Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
A toa dali ke se sobira mraz na edinicata i kolku dali zavisi od kvalitetot na klimata ili samo od vlaznosta na vozduhot? Ako ja stavam mojata WH do tvojata Vivax, dali isto bi sobrale mraz?

Jas inace so WHvo gream isto 55m2, a klimava e za 25-30m2, malku e opteretena, plus -2 e nadvor shto znaci i moknosta i e padnata za nekoj procent.
Klimata kolku mrzne sekalo zavisi od vlaznosta na vozduhot no i od kvalitetot na klimata
E sega dali isto ke se odnesuva Mitsubishi-to kako Vivax-ot ne mozam da ti kazam ne sum imal iskustvo so klima Mitsubishi.
Dali znaes sega kolku e vlaznosta vo ohrid? Vo skopje e 54% moze vo ohrid e pogolema vlaznosta i zatoa defrost cesto pravi.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Klimata kolku mrzne sekalo zavisi od vlaznosta na vozduhot no i od kvalitetot na klimata
E sega dali isto ke se odnesuva Mitsubishi-to kako Vivax-ot ne mozam da ti kazam ne sum imal iskustvo so klima Mitsubishi.
Dali znaes sega kolku e vlaznosta vo ohrid? Vo skopje e 54% moze vo ohrid e pogolema vlaznosta i zatoa defrost cesto pravi.
87% e vlaznosta vo momentov.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Strelec imas Min kopce kolu gledam... Kaj mene na slicna stanica o pritiskanje na Min ke dade najniska izmerena vo poslednite 24h. Mnogu korisna funkcija, za da ne mora da stanuvame od spienje da gledame najniska temperatura vo 4h sabajle :)
Na Min/Max za najniska pokazuva -6,1C who knows why:(...sto sekako ne e tocno zatoa sto pokazuvase i -7,8C i vnatre i nadvor....ja cepkav edno vreme pa moze izgubila signal, sto ja znam zasto pokazuva -6C od pred 5 dena ja imam, ama sekako ne e tocno.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Na Min/Max za najniska pokazuva -6,1C who knows why:(...sto sekako ne e tocno zatoa sto pokazuvase i -7,8C i vnatre i nadvor....ja cepkav edno vreme pa moze izgubila signal, sto ja znam zasto pokazuva -6C od pred 5 dena ja imam, ama sekako ne e tocno.
Zatoa sto ima odreden interval na pamtenje na posledna max ili min T i posle odredeno vreme ja dava poslednata od nizata zapamteni..pravi takanarecen loop ko na primer na action cam-ovi ili po kolive kamerive sto snimaat parcinja po 5-10-20min primerno i koga ke se napuni memorija go brisat poslednoto itd...Go imam sretnato ova kaj poveke modeli od termometri i meteorol. stanici..za poetinive zboram sekako.. Neznam Tomi neka kaze negovata posalam da ne e pa da ja pamti min i max ever izmereno so stanicata.. A za stanuvanjeto vo 04h sabajle edno ke mu poracam a ke vidi koga ga ke dojde vreme.. Stara "Kajla" Voda ne drzi :D
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Ja poracav od Greestore: https://goo.gl/EcX634 ali taa cena bese koga bea popustite pred ~ 1 mesec.[DOUBLEPOST=1519894323][/DOUBLEPOST]

Toa e normalen del od rabotata na klimite, ako zamrzni ce odmrzni. Iskreno i za toa difrostite ne mi e ni tolku gajle. Ako e stetno za klimata neka mu ja misli proizvoditelot so dava garancija :).
Blagodarime:)
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Zatoa sto ima odreden interval na pamtenje na posledna max ili min T i posle odredeno vreme ja dava poslednata od nizata zapamteni..pravi takanarecen loop ko na primer na action cam-ovi ili po kolive kamerive sto snimaat parcinja po 5-10-20min primerno i koga ke se napuni memorija go brisat poslednoto itd...Go imam sretnato ova kaj poveke modeli od termometri i meteorol. stanici..za poetinive zboram sekako.. Neznam Tomi neka kaze negovata posalam da ne e pa da ja pamti min i max ever izmereno so stanicata.. A za stanuvanjeto vo 04h sabajle edno ke mu poracam a ke vidi koga ga ke dojde vreme.. Stara "Kajla" Voda ne drzi :D
Сега ме замисли за меморијава, стара кајло хахаха :D

Во упаствово вика 24 часа, ама не сум ја проверувал дали навистина е така. Ај ќе се обидам да следам деновиве.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Strelec i taa vo spalnata kolku shto uspeav denes da ja sledam raboti na ist princip. Na sekoi 45 minuti do saat vreme defrost na ova vreme, sekoj defrost 6:45 minuti trae od prekinuvanje so duvanje do pocnuvanje so duvanje. Toa se podatocite brat.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Nikako 25kg stiropor. Kolku polesen tolku podobro[DOUBLEPOST=1519455311][/DOUBLEPOST]15cm i 5cm nema ist efekt, tuku zavisnosta od toploprovodlivosta i debelinata ne e linearna, pa zatoa majstorite (koi se strucni samo vo domenot na lepenje u secenje na stiropor) go velat toa.
колку полесен толку подобар.ова не е точно.
густината ја прави изолацијата,односно што поголема килажа тоа подобро.
во фрижидерите за длабоко што не ставаат изолација со помала густина?
незнам што да кажам...земи најди пипни изолација од фрижидер за длабоко па ќе сватиш што сакам да ти кажам.

туку ајде стручациве за клими нека кажат мислење за проблем со инвертер беко.
климата работела цела ноќ на поставени 21 на даљинско.
од кога е сменето од 21 на 25 климата почнала да дува слабо ко на брзина 1 и со млак издув.
од пладне до сега климата манифестира често одење во дифрост и како што опишав работи слабо и дува слабо.

јас искрено не сум сретнал ваков проблем па ако имате некое вакво искуство,пишете совет.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mnogu ubavo napisav, kolku polesen tolku podobar za nadvoresna izolacija.
Nigde ne napisav deka polesniot odnosno onoj so pomala gustina ima podobri izolacioni svojstva.
Neznam kolku me pratis, ama ne sekogas onoj so pogolema gustina e podobra opcija od onoj so pomala, za vo konkretniov slucaj za fasadna izolacija kade koeficientot na difuzija na vodena para e neprifatliv za ovaa potreba.
Procitaj podetalno kako ne bi izbrzuval so nekorektni komentari.
 
L

lleeoo

Гостин
колку полесен толку подобар.ова не е точно.
густината ја прави изолацијата,односно што поголема килажа тоа подобро.
во фрижидерите за длабоко што не ставаат изолација со помала густина?
незнам што да кажам...земи најди пипни изолација од фрижидер за длабоко па ќе сватиш што сакам да ти кажам.

туку ајде стручациве за клими нека кажат мислење за проблем со инвертер беко.
климата работела цела ноќ на поставени 21 на даљинско.
од кога е сменето од 21 на 25 климата почнала да дува слабо ко на брзина 1 и со млак издув.
од пладне до сега климата манифестира често одење во дифрост и како што опишав работи слабо и дува слабо.

јас искрено не сум сретнал ваков проблем па ако имате некое вакво искуство,пишете совет.
Ова далинското ти покажува на ладење дека е ставено
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
колку полесен толку подобар.ова не е точно.
густината ја прави изолацијата,односно што поголема килажа тоа подобро.
во фрижидерите за длабоко што не ставаат изолација со помала густина?
незнам што да кажам...земи најди пипни изолација од фрижидер за длабоко па ќе сватиш што сакам да ти кажам.

туку ајде стручациве за клими нека кажат мислење за проблем со инвертер беко.
климата работела цела ноќ на поставени 21 на даљинско.
од кога е сменето од 21 на 25 климата почнала да дува слабо ко на брзина 1 и со млак издув.
од пладне до сега климата манифестира често одење во дифрост и како што опишав работи слабо и дува слабо.

јас искрено не сум сретнал ваков проблем па ако имате некое вакво искуство,пишете совет.
Gasenje vadenje od steker 10min i povtorno pustanje, menuvanje na zadadeni T, menuvanje na modovi probavano e?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
туку ајде стручациве за клими нека кажат мислење за проблем со инвертер беко.
климата работела цела ноќ на поставени 21 на даљинско.
од кога е сменето од 21 на 25 климата почнала да дува слабо ко на брзина 1 и со млак издув.
од пладне до сега климата манифестира често одење во дифрост и како што опишав работи слабо и дува слабо.

јас искрено не сум сретнал ваков проблем па ако имате некое вакво искуство,пишете совет.
Najubavo javi se na monterot koj sto ja montiral klimata da dojde da ja proveri ako nemoze monterot da vidi vo sto e problemot togas povikaj servis oni sigurno ke kazat dali se raboti za nekoj defekt na klimata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom