen rast vo period od 3-4g.

Mojte kupovni nalozi ostanaa na 4700/4800 - i smetam deka toa e realna cena... kje vidime do kraj na maj kako kje dvizi.

Ништо не разбирам.
Никој не гледа ФИ, никој не коментира планови . . . . Сите само по дивиденда плачат . . .
Па ич нека не делат дивиденда ако бизнисот им расте, ако се зголемуваат кредитните пласмани, ако профитот се зголемува . . . Задржаната добивка ако се пласира паметно неколку кратно се враќа . . .
Зар не се научи лекцијата од Тутунска . . . Паника . . . Истурање количини без логика на 12300, а веќе задутре ќе се тргува на 13200 . . .
Нема простор за паника. Банките топ работат, а дивидендата неможе секогаш да е боли глава . . .
Незнам дали оние што распродадоа Тутунска сега спијат мирно и што ѓавол ги тераше така ефтини да распродаваат . . .
Штета што немам пари да присоберам нешто од следна распродажба . . .

p.s.
Инаку ниската дивиденда на Охридска е очекувана работа, јас не ни сметав дивиденда оваа година.
Вистинско разочарување ќе биде ако профитот за Q1/2018 не е 15% поголем од лани . . .
Разочарување ќе биде ако било која банка од големите не оствари поголем профит од лани :) .
[DOUBLEPOST=1523976965][/DOUBLEPOST]@Бубастис
izleze FI za Telekom - znacitelno podobrena dobivka a so toa i porastot na dividendata za 26% - sto pak ja reflektira lanskata so denesnata cena 250/290
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
http://www.macrotrends.net/1319/dow-jones-100-year-historical-chart

Po grafikonot ne sme veke 100 godini nazad samo 50tina :)
Pa od ekonomskata kriza izlegle so dupliran index !!! Matematika strasna rabota pritisokot na mala kamata na bankite kaj nas ne pridonese berzata da bide top tema i konecno da zavladee nekoj red i disciplina vo akcionesrkite drustva ???
MBI10 e mnogu ne uramnotezen...taka da ne go svakam premnogu seriozno. Ima akcii koi se isto kolku DJX porasnati ako ne i poveke za poslednite 4-5 godini...primer tnb, stb, kmb moze i besk...se vadat pari. Doduse ima i na NYSE i ekstremni rastovi ako se pobara...ama toa e MSE, devizi i depoziti pa vrti toa e MK realnosta za najgolem del od malite investitori.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Ништо не разбирам.
Никој не гледа ФИ, никој не коментира планови . . . . Сите само по дивиденда плачат . . .
Па ич нека не делат дивиденда ако бизнисот им расте, ако се зголемуваат кредитните пласмани, ако профитот се зголемува . . . Задржаната добивка ако се пласира паметно неколку кратно се враќа . . .
Зар не се научи лекцијата од Тутунска . . . Паника . . . Истурање количини без логика на 12300, а веќе задутре ќе се тргува на 13200 . . .
Нема простор за паника. Банките топ работат, а дивидендата неможе секогаш да е боли глава . . .
Незнам дали оние што распродадоа Тутунска сега спијат мирно и што ѓавол ги тераше така ефтини да распродаваат . . .
Штета што немам пари да присоберам нешто од следна распродажба . . .

p.s.
Инаку ниската дивиденда на Охридска е очекувана работа, јас не ни сметав дивиденда оваа година.
Вистинско разочарување ќе биде ако профитот за Q1/2018 не е 15% поголем од лани . . .
Разочарување ќе биде ако било која банка од големите не оствари поголем профит од лани :) .
Некој пат и ја се храбрам како тебе додека гледам како го бришат подот со мене тоа е потсвесно одбивање да се прифати реалноста. Викаат старите гладна кокошка просо сонува, за ова. Ваков срам од Охридска банка како акционер е тешко доживување менаџменто доби повеке од акционерите главниот акционер не ни сакам да рачунам вкупно колку пари ке изнесес годинава преку наплата на лифарски камати.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Откако сум присутен на форумов ( август 2017) ме сметаат за „адвокат на Охридска“ . . .
Уште на првиот мој пост ми се нафрлија дека сум загрижен за ОХБ и затоа сум се појавил на кајгана форумот. . . . И баш ме брига кој како етикетира, битно ми е портфолиото да ми расте!!!
Немам проблем со овие квалификации, ако повеќе звучат како дисквалификации . . .
Бев адвокат и на Комерцијална, а во тоа време единствен кој продаваше СТБ и гласно зборуваше дека има поубави и поефтини шанси од ТНБ и СТБ . . . . Гледам сега не се плука толку по КМБ, ама плукањето по ОХБ продолжува. И покрај се ОХБ по сите параметри е најефтина банка на мсе.

http://www.mse.mk/mk/stats/current-ratios/163
( книговодствената на ОХБ е околу 7450 денари заклучно со Q1/2018)

Во овие 7-8 месеци се што купив јавно пишував исто е се што продадов (СТБ 930-970 и БЕСК 13000) јавно обзнанив.
Прво купував КМБ на 2700, 2800, 2939, 3700 ( денес е 3900 )
ОХБ купував на 4600, 4750, 4800, 4850, 5020 . (денес е 5700)
изгледа купив и ЗПКО на 2600 ???
Некни купив ТНБ на 12610 . . . . ( денес е 12900)

Не само што никој не сум заебал, туку и бројките кажуваат дека сум тргувал солидно . . .
За разлика од некои кои плукаат по Охридска и товараа СТБ и ТНБ (овие две имаат пад откако јас ги коментирам).

Успешноста на Охридска не е во профитот. Падот на профитот од некои 24% е одличен во година кога имаш 2 клиенти кои пропаднале и поебале 15 милиони евра кредити. Еден ден ако тие пари се наплатат само 50% ете вондреден профит. Па тоа е Фени и Брилијант оваа година за КМБ.
Околу терминот „лихварски камати“ . . . тоа е мој термин кажан на акционерско собрание пред неколку години (Фактор го искористи „записникот“ и ги рекетираше ОХБ, затоа ОХБ се спонзор на порталот). Каматите на субординираниот долг тогаш беа 13,45%. Денес менаџментот ги има реструктуирано на 6-7%, а последните 15 милиони евра се зајмени со 4,22% . . . што е доста коректно.
Значи нема повеќе лихварски камати. Докапитализацијата беше коректна на 5560 денари, додека на берза се тргуваше по 4800 денари.
Се на се, менаџментот на ОХБ е супер коректен спрема малцинските акционери за разлика од повеќето фирми на берза. Ако се обратите ја добивате секоја информација. А во последните години делат и симболична дивиденда, ги услушаа барањата на малцинските акционери.
Охридска расте секоја година над банкарскиот просек, а тоа е успех.

Почекајте го Q1/2018 , а посебно Q2/2018 па ќе коментираме околу профитот на банката.
Добра дивиденда од Охридска може да се очекува во 2021 не порано. Додека растат нема простор за дивиденда.

p.s.
Охридска Ви е добра шанса . . . незнам дали би можеле да ја купите поефтино, но вреди да се има во портфолио. Моја проекција е 12000 денари за 3-4 години, конзервативна проекција.
Акција се купува кога е на ниски гранки и никој не ја сака, а фирмата добро работи... Проблемот е дали имате 2-3 години да чекате.
Секој нека мисли со своја глава. Моето искуство вика ОХБ е топ акција.
И верувајте штом Максимус ја плука . . . . добивката е загарантирана :) .
Тоа што Максимус ќе препорача Топлификација, Стопанска . . . . бегај од нив :) .
На крај видете што пишував за КМБ, истото ќе се случи и со ОХБ!!! Само тогаш касно ќе ви биде за влез . . . Ако можете ОХБ да ја купите на 5200 тоа ќе ви биде супер влез . . . ако настане паника искористете ја, јас тоа го направив со ТНБ . . .
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.851
Поени од реакции
15.789
Охридска исплаќа 35м дивиденда на акционерите, 44м награди за менаџментот
ТОА е ТОА !!!
ајде уште кажи колку % се таму малцински акционери ??
а земи Реплек, таму нема малцински акционери од страна, добра дивиденда секогаш има
А има и полошо, мнозинство Друштва на МСЕ НИКОГАШ не даваат дивиденда, а менаџерите се полни како бродови ... сметката е секогаш нула на нула, па и ако има добивка ќе се најде начин да се анулира...
Се додека државата не го смени ЗАКОНОТ за Трговски Друштва, а со кој ТОЈ што ИМА 51% гласови ( не сопственост) може да прави што сака НЕКАЗНЕТО, ќе има крадење на профитот , имаат 101 начин.
Бујрум кој сакаат да КРАДАТ нека излезат од МСЕ, нека ги откупат поштено сите 100% акции, како ПИВАРА Скопје, после што сакаат нека прават.
А државата кај нас се грижи само дали трговско друштво плаќа Даноци, а за се останато, дали враќа долгови на други субјекти, плати на вработени, денда на акционери, к*р ги заболе.
До црниот Понеделник 2007 едно кажуваа, по тоа ДРУГО, почнаа да даваат секој да потпише демек Берзата е коцка и рачунај дека акциите може да станат и мртви, дури и да нема стечај.
Патем и Судовите се на страна на лоповите , ете имаше судење за случката Оилко...
Акционерството е една врста ортаклук, а тоа кај нас слабо вирее
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
27 јули 2017
Мислења
54
Поени од реакции
37
Некој пат и ја се храбрам како тебе додека гледам како го бришат подот со мене тоа е потсвесно одбивање да се прифати реалноста. Викаат старите гладна кокошка просо сонува, за ова. Ваков срам од Охридска банка како акционер е тешко доживување менаџменто доби повеке од акционерите главниот акционер не ни сакам да рачунам вкупно колку пари ке изнесес годинава преку наплата на лифарски камати.
Главниот акционер пред време знае колку дивиденда ќе исплати ОХБ, ама знае и по која цена ќе ги продаде акциите инаку не би купувал по 5350ден од акција
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
@Ireal се слагам околу вадењето на профит, ама тоа не е само кај нас и само на МСЕ. Прв чекор пред инвестирање во акција секој пат е проверка на акционерска структура и интегритет на менаџментот. Ако тој чекор не помине, нема резон да се замара со анализи на п/е РОЕ МОЕ итн.

@бошко007 оптимизмот е добра работа и камо среќа све да оди горе и да биде супер. АМА едно го мачи потписникот на овие редови: го гледам извештајот од март и се повторува истото веќе со месеци

http://www.mse.mk/Repository/Reports/MK/ReportMK_9_20180301_20180331.pdf

ЕДНА фирма нема уделот на странски инвеститори да не се намалува. Ок во март е најдрастичен одливот ради КМБ, ама трендот е повеќе од јасен.

Всушност е право чудо како берзава не отиде у бестрага со ваков егзодус. Работата ја вадат домашни правни лица кои го вршат откупот, типо МТУР и ГРНТ. Жива среќа што се напунија со кеш во последните десет години режим и диктатура. Само колку е тоа одржливо?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Некој го дознал кварталниот на КМБ
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Абе дечки, завчера ОХБ објави дека ќе дава дивиденда од едно големо евро, a не КМБ, шо сега се распродававте КМБ??? :D
 
Член од
27 јули 2017
Мислења
54
Поени од реакции
37
Абе дечки, завчера ОХБ објави дека ќе дава дивиденда од едно големо евро, a не КМБ, шо сега се распродававте КМБ??? :D
Пресек е за дивиденда КМБ од денес купените акции се без право на дивиденда
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Апсолутно е глупаво да ја продадеш кбм после пресек за дивиденда. Баш во оваа финансиска година, што значи во дивидендата догодина што ќе се исплаќа ќе има драстично зголемување. Пишував дека ако сакаат можат и со 50м еура да ја затворат 18та, очигледно по планот одлучиле во неколку години да ја развлечат добивката. Ова е частење да ја купиш после пресек бидејќи цената е падната баш за износот на сегашната дивиденда а до година ќе имаш поголема, при тоа цената нќна акцијата да остане не променета. Иако сметам дека ќе оди нагоре акцијата во годинава пред нас
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Eve jas sum od tie glupavite sto prodadoa pred presek. Dve pricini:
Prvo sakam da ja uknizam kapitalnata bez da bidam odanocen, posto ne se znae sto ke bide od slednata godina
Vtoro akciite na MSE po pravilo posle presek pagjaat za iznos pogolem od dividendata posto pazarot e neefikasen

Iskreno go planirav istoto so Okta i Tnb ama me sjebaa so niskata dnosno nepostoecka dividenda☹
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.851
Поени од реакции
15.789
@Ireal се слагам околу вадењето на профит, ама тоа не е само кај нас и само на МСЕ. Прв чекор пред инвестирање во акција секој пат е проверка на акционерска структура и интегритет на менаџментот. Ако тој чекор не помине, нема резон да се замара со анализи на п/е РОЕ МОЕ итн.
не се работи за инвестирање, а пред се не се работи само за официјалната листа, погледни ја целата берза колку има издавачи на акции кој ги опљачкале малите акционери, пред се нивни поранешни вработени... што вика еден комшија, повеќе акции имам од менаџерот, тој за овие 16-на години се наполни како брод јас не можам да ги продадам акциите, а се тргува, ама се со блокови и неговите ситни акции не може да поминат, едино да ги даде за бадијала...
А врати го филмот кога газда Нини го купуваше Срболек, Комисија на српска берза го НАТЕРА од сите акционери да ги купи акциите по цена на акција за превземањето.... а, јас се занимавав со берза пред14-16 години, тогаш беше лесно, купував продавав, добивка секогаш а не требааше нигде да одиш и да се малтретираш, сега и загуба да има мора да ја пријавиш, ако не ќе те казнат....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom