Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.724
Поени од реакции
4.065
Одлични совети, околу топлотните загуби и изолација, немам замерка, но кога се работи за клима-инвертер 5,5ка од така реномиран производител за греење на 40м2 (како вели изолиран простор) секако треба да вика сервис...
уште една работа, нема да замери Дида што ќе употребам нејзина фотка...
секако неможе кај неа да влијае толку многу на перформансите, ниту поради ова да прави чести дефрости.... но волку многу (претпоставувам повеќе од 10 цм) неизолирана бакарна цевка дали е добро извршена монтажа, та нели можеле мануелно да го доизолираат остатокот и да си завршат работа поштено.... дали ваква ситуација може било како да влијае на климата (негативно)... или можеби на нејзиниот капацитет...
прашувам и за мене :)
Eve go moeto mislenje, mozebi nema da vi se dopadne, mozebi ne e tocno, no mene kako sto mi sece umot nema nisto bitno da promeni ako cevkite ne se dokraj izolirani, da bea celi neizolirani ce ima vlijanie sekako, no vaka kako sto e samo estetski propust. Na kraju kraeva izolaciata ne e semocna sepak i preku nea ima gubitoci, no za taka malecka povrsina na odavanje/zemanje toplina e epten minorna i nema vlijanie.
Gledajci ja slikata napraven e eden ogromen propust i storen e eden drug vid diletantizam ili diverzija( monterite sekogas odat po linija na najmal otpor i ako ti ne se bunis oni ce si cutat ), sto montazata na klimata e na zidot kaj sto ne treba. Sega klimata ce go vsmukuva prakticno istiot vece ednas iskoristen vozduh namesto da si zema sekogas svez vece ne zagrean/oladen vozduh. Normalno bi bilo da e montirana na zidot sto e pod 90 stepeni koj e donekade staklen i kako takov e mozebi nepogoden, no toa e vistinskoto mesto. Kako sto e sega bilansot na potrosuvacka na energija ce bide mnogu zgolemen, pa ovde ce citame napisi deka klimata ne e dobra, deka pravi defrosti.........
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Koleshka ama fala za sovetite se nadevam deka ke se sredi ovoj `problem`. Inaku imam izolacija :)
Задоволството е поголемо, штом е колешка:)!
Поздрав[DOUBLEPOST=1516013849][/DOUBLEPOST]
Eve go moeto mislenje, mozebi nema da vi se dopadne, mozebi ne e tocno, no mene kako sto mi sece umot nema nisto bitno da promeni ako cevkite ne se dokraj izolirani, da bea celi neizolirani ce ima vlijanie sekako, no vaka kako sto e samo estetski propust. Na kraju kraeva izolaciata ne e semocna sepak i preku nea ima gubitoci, no za taka malecka povrsina na odavanje/zemanje toplina e epten minorna i nema vlijanie.
Gledajci ja slikata napraven e eden ogromen propust i storen e eden drug vid diletantizam ili diverzija( monterite sekogas odat po linija na najmal otpor i ako ti ne se bunis oni ce si cutat ), sto montazata na klimata e na zidot kaj sto ne treba. Sega klimata ce go vsmukuva prakticno istiot vece ednas iskoristen vozduh namesto da si zema sekogas svez vece ne zagrean/oladen vozduh. Normalno bi bilo da e montirana na zidot sto e pod 90 stepeni koj e donekade staklen i kako takov e mozebi nepogoden, no toa e vistinskoto mesto. Kako sto e sega bilansot na potrosuvacka na energija ce bide mnogu zgolemen, pa ovde ce citame napisi deka klimata ne e dobra, deka pravi defrosti.........
Не знаеме дали одспротива терасата има ѕид? Ако има, лошо, ќе кружи истиот воздух ако нема никому ништо, ќе стави колешката уште целосна слика од терасата за мир у куќа :).
И уште нешто приметив , @Dida123 ај оваа зима е блага и нема јаки мразеви ама тоа пластичното луле со цревото одоздола не е препорачливо да се остава, подобро извадете го и ставете сад под дупчето, на подот од терасата, за собирање на водата што ќе истекува. Инаку при јаки мразеви може да замрзне водата во него и во цревото , мразот може да се качува постепено дури до перките.
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2009
Мислења
572
Поени од реакции
147
Ги разгледав фотките. Не е страшна ситуацијата со монтажата, за жал тие се стандардите кај нас во Македонија. Се е медиокритетски одработено од почеток до крај, како кај 90% од другите корисници на клими. Жалосно ама тоа е...
За утеха, далеку си од ова почетно разочарување:
Прегледај го приврзокот 183769
Грееш 45 м2 неизолиран простор, добро е што климата сега те грее без да уклучуваш панелка. Прашање за милион долари би било колкави се твоите топлински загуби? :)

Се повеќе сум убеден дека климата работи релативно нормално според се презентирано од твоја страна.

Совети од мене би биле:
1. Пробај нешто да направиш околу изолацијата. Ако си во куќа, 10 цм стаклена волна или тервол на таванот многу ќе променат, а тоа е релативно евтина инвестиција. Топлиот воздух секогаш "бега" нагоре.
2. Пробај да се грееш на 23-24C наместо 26-27C. Секој степен дополнително ја оптеретува климата (и потрошувачката). Свесен сум дека тоа е субјективно, но пробај бар на ден, два и види колку често ќе прави дифрости дајкинот. Ако мрзнењето на надворешната се намали, со тоа и дифростите, ќе знаеш дали климата е во ред или треба да викаш сервис.

Daikin FTXB50 сепак е основен модел, но и да не е, не може да испорачува бесконечно топлина колку ти ќе посакаш. Секогаш има лимит.
Било која клима ќе (се обиде да) испорача онолку топлина, колку што твојот (неизолиран) простор губи. Колку подобра изолација, толку помали топлински загуби ќе имаш и климата помалку ќе се оптеретува за да ги надополни загубите.[DOUBLEPOST=1516005038][/DOUBLEPOST]
На вака општо прашање, одговорот би бил клима, 3 до 5 пати поекономично.
Да прашаше што е поудобен начин на греење (со поголем комодитет), одговорот би бил парно. Нема бучава, дување, дифрости ... ама ќе те чини 3 до 5 пати поскапо.
Pick your poison. :)
A izmegu na drva I klima problemot e sto sum na 3 sprat i normalno koe e poekonomicno za invertor neznam kako bi gi greel drugite 3 sobi
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Одлични совети, околу топлотните загуби и изолација, немам замерка, но кога се работи за клима-инвертер 5,5ка од така реномиран производител за греење на 40м2 (како вели изолиран простор) секако треба да вика сервис...
уште една работа, нема да замери Дида што ќе употребам нејзина фотка...
секако неможе кај неа да влијае толку многу на перформансите, ниту поради ова да прави чести дефрости.... но волку многу (претпоставувам повеќе од 10 цм) неизолирана бакарна цевка дали е добро извршена монтажа, та нели можеле мануелно да го доизолираат остатокот и да си завршат работа поштено.... дали ваква ситуација може било како да влијае на климата (негативно)... или можеби на нејзиниот капацитет...
прашувам и за мене :)
Ако тргнеме да ги анализираме сликите на колешката Дида, ќе најдеме многу пропусти. Како што кажав, медиокритетска монтажа, но 90% се такви, излишно е да се коментира...

Изолацијата кај Дида е нова за мене, јас се водев според стари информации:
Dida Daikin FTXB50 problem1.PNG
Секогаш останува опцијата да се јави во сервис и да се провери стручно. Ова нашево е повеќе како "прва помош", дали е пациентот (климата) за на клиника или може да помине со амбулантска терапија. :)

Што се однесува до тие десетина сантиметри гол бакар ... повеќе боде очи него што прави беља, како што кажа и @tzlatko.
Секако, најдобро е да си е се скоцкано по П.С., ама ете, ако нема малку балкански шмек, нема да знаеме каде живееме.
Има монтери/сервисери што намерно ги оставаат тие 10цм голи за идна одокативна детекција на кварови (мрзне или не и кое црево).
Тоа теоретски може да ја намали ефикасноста на климата за некој промил, ама му доаѓа како едно екстра отворање на прозор или врата од 1 минута дневно. Никој од нас не се замара толку за многу покрупни работи, а тек за ова не е вредно дефинитивно.

Ако правиме анализа на губитоци на тоа поле, најголем проблем се изолациите што ги покриваат бакарните црева. Тие се ептен шкарт, брзо ги губат изолациските својства, прони се на надворешни влијанија. Иронично, ама таа самолеплива трака со која ги обмотуваат монтерите е многу потрајна, воедно и единствена нивна заштита.[DOUBLEPOST=1516016201][/DOUBLEPOST]
A izmegu na drva I klima problemot e sto sum na 3 sprat i normalno koe e poekonomicno za invertor neznam kako bi gi greel drugite 3 sobi
@sasemkd
Ако треба одбери и атомска енергија, само не дрва. Луѓе сме, заслужуваме чист воздух. :)

Имаш избор на мулти сплит варијанти, една надворешна единица, неколку внатрешни (според потребите). Ако сакаш да заштедиш, тогаш ќе правиш екстра компромис. Една квалитетна моќна клима и сите врати отворени.

Ова се како опции за размислување. За конкретни идеи, предлози, треба да пратиш скица на просторот со информации за изолација и се како што е редот. Добрите луѓе тука на форумов ќе се обидат да ти помогнат, на крајот сепак ти ќе си одлучиш што е најдобро за тебе.
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
22
Da
Ако тргнеме да ги анализираме сликите на колешката Дида, ќе најдеме многу пропусти. Како што кажав, медиокритетска монтажа, но 90% се такви, излишно е да се коментира...

Изолацијата кај Дида е нова за мене, јас се водев според стари информации:
Прегледај го приврзокот 183774
Секогаш останува опцијата да се јави во сервис и да се провери стручно. Ова нашево е повеќе како "прва помош", дали е пациентот (климата) за на клиника или може да помине со амбулантска терапија. :)

Што се однесува до тие десетина сантиметри гол бакар ... повеќе боде очи него што прави беља, како што кажа и @tzlatko.
Секако, најдобро е да си е се скоцкано по П.С., ама ете, ако нема малку балкански шмек, нема да знаеме каде живееме.
Има монтери/сервисери што намерно ги оставаат тие 10цм голи за идна одокативна детекција на кварови (мрзне или не и кое црево).
Тоа теоретски може да ја намали ефикасноста на климата за некој промил, ама му доаѓа како едно екстра отворање на прозор или врата од 1 минута дневно. Никој од нас не се замара толку за многу покрупни работи, а тек за ова не е вредно дефинитивно.

Ако правиме анализа на губитоци на тоа поле, најголем проблем се изолациите што ги покриваат бакарните црева. Тие се ептен шкарт, брзо ги губат изолациските својства, прони се на надворешни влијанија. Иронично, ама таа самолеплива трака со која ги обмотуваат монтерите е многу потрајна, воедно и единствена нивна заштита.[DOUBLEPOST=1516016201][/DOUBLEPOST]
@sasemkd
Ако треба одбери и атомска енергија, само не дрва. Луѓе сме, заслужуваме чист воздух. :)

Имаш избор на мулти сплит варијанти, една надворешна единица, неколку внатрешни (според потребите). Ако сакаш да заштедиш, тогаш ќе правиш екстра компромис. Една квалитетна моќна клима и сите врати отворени.

Ова се како опции за размислување. За конкретни идеи, предлози, треба да пратиш скица на просторот со информации за изолација и се како што е редот. Добрите луѓе тука на форумов ќе се обидат да ти помогнат, на крајот сепак ти ќе си одлучиш што е најдобро за тебе.
Da nemav izolacija tocna e informacijata,no sega imame , inaku klimata e stara 4meseci a veke imase edna "medicinska intervencija" :) smenija elektronika i maticna ploca na nadvoresnata edinica bidejki ne funkcionirase kako sto treba. Ajde ke gi poslusam vasite soveti i ke vidam dali ke ima podobruvanje. Vi blagodaram sekoj sovet e dobredojden.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Na sto e poekonomicno za greenje parno na struja ili Klima invertor.100m2 sprat. Salon kupatilo.3 sobi I hodnik.
без да протежирам било кој бренд, еве ти едно корисничко искуство (од членовите кои пишуваат на темава), за куќа од 200 квадрати кој што се грее ми се чини со три клима-инвертери, па сега ти види:
Инаку колку за Инфо Од 5/12 до 7/1 сметка за струја 7500 ден климите 24/7 на 24 степени ....
Куќа од 200кв два спрата и претходно имам спомнато..
Кога и да погледнам температура на под 21.2 на 1м 30см 23.1
(завршен цитат) Прочитај (не многу назад) со врвна клима 3,5ка и само 0,65kW на час (или дневно потрошени 15kW) во просек потрошени во месец Декември за загревање (24/7) на стан ми се чини од 60тина квадрати....
А имаш и неколкумина (можеш да побараш), кои се откажале од “парно на струја“ ... бидејки ужасно многу троши!
Клима без дилеми!
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali nekoj ima iskustvo so mobilna klima odnosno greenje so mobilna klima da spodeli iskustvo dali se dobri za greenje na mali prostorii kako se so defrosti i dali ima defrost kaj ovoj tip na klimi bidejki se se sostoi vo edna vnatresna edinica nema nadvoresna edinica.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
А цревото за воздух како ќе го извадиш надвор без да те мава промаја од дупката!?!?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
А цревото за воздух како ќе го извадиш надвор без да те мава промаја од дупката!?!?
Pa so samoto kupuvanje na mobilniot klima ured ima sed za crevoto da se izvadi niz prozor a pritoa da ima i dihtuvanje ili pak da se stavi crevoto vo dupka za odzak
Nego mobilnive klimi pravat deftost ili ne deka e se vo eden del.[DOUBLEPOST=1516038936][/DOUBLEPOST]
Кај виде мобилни клими за греење?
Јас само за ладење сум сретнал!
Eve na klimi mk ima i so opcija greenje i ladenje https://klimi.mk/product.php?id=168
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
SCOP 2.6 ова жали боже за греење на температури испод 7 степени надвор.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Топлинските пумпи работат на принцип на трансфер на топлинска енергија. Мора од некаде да влече надворешен воздух и да исфрла надворешен воздух, а од друго место внатрешен воздух да зема и испушта. Значи 2 усиса, 2 издува.

Не е калорифер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom