Најекономично греење и ладење

Член од
23 јануари 2018
Мислења
6
Поени од реакции
3
Koristam Vivax AERI 18ka veke 20dena vo kuka bez izolacija so drveni prozori mesteni pred 3 godini,gream 30m2 (istok-sever-zapad),sega zasega sum prezadovolen drzam temperatura od 24-25, 95% od vremeto duva na minimum i dosega ja imam primeteno 3 defrosti (ako tolku toa vi e vazno :) ) od koi edniot vcera vecer vo vremetraenje od 2-3 min
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Od mene nekoi nelogicni i interesni merenja. Klimata na vtora brzina (od tri) mi odrzuva temperatura so 450-500w, stavam na prva brzina pri ista temp 23c potrosuvackata raste i odrzuva so 600w? :v Interesno. Vo treta brzina e potrosuvackata uste nekoj vat poniska od onaa vo vtora, povtorno namaluvanje. Ima li nekoe logicno objasnuvanje za ova? Znaci kaj mene vo vtora i treta brzina trosi 20% pomalku struja nego vo prva.
Не е воопшто нелогично.Колку е помала брзината на вентилаторот, помалку воздух поминува низ неа, треба поголема температура на издув (поголема потрошувачка) за да ја одржува зададената температура.И обратно, поголема брзина, помала температура на издув помала потрошувачка.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Padna sneg i ve snema drugari,gledate na kolku saati pravat defrost klimive[DOUBLEPOST=1519594426][/DOUBLEPOST]So isklucok na gree oni ne pravat t.e pravat ama pod -20 stepeni:pos:
T.e greska ne difrost tuku razladuvanje .[DOUBLEPOST=1519594863][/DOUBLEPOST]Eve mojava Teshiba pravi na 4 saati po 8-9 min no si ja odrzuva t konstantno .
Ovie novokomponiranive klimadzii so cekaa minusni T treba da bombardiraat so postovi..nie koi go izvozevme so klimite lanskoto Super GT ne ocekuvas valjda da pagjame u nesvest sega na -3, -4C Temperatura :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Нека помине уште некој ден, па ќе видам колку ќе испадне просекот за цел Февруари. Многу ме интересира сосе еве овие неколку ладни денови.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Не е воопшто нелогично.Колку е помала брзината на вентилаторот, помалку воздух поминува низ неа, треба поголема температура на издув (поголема потрошувачка) за да ја одржува зададената температура.И обратно, поголема брзина, помала температура на издув помала потрошувачка.
Dali toa znaci deka primer mojov VIVAX aezi koga e na turbo pomalku trosi otkolku koga e na fan auto ili 3-ta brzina?
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Dali toa znaci deka primer mojov VIVAX aezi koga e na turbo pomalku trosi otkolku koga e na fan auto ili 3-ta brzina?
На турбо или "powerful" или како и да се вика, климата работи со максимални перформанси за постоечките услови (моментална внатрешна и надворешна темп.) според тоа и најмногу ќе троши.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Тезата дека најмногу ќе троши е само еден дел од одговорот на комплексното прашање: Сооднос потрошувачка/испорачана топлина.
Точно е дека најмногу ќе троши ама треба да се напомене дека и најмногу ќе испорача!
За да не биде така проста равенката, треба да се земе во предвид дневниот (24ч) режим на работа на климата( воопшто и на другите грејни тела), која не подразбира само турбо режим и максимална емисија на топлина, следствено и соодветна потрошувачка.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Така си е, малку лошо го формулирав одговорот.Но сето ова е минорно да не речам небитно, знаејќи дека турбо модот служи за краткотрајни брзи промени на температурата било на ладење или греење (трае дваесетина минути) и не е препорачливо да се претерува со него зошто ја оптеретува макс. климата.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Така си е, малку лошо го формулирав одговорот.Но сето ова е минорно да не речам небитно, знаејќи дека турбо модот служи за краткотрајни брзи промени на температурата било на ладење или греење (трае дваесетина минути) и не е препорачливо да се претерува со него зошто ја оптеретува макс. климата.
Jas na AUTO imam ostaveno i fan i dvizenje na zelozinata, pa neka si tera kako znae i umee :)

Inace poracav dva meraci za struja, naredna nedela ke mi stignat.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.723
Поени од реакции
4.062
E fala bogu se najdoa clenovi na forumov koj trezveno, temelno i tehnicki pravilno i tocno razmisluvaat i ne svrsuvaat koga ce vidat klima so niska modulacija.
Modulacija pa modulacija,pa toa e samo fizicki odgovor na uredot na izgubenata toplina vo prostorijata ( da ne zaboravime deka sekogas dvizenjeto na toplinata e od potoplo kon poladno telo: znaci toplinata ni "bega" od prostorijata vo vid na toplinska energija), uredot so sofisticiranite elementi i softverot koj go upravuva samo ja vraca taa toplina nazad vo prostorijata so precizno doziranje preku menadjiranje na brojot na vrtezi na kompresorot, goleminata na pritisokot na freonot i razlikata na T nadvor/vnatre.
Za razlika od ova ON/OFF klimite istoto go pravat samo vo golemi skokovi, grubo i primetno za okolinata, normalno so pogolema potrosuvacka na energija na minusnite T ....
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Jas na AUTO imam ostaveno i fan i dvizenje na zelozinata, pa neka si tera kako znae i umee :)

Inace poracav dva meraci za struja, naredna nedela ke mi stignat.
Ако постига темп. нека тера така.Узпат со здравје да си ги користиш климите.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ако постига темп. нека тера така.Узпат со здравје да си ги користиш климите.
Pa kako shto meram, ne postignuva temperatura. Ovaa 3,2kw TA peckata ne ja pushtam da duva deka ne sakam da ja praznam, a klimata celo vreme sama duva ama nemoze da postigne temperatura. 18 stepeni i imam zadadeno, a po termometar 15 s e vo sobata. Taka da se mislam dali voopshto da ja rabotam klimava dodeka da dojdi FHto ili da ja ostavam vaka, pa neka si duva, eden mesec ke si platam povisoka smetka za struja, toa, a iskreno neznam kolku mi troshi klimata vo momentov deka nemam nikakov merac, oaniskreno nemozam da znam dali mnogu lapa struja so toa shto raboti celo vreme da ja postigne zadadenata T.

Mal update: rekov aj da ja pushtam TA peckava da poduva malku, pa za 4 minuti se krena temperaturata i iskluci klimata.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Pa kako shto meram, ne postignuva temperatura. Ovaa 3,2kw TA peckata ne ja pushtam da duva deka ne sakam da ja praznam, a klimata celo vreme sama duva ama nemoze da postigne temperatura. 18 stepeni i imam zadadeno, a po termometar 15 s e vo sobata. Taka da se mislam dali voopshto da ja rabotam klimava dodeka da dojdi FHto ili da ja ostavam vaka, pa neka si duva, eden mesec ke si platam povisoka smetka za struja, toa, a iskreno neznam kolku mi troshi klimata vo momentov deka nemam nikakov merac, oaniskreno nemozam da znam dali mnogu lapa struja so toa shto raboti celo vreme da ja postigne zadadenata T.

Mal update: rekov aj da ja pushtam TA peckava da poduva malku, pa za 4 minuti se krena temperaturata i iskluci klimata.
Таа клима е мала за тој простор.Секако треба да имаш дополнителен извор на топлина да и помага.Дали ќе биде печката без или со дување или некоја греалка, сама не може да постигне.А температурата 15 па и 18 е многу ниска, не знам која темп. ви е пријатна за престој.
Според мене прво пробај стави ја на фиксна поголема брзина да дува и провери дали има разлика.Помогни и со термото или нешто друго и накачи некој степен, оти вака измрзнавте :D.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.969
Поени од реакции
1.243
Таа клима е мала за тој простор.Секако треба да имаш дополнителен извор на топлина да и помага.Дали ќе биде печката без или со дување или некоја греалка, сама не може да постигне.А температурата 15 па и 18 е многу ниска, не знам која темп. ви е пријатна за престој.
Според мене прво пробај стави ја на фиксна поголема брзина да дува и провери дали има разлика.Помогни и со термото или нешто друго и накачи некој степен, оти вака измрзнавте :D.
Ќе се „зборат“ млади се. Мојата печка на пелети досега не направила дефрост :D на комшијата марка Инвентор, правела на пола саат дефрост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom