Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Имаш инфо дека на оние што се вратени на дополнителна Април месец 2017 повторно ќе им бидат разгледани молбите од Советот за гражданство до крај на Јули оваа година?
По проста логика веројатно не. Ние од 2014 година чекаме по 2 години и нагоре за преразгледување, а тек каде ти се заглавените од годините кои следуваат. Мисли попрво кој пензиски фонд ти одговара :ROFLMAO:
 
V

vkv

Гостин
По проста логика веројатно не. Ние од 2014 година чекаме по 2 години и нагоре за преразгледување, а тек каде ти се заглавените од годините кои следуваат. Мисли попрво кој пензиски фонд ти одговара :ROFLMAO:
Po muabetov sve sto e na dopolnitelna treba da gi razgledaat. E sega prasanje e dali do juli ke pominat samo na sovet ili i ukazot ke bide
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Најискрено, конкретни детали не знам

Единствено знам, а веќе и е напишано на форумов од @Brunhilda дека:

-од крај на февруари комисиите се зголемуваат (значи, сакаат да ги исчистат натрупаните преписки)
-очигледно и по кажувањата на многу членови, работата е убрзана, т.е застој повеќе нема
-единствен поголем проблем е Јотова и нејзиниот фамозен потпис

Според тоа што го гледаме, можеме да предвидеме дека работата оди убрзано, т.е на подобро
Плус тоа, Бугарија претседава со ЕУ па може да претпоставиме (веќе и според горенаведените факти) дека ќе се потруди натрупаните преписки да ги реши

@Brunhilda пак да споменам ми е најрелевантен/на на форумов, зашто информациите кои тука ги споделува ми се потврдуваат од други сигурни извори, посредници коишто секојдневно се во Софија и работата си ја тераат исправно без лаги и мамења.

Мое мнение од тоа што со години го набљудувам е дека сега веќе конечно (до крај на летово да се надеваме) ќе бидат исчистени натрупаните преписки па ќе се знае што понатаму :)
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Ова важи само за (малолетни) деца, или и за полнолетни исто доколку родителите веќе имаат БГ државјанство па нема интервју за вакви апликанти?
За малолетни е сигурно. А за полнолетни мислам е стандардна процедура. Секаде пп светов е така мислам. Ко ќе наполни детето 18 години малку е потешко да се земе државјанство.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
За малолетни е сигурно. А за полнолетни мислам е стандардна процедура. Секаде пп светов е така мислам. Ко ќе наполни детето 18 години малку е потешко да се земе државјанство.
Па претпоставував ама реков ај да прашам да не има може некое олеснување во поглед на процедурата доколку родителите имаат државјанство, макар и да си полнолетен. :) Ама добро, ништо страшно. Ако ништо друго бар би требало да е посигурно е дека ќе добиеш пасош и нема да те одбијат.
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Па претпоставував ама реков ај да прашам да не има може некое олеснување во поглед на процедурата доколку родителите имаат државјанство, макар и да си полнолетен. :) Ама добро, ништо страшно. Ако ништо друго бар би требало да е посигурно е дека ќе добиеш пасош и нема да те одбијат.
Единствено олеснувне е тоа што не чекаш происход одма ти закажуват интервју

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
За on-line проверка:srv bggr ais BgInfo Za intervju se vnesuvaat podatoci od molbata podnesena vo bg za grazdanstvo letovo sum na finalno intervju za-DRZAVJANSTVO- Sovet do site sto baraat azil ili bilo sto vo vrska so :studiranje,drzavjanstvo,rabota,privremen prestoj obratete se do pravno lice za toa sto ve interesira ili posetete gi veb stranicite za imigraciono biro na istata drzava sto sakate da ja posetite Imate mnogu poznati advokaturi kade moze da se obratite kavi se procedurite i da vi objasnat i da vi dadat realna slika za vashiot sluchaj. Прегледај го приврзокот 183576 Прегледај го приврзокот 183577 Прегледај го приврзокот 183578
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
29
И мене ми е посредник Кети Матеска, сега за сега мислам добро ми оди проведурата, на интервју бев во Април 2018, на 12-ти Јануари ми се смени во Финална процедура, јас сум само со потврда од друштво.[DOUBLEPOST=1518417595][/DOUBLEPOST]Извини интервју Април 2017
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
На ова не знам најточно да ти одговорам. Мислам дека ќе видат од изводите дека имаат исти родители и тоа е доволен доказ, нели? :) . Нека одговорат членовите кои знаат повеќе знаат околу вакви проблематики :)

П.С Во мојов случај повеќе луѓе користат ист документ од кои некои ете на ваков начин како твојот па едино логично што ми паѓа на памет е дека според родителите запишани во изводот, се гледа врската[DOUBLEPOST=1518369737][/DOUBLEPOST]
Да очекуваме дека до јули и ние што сме на дополнителна ставени во Април 2017, ќе ни тргне и ќе стигнеме до Јотова :)
Постојано сум во контакт со луѓе коишто добро ја познаваат ситуацијата, се објективни и не лажат за да ќарат на грбот на оние со мака. Сепак има и такви :) Единствено нешто што не е сјајно во моментов е застојот со потписите на Јотова, ама како што изгледа и тие пречки се надминуваат

Оптимист сум
I jas taka mislam sepak blagodaram pozz
 
Член од
12 февруари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo! dali nekoj znae koga se dobiva broj za sledenje na status? Bev na intervju na 14.01.2018 vo konzulatot vo Bitola no nisto ne mi kazaa za brojce koga da se javam. Odnapred blagodaram.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo! dali nekoj znae koga se dobiva broj za sledenje na status? Bev na intervju na 14.01.2018 vo konzulatot vo Bitola no nisto ne mi kazaa za brojce koga da se javam. Odnapred blagodaram.
Posle dva meseci javi se kaj niv i ke ti kazat. Zavisi koga ja prakaat diplomatskata posta
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
ve molam za iformacija posle dve godini uspeav da si go vrtam dokumentot od babami krstelno od bugarska ehzarhija posrednikot mi rece zatoa sto datumite ne se sovpagale za toa sum odbien sto da pravam sega kako da dokazam deka dokumentot krstalnoto e na babami na izvodot pisi 1943 a na karstelnoto 1942 sto da pravam kako da dokazam deka e na babmi dokumentot
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom