Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.400
Поени од реакции
79.314
Филмот нема приказна, туку има фактографско прикажување на еден одреден настан,
Да бе фактографско.
Има ли некој уопште, кој периметарот си го замишља така - овие чекаат ред на плажа а оваму на некои сто метра се тепаат по улиците? Се изнасмеав уште на сам почеток.
Ми се чини дека баш фактографијата не му е јака страна.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.948
Поени од реакции
34.307
Годинава има еден мал куриозитет кога се номинираните за Оскар и историјата во прашање: два филма за истиот историски настан се номинирани за Оскар - Dunkirk и Darkest Hour. Е сега, зошто го спомнав ова? Дека ја спомнавте фактографијата: не знам дали јас погрешно сум сфатил, зашто одамна го гледав Dunkirk, но чинам имаше некој пасус во кој кажаа дека Черчил не сакал да испрати бродови за да ја спаси својата армија од пристаништето, и дури го опцуја. И дека цивилните бродови се организирале сами, барем јас таков впечаток добив. За да, во Darkest Hour го видиме Черчил itself како од петни жили, на работ на нервен слом, на самиот почеток од неговиот мандат, кога мора да стори нешто за да ја оправда довербата и на членовите на својата партија, кои бараат од него да седне на преговарачка маса со Хитлер, што нормално тој одбива, но и на опозицијата, народот во Кралството, па и на Кралот (таткото на Елизабета, не знам како се викаше), бара под дрво и под камен помош од сите страни за да си ја врати својата армија дома. И не дека тој одбил да ги пушти бродовите, туку тој беше единствен кој сакаше да ги пушти бродовите, и кој ги организираше цивилните бродови да тргнат. Е сега, што од ова е фикција, а што фактографија, јас не знам, само малку ми беше противречно.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.948
Поени од реакции
34.307
Годинава има еден мал куриозитет кога се номинираните за Оскар и историјата во прашање: два филма за истиот историски настан се номинирани за Оскар - Dunkirk и Darkest Hour. Е сега, зошто го спомнав ова? Дека ја спомнавте фактографијата: не знам дали јас погрешно сум сфатил, зашто одамна го гледав Dunkirk, но чинам имаше некој пасус во кој кажаа дека Черчил не сакал да испрати бродови за да ја спаси својата армија од пристаништето, и дури го опцуја. И дека цивилните бродови се организирале сами, барем јас таков впечаток добив. За да, во Darkest Hour го видиме Черчил itself како од петни жили, на работ на нервен слом, на самиот почеток од неговиот мандат, кога мора да стори нешто за да ја оправда довербата и на членовите на својата партија, кои бараат од него да седне на преговарачка маса со Хитлер, што нормално тој одбива, но и на опозицијата, народот во Кралството, па и на Кралот (таткото на Елизабета, не знам како се викаше), бара под дрво и под камен помош од сите страни за да си ја врати својата армија дома. И не дека тој одбил да ги пушти бродовите, туку тој беше единствен кој сакаше да ги пушти бродовите, и кој ги организираше цивилните бродови да тргнат. Е сега, што од ова е фикција, а што фактографија, јас не знам, само малку ми беше противречно.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ноќеска во Белград починал Небојша Глоговац.

Имавме еден негов филм во клубот - Klopka. Беше познат и по улогите во Kad porasnem bicu kengur, Nebeska udica, Munje и др.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Лоша сцена во очаен филм
За мене беше пресврт - до тој момент сериозно го гледав филмот :) И цела сала ќутеше, пошто нели сериозна сцена, а ја се газев од смеење, и девојка ми ме гледа како ненормален :) Не укапираа дека Тарантино се заебава. Мислам, после толку време врзана за кревет она ќе стане со 3 минути мрдање со палци на нозе...
Нејсе, радо гледам негови филмови иако не го ставам у не знам колку јаки режисери. Филмска забава.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.514
Поени од реакции
33.684
U prosli 20 meseca se neam tolku smeeno ko so na thor ragnarot, iako mi trebase vreme da go prifatam tonot

Zemaa otidoa apla humor, sea neka zemat hc drama so jane foster da napraat zenakiot thor koa se bori so rak i im baknuvam race poditno

Nemora superherojski da e zanr, moze da ima u razlicni zanrovi superheroi...gledam sea new mutants ke praat horor iako mislam aquaman ke gi zaseni tamu poso james wan e reziser

Bitno ragnarok fun! (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom