Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
знам дека ќе има реакции ама ќе си пишам што мислам и што ми тежи на срце па кој како сака нека си цени :) .

како прво овде првиме млабет за економично греење а не за луксузирање, според мое лично убедување да грееш >100 м2 (а семејство со двајца од кои сигурно 8-9 часа се на работа 6-8 часа се спие ами стави прошетки, пазарење,гости...) за во македонски услови и стандарт независно од користен енергенс е невиден луксуз и снобизам, плус ставање на 5-6 клими во секоја соба како да е хотел а не семеен дом ? (дополнително некои од купените клими ќе се користеле по Х години кога ќе им помине гаранцијата, а и пола ќе треба да се дополнуваат- заради стручност на монтерските екипи)

друго неколку поста погоре некој прашува за мобилна кај да купи за друг за 1 минута му предлга да стави сплит (ало бе може е кираџија членот па ако се сели секоја година кај му е крајот да плаќа монтажа и демонтажа на секое преместување?),

следно ако се побара некое мислење за што да се купи одма фрчат понуди од 40-50 иљадарки, (задолжително туѓи пари а дома истиот користи буџет клима ако воопшто и користи),

понатаму можеби повеќето од членовите се од помладата генерација и се родени скопјани но незнам историски гледано освен во скопјево на друго место каде се греел цел објект одеднаш, се загревале поединечно и по потреба соба за соба, дополнително за спиењето во ладни простории има и многу студии во кои е докажано дека е далеку по здраво, но како и од се друго се направи маркетиг и се користи за екстра заработка (денешниов празник е класичен пример за ова), а и тука имаме доста монтери и дилери кои на секој пост гледаат можност за екстра заработка така да секој предлог би требало да се разгледа со должно внимание и претпазливост!
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@dastan
Zdravo drugarz fala ti za postov i se slozuvam so tebe 100%. Da grees cela kukja, a ste dvajca e luksuziranje, pa zatoa celo vreme razgovaram za klima vo dnevna i vo spalna eventualno, a po se izgleda nema toa da go pravam, edns klima vo hodnik i ova smetam deka ne e luksuziranje, tuku potreba. A jas fala bogu deka forumov ne go koristev kako referentna tocka tuku doma bea dojdeni lugje koi so biznisot so postavuvanje na greenje po domovi se bavat nad 20 godini i konzensusot beshe ili parno na peleti i klimi, a edniot od niv argumentirano proba da mi kaze zosto da ne stavam parno na peleti i mene toa nekako mi odgovarase da go slusnam.

Vo odnos na toa dali samo vo hoteli se great na klimi, ke ti kazam deka prosetav kaj dve familii koi se great na multi split, i lugjeto bea prezadovolni, kaj niv beshe pretoplo, nit suv vozduh, nit vlazen vozduh nit pic*e si materin, cetvorocleni semejstva dvete, normalno situirani koi sum siguren deka si gi sakaat decata i sekogas za niv bi napravile se najdobro i ne bi odbrale neshto da im go "sushat" vozduhot. Ako greenje so klimi e hotelsko, togas kakvo e greenjeto na parno? I vo edniov i vo drugiov slucaj ke imas grejni tela vo site sobi? Duri, vo mojov slucaj ostanatite dve sobi koi ke mi ostanata bez klimi ke gi opremuvam konsekutivno kako ke mi se ragjaat deca.

I vo odnos na parite, da stavam parno doma ke me cinese 2500€+400€ za peleti da kupam, znaci 2900€, a klimi da stavam po SITE sobi i vo hodnik bi me cinelo 4100€ ama se marka klimi, inace ako sakam mozam da stavam "poslabi" klimi za vo hodnik i dvete sobi znaci mozam da pominam i za 3700/3800€ za cela kukja.

I vo pravo si deka koga e za tugji pari e najlesno da go nudis najskapoto i da se pravis najpameten i da kritikuvas koga nekoj ke saka da se opremi so "budzetski" resenija ama kolku i da ti nudi nekoj, ako nemas pari dzabe e se, ne rastat parite na drvo. Jas imam mala srekja shto ke imam mala finansiska pomos od strana, pa zatoa i ke stavam malku poskapicki klimi, inace da ne bese taka, stap, ke lupav i jas Vivax-i ili Beko ili Gree-inja ili ST-inja od po 25000.

Pozdrav
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Надворешниве единици имаат гајле од снег? :)
Моментално е ама баш вака некако.... немам пристап да го истуркам снегот...

Функционише. Навечер еднаш на саат време влага во дефрост. и после 5-6мин. се враќа у нормала. :P
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
како прво овде првиме млабет за економично греење а не за луксузирање, според мое лично убедување да грееш >100 м2 (а семејство со двајца од кои сигурно 8-9 часа се на работа 6-8 часа се спие ами стави прошетки, пазарење,гости...) за во македонски услови и стандарт независно од користен енергенс е невиден луксуз и снобизам, плус ставање на 5-6 клими во секоја соба како да е хотел а не семеен дом ? (дополнително некои од купените клими ќе се користеле по Х години кога ќе им помине гаранцијата, а и пола ќе треба да се дополнуваат- заради стручност на монтерските екипи)
Ова е тотална глупост. Исто е кога некој купува кола што има макс. брзина од 250км/ч - нигде не е дозволено но некој сака да знае дека ја има таа можност, а ако наиде на права делница автопат ќе ја згази до даска. Може сакам да ми се згрее собата за 7 минути со 5.5kw клима место 15 мин со 3.5kw (ова илустративно).

Кој колку му е чергата нека си ги пушти нозете, ако некој има средства да грее 100м2 за 1 или 2 особи - нека грее.

А препораките за скапи клими се бидејќи се поефикасни и пониски сметки ќе доаѓаат, па на долг рок ќе искочи поефтина од ефтините инветер клими.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Надворешниве единици имаат гајле од снег? :)
Моментално е ама баш вака некако.... немам пристап да го истуркам снегот...

Функционише. Навечер еднаш на саат време влага во дефрост. и после 5-6мин. се враќа у нормала. :P
Ova se toplotni pumpi?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ova se toplotni pumpi?
Klima uredite inverteri se vsusnost toplotni pumpi vozduh/vozduh dodeka pak ima i inverter toplotni pumpi vozduh/voda sto ovozmozuva greenje ladenje i topla sanitarna voda i sekako kaj ovie toplotni pumpi vozduh/voda ima moznost za podno greenje i ima moznost za radiatori za parno greenje so bafer.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Надворешниве единици имаат гајле од снег? :)
Моментално е ама баш вака некако.... немам пристап да го истуркам снегот...

Функционише. Навечер еднаш на саат време влага во дефрост. и после 5-6мин. се враќа у нормала. :P
Oва е еклатантен пример на супер лошо монтирани клими. Уште полошо од оние што ги постираше стрелец (со вентилаторот свртени кон ѕид).
Едната дува во втората, а втората залепена до скалите. И двете "фрлени на земја", изложени на секакви временски непогоди: дожд, град, снег... Особено е проблем дождот, бидејќи капките прскаат и повеќе од пола метар во висина.
Да не го заборавиме летото. Тогаш ќе има ветер и прашина колку ти душа сака и се тоа ќе заврши во нив, па следниот пороен дожд ќе го "зациментира" ѓубрето...

Се поставува прашањето кој е кривецот за ваквиот хорор?
Монтерите биле дунстери, или пак си ја знаеле работата?
Клиентот инсистирал на ова, а тие го послушале (нели, муштеријата секогаш е во право). :rolleyes:
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Klima uredite inverteri se vsusnost toplotni pumpi vozduh/vozduh dodeka pak ima i inverter toplotni pumpi vozduh/voda sto ovozmozuva greenje ladenje i topla sanitarna voda i sekako kaj ovie toplotni pumpi vozduh/voda ima moznost za podno greenje i ima moznost za radiatori za parno greenje so bafer.
Mislev dali se ova toplotnite pumpi vozduh-voda?
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Надворешниве единици имаат гајле од снег? :)
Моментално е ама баш вака некако.... немам пристап да го истуркам снегот...

Функционише. Навечер еднаш на саат време влага во дефрост. и после 5-6мин. се враќа у нормала. :P
Isto e ;)


Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Epa decki, izgleda i ja bidna rabotava. Chekam ushte nekoi detali, ama kako shto stojat momentalno rabotite ke se podnovam so tri klimo, trite Mitsubushi. Edna e FH35-kata i dve od MSZ-WN35. FH35 i edna WN vo dnevna, a drugata WN vo spalna. Ke vidam naredna zima (a i ovaa ako se sluci da padnat temperaturite) kako ke sum zadovolen od greenjevo so klima, pa ako e se ok ke dokupam ushte edna za vo hodnik, a ako ne, to e to, ke mu ja mislime nataka :). Da se montiret, da sevtosame rabotata, pa ke vi kazam shto i kako sum (pocetno) zadovolen, a cim uspeam da se organiziram da mozam da sledam potrodhuvacka na struja na mojot sprat (zoshto sme 2 sprata kukja na eden saat povrzani) ke spodelam iskustvo tuka, iako, sem ako Mart ne ne iznenadi mnogu, vekje moze da racuname deka zimava ke zavrshi. :) kako i da e, fala vi na site na mislenjata i komentarite i iskustvata shto gi podelivte izminatiov period.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Најголемата грешка ја направи што пиша што си купил. Сега клоновите нема на раат да те остават и ќе те враѓаат оти не си го одбрал нивниот производ.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
L

lleeoo

Гостин
Epa decki, izgleda i ja bidna rabotava. Chekam ushte nekoi detali, ama kako shto stojat momentalno rabotite ke se podnovam so tri klimo, trite Mitsubushi. Edna e FH35-kata i dve od MSZ-WN35. FH35 i edna WN vo dnevna, a drugata WN vo spalna. Ke vidam naredna zima (a i ovaa ako se sluci da padnat temperaturite) kako ke sum zadovolen od greenjevo so klima, pa ako e se ok ke dokupam ushte edna za vo hodnik, a ako ne, to e to, ke mu ja mislime nataka :). Da se montiret, da sevtosame rabotata, pa ke vi kazam shto i kako sum (pocetno) zadovolen, a cim uspeam da se organiziram da mozam da sledam potrodhuvacka na struja na mojot sprat (zoshto sme 2 sprata kukja na eden saat povrzani) ke spodelam iskustvo tuka, iako, sem ako Mart ne ne iznenadi mnogu, vekje moze da racuname deka zimava ke zavrshi. :) kako i da e, fala vi na site na mislenjata i komentarite i iskustvata shto gi podelivte izminatiov period.
Aj so sreka neka se pametno ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom