Најекономично греење и ладење

Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Koristam Vivax AERI 18ka veke 20dena vo kuka bez izolacija so drveni prozori mesteni pred 3 godini,gream 30m2 (istok-sever-zapad),sega zasega sum prezadovolen drzam temperatura od 24-25, 95% od vremeto duva na minimum i dosega ja imam primeteno 3 defrosti (ako tolku toa vi e vazno :) ) od koi edniot vcera vecer vo vremetraenje od 2-3 min
Mozes da mi pratis link od klimata da ja zirnam sakam i ja da zimam nekoja takva, i da mi pises so e kako e dali si zadovolen, kako e sega vo ladnovo? I koa kje stigne smetkata kako kje bide:)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Таа клима е мала за тој простор.Секако треба да имаш дополнителен извор на топлина да и помага.Дали ќе биде печката без или со дување или некоја греалка, сама не може да постигне.А температурата 15 па и 18 е многу ниска, не знам која темп. ви е пријатна за престој.
Според мене прво пробај стави ја на фиксна поголема брзина да дува и провери дали има разлика.Помогни и со термото или нешто друго и накачи некој степен, оти вака измрзнавте :D.
TA peckata e samo na akumuliranje, ne ja duvam i pomaga po malku, no ne e toa shto treba. Kako i da e, duri ne dojde FHto, ke bide vaka, ama ne e strashno, kasno se odluciv da se "ekipiram" za zimava taka da koga ke zemis predvid deka ne ni planirav da stavam greenje godinava, i ova e super. Naredna godina ke e drugo.

Ќе се „зборат“ млади се. Мојата печка на пелети досега не направила дефрост :D на комшијата марка Инвентор, правела на пола саат дефрост.
Deca treba da pravam be, sho poladno drzam, toa povekje ke me gushka soprugata za da se topli :)[DOUBLEPOST=1519669084][/DOUBLEPOST]Inace, samo shto gi vidov ovie dva dokumenti deka sum gi dobil so klimata, pa eve ke spodelam ako nekoj nekogas se zainteresira za WN35 modelot na Mitsubishi, eve mu oficijalni dokumenti da si vidi specifikacii.
Screenshot_2018-02-26-19-14-38.png Screenshot_2018-02-26-19-14-42.png
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
541W просек за цел Февруари за 80м2 стан што го грее сама FH35VE. 541*29*4.5*24= 1694 денари.
Температура во дневниот престој 24Ц, во спалните 22Ц.

 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Jas na AUTO imam ostaveno i fan i dvizenje na zelozinata, pa neka si tera kako znae i umee :)

Inace poracav dva meraci za struja, naredna nedela ke mi stignat.

Mislim da bi ti bolje grejala da je staviš u treću brzinu,jer već je ranije pisano da Mitsu nije baš za auto fan,ako greje veću površinu.
Pusti ga da se malo razmaše,da malo jače potegne,ništa mu neće biti.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@rusrus vidi sea i posveta ima Strimot :icon_lol:
Sat ipol strimujem uste nikako da pobeli izmenuvacov....aj moze za 7saata ke pobeli ke napravi defrost pa ke se javi @vlavot i ke rece na 15min pravi defrost :kuracc:
Eve i sliki od ambientot Vo i Okolu merenata-snezna situacija 26.02.2018 :)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
82
Поени од реакции
68
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ќе се „зборат“ млади се. Мојата печка на пелети досега не направила дефрост :D на комшијата марка Инвентор, правела на пола саат дефрост.
@Baki, моето Gree change вчера ова време го пуштив, дури сабајле кај 7.30 го направи првиот дефрост, имам канта од поликолор под неа ставено овие денови, да ја пратам колку дефрости ќе прави, ама тешко пак да биде како оваа сабајле што беше
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
23:30...vreme za odmor i 21 zadadena....sega ke iskljuci i ke prodolzi posle 1 cas....leka nokj na site :)
Defrostot moze da go vidite i da se pojavi sabajle megju 7 i 10 casot koga cela ke bide pobelena.
Dosega vkupno vremetraenje na Live Strim od 3:57min bez Defrost....momentalni Posmatraci na broj 4, vreme 23:25 na 26ti.02.2018.....vnatresna T=24,1C na 8m od klimata, nadvoresna -4,9C
Fala i prijatno do utre....strimot ke ostane nokeska koj saka neka prati.....sea ke odmara klimata barem 1cas zasto vo 23:30 preflra na zadadena 21C od prethodnata 24C.
Vo 4:45 ide na 22C zadadena, vo 5:30 na 24C zadadena.
Izmenuvacot na AMBER posle 4 casa rabota vo minus 4 e cist kako solza, ama ABER si nema od Defrost !!
Trolacite za klimava samo u Vardar da se frlat drugo care nemaat....
 

Attachments

Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Edno prasanje do vas poiskusnite. Momentalno 3,5kava WN nemoze da postigne sama vo sobava, sho e i ovekuvano, pa sakav da ve prasham dali ima razlika dali ke i zadadam 18 stepeni ili 25 so dalinskoto? Vo odnos na potroshuvackata prashuvam. Dali ke troshi povekje ako ja stavam na 25 na 3ka brzina na ventilator (od mozni 4 brzini) ili ako ja stavam na 18 stepeni na istiov setting. Toa e ona shto me buni mene.
 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Edno prasanje do vas poiskusnite. Momentalno 3,5kava WN nemoze da postigne sama vo sobava, sho e i ovekuvano, pa sakav da ve prasham dali ima razlika dali ke i zadadam 18 stepeni ili 25 so dalinskoto? Vo odnos na potroshuvackata prashuvam. Dali ke troshi povekje ako ja stavam na 25 na 3ka brzina na ventilator (od mozni 4 brzini) ili ako ja stavam na 18 stepeni na istiov setting. Toa e ona shto me buni mene.

Jel ti hoćeš da se greješ,ili da ti klima služi kao ventilator?
Ko se još greje na 18c? Pojačaj je na 23c,na 24c,vidi kako se ponaša,koliko često ide u defrost,pa prema tome koriguj temperaturu.
Moraš da vidiš da li ona može uopšte sama da podigne temperaturu u prostoriji,a da bi podigla mora da duva dosta toplo i jako(fan3 ili fan4).
E sad ako bude duvala dovoljno toplo onda mora i da povuče više struje. Ne može i jare i pare.Ili se greješ ili ne.
Samo moram da ti kažem da je FH mnogo,mnogo bolji izbor od WN.(moj Fujitsu Leca 09 je jači od ove dvanaestice)
 
Член од
23 јануари 2018
Мислења
6
Поени од реакции
3
Mozes da mi pratis link od klimata da ja zirnam sakam i ja da zimam nekoja takva, i da mi pises so e kako e dali si zadovolen, kako e sega vo ladnovo? I koa kje stigne smetkata kako kje bide:)
eve ti link od klimata
https://klimi.mk/product.php?id=92
sega zasega sum prezadovolen so ogled na toa deka toplam 30m2 neizoliran prostor (istok-sever-zapad),ke vidam narednive dva dena kako ke bide a za smetka rano e bidejki ja koristam 20 dena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom