Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Baj d vej, dali nekoj znae shto znaci stavkata kaj klimite "vlezna moknost greenje"? Kaj FH35 pishuva " vlezna moknost greenje 800W", a kaj WN35 pisuva 900W. Shto znaci ova?
Да не те мафтаат со "груби податоци" шалабајзери што све им е мутно у животов па и ова.
Какви груби податоци кога све е јасно и гласно напишано само треба да се прочита.

Simple As That....Влезна Моќност што ги дава Митсу и ред други Јапанци/Нејапанци се податоците што важат при +7 надворешна Температура.
Или еквивалент на податоков 4.0 (1.0 - 6.3)
MUZFH35VE+7(1).jpg
е дека тоа 4Kw пред заградите важи за на +7C надворешна температура што ке го прочиташ и на Copy/Paste податокот на Јеуровент.

Па така....кај FH35VE na +7 се измерени просечно 4000W и COP=5, па оддтука 4000/800W=5 :aplauz:
MUZFH35VE+7.jpg
WN35VA+7.jpg
Kaj WN35VA ....3600/975=3,692307... или заокружено на 2 децимали COP=3,69 или истото од долната слика горе :aplauz:
IZI BIZI...istoto od +7 :D

Што значат овие 4000W кај FH35VE и 3600W кај WN35VA со инпут од 800 или 975W?
Значи дека моделите се тестирани за време од 3 часа, па просек од тестот со 30C зададена, 20C температура на усис и максимален Фан Спеед у мод греење во 3 часа нема да даде повеќе од овие измерени вредности. Едноставно, на таа надворешна Т електрониката е така подесена да недава повеќе од тој капацитет. Тоа е токму она што некој овде новопечени лаици за клими пробуваа ама накрајот неуспеаа да измерат потрошувачка поголема од тие 975W на FH35VE при надворешни топли температури.....едноставно така е подесена електрониката на климата па на +7 врвот у потрошувачка и е 975W.

A и хипотетичко прашање мимо горново.....дали Fikshe1989 на +7 ке ја цепа климата со 30Ц зададена на макс Фан и усисот ке му биде 20Ц ?? Нема шанси

Проблемот е што во X примери овде на темава има луѓе што им димензионирале клима според максималните или ако сакате (според научников) Номиналните вредности на +7, ама таквите после на -10C палат калорифери, ќумбиња зашто на -10C е различен муабетот од оној на +7. Затоа има 3,5ки од 400 и од 2000евра, па и "номиналата" (што и да значи тој збор) кај двеве не е иста нели ;)
Како допуна.....има и клими од 60.000 и од 40 или 50.000 па и тие од 40.ооо на -10 вадат у просек повеќе од оние од 60.000....ова е поголемиот зајеб :)

Како компарација, на Fikshe1989 му димензионирале "парно" со котел од 25Kw за во 120m2...наградно прашање, на +7C ке му требаат тие 25Kw или у ладното на -10C или -15C?
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
6
извини што ви се мешам у муабет не сум експерт за клими
@Strelec значи ако сакам климата да ми е исплатлива, да не троши премногу би требало да земам клима со повисоко СОР или клима за 50кв ако сакам да отоплувам 40кб итн.
нешто така да те разберам?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
извини што ви се мешам у муабет не сум експерт за клими
@Strelec значи ако сакам климата да ми е исплатлива, да не троши премногу би требало да земам клима со повисоко СОР или клима за 50кв ако сакам да отоплувам 40кб итн.
нешто така да те разберам?
Треба да знаеш што бараш....дали бараш за 50м2 клима што ке даде 5kw и на -10 или бараш клима што +7 даваат 5Кw ама на -10 едвај се 2,5Кw...секакви модели има ама и цените им се драстично различни....но подобро е да купиш еднаш саглам него двапати и да нечини.
Просторот е најбитен и изолацијата, без тие информации за распоредот и изолацијата нема логика да се расправа по квадратура.
Цената на климите ја качува капацитетот во ладно на -10.....ефикасноста мање више е иста, дали 4,0 или 3,8 со мерено на 20усис а кај тебе ке биде 28 ништо не ти кажува....све над 4 е Ок, у домашни услови при реално користење тоа 4 мерено у лабораторија кај тебе дома ке стане 5.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
@Strelec
Ova bash go gledav vo specifikaciite kaj FHto i kaj WHto. Po oficijalen katalog na Mitsubishi za FHto pishuvashe deka na -15 bi isporacuvalo 3,4kw shto znaci ne bi mu padnala znacitelno moknosta. Za WHto pishuvashe deka i pagja mokta na 2,9 ili 2,8kw, ne me fakaj za zbor, a ovie brojki iskreno mene me zadovoluvaa. Po logika na muabetot, na -15, po slecifikacii jas od dvete klimi mesto "nominalnite" 7kw bi dobival 6,2kw ili ete da zaokruzime na 6kw, shto i ne e taka losho. Zatoa, kako shto kaza i samiot, tolku koshtaat klimite. Ovie brojki ti gi kazuvam po katalogot shto go gledav od Mitsubishi. Ako tie lazet, te lazam i jas tebe.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
@Fikshe1989
Fh35 на -15 ќе ти даде 3.2кв а таа другата Wh на -15 ќе ти даде 2кв...Вкупно 5.2кв...Според еуровент,тие податоци се сметаат за официјални,веродостојни...Ги имаш тие податоци во постот на тој што му реплицираш...Сега јас одма ќе испаднам клон негов :))...
Претходно сум ти пишал се што сакаш да дознааеш за греењето со овие уреди го има на темата само треба да се исфилтрира,има и како се читаат тие податоци од еуровент и што значат..Не навлегувам дали ќе ти бидат доволни тие..
Само ќе потсетам за сите тие што досега те советуваа што да земеш, дека зимава се грееш со термо печка 3кв во дневната просторија,и никаде не наведе дека таа топлина ти е малку...
Поздрав
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
D

Deleted member 95595

Гостин
@Fikshe1989
Fh35 на -15 ќе ти даде 3.2кв а таа другата Wh на -15 ќе ти даде 2кв...Вкупно 5.2кв...Според еуровент,тие податоци се сметаат за официјални,веродостојни...Ги имаш тие податоци во постот на тој што му реплицираш...Сега јас одма ќе испаднам клон негов :))...
Претходно сум ти пишал се што сакаш да дознааеш за греењето со овие уреди го има на темата само треба да се исфилтрира,има и како се читаат тие податоци од еуровент и што значат..Не навлегувам дали ќе ти бидат доволни тие..
Само ќе потсетам за сите тие што досега те советуваа што да земеш, дека зимава се грееш со термо печка 3кв во дневната просторија,и никаде не наведе дека таа топлина ти е малку...
Поздрав
Epa drugar, jas radi seto toa shto go procitav, ne samo na ovoj forum nego i na drugi mesta, zedov grejni edinici so kapacitet na greenje vkupno 7kw shto e za otprilika 70-80 kvadrati zatopluvanje, a so niv planiram da gream 55m2 prostor, zatoa shto nauciv nsahto shto nikogas ne sum go znael, a toa e deka kaj klimite pagja moknosta kako shto pagja nadvoreshnata temperatura. Da ne sum se zainteresiral, da sum slushal samo shto drugarite i poznanicite mi zboruvaa (a koi ce totalni laici i 5 minuti ne pominale na net da prochitaat neshto za svoite klimi koi gi iznakupija i so koi ke imaat ogromen problem vo period koga ke imama lrava zima, a ne kako ovaa godinava), jas ke imav dosega kupena edna 5,5kw i ke imav zavrsheno rabota.

E sega, termo peckata e mizerna, ja koristev vo nedostatok na druga opcija, i da beshe malku poladna zimava, jas ke go jadev stapot mnogu jako zoshto peckata mi e 3/3,5kw i ne i mestoto vo tolkava soba. Toa shto me prashuvash na -15 dali ke se 5,2kw dovolni ne nozam da ti odgovoram dodeka ne se najdam vo takva situacija, iako mislam deka takva esktremna temperatura na ovie prostori teshko bi imalo podolgo od 10-15 pa ako ne bi mi stignalo bi uklucil i pripomos, toa e toa, ama ako taka trgnuvame, daj odgovorete mi tuka dali greenjeto shto vie go imate vo momentov bi ve zatoplilo na nadvoresna temperatura od -25? Ili -35? Nemozeme samo taka da gledame na rabotite, treba i da znaeme vo kakvo mesto, so kakva klima ziveeme, a nie ne sme drzava i Ohrid ne e mesto kaj shto cesto pagjaat temperaturite do -15/-20.

Nemozam jas radi (nerealen i neopravdan) strav od niski temperaturi za prostor od 55m2 da stavam greenje za 100 kvadrati, togas site bi lupale samo 7kw klimi.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
upload_2018-2-20_20-51-47.png
Не се замарај со температури пониски од -10, или ајде -15 особено не во Охрид! Гледаш од табелава дека просечните минимални во најладните месеци се -2 (Јануари) те -1*С (Декември)! Зима како минатата 2016/17 велат најладна измерена во последните 30 години, но во Скопјево барем (од Октомври до Март) сепак се измерени само 60 часа пониски од -14 или 100 часа пониски од -12... Клими инвертери како што си наумил да земеш, ако си убеден дека се добро димензионирани за просторот (површината и топлотните загуби) ... се доволна гранција дека ќе бидеш згреан и во најладното! Е сега за следна онаква зима (како минатата) ја имаш ТА печката (резерва за такви 5-6 дена).... и времето, т.е. да чекаш наредните пет 10, 20 год. да се повтори!
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Прегледај го приврзокот 186007
Не се замарај со температури пониски од -10, или ајде -15 особено не во Охрид! Гледаш од табелава дека просечните минимални во најладните месеци се -2 (Јануари) те -1*С (Декември)! Зима како минатата 2016/17 велат најладна измерена во последните 30 години, но во Скопјево барем (од Октомври до Март) сепак се измерени само 60 часа пониски од -14 или 100 часа пониски од -12... Клими инвертери како што си наумил да земеш, ако си убеден дека се добро димензионирани за просторот (површината и топлотните загуби) ... се доволна гранција дека ќе бидеш згреан и во најладното! Е сега за следна онаква зима (како минатата) ја имаш ТА печката (резерва за такви 5-6 дена).... и времето, т.е. да чекаш наредните пет 10, 20 год. да се повтори!
Во зима како минатата ќе му е бања дома, а во вакви како годинава ќе е скоро бесплатно греењето.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Ako e tocno ova so 60casa pod -14 na doktorot, a ladna zona ima 162casa pod -14 togas spored EU nie so 60 casa pod -14, proslava zima so edna tretina sme bile vo Ladna zona a so 2 tretini vo Umerena zona. Glavnata klima vo dnevnata mi e do -30 rabotna T i so 4.7Kw na -15 taka da nemam gajle i od najladna zima :)
Colderzone.jpg
Klima se zima za bar 7 ili 10god a za takov dolg vremenski interval ladni zimi ima eden kup da se iznagledame, bar sekoja treta ako ne i vtora e ladna.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ne mi e jasna ovaa opcija
" samocistenje " kako funkcionira na koj princip se cistat filtrite na klima uredot ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@Strelec
Ova bash go gledav vo specifikaciite kaj FHto i kaj WHto. Po oficijalen katalog na Mitsubishi za FHto pishuvashe deka na -15 bi isporacuvalo 3,4kw shto znaci ne bi mu padnala znacitelno moknosta. Za WHto pishuvashe deka i pagja mokta na 2,9 ili 2,8kw, ne me fakaj za zbor, a ovie brojki iskreno mene me zadovoluvaa. Po logika na muabetot, na -15, po slecifikacii jas od dvete klimi mesto "nominalnite" 7kw bi dobival 6,2kw ili ete da zaokruzime na 6kw, shto i ne e taka losho. Zatoa, kako shto kaza i samiot, tolku koshtaat klimite. Ovie brojki ti gi kazuvam po katalogot shto go gledav od Mitsubishi. Ako tie lazet, te lazam i jas tebe.
Ti na -10C ke dobivas vkupno 6Kw (3,6od FH + 2,4od WH).
Toa na Tbiv= -10C e mereno so saati....ama toa na -15 ne e mereno i neznaeme sto e, verovatno e ekstrim od 5sekundi toj podatok na -15.
I vtoro, neznam koj te izlazal, ama klima sto na -10 u prosek dava 2,4kw, na poladno odnosno na -15 moze da dade samo pomalku od 2,4kw a ne poveke ili kako sto kazuvas 2,9Kw, zaso modelot sto go imas ne e nitu URURU nitu VE9NKE koi se so cena nad 2000evra. Tie mozat da dadat poveke vo minus zasto imaat hardver za toa, ama toj osnoven model WH so Singl Rotary kompresor (najverovatno istiot od 7,7cc3 kako i kaj HJ i DM35VA modelot) nemoze da dade poveke na -15.
Ednostavno kazano, za Umerena zona Temperaturite se do -10C, i test na -15 nepostoi za Umerena zona, takov test na -15 postoi samo ako klimata e deklarirana za Ladna zona, ovie 2 modela sto si gi kupil ne se deklarirani za Ladna zona pa i nemaat test za nea(na -15).
testA.jpg testA-1.jpg
Na vtorava slika inzinjerite na temava lesno ke go prepoznaat terminot spomnat na slikata Extrapolacija ili Interpolacija.....uceno vo Matematika No.4 na Masinski....ili vo prevod prognozirani-predvidedni vrednosti po formula dobieni (bez merenje) so mnogu mala greska vo prognozata, Extrapolacija e ako e nadvor od granicite na merenjeta....primer imas 2 merenja na -7 i +7 i sakas da predvidis koja vrednost ke ja ima na -10 ili -15 so mnogu mala greska vo podatokot.....dodeka Interpolacijata e koga nepoznatata e izmegju izmerenite granici....primer za -5 ili +5 koi se vo granicite za koi ima izmeren podatok -7 do +7.
Za presmetka na sezonski SCOP treba za sekoja temperatura od +15 do -10 da se meri za da se dade tocno kolkav e SCOP.....namesto toa se meri samo na 4 temperauri -7(ili Tbiv), +2, +7 i +12, a restoto za izmegju temperaturite se dobiva so Interpolacja ili Extrapolacija t.e Matematicki zatoa sto mnogu vreme ke bide potrebno ako za sekoja poedinacna temperatura vo dijapazonot od -7 do +12 se meri po 3 saata(dijapazonot e ...-7, -6,-5,-4....+10,+11,+12). Simple as that.
testA-2.jpg
Tuka se stedi i na satnicata koja treba da mu se isplati na personalot sto meri a iznesuva 165€ po cas bev vkluceno DDV....pa presmetajte kolku ke ve cini eden test ako za sekoja temperatura merat po 3 saata :)

[DOUBLEPOST=1519162474][/DOUBLEPOST]
Ne mi e jasna ovaa opcija
" samocistenje " kako funkcionira na koj princip se cistat filtrite na klima uredot ?
Kako i da e reseno filtrite iskacaat cisti sto se gleda od videoto...podobro ova da go imas nego li Oko sto vrti a nema nikakvo fajde od nego.
Si ima i senzor samata klima, ako dojde do zapusuvanje sama go aktivira cistenjeto na filtrite.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom