Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Падот на БДП се долеже на прекинот и пукањето на градежниот балон.

Гројовци преку него го пумпаа тој показател.

Бидејќи лани не се градеа барокни глупости и споменици. Затоа одсекогаш државната потрошувачка би сакал да се одземи од таа формула на БДП.

Се надевам дека ќе пробаат да создадат услови БДП да се билда преку резултатите на компаниите, а не преку државната потрошувачка.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Падот на БДП се долеже на прекинот и пукањето на градежниот балон.

Гројовци преку него го пумпаа тој показател.

Бидејќи лани не се градеа барокни глупости и споменици. Затоа одсекогаш државната потрошувачка би сакал да се одземи од таа формула на БДП.

Се надевам дека ќе пробаат да создадат услови БДП да се билда преку резултатите на компаниите, а не преку државната потрошувачка.
Лани најголем застој имаше кај автопатите а тие стотици милиони евра за нашата економија се голема ставка
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
abe druze ti kako najgolem podrzuvac i branitel, za promena mozes da ja napravis matematikata i da ja spodelis a ne da go povikuvas 007 da ti gi pravi matematikite za tebe posto neznaes da ja napravis. On dovolno kaza (ako ne i previse) za negovite aduti KMB i OHB za koj se ispostavi deka mu e tocna matematikata (osven za ohb) ali jbg prostor za error ima.

Ako si upaten kazi dali kje se isplati vetenata i odobrenata dividenda od 2013 (mi se cini) za koja na sekoe sobranie veleja deka stom se dobie sporot kje ja isplatat so kamata (Jas uste cekam)?? Ako si tolku zapoznae kazi koj e 3~5g plan da se razraboti teto vo koordinacija so tplf i kako kje profitirame od toa nie akcionerite...

Esapot nikogas ne bil podobar, aj radi vetuvanje kolku i da "ne mu e po negova cudna volja" go povikuvam 007 da napravi osnovna presmetka na milionite t.e. na vrednosta da vidime jal objektivno il subjektivno :)

http://www.toplifikacija.mk

Glavnoto se zavrsi so prvata, a i so slednite tuzbi ke se dokaze deka zaemite se dospeani i treba da se vratat, a zosto ne se vrakjani?! Budalite sega so debela kamata ke vrakjaat, dnevno cca 5000 Evra.

Tuku sho prai Hari http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=42754
[DOUBLEPOST=1520937417][/DOUBLEPOST]po ogromniot skok - mala korekcija e moralna odma ja strelas pa i ti. Kaj tplf realniot "skok" potencijalen go gledam za 1g.
1. mora da pomine period da se resi se sudski i navazno da se sprovede toa
2. mora da se resi sopstvenosta i postavenosta na gasificiranjeto i koja kompanija sto kje dobie za stopanisuvanje
3. plan (se nadevam rabotat na toa) tplf da se vrati vo igra a ne da zivee od renta
4. TETO da pocne na gas i da se vadi 80~90% od potencijalot, a ne kako za 2017 (16%) iskoristenost

Rokot za gasifikacija e do 2020, a do togas kje se postavat temelite koj sto kje raboti i realniot skok na mse go gledam tek sredina 2019 za site energetski orientirani kompanii MPT, TPLF, OKTA, TETO kako i bankite koj go cekaat toa da profitiraat KMB i Strancite...


Neshto esapot ne ni izleguva so TPLF :S
 
Последно уредено:
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Abe Mister druze ne, ne, ne, ne znam jas toa mene kalkulatorot samo so 7 nuli mi e :facepalm:
Mu vetiv na coekot ete vidi nekolku strani nanazad ama eve slobodno neka pise, istrazi ili pokaze nekoj drug nesto za temata.
Doprva ke se pisuva samo sto pocna taka sto vo pravo si za perspektivata. (y)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
600м денари ќе биде приходот на НЛБ од продажбата на пензискиот фонд

Тоа е веројатно 10е по акција во дивиденда
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Денес само добри вести, СТБ за еден месец ќе ги подаде своите побарувања во Фени на износ од 15м евра
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
@Stefus: zvuci nelogicno, ama
Ova e korekcija na padot koj se dolzese idklucivo na politickata nestabilnost, a nemase vrska so realnite bilansi na kompaniite

Ima uste dosta za koregiranje
Не е баш идеална корелацијата на БДП раст со извештаи на фирми на МСЕ тоа е точно. Но генерално важи...и вреди да се следи БДП и МСЕ. Инаку МСЕ има најака корелација со БРИКС берзи за последните 15 години...во иднина планирам да пресметам коефицитенит и п-вредности.[DOUBLEPOST=1520951664][/DOUBLEPOST]
КМБ е како Тошо Малерот кај што има сумљива фирма тие имаат кредит. Инаку има раст на кредитирање на домаќинства...мислам дека е попаметно да се бараат банки кои кредитираат граѓани а не фирми. Граѓанските кредити изгледа се посигурни...опаѓа невработеноста. Додуше сега скокна на 24% а опаѓаше 10-15 години. Незнам која е кредитна оптовареност на насление и кој е процент таму на нефункционални кредити...вреди тоа да се проанализира некад.
НЛБ официјално го продаде пензискиот фонд. Значи чекаме 1кв како ќе се одрази на биланс.
Продажбата на 100% од акциите на НЛБ Нов пензиски фонд АД Скопје се изврши преку Македонската берза за хартии од вредност по цена од 921 евра по акција, во денарска противвредност.[DOUBLEPOST=1520952422][/DOUBLEPOST]Инаку Ќе си оди ли Богов?
Седумгодишниот мандат на актуелниот гувернер на Народната банка на Република Македонија Димитар Богов истекува на 21 мај годинава. Засега нема предлог кој ќе го наследи, но од Кабинетот на претседателот на Република Македонија велат дека постапката за избор ќе се спроведе согласно закон и праксата во изминатите години.
http://telma.com.mk/istekuva-mandatot-na-bogov-se-cheka-ivanov-da-predlozhi-negov-naslednik/
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Не е баш идеална корелацијата на БДП раст со извештаи на фирми на МСЕ тоа е точно. Но генерално важи...и вреди да се следи БДП и МСЕ. Инаку МСЕ има најака корелација со БРИКС берзи за последните 15 години...во иднина планирам да пресметам коефицитенит и п-вредности.[DOUBLEPOST=1520951664][/DOUBLEPOST]
КМБ е како Тошо Малерот кај што има сумљива фирма тие имаат кредит. Инаку има раст на кредитирање на домаќинства...мислам дека е попаметно да се бараат банки кои кредитираат граѓани а не фирми. Граѓанските кредити изгледа се посигурни...опаѓа невработеноста. Додуше сега скокна на 24% а опаѓаше 10-15 години. Незнам која е кредитна оптовареност на насление и кој е процент таму на нефункционални кредити...вреди тоа да се проанализира некад.
НЛБ официјално го продаде пензискиот фонд. Значи чекаме 1кв како ќе се одрази на биланс.

Продажбата на 100% од акциите на НЛБ Нов пензиски фонд АД Скопје се изврши преку Македонската берза за хартии од вредност по цена од 921 евра по акција, во денарска противвредност.[DOUBLEPOST=1520952422][/DOUBLEPOST]Инаку Ќе си оди ли Богов?
Седумгодишниот мандат на актуелниот гувернер на Народната банка на Република Македонија Димитар Богов истекува на 21 мај годинава. Засега нема предлог кој ќе го наследи, но од Кабинетот на претседателот на Република Македонија велат дека постапката за избор ќе се спроведе согласно закон и праксата во изминатите години.
http://telma.com.mk/istekuva-mandatot-na-bogov-se-cheka-ivanov-da-predlozhi-negov-naslednik/
Не знам што е овде малерозно во веста од MSE што ја цитираш???? Фактот што КМБ го уновчила побарувањето во Фени е одлична вест за сопствениците на оваа акција.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Да, преку откуп на побарувањата, и така ќе заврши стечајната постапка.
Се чудам зошто нели рекоа ќе се изнајмува. Многу интересна е оваа ситуација да има толку многу заинтересирани купувачи за огромен загубар.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Не знам што е овде малерозно во веста од MSE што ја цитираш???? Фактот што КМБ го уновчила побарувањето во Фени е одлична вест за сопствениците на оваа акција.
4-5 години се отпишува или на суд добива кредити КМБ...мене ми се сомнителна акција. Другите банки ретко тоа го праваат и сите подобро растат од КМБ. Јас не би ја купил, мислам дека има премногу корпоративни и нефункционални кредити. Најверојатно најлоша банка на МСЕ во последните години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom