Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Јас до 3:30 бев буден и невидов да покажа пониско од -8,1C....можеби ако било после 4 тоа со -13Ц.
Само знам дека долго чекав да ја измерам климата барем на -7C a тоа се случи негде после 2 (барем кај мене мерено на тераса која само од една страна има завет).
Имам и слика од станицава и во 3:32 покажува надворешна од -7,8C.
IMG_20180301_030955.jpg IMG_20180301_033321.jpg
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Kaj mene na ziviniot sto e zakacen na klimata
Stari kajli kako mene i tebe merat epten analogno: zivin termometar se razbira obesen na klimata. Ne ne interesira kolku ce kazat na vesti ili po merni stanici.
Na isti nacin mereno so "obesen" zivin termometar na klimata, sabajle vo Tetovo vo 4.30h bese tocno -10C, on/off FONKO-to prede kako macor i na ovaa T trosi 1.15 Kw ( ne moze povece ogranicen e so gustinata na freonot ), verojatno uspeva da "stvori" 1.5-1.8Kw, bolje ista nego nista i jas zadovolen....
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
За изминатава ноќ официјални мерења од УХМР за Ск се -11°С., а неколку пати проверував и кај Стрелец. Ако сум направил превид моја грешка.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Laden bran beshe brat, navistina pagashe tolku brzo. Od -1 vo 18:30 do -10 vo 2:00 padna tuka vo Ohrid. Jas deka malku povisoko ziveam nego od centarot na gradot, mozebi i ponisko padna kaj mene ama spiev i ne vidov.
Ке може ли искрено да ни кажеш како се однесуваат твоите клими денес во смисол дали и денес имаше Дефрости на ладново(а суво) време?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ке може ли искрено да ни кажеш како се однесуваат твоите клими денес во смисол дали и денес имаше Дефрости на ладново(а суво) време?
Sekogas iskreno ke kazuvam za klimive....denes ne sum cel den na spratot deka sedev so bratuched mi dolu. Ama sega se kaciv gore i ke gi sledam kako rabotat i tocno ke ti kazam. Ama od toa shto dosega go imam videno kaj dveve WH, imam cuvstvo kako na tajmer da se namesteni so defrostive, nekade na saat, saat i pol vreme po 5 minuti trae defrost. Bash na muabetov, koga se kaciv vo dnevnata po toa shto go zateknav mi izgledase kako bash togas da beshe izlezena od defrost. Stand by za povekje informacii....[DOUBLEPOST=1519910304][/DOUBLEPOST]@Strelec 14:09 casot eve defrost na klimata vo dnevnata. Traenje 7 minuti, od prekinuvanje so duvanje, do zapocnuvanje. Ke prichekam nareden defrost i ke ti pisham.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Stari kajli kako mene i tebe merat epten analogno: zivin termometar se razbira obesen na klimata. Ne ne interesira kolku ce kazat na vesti ili po merni stanici.
Na isti nacin mereno so "obesen" zivin termometar na klimata, sabajle vo Tetovo vo 4.30h bese tocno -10C, on/off FONKO-to prede kako macor i na ovaa T trosi 1.15 Kw ( ne moze povece ogranicen e so gustinata na freonot ), verojatno uspeva da "stvori" 1.5-1.8Kw, bolje ista nego nista i jas zadovolen....
Haha taka e :)
Ironijata e sto digitalec termometar so preciznost na analogen e nekolku pati poskap od istiot i retko koj go kupuva..a digitalec so cena na analogen e min 30% poneprecizen i site go kupuvaat..za trajnosta da ne komentiram..
Black Friday go zameni Crni Petko i taa analogija nemoze da ja razbere ovaa denesna digitalno obolena svest...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Strelec 14:56 defrost, traenje 6:43 minuti od prekinuvanje do pocnuvanje so duvanje. Namestena e na 24 stepeni, auto i fan i dvizenje na zelozina. Ako imam vreme sega, ke ti kazam info i za klimata vo spalnata, ako ne potaka.

Vo prilog eve i slika od nadvoreshnata edinica na koja moze da vidite kolku mraz imase koga pocna defrostot.
Screenshot_2018-03-01-14-56-23.png
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Kako mislis gustina na freon ako mozes da objasnis ( da ne mislis na gustinata na uljeto vo kompresorot )
Aj da te prosvetlam: site gasovi pa i freonot imaat pomala gustina pri poniski T pa zatoa kompresorot "nemoze saglam da gi pritisne" narodski kazano i poradi toa trosi pomala snaga za komprimiranje. Ako e nadvor -15C "mojot kompresor ce trosi stoznam 700W pa ce nema sto da pritisne i nema da stvori dovolno pritisok na freonot, a so toa efektot na greenjeto ce e nikakov (neli so porastot na pritisokot na gasovite proporcionalno im raste T, a so toa i efektot na zgrevanje na kondenzatorot koj ni e vo sobata sto ja greeme).
Za da ne se slucuva ova sto se slucuva potrebno e kompresorot da ja zgolemi svojata rabota, kako ce ja zgolemi osven so zgolemuvanje na brojot na vrtezi. Bidejci toj ne sposoben toa da go napravi, jas ce bidam primoran da ja isklucam klimata ako prodolzi da padja T pod -10C.........
Tuka na scena stapuva INVERTER-ot koj preku ispravuvackiot sklop na naponot i PMW modulot obezbeduva promenlivost na broevite na vrtezi na kompresorot prema baranite potrebi za da obezbedi potreben pritisok na freonot, a so toa i potrebnata T na tecniot freon koj nas ne zagreva.
Istoto moze da go obezbedi i so doveduvanje na pogolema kolicina na freon, pa taka so kombinacija na ova, brojot na vrtezi i koristenjeto na gasot R410a koj ima poniska T na isparuvanje (pa moze da "zalepi" povece toplina na nadvoresniot izmenuvac) dobivame uredi tkn inverteri koi si rabotaa bez problem i do -30C.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
14:09 casot eve defrost na klimata vo dnevnata. Traenje 7 minuti, od prekinuvanje so duvanje, do zapocnuvanje.
Kako za potcetuvanje mojot AEZI denes iako e ladno no prilicno suvo so mala vlaznost denes do sega nema defrost napraveno a kaj tebe MITSUBISHI klima pravi na 1 cas defros znaci ne e se do markata neznaci deka japonenec ke bide podobar od vivax eve mojot vivax na vakvo vreme ne pravi defrost a Mitsubishi pravi
Neznaci deka poskapoto e i pokvalitetno naprotiv nekogas i najevtinata opcija moze da bide kvalitetna jas za 31.500den od mojot vivax 5.5kw sum zadovolen.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Kako za potcetuvanje mojot AEZI denes iako e ladno no prilicno suvo so mala vlaznost denes do sega nema defrost napraveno a kaj tebe MITSUBISHI klima pravi na 1 cas defros znaci ne e se do markata neznaci deka japonenec ke bide podobar od vivax eve mojot vivax na vakvo vreme ne pravi defrost a Mitsubishi pravi
Neznaci deka poskapoto e i pokvalitetno naprotiv nekogas i najevtinata opcija moze da bide kvalitetna jas za 31.500den od mojot vivax 5.5kw sum zadovolen.
A koja kvadratura i kakkv prostor grees so Vivaxot?

I dali mozis te molam da mi pratis slika od momentalnata sostojba na nadvoreshnata edinica?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
A koja kvadratura i kakkv prostor grees so Vivaxot?

I dali mozis te molam da mi pratis slika od momentalnata sostojba na nadvoreshnata edinica?
55m2 gream so vivax-ot vo prostorijata kade sto e klimata e 23°C a vo drugata prostorija 21°C klimata e na 25°C pustena i na fan 2.
Sega izlegov nadvor imenuvacot nema voopsto mras no i vlaznosta na vozduhot e mala 54% vlaznost
 
D

Deleted member 95595

Гостин
55m2 gream so vivax-ot
Sega izlegov nadvor imenuvacot nema voopsto mras no i vlaznosta na vozduhot e mala 54% vlaznost
A toa dali ke se sobira mraz na edinicata i kolku dali zavisi od kvalitetot na klimata ili samo od vlaznosta na vozduhot? Ako ja stavam mojata WH do tvojata Vivax, dali isto bi sobrale mraz?

Jas inace so WHvo gream isto 55m2, a klimava e za 25-30m2, malku e opteretena, plus -2 e nadvor shto znaci i moknosta i e padnata za nekoj procent.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Kako za potcetuvanje mojot AEZI denes iako e ladno no prilicno suvo so mala vlaznost denes do sega nema defrost napraveno a kaj tebe MITSUBISHI klima pravi na 1 cas defros znaci ne e se do markata neznaci deka japonenec ke bide podobar od vivax eve mojot vivax na vakvo vreme ne pravi defrost a Mitsubishi pravi
Neznaci deka poskapoto e i pokvalitetno naprotiv nekogas i najevtinata opcija moze da bide kvalitetna jas za 31.500den od mojot vivax 5.5kw sum zadovolen.
Едно време кога стокец( Застава101) беше бренд, имав колега кој купи 20 години старо фичо.
Не отече со приказните дека кога ги претицал стокецовите некаде на 120 му тресела предницата:D
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Јас до 3:30 бев буден и невидов да покажа пониско од -8,1C....можеби ако било после 4 тоа со -13Ц.
Само знам дека долго чекав да ја измерам климата барем на -7C a тоа се случи негде после 2 (барем кај мене мерено на тераса која само од една страна има завет).
Имам и слика од станицава и во 3:32 покажува надворешна од -7,8C.
Прегледај го приврзокот 186469 Прегледај го приврзокот 186470
Strelec imas Min kopce kolu gledam... Kaj mene na slicna stanica o pritiskanje na Min ke dade najniska izmerena vo poslednite 24h. Mnogu korisna funkcija, za da ne mora da stanuvame od spienje da gledame najniska temperatura vo 4h sabajle :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom