Одгледување на Лешник

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Имам ореви, но не знам каква сорта се, садени се уште од дедо ми и татко ми одамна, е сега тие што се во пониско некако не просперираат последниве години, слабо бериме, а пред две три години им измрзнаа и доста гранки, годинава пак се оштетени, но ќе видиме колку со тек на време.
Тие што се на повисоко 750-900 метри речиси секоја година се добри, не се садени во една нива, туку расфрлени се во 4 парчиња, пред се покрај долови каде што има вода, е сега сортите не сум се интересирал да ги барам по имиња, имам повеќе сорти, едните се дури и без цврстата кора ние ги викаме „голи ореви“, али тие страдаат од страчките, ми ги јадат доста уште на дрво :(
Ако имаш најдено некоја добра сорта што има убава полна јатка, лесно да се вади јатката, издржлива на ниски температури и добар род препорачај.[DOUBLEPOST=1493828989][/DOUBLEPOST]
Не сум видел за на големо, пријател имам што на мало и по продавници за здрава храна, маалски колонијали, ги шитна и лешниците и бадемите уште почеток на зимата.
Помала количина може да се продаде по продавници, но за некој кој произведува голема количина тоа не е решение.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
Помала количина може да се продаде по продавници, но за некој кој произведува голема количина тоа не е решение.
Па не беше баш мала количина, 250кг чистени лешници и околу 400кг чистени бадеми имаше оваа година, за ваква работа мислам дека можеш да најдеш во секој момент и на големо колку и да имаш количина ;)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.771
Fabrikite za čokoladi i eurokremovi kako Vitaminka, Evropa, Vinčinini....otkupuvaat lešnici i na golemo.

Moj blizok rodnina e insp. za subvencii...i ako saka nekoj informacii neka kaži...ke go prašam sve što treba.

Znam od toa društvo što sum mu pravel pri kontroli...zemjata treba da e ili tvoja ili dogovor za zakup so gazdata.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
@artweb Сигурен пласман има, италијанците со самото купување на садниците ти даваат договор за откуп на лешниците по берзанска цена. Е за тие што веќе имаат садници односно лешници за продавање и немаат договори незнам, ама прашајги овие што одлгедуваат лешници низ Македонија сигурно ќе ти помогнат ако имаш. Лешникот е баран од италијанциве а и од нашиве производители, така да нема грижи дали ќе се продаде. Лешникот можи да стој многу време е незнам сега дали калира и колку.[DOUBLEPOST=1493935408][/DOUBLEPOST]@artweb Сигурен пласман има, италијанците со самото купување на садниците ти даваат договор за откуп на лешниците по берзанска цена. Е за тие што веќе имаат садници односно лешници за продавање и немаат договори незнам, ама прашајги овие што одлгедуваат лешници низ Македонија сигурно ќе ти помогнат ако имаш. Лешникот е баран од италијанциве а и од нашиве производители, така да нема грижи дали ќе се продаде. Лешникот можи да стој многу време е незнам сега дали калира и колку.
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Па не беше баш мала количина, 250кг чистени лешници и околу 400кг чистени бадеми имаше оваа година, за ваква работа мислам дека можеш да најдеш во секој момент и на големо колку и да имаш количина ;)
Реално тоа е мала количина. Ако некој сака сериозно да се занимава со тоа треба тонажа.;)[DOUBLEPOST=1494086013][/DOUBLEPOST]
@artweb Сигурен пласман има, италијанците со самото купување на садниците ти даваат договор за откуп на лешниците по берзанска цена. Е за тие што веќе имаат садници односно лешници за продавање и немаат договори незнам, ама прашајги овие што одлгедуваат лешници низ Македонија сигурно ќе ти помогнат ако имаш. Лешникот е баран од италијанциве а и од нашиве производители, така да нема грижи дали ќе се продаде. Лешникот можи да стој многу време е незнам сега дали калира и колку.[DOUBLEPOST=1493935408][/DOUBLEPOST]@artweb Сигурен пласман има, италијанците со самото купување на садниците ти даваат договор за откуп на лешниците по берзанска цена. Е за тие што веќе имаат садници односно лешници за продавање и немаат договори незнам, ама прашајги овие што одлгедуваат лешници низ Македонија сигурно ќе ти помогнат ако имаш. Лешникот е баран од италијанциве а и од нашиве производители, така да нема грижи дали ќе се продаде. Лешникот можи да стој многу време е незнам сега дали калира и колку.
Сум прашал 2-3 што садат лешници, одговорот беше дека уште им се млади садниците не продавале до сега, ќе видат како ќе било, договори за откуп немале.
До сега не успеав да најдам човек кој има продадено лешници. И јас планирам да посадам неколку хктари, но прво морам да се осигурам со откупот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
Реално тоа е мала количина. Ако некој сака сериозно да се занимава со тоа треба тонажа.;)[DOUBLEPOST=1494086013][/DOUBLEPOST]
Сум прашал 2-3 што садат лешници, одговорот беше дека уште им се млади садниците не продавале до сега, ќе видат како ќе било, договори за откуп немале.
До сега не успеав да најдам човек кој има продадено лешници. И јас планирам да посадам неколку хктари, но прво морам да се осигурам со откупот.
Ќе се зголемува и овде, млади му се насадите и со лешници и со бадеми, али рачунај дека со оваа количина годинава сврти околу 6к евра.
За тонажа треба голема површина, а треба и голема инвестиција, а за пласман во ова време на интернетот ќе најдеш и самиот, не ги разбирам зошто не се здружуваат заедно по 5-10 души и да товарат цел шлепер и директива да ги шитнат за надвор, фереро рошер имаа отворена квота за откуп на лешници.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Барем за лешнициве е лесно. Ти кажувам дека со купувањето на садниците добиваш договор за загарантиран откуп. Откупот е најмалиот проблем во овој бизнис.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Sto mislite deka e poisplativo za sadenje lesnik ili orev? Moeto mislenje e vo korist na orevot zasto polesno se bere, pomalku go kradat pticite i ververicite ,ama poveke go kradat i lugjeto.Jas sakam da zasadam okolu 2.5dekari ,ama se dvoumam megju ovie dve kulturi.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Барем за лешнициве е лесно. Ти кажувам дека со купувањето на садниците добиваш договор за загарантиран откуп. Откупот е најмалиот проблем во овој бизнис.
Daj broj od tie sto prodavaat sadnici, i dogovor sto nudat
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.632
Sto mislite deka e poisplativo za sadenje lesnik ili orev? Moeto mislenje e vo korist na orevot zasto polesno se bere, pomalku go kradat pticite i ververicite ,ama poveke go kradat i lugjeto.Jas sakam da zasadam okolu 2.5dekari ,ama se dvoumam megju ovie dve kulturi.
Има да се изначекаш додека оревите родат пристојна количина за да продаваш, а и подложни се на оштетувања од болести и ниски температури.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Ne znam dali zboruvas od iskustvo ili od literatura?Po knigi kalemeniot orev pocnuva da ragja od vtora godina[nekolku plodovi] , a poln rod dostignuva negde okolu 6 godina. Ne znam kako e so lesnicite, ama sigurno i tie vo poln rod vleguvaat od 6-7 godini, so taa razlika sto od edno drvce vo prosek se berat okolu 2-3kg., ne znam nekoj da nabral 8-12kg kako sto pisuva vo literaturata.Za mrazot apsolutno se slozuvam so tebe.
Има да се изначекаш додека оревите родат пристојна количина за да продаваш, а и подложни се на оштетувања од болести и ниски температури.
 
Член од
19 октомври 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo.Jas sum nov na forumot i me interesira dali bi opstanuval lesnikot na nadmorska visina od 150m znaci zboram za podracje kaj Gevgelija.
 
Член од
27 јули 2017
Мислења
11
Поени од реакции
2
Последниве 3-4 месеци истражувам доста за бизнисот со одгледување на лешници. Близок пријател засади пред околу 5 години и е презадоволен како од родот така и од исплатливоста на овој бизнис. Вложувањата варираат горе долу и зависат од повеќе фактори, но од искуства на други не е потребно некое големо вложување со оглед на тоа дека добро се исплатува. За 1 декар потребни се максимум 500 евра. Тука влегуваат околу 65 садници и нивната цена е околу 2-3 евра по корен. Плус пари за работна рака за садење, ѓубриво, механизација кој некој може да ги чини и ич пари и се разбира систем капка по капка. Растението не е подложно на осетливост од ниски температури и некои посериозни болести, но сака вода и адекватна почва која мора да се испита пред засадувањето.

Некаде кај 5та година од стебло има 2-4 килограми а во полн род после 8 година од 7-12 килограми. Цената за некршен лешник е минимум 3 евра и оди до 5евра.

Во план сум да пробам, но најголемиот проблем е тоа што имам само пола хектар земјиште расподелено на 4 различни места што според мене е проблем. Подобро е кога се на едно место па можиш и да ги заградиш па побезбедни ти се и од аспект на крадци, пожар и слични несакани работи.

Во план сум да земам под концесија државно земјиште на 30-50 години, па дали некој има некаква информација колку би ме чинело тоа?

И секако ако знаете нешто околу бизнисов, вие лично или некој ваш близок се занимава повелета кажете што како.:)
Здраво џек истото го имам во план и имам информации околу одкуп на земјиште и слично
Значи мој предлог ти е да не земаш државно туку приватно со договор Кај нотар и на не помалку од 5-6 години за нешто повеќе пиши ми во порака[DOUBLEPOST=1516666652][/DOUBLEPOST]
Хмм не очекував да е толку скап закупот на земјиште, но се исплати ако го земиш во период од 50+ години. Засадување по теркот на Владо ми е доста скапо. За почеток имам план за насад од 3-5 декари ако успеам да направам трампа со нивите за да ми дојдат на исто место каде има и два изградени бунари и еден неизграден.

Дали си запознат со Ипард програмата, дали враќаат пола од инвестицијата?
Како што веќе ти кажав од приватен човек да земеш под наем е околу 1000ден годишно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom