Најекономично греење и ладење

Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Cenata vo Mk:

Sledejki gi parite i logikata vo Mk sepak "B" oznakata tun-dra po balkonive ...a mozda "B" e za Bitsubishi kompresor...
Ххехехе На крај памет немаше да ми падне дека Тундрата Ви била прст во око, сол на рана, чекан по прст :D :D :D
Но кога човек ќе размисли малку, логично е ! Продавачите на ветар и магла, шиткачите на тешки но безвредни (супер за старо железо) тезгериња кои за ништо не ги бидува освен за дефрост и потрошувачка на струја се најисплашени токму од ваквите модели, кои се многу поевтини а многу подобри за парите и као гаранција за перформанси имаат ЕУРОВЕНТ !
Грее НЕМА ЕУРОВЕНТ ! Грее е обично кинеско големосериско тезгере ! Хаиер имаат ! Мидеа имаат ! Тоа ги боли нив ! Затоа се толку опседнати со Вивакс(Мидеа) и Хаиер ! Не дај боже ако луѓето почнат повеќе да читаат и размислуваат, ќе сватат дека Грее е убедливо најлошиот избор во Македонија кога се во прашање однос цена/перформанси !
Ете и самите сите читате ! Хансол од 40.000 ден тешко ѓубре од 40кг ! Амбер уште потешко ѓубре од 45 кг ! Верувајте им на ограбените паталци не на Грее МКД гаталци !Машини за дефрост ! Само за дефрост ги бива ! Фрлени пари !
Кога го видоа Еуровентот на Тундра18ка, евтин инвертер 18ка за 36.000, перформанси на -7 и на -15 гром ! Ги фати уплав ! Кутрите бедни смешни шиткачи ! :D И решија групно да лажат во Македонија не се продавале ! :D :D :D Демек нечинат Тундрите во Мкд тие добрите со Еуровент се во ЕУ ! :D Немојте да ги купувате, аман, игнорирајте ги, нечинат, верувајте ни на нас најнеспособните манипулатори во МКД !
Епа неќе проќи ! ;)
Ете затоа морав по телефон да малтретирам луѓе да висат по балкони и расфрлаат гаранции и да ми пратат слики као докази ! Малку беа зачудени на каква тоа личност јас морам да му докажувам по 5 пати !? со 100 скриншота, слики, ценовници и зошто побогу се замарам со такви според нив, психопатолошки случаи за кои нема надеж !? Но ако треба и 100 пати по толку ќе направам и тоа со големо задоволство, само и само да ги побијам сите крајно бедни, ниски, смешни лаги на Грее МКД лобито, нивните шиткачи и нивните малубројни другарчиња ! :) Сите кои го читаат овој форум заслужуваат да ги добијат само вистинските информанции ! Јас кажувам 100% вистина со докази ! Грее клоновите лажат штом зинат ! Еден единствен збор немаат кажано вистинит ! Но тоа веќе и без тоа сите добро го знаете :D ! Иако... мислам дека мал број луѓе воопшто го читаат овој форум бидеќи после 5-10 прочитани страни на сите им се згадува од Господарите на тезгерињата АКА Господарите на Дефростите АКА IP клоновите AKA Мајсторите за автогол :pos:

Еве Тундра 18ка од Сетек ! Убаво би било ако некој купил од Енергија а го чита овој форум, да ни постира !


upload_2018-1-26_12-35-3.png

upload_2018-1-26_12-35-15.png

upload_2018-1-26_12-35-33.png






 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
За 45 квадрати, куќа, 18ка е точен избор, никако 12бту. Евентуално Амберот -30 12бту, тој е појак од 12 реално, можеби ќе ти заврши работа бидејќи велиш дека имаш добра изолација. Под тебе се грее спратот или имаш незагреан простор? На таван изолација имаш добра?
Сега за бренд... Вивакс, Хаиер не се баш истестирани кориснички, така што би одел со Гри, можеби Даикин влезните модели? Се друго (Тошиба, Мицубиши) е прескапо за 18бту.
Fala na odgovor. Da, pod 18ka ne mislam da idam, inaku prostorot pod mene e zagrean ( vo momentov poveke I od gorniot :D ) Tavanot e isto taka so izolacija gips,stiropot I staklena volna plus krovniot del e izoliran ( pod keramidi :D ) I relativno nizok plafon od maks 2.50 metra ( visoko potkrovje ) sendvich zivovi so vnatresna I nadvoresna izolacija I fasada.[DOUBLEPOST=1516967792][/DOUBLEPOST]
Za toj prostor ti ja preporacuvam ovaa https://klimi.mk/product.php?id=221 odlicna klima moj rodnina go ima postariot mode Haier tide 18 i e prezadovolen taka da bidejki znam za kakva klima se raboti odlicna klima za cena vs kvalitet.
Fala, fala vredi da se razgleda :D
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
За 45 квадрати, куќа, 18ка е точен избор, никако 12бту. Евентуално Амберот -30 12бту, тој е појак од 12 реално, можеби ќе ти заврши работа бидејќи велиш дека имаш добра изолација. Под тебе се грее спратот или имаш незагреан простор? На таван изолација имаш добра?
Сега за бренд... Вивакс, Хаиер не се баш истестирани кориснички, така што би одел со Гри, можеби Даикин влезните модели? Се друго (Тошиба, Мицубиши) е прескапо за 18бту.
I za tebe pokacuvanje...se trudis :pos:
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Izbegnuvaj te gi gree naj iskreno vi kazuvam eve prijatelov saka da ja prodava gree LCLH i saka da zima ili Haier Ili Carrier tolku e razocarana od gree po 10 defrosta na den pravi i ladno i duva pred da ukluci defrostot
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
ПОСТОЈАТ ДВЕ ВЕРЗИИ на THUNDRА од 5,5KW
ЕДНАTA СО ЕУРОВЕНТ ДРУГАТА БЕЗ EUROVENT...па сеa...кому иде...како на кого ке му се погоди нели ;)
Повеќемината што никад у живот не чуле за Ејровент нема ни да приметат разлика дали е со B или Е :D
Тоа е токму вашата Таргет-Група на купувачи, непознавачите и наивните !!!
Ама овој @Forall групна лоботомија неможе да направи на сите на темава....

Еве ти ја НА лепи....овде пишува 1U18BE8ERA со B или непишува B !!!
https://klimi.mk/product.php?id=221

Колку што ми е познато од сигурни извори klkimi.mk не е Увозник na Хајер туку баш Setec е увозникот !!!
А во SETEC баш таа ТХУНДРА 18 ја немаат на лагер :rolleyes:.....затоа од погрешно место покажуваш фискални и сигурно не одработуваш за Сетек пошо таму неможе да се купи :D
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70293
А дека Сетек ја носел Е верзијата ја носел никој неспори..... АМА на "другитe места" кај Климе и Енерџијата ;) само B ке ја добијат односно ке им ја убутаат B како божем ista Е i со BEZ-Ејровент ;)
Затоа и цела прашина ја дигна Форал тука....бар знаеме за кого работи.

Па толку не сме ојдени....покажи го Еуровентот од 1U18BE8ERA фраеру.
А дека верзија и со B ИМА, ја има и по Хрватска ама ја има и кај нас....и таа верзија нема Ејровент а вероватно нема ни Митсубиши компресор, барем според сервисното кое за Б верзијата го НЕМА !!!
 
Последно уредено:
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
ПОСТОЈАТ ДВЕ ВЕРЗИИ на THUNDRА од 5,5KW
ЕДНАTA СО ЕУРОВЕНТ ДРУГАТА БЕЗ EUROVENT...па сеa...кому иде...како на кого ке му се погоди нели ;)
Повеќемината што никад у живот не чуле за Ејровент нема ни да приметат разлика дали е со B или Е :D
Тоа е токму вашата Таргет-Група на купувачи, непознавачите и наивните !!!
Ама овој @Forall групна лоботомија неможе да направи на сите на темава....

Еве ти ја НА лепи....овде пишува 1U18BE8ERA со B или непишува B !!!
https://klimi.mk/product.php?id=221

Колку што ми е познато klkimi.mk не е Увозник na Хајер !!!
Па толку не сме ојдени....покажи го Еуровентот од 1U18BE8ERA фраеру.
А дека верзија и со B ИМА, ја има и по Хрватска ама ја има и кај нас....и таа верзија нема Ејровент а вероватно нема ни Митсубиши компресор, барем според сервисното кое за Б верзијата го НЕМА !!!
Боли вистината, ааа :D :D ? Евтин манипулатору ;) А ќе плачиш сега а :pos: Да не те избркаат од работа оти си неспособен крајно ! Никој веќе ни збор не ти верува , ааа ? :D Ти зазвонија од штабот со наредби и пишан текст ? :D Завршија безгрижните времиња на бесконечно лажење и манипулации со наивни купувачи ! :D Нема летовање за тебееее , ааа ? :D Ќе ти ги побараат назад да ги вратиш тоа гратис лапнатите Амбер тенекии ? :D :D Да не се намалија нарачките за вашите тешки железни отпад ѓубриња за дефрост ? :D D Да не купувате Вуду кукли со натпис Haier и Forall ? :pos::facepalm:
И велиш некој нема да ми верува мене со сликани гаранција, клима, ценовник на увозник официјален туку ќе ти поверува тебе заради постиран линк на трговец со 10 вида клими кој јас воопшто го немам ни спомнато :D :D
Не знам дали да плачам или да се смеам кутар неспособен шиткач на тезгериња :D Изгледа поминало твоето време веќе... ;) Ама сега за сега стомакот ме заболе од смеење :vozbud:
Во кој тоа паралелен универзум барем 1 од милијарда нема да ми верува мене со сликани гаранција, клима, ценовник на увозник официјален притоа можејќи лично да се увери на телефон кај Сетек и Енергија за 30 секунди а ќе ти верува тебе заради постиран линк на трговец кој јас воопшто го немам ни спомнато и кој е крајно неповрзан со моите тврдења и крајно небитен за Тундрава од сликите погоре :D :D
А на крај краеви дури и да имаат некаква Б верзија клими.мк тоа е толку нерелевантно , као ланскиот снег бре хохштаплеру манипулаторски !
Еве ги СЕТ и Енергија ! Се јавуваш си порачуваш и си зимаш инвертер 18ка за 36.000 или 38.000 зависи од кој трговец и целиот среќен задоволен се грееш со 3.8 KW испорачана топлина и на -15 БЕЗ 24 дефроста на ден со 10 мин принудно ладење АлаГрее :DDDDDDDDDDDDDDD
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Немислам да се спуштам на Нивото на дискусија на овој погоре, само ке му кажам дека неговиот сакразам и Ароганција во пишувањето нема да му помогне, само може да му штети и покаже какви се во суштина...а реакцијата е јасна, нервозата, е на нeговата страна ;)
Кога ке останат без Аргументи шибаат со навреди сарказми и пљуканици....и после влези им у дуќан да ти перат мозок.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
@Forall обиди се истово да го зборуваш само посмирено. Во случајов си во право и имаш аргументи, ама фраерското е да не се палиш толку иако си во право.

Пораката подобро ќе ја пренесеш со смиреност.

Сите заклучивме дека ЕЕ верзијата е достапна кај нас и има Еуровент. Исто така постои и Б верзија која е навидум без еуровент и не не интересира бидејќи ја има другата во понуда по иста цена.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Камо уште тројца ко форал на форумов, да распукуваат со фискални и гаранции. Ама пред се со вистински факти.

Znaev...prasanje na vreme bese koga ke mi se revansiras za Lepa sela i Tetoviranje vo vremeto koga site te baravme a tebe nigde te nemase..
Plus ti zasmeta toa sto se pogodi paralelno so Strelec da postirame za Bundrava i kapak sto imam izjaveno nekolku pati deka Hansol za 40 bona e best baj..

Me proglasuvas za lazov i prozivas za proverka na ip adresa i me karakteriziras na baza na sto?!
Koj i sto toa pobil??

Barav ceni niz mk i toa sto najdov postirav, aj ti posto si mnogu pameten i korisen clen u momentov najdi mi link do ona sliceno sto go postirase pacienton koj trola lupa nebulozi i bezobrazno odvrakja duri i na postari renomirani legendi na forumov!!!
I od koga toa klimite (zboruvam za identicni po vnatresnost i kvalitet) se drasticno poeftini u mk za razlika od gr de ili be..?

Ako sedne covek ubavo da gi zacita eden po eden tvoite postovi ke zakluci deka ili si so jaka anti-Gree misija ili deka si placko koj sam se supnal i sega Cacko mu e kriv do beskraj!

Znaci sfati se hvalospeva edna klima od eden pacient za koja imame nula korisnicki iskustva na temava osven pacientovoto sekako i koja navodno kosta upola od nekoja druga za koja na temava imame mnogu realni korisnicki iskustva i ti odma mu veruvas i se stavas vo negova odbrana i duri i napagjas drugi clenovi u slucajov mene. Pa poradi taa tvoja lekovernost sam si se dupnal i places veke 50 strani i sedis pod klimata po celi denovi i brois defrosti i mesto da se raduvas so samo 4te defrosta od posledniov den vo tvojata hotel mal ama promaja ti cmizdris za istoto zasto tolku razbiras!
Za vo idnina zifti se okani se od sudenje za koj e koj na temava! Si ima decki koi se bavat so toa i ke vidat i po postovi i po privatni poraki na koj mu stalo da pomogne i da spodeli nesto korisno na temava a koj si ima agendica vakva ili onakva...
Речникот, зборовите и мотивот ти се слични на еден друг што шитка клими на форумов. Затоа спомнав да ти ја проверат ИП адресата. И гледај кој ти мава лајк, овој под тебе, што препорачува клима од марката .....погоди која.


За 45 квадрати, куќа, 18ка е точен избор, никако 12бту. Евентуално Амберот -30 12бту, тој е појак од 12 реално, можеби ќе ти заврши работа бидејќи велиш дека имаш добра изолација. Под тебе се грее спратот или имаш незагреан простор? На таван изолација имаш добра?
Сега за бренд... Вивакс, Хаиер не се баш истестирани кориснички, така што би одел со Гри, можеби Даикин влезните модели? Се друго (Тошиба, Мицубиши) е прескапо за 18бту.
Кој трол си и ти. Секојa трета клима во МК е Вивакс, ама Виваксот не бил тестиран? Да не делиш ИП адреса со некого?


Форумов е инфестација на ИП клонови.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ne e cudno i nekoj incerter modeli od vivax da imaat eurovent sertifikat bidejki neli e vivax so midea a midea ima eurovent.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Немислам да се спуштам на Нивото на дискусија на овој погоре, само ке му кажам дека неговиот сакразам и Ароганција во пишувањето нема да му помогне, само може да му штети и покаже какви се во суштина...а реакцијата е јасна, нервозата, е на нeговата страна ;)
Кога ке останат без Аргументи шибаат со навреди сарказми и пљуканици....и после влези им у дуќан да ти перат мозок.
Извини ако се навредиш, ама тебе и најголема желба во животот да ти е таа , не можеш да се спуштиш на ниво подолно од ова на кое си ! Те знаат сите ! И на други форуми во МКД па и Србија ! Ти си предмет на шеги, практичен пример за манипулатор, лажеш веднаш штом зинеш ! Само тие што знаат помалку од тебе веруваат дека нешто навистина и разбираш ! Продаваш шкарт роба за скапи пари, ги вреѓаш многубројните незадоволни муштерии, и нон стоп ти се очите вперени во сите други брендови против кои шириш очигледни лаги и дезинформации толку смешни и толку бедни што само основец нема да те побие ! За ваше разобличување употребувам максимум 20% од капацитетот додека истовремено работам нешто друго и јадам ! :D :D
На крај ЈАС немам дуќан бре чудаку еден !? Ти имаш ! Ти шиткаш ! Ти переш мозоци за личен ќар, за пари, за гратис клими !!! Ти ги пљачкаш кутрите наивни и/или технички непотковани луѓе ! Ти гревот си го носиш !
Јас сум се обратно од тебе и твојте IP клонови ! Никогаш ни 1 збор не сум излажал, никојпат ни 1 ден ќар не сум имал или било каква материјална или нематеријална корист ! Ова го правам од што ми се згадивте и вие и вашите тешки ѓубриња Грее, мајстори за негреење и за дефрости , вашиот однос, вашите бескрајнио лаги и манипулации !
Ме опљачкавте мене и се опаметив ! Не мора и другите да ги заебете ! Барем тие што читаат тука се ваши изгубени засекогаш муштерии ! ;)[DOUBLEPOST=1516973440][/DOUBLEPOST]
Камо уште тројца ко форал на форумов, да распукуваат со фискални и гаранции. Ама пред се со вистински факти.



Речникот, зборовите и мотивот ти се слични на еден друг што шитка клими на форумов.

Кој трол си и ти. Секојa трета клима во МК е Вивакс, ама Виваксот не бил тестиран? Да не делиш ИП адреса со некого?


Форумов е инфестација на ИП клонови.
Епа таа е таа шизофренична грее мкд логика пријателе :D :D
Vivax = Midea СО ЕУРОВЕНТ ! е нетестиран !? А кинескиот полуфабрикат од железо и олово мајстор за дефрости Gree БЕЗ ЕУРОВЕНТ !!! е тестиран !?
Сам себе си го тестируел и си го измеруел :D

Абе не пијат нафта луѓево :D Догодина нема ни 50% да шитнат као минатава, освен ако имаат акција 1+1 тезгере гратис ! :D
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Fala na odgovor. Da, pod 18ka ne mislam da idam, inaku prostorot pod mene e zagrean ( vo momentov poveke I od gorniot :D ) Tavanot e isto taka so izolacija gips,stiropot I staklena volna plus krovniot del e izoliran ( pod keramidi :D ) I relativno nizok plafon od maks 2.50 metra ( visoko potkrovje ) sendvich zivovi so vnatresna I nadvoresna izolacija I fasada.[DOUBLEPOST=1516967792][/DOUBLEPOST]
Fala, fala vredi da se razgleda :D
Nazalost te zaboravivme kako sto gledas se nema vreme od pacienti sto se derat na glas...

Moe mislenje..na baza na poslednive informacii vaka stojat rabotite vo mk za 18ka za tvojot programiran budzet do 50000den:

Bestbaj ti e Haier Tundra AS18TD2HRA/1U18EE8ERA za 600€ sekako ako ja najdes negde na lager i ako veruvas deka e istiot model sto se prodava vo EU za koj sto e izdaden eurovent sertifikatot ili insistiraj da ti potvrdat prodavcite po mail ili napismeno deka gi nosi tocno ovie specifikacii:
http://www.ecr-belgium.be/files/haier_airco_handleiding_tundra_1U18EE8ERA_gb.pdf
za da bi mozel (posto nema realni korisnicki iskustva za istata i posto zivees vo mk kade sto se e mozno) utre zadutre mozel da im baras otcet so pazarna na prodavcite ako klimata ne go isporaca deklariranoto:
Opera Snapshot_2018-01-26_133821_www.eurovent-certification.com tundra ev.png

Vtora opcija bi ti bila https://klimi.mk/product.php?id=107 za 815€ klima za koja ima dovolno pozitivni korisnicki iskustva (sam pobaraj si gi po forumov) i za koja bi mozel da izdejstvuvas nekoj popust plus veruvam..

Dodatno nadvor od tvojot budzet Treta opcija bi ti bila Daikin RX50GV / FTX50GV klimata koja sto ja i nekolku drugi clenovi ja imaat i imas pobaagi pozitivni realni korisnicki iskustva i tuka i po drugi forumi klima za koja sum ubeden deka mozes da izdejstvuvas 10% popust i da ja dobies za 950€.
I sekako imas izbor i od renomiranite marki kao sto se Mitsubishi Fujitsu ama oni ti se nesto posoleni i daleku ke ti go probijat zamisleniot plafon..

Za kraj bi povtoril nesto sto poveke pati sum go kazal i go mislam, vo izbor na klima najpresudno neka ti bide korisnickoto iskustvo so toj model, sedni neka ne te mrzi ubavo rascitaj po site forumi koj gi ima mnogu i vo bliskoto i vo podalecnoto opkruzuvanje pred da preseces. Isto ko sto bi se potrudil vo izbor na kola taka potrudi se da se informiras i vo izbor na klima..

Ke ti dadam licen primer neznaev deka Daikinot ke mi pravi kratok suv defrost koga nadvoresnata T e pod nulata na sekoi 45-50min koj mene licno ne mi smeta tolku mnogu ko na drugive ocigledno ama pa i neznaev deka na nadvoresni T od minus 10 http://meteokapistec.info/extremes.htm
ke se nosi so zahtevanite od gospozata 23-24C vnatresna T (prostorot izolacijata zagubite etc potrudi se da go najdes vo poranesnite postovi) bez problem i bez potreba za uklucuvanje na dodatno grejno telo i neznaev deka mesecot Januari 2017 (eden od najladnite vo nasata istorija) ke go istera so 923kWh ili vo pari so okolu 5000 i nesto denari.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
@Forall обиди се истово да го зборуваш само посмирено. Во случајов си во право и имаш аргументи, ама фраерското е да не се палиш толку иако си во право.

Пораката подобро ќе ја пренесеш со смиреност.

Сите заклучивме дека ЕЕ верзијата е достапна кај нас и има Еуровент. Исто така постои и Б верзија која е навидум без еуровент и не не интересира бидејќи ја има другата во понуда по иста цена.
@mdeni , кога ќе наполниш доволно години старост ќе се увериш дека многу често не победуваат тие што зборуваат вистина и ги имаат сите факти на своја страна туку понекогаш во помалку заинтересирани или информирани средини победуваат ноторни неспособни корумпирани чудовишта со единствена способност бескрајно повтарање на лаги и манипулации 180` обратни од вистината, со девизата на Гебелс дека 100 пати повторената лага станува вистина ! Тоа навистина пали кај доста луѓе ! Сети се само на многуте избори на кои народот гласа веќе 25 години и кај нас и на Балканов !
Затоа мора крајно остро со вакви бедни типови ! Мора да се сосечат во корен ! И мора да му одговараш на секоја лага ! Тој 1 лага, ти 2 вистини ! Нон стоп ! До целосно разобличување ! Оти тој тоа чека, ќе трола, ќе пишува лаги и глупости, ќе проектира свои комплекси и модели на однесување врз другиот, демек нон стоп ќе те нервира и ќе те тепа на кондиција ! :D
А јас најмалку сакам да се покажам као фраер ! Доволно ќе ми биди да спасам неколку десетици луѓе од лоповиве ! :angel:
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
@Forall обиди се истово да го зборуваш само посмирено. Во случајов си во право и имаш аргументи, ама фраерското е да не се палиш толку иако си во право.Пораката подобро ќе ја пренесеш со смиреност.
Сите заклучивме дека ЕЕ верзијата е достапна кај нас и има Еуровент. Исто така постои и Б верзија која е навидум без еуровент и не не интересира бидејќи ја има другата во понуда по иста цена.
Ti so tvoite poznavanja stvarno veruvas deka Jing Yang He i Wu
Opera Snapshot_2018-01-26_145017_www.ecr-belgium.be 002.png
sklopile klima i ja prodavaat za 600€, klima koja koja isporacuva poveke od tvojot flagship model
Opera Snapshot_2018-01-26_133821_www.eurovent-certification.com 003.jpg
koj kosta 1000 i nesto evra???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom