Најекономично греење и ладење

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Znaci ne si videl Toshiba kako raboti.
Amberot e po tebe najdobar izgleda posto raboti kako on-off klima, trosi mnogu i duva toplo koga duva. Toa e opis na bilo koja on-off klima. Ako sakas inverter kupi si toshiba suzumi i posle moze da diskutirame.
Моето искиство со Амберот е неколку месеци а со Тошибата 3 години... искрено од Амберот сум презадоволен, многу помоќен од РАС 167 , многу потивок и би рекол по сметките и поекономичен ... Исто толку сум Задоволен и од Мидеата која ја имам спомнато во претходните постови...

Инаку колку за Инфо Од 5/12 до 7/1 сметка за струја 7500 ден климите 24/7 на 24 степени ....
Куќа од 200кв два спрата и претходно имам спомнато..
Кога и да погледнам температура ма под 21.2 на 1м 30см 23.1

Инаку за Дефростот на Амберот можам да кажам дека го прави обично во 7:15 сабајле мегутоа овие денови немам забележано...

Во релација на Дефростите со Амбер кај мој братучед се случуваше премногу мегутоа проблемот беше што при монтажа сите капачиња му ги остаиле монтерите одоздола и единицата мрзнеше
Ги извадивме сега нема проблем...[DOUBLEPOST=1515973678][/DOUBLEPOST]
Nekoj da objasni ako moze gledam kamin na drva.i pisuva samo 11kw kolku e toa vo m2 nemozam da najdam.
Помножи по 7
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
Zdravo, go sledam forumot i bi sakala sovet dokolku moze za sledniot problem, imam Daikin FTXB50 i problem e defrostot na sekoi 2 casa koj se slucuva na temperatura od 6 stepeni, nadvoresnata edinica izgleda kako na slikata. Imam citano za defrost na temava megutoa premnogu cesto se slucuva istiot.
Напиши како ја користиш климата, дали ја гасиш навечер,која температура и е зададена , на кој фан од колку,простор,изолација...
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Zdravo, go sledam forumot i bi sakala sovet dokolku moze za sledniot problem, imam Daikin FTXB50 i problem e defrostot na sekoi 2 casa koj se slucuva na temperatura od 6 stepeni, nadvoresnata edinica izgleda kako na slikata. Imam citano za defrost na temava megutoa premnogu cesto se slucuva istiot.
@Dida123
Или сликата што си ја постирала прави оптичка варка, или мене очите ме лажат, ама јас не гледам слободен простор позади надворешната единица.
image-0-02-05-11f54052a717f2834864f6308d8f759cfa7fc63241325aea2b1973b3ef9ad989-V.jpg
И према горе делува исто, како да е залепена до горниот столб. Ако сум во право, добро е што климата воопшто работи. :)
Ова е возможно ако монтерите ставиле кратки држачи за 2.5/3.5 клими (лудо е да се штеди на тоа), плус ја натискале највисоко што можеле...
Се надевам лошо гледам, но ти пушти уште некоја фотка за секој случај. Би сакал да бидам демантиран (за твое добро) и да има доволно слободен простор позади климата, како и горе над неа.

Колку што се сеќавам, ти ја користеше само во одреден дел од денот. Советите беа да ја користиш и во останатиот период, се разбира, подесена на пониска температура (18-19C). Што бидна со тоа?
Ако ти ја пуштиш на пр. во 16h кога си дошла од работа, климата треба да работи на максимум да ти ја дигне температурата од 12-15C на посакувани 22-25C. Во таква ситуација нормално е да мрзне, па следствено, да прави дифрости. Уште ако ја исклучуваш пред спиење... :(
Ќе трошиш горе долу исто пари за греење, а немаш никаков комодитет, згора на тоа ја форсираш климата во (за неа) најлош режим на работење.

~~~~~~~~~~~~~~
Не е лошо и некое кадро од внатрешната единица, и таа да не е залепена до плафон. ;)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
6 септември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
22
Напиши како ја користиш климата, дали ја гасиш навечер,која температура и е зададена , на кој фан од колку,простор,изолација...
Klimata ja koristam za 40m2 izoliran prostor, ne ja gasam voopsto poveke od 2 meseci na 26C e stavena vtora brzina.[DOUBLEPOST=1515995644][/DOUBLEPOST]K
@Dida123
Или сликата што си ја постирала прави оптичка варка, или мене очите ме лажат, ама јас не гледам слободен простор позади надворешната единица.
Прегледај го приврзокот 183755
И према горе делува исто, како да е залепена до горниот столб. Ако сум во право, добро е што климата воопшто работи. :)
Ова е возможно ако монтерите ставиле кратки држачи за 2.5/3.5 клими (лудо е да се штеди на тоа), плус ја натискале највисоко што можеле...
Се надевам лошо гледам, но ти пушти уште некоја фотка за секој случај. Би сакал да бидам демантиран (за твое добро) и да има доволно слободен простор позади климата, како и горе над неа.

Колку што се сеќавам, ти ја користеше само во одреден дел од денот. Советите беа да ја користиш и во останатиот период, се разбира, подесена на пониска температура (18-19C). Што бидна со тоа?
Ако ти ја пуштиш на пр. во 16h кога си дошла од работа, климата треба да работи на максимум да ти ја дигне температурата од 12-15C на посакувани 22-25C. Во таква ситуација нормално е да мрзне, па следствено, да прави дифрости. Уште ако ја исклучуваш пред спиење... :(
Ќе трошиш горе долу исто пари за греење, а немаш никаков комодитет, згора на тоа ја форсираш климата во (за неа) најлош режим на работење.

~~~~~~~~~~~~~~
Не е лошо и некое кадро од внатрешната единица, и таа да не е залепена до плафон. ;)
Klimata e 12.5cm oddalecena od zid ja izmeriv, posle vasite preporaki ne ja gasam raboti na 26C vtora brzina eve i nekoja slika plus
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
31 декември 2009
Мислења
572
Поени од реакции
147
Na sto e poekonomicno za greenje parno na struja ili Klima invertor.100m2 sprat. Salon kupatilo.3 sobi I hodnik.
 

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Klimata ja koristam za 40m2 izoliran prostor, ne ja gasam voopsto poveke od 2 meseci na 26C e stavena vtora brzina.[DOUBLEPOST=1515995644][/DOUBLEPOST]K

Klimata e 12.5cm oddalecena od zid ja izmeriv, posle vasite preporaki ne ja gasam raboti na 26C vtora brzina eve i nekoja slika plus
Vikni si serviseri ne smee taka da se ponasa. Istata ja imam i znam kako raboti. Taka ti kako sto oisuvas ne raboti ovaa klima..

Kaj brat mi e vo 70m2 so visina na plafon 2.90 i ne pravi tolku defrosti..
Ne pravese i lani na -20
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.724
Поени од реакции
4.066
@tzlatko e masinski inzinjer mozi da kazi najdobro
Mnogu e poednostavno, a i besplatno ( elaborat za toplotna efikasnost na objektot ce ve cini najverojatno kolku i klimata sto sakate da ja kupite ) sami nekako da si pomognete.
Najednostaven nacin ( za onie sto vece koristele nekakov tip na greenje na el. energija) e da ja sporedat snagata na prethodnoto grejno telo (nebitno za kakva grealka se raboti, vazna e snagata, vidot na grealkata e samo marketinski trik) so snagata na klimata na Tbiv ( ako e taa na -10C uste podobro ) sto ja nameracile (dali po preporaka od nekogo ili uspeale da se snajdat od ovaa kasa-popara za izbor od ovoj forum).
Toa poinaku kazano znaci slednovo:
1.Ste se greele vo prostorot so panelka so snaga P=2.5kW i grelakata NE RABOTELA CELO VREME i dobro ve greela preku celata zima, no vo periodite koga bilo -15C NE SE ISKLUCIVALA no stigala da ve zagree ne bitno na koja T (ako na vas vi e dobro ). Ova znaci deka treba da barate klima sto ce isporaca NAJMALKU Pbiv=2.5kW na Tbiv ( najdobro bi bilo da e toa nesto povece od 2.5kW na primer 2.8kW. Ne e nisto strasno tie 10-20 dena vo ekstremite da se pripomagate i so doticnata grealka ili nekoja druga.
2.Ste se greele vo prostorot so panelka so snaga P=2.5kW i grelakata RABOTELA CELO VREME no sepak postigala da ve
zagree, no vo ekstremite bile nedovolna pa ste morale da dogrevate so nesto plus..... Ova znaci ako kupite klima kako pogore deka brzo ce ja frlite, bidejci kompresorot ce raboti celo vreme ce ima premnogu defrosti itn.
Ednostavno treba da si odbere klima so Pbiv bar +30% od grealkata. Isto vazi za dogrevanjeto vo ekstremite.
3.Izbor na klima so pomos na medjusebna sporedba na korisnici.
Sekogas moze da najdete po forumive korisnicki iskustva (edinstveno tie i se RELEVANTNI) jas greaam xx m2, izolacija takva ili vakva, orientacija takva vakva, komsii ima nema, nadvoresni/vnatresni zidovi volku, prizemje ili sprat, kuca ili zgrada, novogradba ili stara gradba, pod mene podrum ili garaza...... SEKOGAS tuka ce se pronajdete.....

E sega problem e sto tuka NEMA mnogu korisnicki iskustva, a tie sto gi ima se malku i epeten e tesko da se pronajdat poradi postojanite raspravii i takmicenaj na komu mu e podolg.Poleka forumov se pretvara vo mesto za lecenje na frustracii ili nesto za prodazba. Neka bide mesto za prodazba, ama na eden dostoinstven nacin.
Jas imam 62 god. i sum rabotel sesto vo zivotov i proizvodstvo i prodazba i nabavka i znam kako funkcionira marketingot.....Neka zapametat dilerite sto ovde prodavaat (ubavo e sto ja koristaat ete i ovaa alatka za prodazba, preku reklami i soveti za korisnicite) no NESMEAT da se potsmevaat so konkurencijata i so kupuvacite, ednostavno toa e NEDOZVOLENO vo relacii kupi-prodaj .
Nedozvoleno e od ednostavna pricina sto koga site komsii OKOLU TEBE necinat, postoi golema verojatnost deka i ti samiot SI KAKO NIV.
Toj sto prodava dobar proizvod treba normalno da gi fali svoite prednosti ( bez da se sporeduva so nikogo i da omalovazuva pri toa), da proba da gi SOKRIE svoite mani i da ne spomenuva konkurencija vo negativen kontekst.
Sto mislite poradi sto e na primer Svajcarija tolku uspesna?
Eve eden primer od mojata praksa: Barav ponuda za kupuvanje na linija za elektrostatsko bojadisiduvanje od edna poznata Svajcarska firma. Tie na moe ogromno iznenaduvanje pokraj svojata ponuda mi ispratija i preporaki na nekolku konkurentski firmi, normalno od Svajcarija, od kade bi mozel da soberam ponudi. Na krajot poradi ovoj poteg se odlucivme da kupime bas od taa firma. Nekoj ce rece a be toa bila edna te ista firma so povece ekspozituri i/ili iminja, no sigurno ne ce da e taka, ednostavno postoi edna etika i sigurnost deka toa sto go proizvodat i prodavaat e DOBRO i deka kupecot ne smee da izbega tuku mora da se vrti vo toj krug i deka ce kupi deneska od tebe ili utre nekoj drug od mene.......
Pak se raspisav, a ne mi bese namera.....
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Klimata ja koristam za 40m2 izoliran prostor, ne ja gasam voopsto poveke od 2 meseci na 26C e stavena vtora brzina.[DOUBLEPOST=1515995644][/DOUBLEPOST]K

Klimata e 12.5cm oddalecena od zid ja izmeriv, posle vasite preporaki ne ja gasam raboti na 26C vtora brzina eve i nekoja slika plus
Ги разгледав фотките. Не е страшна ситуацијата со монтажата, за жал тие се стандардите кај нас во Македонија. Се е медиокритетски одработено од почеток до крај, како кај 90% од другите корисници на клими. Жалосно ама тоа е...
За утеха, далеку си од ова почетно разочарување:
Dida Daikin FTXB50 problem2.PNG
Грееш 45 м2 неизолиран простор, добро е што климата сега те грее без да уклучуваш панелка. Прашање за милион долари би било колкави се твоите топлински загуби? :)

Се повеќе сум убеден дека климата работи релативно нормално според се презентирано од твоја страна.

Совети од мене би биле:
1. Пробај нешто да направиш околу изолацијата. Ако си во куќа, 10 цм стаклена волна или тервол на таванот многу ќе променат, а тоа е релативно евтина инвестиција. Топлиот воздух секогаш "бега" нагоре.
2. Пробај да се грееш на 23-24C наместо 26-27C. Секој степен дополнително ја оптеретува климата (и потрошувачката). Свесен сум дека тоа е субјективно, но пробај бар на ден, два и види колку често ќе прави дифрости дајкинот. Ако мрзнењето на надворешната се намали, со тоа и дифростите, ќе знаеш дали климата е во ред или треба да викаш сервис.

Daikin FTXB50 сепак е основен модел, но и да не е, не може да испорачува бесконечно топлина колку ти ќе посакаш. Секогаш има лимит.
Било која клима ќе (се обиде да) испорача онолку топлина, колку што твојот (неизолиран) простор губи. Колку подобра изолација, толку помали топлински загуби ќе имаш и климата помалку ќе се оптеретува за да ги надополни загубите.[DOUBLEPOST=1516005038][/DOUBLEPOST]
Na sto e poekonomicno za greenje parno na struja ili Klima invertor.100m2 sprat. Salon kupatilo.3 sobi I hodnik.
На вака општо прашање, одговорот би бил клима, 3 до 5 пати поекономично.
Да прашаше што е поудобен начин на греење (со поголем комодитет), одговорот би бил парно. Нема бучава, дување, дифрости ... ама ќе те чини 3 до 5 пати поскапо.
Pick your poison. :)
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ги разгледав фотките. Не е страшна ситуацијата со монтажата, за жал тие се стандардите кај нас во Македонија. Се е медиокритетски одработено од почеток до крај, како кај 90% од другите корисници на клими. Жалосно ама тоа е...
За утеха, далеку си од ова почетно разочарување:
Прегледај го приврзокот 183769
Грееш 45 м2 неизолиран простор, добро е што климата сега те грее без да уклучуваш панелка. Прашање за милион долари би било колкави се твоите топлински загуби? :)

Се повеќе сум убеден дека климата работи релативно нормално според се презентирано од твоја страна.

Совети од мене би биле:
1. Пробај нешто да направиш околу изолацијата. Ако си во куќа, 10 цм стаклена волна или тервол на таванот многу ќе променат, а тоа е релативно евтина инвестиција. Топлиот воздух секогаш "бега" нагоре.
2. Пробај да се грееш на 23-24C наместо 26-27C. Секој степен дополнително ја оптеретува климата (и потрошувачката). Свесен сум дека тоа е субјективно, но пробај бар на ден, два и види колку често ќе прави дифрости дајкинот. Ако мрзнењето на надворешната се намали, со тоа и дифростите, ќе знаеш дали климата е во ред или треба да викаш сервис.
Одлични совети, околу топлотните загуби и изолација, немам замерка, но кога се работи за клима-инвертер 5,5ка од така реномиран производител за греење на 40м2 (како вели изолиран простор) секако треба да вика сервис...
уште една работа, нема да замери Дида што ќе употребам нејзина фотка...
секако неможе кај неа да влијае толку многу на перформансите, ниту поради ова да прави чести дефрости.... но волку многу (претпоставувам повеќе од 10 цм) неизолирана бакарна цевка дали е добро извршена монтажа, та нели можеле мануелно да го доизолираат остатокот и да си завршат работа поштено.... дали ваква ситуација може било како да влијае на климата (негативно)... или можеби на нејзиниот капацитет...
прашувам и за мене :)
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Одлични совети, околу топлотните загуби и изолација, немам замерка, но кога се работи за клима-инвертер 5,5ка од така реномиран производител за греење на 40м2 (како вели изолиран простор) секако треба да вика сервис...
уште една работа, нема да замери Дида што ќе употребам нејзина фотка...
секако неможе кај неа да влијае толку многу на перформансите, ниту поради ова да прави чести дефрости.... но волку многу (претпоставувам повеќе од 10 цм) неизолирана бакарна цевка дали е добро извршена монтажа, та нели можеле мануелно да го доизолираат остатокот и да си завршат работа поштено.... дали ваква ситуација може било како да влијае на климата (негативно)... или можеби на нејзиниот капацитет...
прашувам и за мене :)
Зошто секогаш треба да се биде покрај "мајсторите" кога монтираат клима уред. Чист аматеризам. Изолирајте ги прописно што поскоро.

Да дополнам: надворешната единица е ставена во некој ќош што е исто така минус. Неа и треба барем минимален провев заради тоа што таа ја црпи енергијата од околниот воздух.
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
22
Mo
Зошто секогаш треба да се биде покрај "мајсторите" кога монтираат клима уред. Чист аматеризам. Изолирајте ги прописно што поскоро.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
Moze li edna slika kako treba da izgleda toa jas da go sredam.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
и мене ова ми падна во очи, дополнителен проблем е што секаде се пишува до толку и толку m2 и продавачот е начисто и 15 и 35 m2 е во декларираната граница,

а купувачот ќе си ја чука главата дали да купи предимензионирана клима или да не му задоволува,

на оние кои ќе ја погодат ќе си бидат задволни и ќе ја фалат и ќе велат дека другите лажат а тие што се изгореле ќе плачат и никој нема да им верува,

се на се многу треба да дораснеме за да водиме бизнис, бидјќи во нормален свет не се кријат податоци, не се додаваат квадрати, не се лаже и доведува потрошувачот во заблуда...бидејќи таму образот е поважен од профитот и како беше КУПУВАЧОТ Е СЕКОГАШ ВО ПРАВО,
а не како тука господин си додека да ги дадеш парите после:

-живееш на тераса,
-немаш изолација,
-немаш ПВЦ дограма,
-лажеш климата ти е топ и ти грее ти преку леб бараш погача,
-ако се дрзнеш да провериш дали ги има декларираните карактеристики и мериш имаш кинески термометри кои не се точни а они да не мерат со ФЛУКЕ мерна опрема,
-па си требало да купиш поголема иако они напишале до 40 m2 а ти си ја монтирал во 30 m2,
-работиш во конкуренција и не оцрнуваш за ти да ќариш,
-си лажго, манипулатор, па дури и треба лични навреди да трпиш
-...

кога ја купиваш ти кажуваат дека троши колку ламба а дома ти лапа струја како панелка...


има многу што да се пишува за нечесноста и лажењето ама незнам дали вреди и дали ќе има ефект.
Ima efekt ne se sekiraj ! Si vredi sekoj iskreno napisan zbor ! Potencijalnite kupuvaci toa i toa kako ke znaat da go cenat ! A najgolem dokaz deka ima efekt e aktivnosta na Gospodarite na tezgerinjata AKA IP Klonovite koi se pocesto i so se pobrojni smajlija pishat, repliciraat na nas i sami so sebe normalno :D
Poleka poleka ke si priznaat deka tezgerinjata so olovni sipki i izmenuvaci od 50kg :D gi biva kako za pola od taa cena, deka pravat defrosti kao ludi pritoa prijatno te ladat (toa preventivno ako si mnogu nervozen i ti stane zesko :) ) deka trosat kao Lada Niva, deka tie m2 so koi gi reklamiraat najcesto treba da se podelat so 2 a bogami i so 3 ;)
Eve duri i nasle Toshiba toplinksa koja demek nema Eurovent i trubat na site strani, a boliii, a :)
Realnosta e deka Eurovent mozebi ne e garancija za 100% satisfakcija NO, NEMANJETO Eurovent e 100% garancija za ZAjeb, nervoza, kaenje, frleni pari itn, bolje direkt trk kupi si ST ili NEO, barem ke zastedis ...
Samo mnogu neirformiran covek denes , pri site mozni izvori na infos, bi kupil Inverter bez Eurovent, Licno i personalno oti neli tezgereto nema Eurovent ama bratucedmu York ili zolvata Airwall imala abe hahahahahahahahahahahhah koi grevcinja :D Da imaa Eurovent ke go imase pod IME GREE, am go nemat, a tie si znaat zosto go nemat, a i nie znaeme :D
Tuku ajt,za nekoja decenija koga od 10 Gree inverteri od ist model barem 7 ke rabotat priblizno isto i ke imaat priblizno isti performansi a 3 random (znaci obratno od sega) , mozebi i ke dobijat Eurovent. Ednostavno e, golemoseriski proizvoditel na tezgerinja, bez nikakva kontrola na kvalitet, sklapat i za 1 min pakuvat, stedet ama ne vo cena niska za nas, tuku vo profit za niv, pa so gospod napred, nekomu mosh i ke mu se pogodi. NA poveketo nema , normalno :) , ama zatoa ke najdes sitni prodadeni dusi koi za 1 klima gratis ili za pusta platicka kao rabotna obvrska ke vikaat na cel glas deka site lazat osven niv :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Му препорачав на колегата по бренд @Dida123 да стави помошно грејно тело за да види посредно да не му се преголеми топлинските загуби!
И јас го имав истиот проблем излезе дека климата е ок а мојот простор има поголеми топлински загуби, од очекуваните.
Кај мене едно време така беа цевките па јас самиот си ги доизолирав, есенва со новата монтажа ми ги изолираа до крај! Незнам колку влијае фактички ама естетски е глупо тоа знам со сигурност:(.
 
Член од
6 септември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
22
Му препорачав на колегата по бренд @Dida123 да стави помошно грејно тело за да види посредно да не му се преголеми топлинските загуби!
И јас го имав истиот проблем излезе дека климата е ок а мојот простор има поголеми топлински загуби, од очекуваните.
Кај мене едно време така беа цевките па јас самиот си ги доизолирав, есенва со новата монтажа ми ги изолираа до крај! Незнам колку влијае фактички ама естетски е глупо тоа знам со сигурност:(.
Koleshka ama fala za sovetite se nadevam deka ke se sredi ovoj `problem`. Inaku imam izolacija :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom